Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι απλά ο κωδικός της ονομασίας του λογισμικού που είναι προεγκατεστημένο στο τηλέφωνο. Αλλάζει ανάλογα με την περιοχή (Αμερική/Ευρώπη) και αν παίρνει της ενημερώσεις απευθείας από google ή από samsung.

Δε σε ενδιαφέρει πολύ, γιατί από τη στιγμή που θα το πάρεις, βάζεις αμέσως την έκδοση που προτιμάς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε σε ενδιαφέρει πολύ, γιατί από τη στιγμή που θα το πάρεις, βάζεις αμέσως την έκδοση που προτιμάς.

 

Μπορω να το διαλεξω απο μονος μου απο το κινητο ή θελει "επεμβαση"?

Και επειδη προτιμω να περνει τις ενημερωσεις απευθειας απο την google,πως λεγετε με αυτην την ονομασια?

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να το διαλεξω απο μονος μου απο το κινητο ή θελει "επεμβαση"?

Και επειδη προτιμω να περνει τις ενημερωσεις απευθειας απο την google,πως λεγετε με αυτην την ονομασια?

 

Τα επισημα google branded εινα oσα εχoυν κωδικo yakju η ακoμα και takju.Οτιδηπoτε αλλo δεν ειναι google branded και θα αργει να παιρνει τις ενημερωσεις.Kαι για να απαντησω στo ερωτημα σoυ αν τo τηλεφωνo σoυ δεν ειναι yakju τoτε πρεπει να κανεις εσυ την αλλαγη oπoτε ναι θελει "επεμβαση"

Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Συμψωνω σε οσα λες και εγω ψαχνομαι να βρω λιγο χρονο να το φτιαξω. Ελπιζω να μην εχασες δεδομενα απο την συσκευη. Γιατι θα το ξανασκεφτω.

Δεδομένα χάνεις προσωρινά επειδή πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader κατά τη διαδικασία αλλαγής σε Google branded (yakju). Όμως εάν έχεις τις επαφές σου αποθηκευμένες στον gmail λογαριασμό σου, μετά τη διαδικασία βάζοντας πάλι το gmail επανέρχονται όλα. Τώρα για φωτογραφίες εάν έχεις είτε τις αποθηκεύεις στον υπολογιστή είτε στο Picasa που είναι μία εφαρμογή. Επίσης έχεις τσεκαρισμένο το δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και αυτόματη επαναφορά και έτσι δεν χάνεις ούτε τις εφαρμογές που έχεις κατεβάσει στο κινητό σου.

 

ρε παιδια,μπορει να μου εξηγησει καποιος αυτα τα γιαπονεζικα ονοματα τι σημαινου?Βλεπετε με ενδιαφερει σαν κινητο το galaxy nexus καθως και το nexus 4(αλλα ετσι οπως αργει με βλεπω να περνω το πρωτο) για αγορα και θελω να ξερω τι παιζει με αυτα...!:)

Νομίζω θα σε βοηθήσει εάν διαβάσεις αυτό όπως βοήθησε και εμένα και θα καταλάβεις αρκετά σχετικά με τις εκδόσεις αυτές για το galaxy nexus http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4081338#post4081338

Πάντως επειδή έχουν περάσει και άλλα android κινητά από τα χέρια μου, το galaxy nexus είναι ότι καλύτερο έχω και γενικά εάν και όποτε αλλάξω συσκευή θα είναι nexus πάλι.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα σε βοηθήσει εάν διαβάσεις αυτό όπως βοήθησε και εμένα και θα καταλάβεις αρκετά σχετικά με τις εκδόσεις αυτές για το galaxy nexus http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4081338#post4081338

Πάντως επειδή έχουν περάσει και άλλα android κινητά από τα χέρια μου, το galaxy nexus είναι ότι καλύτερο έχω και γενικά εάν και όποτε αλλάξω συσκευή θα είναι nexus πάλι.

 

και πως ξερω αν η συσκευη που θα αγορασω ειναι yakju ή yakju**?

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω ρε παιδιά και εγώ κάτι( όχι τόσο απορία πάνω στην συσκευή) :P

 

Εγώ που δεν ψάχνω κάποιο τρελό performance όσον αφορά το gaming σε smartphones και που το 0.5-1s όταν φορτώνει μια σελίδα δεν με καίει σαν διαφορά, υπάρχει λόγος να μην προτιμήσω να πάρω το GN?

Συγκριτικά πάντα με το Nexus 4 τι άλλο χάνω που θα έκανε μεγάλη διαφορά?

 

Η ερώτηση αυτή γίνεται κυρίως επειδή είναι κουραστική η όλη ιστορία για το πότε θα έρθει το κινητό, σε τι τιμή, να λέμε σε γνωστούς να κάνουν κονέ από έξω, να μην έχει εγγύηση μέχρι να το φέρουν εδώ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

και πως ξερω αν η συσκευη που θα αγορασω ειναι yakju ή yakju**?

 

Δυστηχως για εμας τoυς υπoψηφιoυς αγoραστες τoυ Gnex τo αν ειναι yakju η yakju** μπoρoυμε να τo δoυμε αφoυ αγoρασoυμε τo τηλεφωνo και oχι πριν.

 

Να σας ρωτήσω ρε παιδιά και εγώ κάτι( όχι τόσο απορία πάνω στην συσκευή) :P

 

Εγώ που δεν ψάχνω κάποιο τρελό performance όσον αφορά το gaming σε smartphones και που το 0.5-1s όταν φορτώνει μια σελίδα δεν με καίει σαν διαφορά, υπάρχει λόγος να μην προτιμήσω να πάρω το GN?

Συγκριτικά πάντα με το Nexus 4 τι άλλο χάνω που θα έκανε μεγάλη διαφορά?

 

Η ερώτηση αυτή γίνεται κυρίως επειδή είναι κουραστική η όλη ιστορία για το πότε θα έρθει το κινητό, σε τι τιμή, να λέμε σε γνωστούς να κάνουν κονέ από έξω, να μην έχει εγγύηση μέχρι να το φέρουν εδώ κλπ.

 

Φιλε μoυ αυτα πoυ γραφεις ειναι σαν να τα γραφω εγω.Συμφωνω απoλυτα μαζι σoυ και εχω την ιδια απoρια.Ενα θα σoυ πω μoνo.Αναβαθμιζω τo κινητo μoυ καθε 3-5 χρoνια oσo και αν αυτo ακoυγεται τρελo για καπoιoυς(γιατι βλεπω μερικoυς φιλoυς να λενε oτι αλλαζoυν κινητo καθε 5-6 μηνες και μoυ δημιoυργoυνται ευλoγα ερωτηματα) και πριν της 13/11 πoυ ανακoινωθηκε τo Ν4 ημoυν 100% απoφασισμενoς να παρω τα χριστoυγεννα τo Gnex αλλα τωρα ειμαι λιγo μπερδεμενoς γιατι 300-500 € για κινητo στις μερες μας ειναι αρκετα μεγαλη αγoρα.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω ρε παιδιά και εγώ κάτι( όχι τόσο απορία πάνω στην συσκευή) :P

 

Εγώ που δεν ψάχνω κάποιο τρελό performance όσον αφορά το gaming σε smartphones και που το 0.5-1s όταν φορτώνει μια σελίδα δεν με καίει σαν διαφορά, υπάρχει λόγος να μην προτιμήσω να πάρω το GN?

Συγκριτικά πάντα με το Nexus 4 τι άλλο χάνω που θα έκανε μεγάλη διαφορά?

 

Η ερώτηση αυτή γίνεται κυρίως επειδή είναι κουραστική η όλη ιστορία για το πότε θα έρθει το κινητό, σε τι τιμή, να λέμε σε γνωστούς να κάνουν κονέ από έξω, να μην έχει εγγύηση μέχρι να το φέρουν εδώ κλπ.

 

Δεν υπαρχει κανενας λογος να μην προτιμησεις το galaxy nexus!!Το να εχουνε τα κινητα, νουμερα υπολογιστη στα specs,εγω προσωπικα το βρισκω ανουσιο!Και εγω εχω κουραστει με την ιστορια του n4 που με ενδιαφερει σαν αγορα αλλα απο την στιγμη μου μας τα πρηζουν τοσο,μαλλον θα κινηθω προς galaxy nexus.Ειναι και λιγο μαρκετινγ αυτη η ιστορια πια.Οταν διαφημιζουν μια συσκευη προβαλουν παντα το ποσο δυνατο ειναι το hardware.Δεν μπορω καν να φαντασω, που λενε καποιοι οτι χρειαζονται τετοιο hardware,γιατι το χρειαζονται πραγματικα..!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μoυ αυτα πoυ γραφεις ειναι σαν να τα γραφω εγω.Συμφωνω απoλυτα μαζι σoυ και εχω την ιδια απoρια.Ενα θα σoυ πω μoνo.Αναβαθμιζω τo κινητo μoυ καθε 3-5 χρoνια oσo και αν αυτo ακoυγεται τρελo για καπoιoυς(γιατι βλεπω μερικoυς φιλoυς να λενε oτι αλλαζoυν κινητo καθε 5-6 μηνες και μoυ δημιoυργoυνται ευλoγα ερωτηματα) και πριν της 13/11 πoυ ανακoινωθηκε τo Ν4 ημoυν 100% απoφασισμενoς να παρω τα χριστoυγεννα τo Gnex αλλα τωρα ειμαι λιγo μπερδεμενoς γιατι 300-500 € για κινητo στις μερες μας ειναι αρκετα μεγαλη αγoρα.

 

Ειναι off topic αυτο, σου λέω να προτιμήσεις ν4 γιατι δεν ξέρεις για ποσο θα ανανεώνεται το gnexus. Απο την στιγμή που θες smartphone να ξέρεις οτι τα 3-5 χρονια ειναι χαοτικο εώς απίστευτο χρονικό όριο για αλλαγές. Ειδικα τα 5 δεν το συζητώ, ειναι σημείο αλλαγής καθοριστικής τεχνολογίας, μιλάς για 5 γενιές iPhone, galaxy, nexus μετα που δεν ξέρει κανένας τι τεχνολογίες θα εχουν επάνω. Μονο για την τιμη για αυτα τα 2 το ν4 αξίζει με χίλια. Το gnexus ειναι πολυ καλη συσκευη, αλλα εχει κλείσει χρόνο. Ειναι ακόμα απίστευτο και πολυ optimized αλλα θα τερματίσει την ζωή του εξαιτίας του μάρκετινγκ. Έχω μια βδομάδα ενα νοτε2 και το συγκρινω άμεσα με το gnexus και είμαι ιδιαίτερα θετικός ως προς την απόκριση του τελευταίου. Παρότι παλιο το hardware δεν δείχνει τρομερα πίσω σε σχεση με μοντέλο με τοπ hardware. Αντιθέτως παει σφαίρα.

 

Αλλα σε αυτο που ρωτάς, θα πρεπει να σκεφτεις οτι θα πάρεις τώρα μοντέλο που εχει ηδη κλείσει ενα χρόνο στην αγορα. Επίσης μπορει οι επόμενες αναβαθμισεις να μην του κάτσουν optimized. Αυτο θα σε ενοχλούσε? γιατι το ν4 βγήκε τώρα και τα 2 χρονια min υποστήριξη απο τώρα θα τα εχει μπροστά του, ενώ στο gnexus δεν ξέρεις.

 

Δεν υπαρχει κανενας λογος να μην προτιμησεις το galaxy nexus!!Το να εχουνε τα κινητα, νουμερα υπολογιστη στα specs,εγω προσωπικα το βρισκω ανουσιο!Και εγω εχω κουραστει με την ιστορια του n4 που με ενδιαφερει σαν αγορα αλλα απο την στιγμη μου μας τα πρηζουν τοσο,μαλλον θα κινηθω προς galaxy nexus.Ειναι και λιγο μαρκετινγ αυτη η ιστορια πια.Οταν διαφημιζουν μια συσκευη προβαλουν παντα το ποσο δυνατο ειναι το hardware.Δεν μπορω καν να φαντασω, που λενε καποιοι οτι χρειαζονται τετοιο hardware,γιατι το χρειαζονται πραγματικα..!

 

Οταν το μαρκετινγκ σου πει τερμα οι επισημες αναβαθμισεις, γιατι ειναι παλιο το hardware, εσυ θα εισαι ικανοποιημενος? η θα διαμαρτυρεσαι? εσυ λες οτι δεν χρειάζεσαι δυνατά specs αλλα δυστυχώς δεν ειναι έτσι. Το android ειναι βαρύ αρκετα απο μονο του. Το nexus s ήταν μετα την αναβάθμιση στο 4.1.1 μια συσκευη που κολλαγε, έκανε restart οταν το ζοριζες με απλα apps, όχι βαρια και δεν ειχε καμία σχεση με την συμπεριφορά του στην 2.3. Εσυ μπορεί να μην θες τόση ράμ ή παραπάνω επεξεργαστές αλλα απο την στιγμή που υπάρχουν πολλές συσκευές πλέον με παραπάνω specs απο σένα οι devs θα φτιάξουν εφαρμογές και για αυτες τις συσκευες με εξτρα δυνατότητες και εσυ θα μείνεις στην απέξω. Αν επιτρεπεται να κατεβάζει η συσκευη σου τέτοιων προδιαγραφών games πχ θα ευχοσουν να μην το έκανε, γιατι θα κολλάει σε σημείο να το πεταξεις απο το παράθυρο. Αν δεν σε νοιάζει αυτο τοτε οκ. Δυστυχώς η τεχνολογία έτσι πήγαινε ανέκαθεν.

Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι λογικο μια συσκευη να μην περνει συνεχεια αναβαθμησεις,καποια στιγμη θα σταματησει!(λογοι?μαρκετινγ πανω απο ολα αλλα και επειδη η καινουργια εκδοση θα εχει μεγαλυτερες απαιτησεις hardware..!)Οταν αγοραζεις μια συσκευη με λογισμικο συστημα,συμβιβαζεσαι με αυτην την ιδεα αυτη(να μου πεις εχεις και αλλη επιλογη?).Οποτε καταλαβαινουμε,οτι αμα θελουμε το κινητο μας να τρεχει κροτιδα και να ειναι smooth(πολυ mainstream ορος αυτος πια:)) εχοντας παντα την τελευταια εκδοση του λογισμικου μας,θα πρεπει να αλαζουμε τα κινητα σαν τα πουκαμισα(και με υψηλο κοστος).Οποτε,θεωρω οτι μαλλον οι χαμενοι ειμαστε εμεις,αφου για τους παραπανω λογους "πρεπει" να προσαρμοστουμε στις επιταγες των εταιριων.

Φιλικα παντα και περιμενω αποψεις!:)

Link to comment
Share on other sites

@pappasi

 

θα φρεναρει καποια στιγμη το πραγμα pappasi , οπως εχει γινει στους προσωπικους υπολογιστες οπου δε χρειαζεσαι αλλαγη για 3-4 χρονια ακομα κι αν εισαι απαιτητικος

 

αλλωστε βλεπουμε ηδη ενα κορεσμο.. ανεβαζουν πλεον ανουσια για το χρηστη specs οπως για παραδειγμα 1080p οθονη ενω ηδη δε βλεπεις πιξελ στα 720.. πιο μετα τι θα κανουν ?

 

ποσο πιο πανω απο τις 5 ιντσες θα πανε? και τι νοημα θα εχουν τα περισσοτερα απο τα 2GB ακομα και στο πολυ μελλον (με 2 τρεχεις ανετα windows αλλωστε , ειναι αστειο να τα χρειαζεσαι σε κινητο και αυτο δε συμβαινει τοσο στη συσκευη μας οσο σε συσκευες με bloatware οπως το s3)

 

η δυναμη ανεβαινει δραματικα, σιγουρα η συσκευη μας δεν ειναι πλεον high end ομως ειλικρινα δε ξερω κατα ποσο θα αυξηθουν και οι αναγκες..

 

κατα ποσο δηλαδη θα υπαρχουν τοσο πολυ απαιτητικα παιχνιδια και εφαρμογες

ακομα και το ιδιο το λειτουργικο γινεται ουσιαστικα πιο ελαφρυ απο γενια σε γενια

 

οσο και να το θελουν τα τμηματα marketing καποια στιγμη θα αγοραζουμε smartphones για 4 χρονια και θα ειμαστε και μια χαρα με αυτα

ηδη μπορει να την εχεις βγαλει 2-3 χρονια με την ιδια συσκευη και να μη σου ελειπαν τοσα πολλα πραγματα

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Τo να ακoλoυθεις την τεχνoλoγια εν ετη 2012 ειναι πoλυ ακριβo σπoρ.Εγω ειμαι κoλλημενoς με αυτην αλλα βασικoς μoυ γνωμoνας ειναι η τσεπη μoυ και μoνo αυτη θα κρινει αν θα αναβαθμησω τo κινητo μoυ η oχι.Δεν νoμιζω να υπαρχει καπoιoς φιλoς εδω πoυ πρoτιμα να στερησει απo την oικoγενεια τoυ 400-500€ μoνo και μoνo για να ακoλoυθει την τεχνoλoγια.Τo χαoτικo απo θεμα εξεληξης της τεχνoλoγιας ειναι σωστo αλλα παλι oπως ειπα ειναι ακριβo σπoρ.Τι να κανoυμε σε μια κoυρσα υπαρχoυν τα αργα και τα γρηγoρα αλoγα.Συγνωμη πoυ συνεχισα τo off topic.Παντα φιλικα.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Τo να ακoλoυθεις την τεχνoλoγια εν ετη 2012 ειναι πoλυ ακριβo σπoρ.Εγω ειμαι κoλλημενoς με αυτην αλλα βασικoς μoυ γνωμoνας ειναι η τσεπη μoυ και μoνo αυτη θα κρινει αν θα αναβαθμησω τo κινητo μoυ η oχι.Δεν νoμιζω να υπαρχει καπoιoς φιλoς εδω πoυ πρoτιμα να στερησει απo την oικoγενεια τoυ 400-500€ μoνo και μoνo για να ακoλoυθει την τεχνoλoγια.Τo χαoτικo απo θεμα εξεληξης της τεχνoλoγιας ειναι σωστo αλλα παλι oπως ειπα ειναι ακριβo σπoρ.Τι να κανoυμε σε μια κoυρσα υπαρχoυν τα αργα και τα γρηγoρα αλoγα.Συγνωμη πoυ συνεχισα τo off topic.Παντα φιλικα.

 

και εγω ετσι!Αλλα δυστυχως με αυτον τον τροπο πρεπει να προσεξεις πολυ τι θα αγορασεις ωστε να σου κρατησει ολον αυτον τον καιρο!Αν και οπως φαινεται προσπαθουν να το κοψουν και αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι βρήκα πως λύνεται το πρόβλημα με την τοποθεσία στο widget νέα και ειδήσεις.

Σέρνουμε το home πλήκτρο πως τα πάνω μέχρι να εμφανισθεί η αναζήτηση της google. Στη γωνία κάτω δεξιά υπάρχει το i. Το πατάμε και εκεί εμφανίζονται επιπλέον ρυθμίσεις στο "Απόρρητο & λογαριασμοί" -> "Ρυθμίσεις τοποθεσία για εφαρμογές Google". Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος να γράψει άν όντως του έλυσε το πρόβλημα.

Με το bluetooth ακόμα δεν κατάφερα να το λύσω. Μάλλον πρέπει να το gogglάρω.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

qsis, αν και έδωσα λάθος ξεκινημα για το οφ τοπικ, στα πλαίσια της συζήτησης μας να σου πω τις απόψεις μου. Μαζί σου οτι θα γίνει αυτο που λες, αλλα αν γινόταν θα γινόταν στο n4 πιθανοτερα αυτο και αν... Περισσοτερες πιθανοτητες εχει να κρατησει απο την δικη μας συσκευη επίσημα. Ανεπίσημα και το galaxy s μια χαρα κρατάει ακόμα (που ειναι συσκευη 2ετιας, το Σεπτέμβρη τα έκλεισε στην αγορα). Αυτο γιατι το ν4 φοράει ενα σχετικά φθηνο τσιπ με πολυ δυνατα χαρακτηριστικά σε σχεση με τα δικά μας. Ο s4 krait ειναι γρήγορος, φθηνός και τον εχουν οι περισσότερες συσκευές ανεξαρτητου κατασκευαστη. Το να κυνηγας την τεχνολογία δεν εχει νόημα, συνεπώς το οτι βγηκαν 1080p οθόνες καλο μου ακούγεται, αλλα δεν ενδιαφέρομαι να πάρω, δεν έχω λεφτα να ανανεωνω συνέχεια, ούτε με ενδιαφέρει εξάλλου.

 

Δυστυχώς το android ειναι βαρυ, δεν ειναι iOS να τρεχει καλα και στα 512ραμ. Εχει απαιτήσεις. Οσο βγαίνουν νέες συσκευές που θέτουν το επίπεδο και όσο ανανεώνεται το sdk παρέχοντας νέες λειτουργίες απο την google όλοι οι παλιοί δεν θα μπορούν να τρέξουν τις αναβαθμισμένες εφαρμογές ή να χρησιμοποιήσουν νέες δυνατότητες. Οι ανάγκες δεν θα μείνουν ίδιες, σε λίγο θα θεωρούνται τα 2πυρηνα cortex a8 (όχι τα α15) δεδομένα για τις φθηνές συσκευές που ανήκουν στο entry-mid level και οι κατασκευαστές θα τα δίνουν σαν αρχικα φθηνα soc γιατι δεν θα εχουν φθηνότερα, μιας και θα φτιάχνουν νεώτερα. Δες Samsung ace2 (2πυρηνο, με Mali400 gpu πολυ πιο δυνατή απο την δικια μας στα καλύτερα soc) που κάνει 240 με το που βγήκε πριν μηνα για να καταλάβεις τι εννοω. Δυστυχώς αυτο ειναι δεδομένο της εξέλιξης.

 

Το android δεν γίνεται πιο ελαφρυ, προσθέτουν συνεχώς νέα πράγματα, μερικα απαιτούν αρκετη ισχύ, αλλα γινονται όλο πιο δυνατές οι συσκευές συνεχεια, ειδικότερα οι φθηνότερες (εξαιτίας αυτο που σου λέω παραπάνω).

 

Όλα αυτα απόψεις μου ειναι, το θέμα ειναι οτι εχω μερικες και απο την εμπειρια του nexus s που το χρησιμοποιούσα σαν 2η συσκευη. Για να ρωτάνε τα παιδιά προφανώς θελουν να πάρουν google συσκευη με επισημη υποστήριξη. Δεν θελουν να φλασαρουν για αναβαθμισεις και ταχύτητα. Το θεωρω υποχρέωση να τους το πω για να μην γκρινιάζουν αργότερα, σε περίπτωση που σταματήσει η επισημη υποστήριξη ή γίνει πιο laggy η λειτουργία της συσκευής σε επόμενες αναβαθμισεις. Συνεχίζω να πιστεύω οτι το gnexus ειναι γρηγορη συσκευη και δεν υπολείπεται ταχύτητας συγκρινόμενη με το νοτε2. Δεν εχω μετανιωσει την αγορα του καθολου, αντιθετα ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Απλώς λέω οτι δεν θα ασχοληθει πολυ επίσημα η google με την παλια συσκευη απο την στιγμή που υπάρχει η νέα και πουλιέται σε τιμη χώμα για την αγοράσει περισσοτερος κόσμος. Αν ειναι να ικανοποιησει καποιους η google θα ειναι αυτοι δυστυχως. Εγω το gnexus το έχω κατα ευχαριστηθεί, αλλα αν έπαιρνα τώρα συσκευη θα επελεγα το ν4. Οταν αρχίσει να κολλάει το gnexus, το αλλο θα εχει ακόμα την διπλάσια ράμ να γεμίσει και έναν πολυ δυνατό επεξεργαστη να φορτώσει πράγματα.

 

Σορρυ για το μεγάλο κείμενο...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι βρήκα πως λύνεται το πρόβλημα με την τοποθεσία στο widget νέα και ειδήσεις.

Σέρνουμε το home πλήκτρο πως τα πάνω μέχρι να εμφανισθεί η αναζήτηση της google. Στη γωνία κάτω δεξιά υπάρχει το i. Το πατάμε και εκεί εμφανίζονται επιπλέον ρυθμίσεις στο "Απόρρητο & λογαριασμοί" -> "Ρυθμίσεις τοποθεσία για εφαρμογές Google". Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος να γράψει άν όντως του έλυσε το πρόβλημα.

Με το bluetooth ακόμα δεν κατάφερα να το λύσω. Μάλλον πρέπει να το gogglάρω.

 

Δυστυχώς δεν είχα πετύχει την περιγραφή του προβλήματός σου. Οφειλεται στη νέα προσέγγιση της google για τοποθεσία. Έχει δύο επίπεδα: Εμείς και οι Άλλοι. Άσχετα έαν έχεις ενεργοποιήσει την αναγνώριση τοποθεσίας με GPS ή δίκτυο, για να δουλεύουν οι εφαρμογές google (ακόμα και το maps!) θα πρέπει από τις ρυθμίσεις του google now να επιτρέψεις ειδικά στα google apps να βρίσκουν που είσαι.

 

Αν έχεις πρόβλημα με το bluetooth σε 4.2, είναι γνωστό bug, λύνεται με το 4.2.1 .

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει τι παιζει με την 4.2 ,ειμαι προβληματισμενος ομως.Επειδη εχει αρχισει να με κουραζει η ειδοποιηση του update... εσεις που εχετε περασει την 4.2 με clear install πριν και μετα ,θα ηθελα να μου πειτε αν το κινητο συμπεριφερεται καλα οσο η 4.1.2.Θα παρακαλουσα μονο οσοι την εχουν περασει καθαρα κ οχι πανω στην αλλη εκδοση να μου πουνε.

 

(Ειμαι στοκ unroot με την μετατροπη)

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει τι παιζει με την 4.2 ,ειμαι προβληματισμενος ομως.Επειδη εχει αρχισει να με κουραζει η ειδοποιηση του update... εσεις που εχετε περασει την 4.2 με clear install πριν και μετα ,θα ηθελα να μου πειτε αν το κινητο συμπεριφερεται καλα οσο η 4.1.2.Θα παρακαλουσα μονο οσοι την εχουν περασει καθαρα κ οχι πανω στην αλλη εκδοση να μου πουνε.

 

(Ειμαι στοκ unroot με την μετατροπη)

 

αν περαστει απο την αρχη με toolkit δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα

 

για ota απο 4.1 εγω προσωπικα δε ξερω να σου πω , ειχα αποφασισει ετσι κι αλλιως να εκανα καθαρη εγκατασταση γιατι ειχα να κανω κατι τετοιο απο την 4.0.4 (τοτε το ειχα κανει yakju και περασα την 4.1 ota) το Μαιο και πιστευα πώς ηρθε η ωρα να ξανακανω

 

αυτη τη στιγμη εχω takju 4.2.1 με την 4.2 περασμενη με toolkit (στη συνεχεια root και αλλαγη recovery) και το update σε 4.2.1 φλασαρισμενο με cwm και ολα λειτουργουν αψογα

 

σημα νορμαλ, bt νορμαλ, wifi καλυτερο, sleep υποδειγματικο πλεον επιτελους, μπαταρια καλυτερη και γενικα σε ταχυτητα και αποκριση αυτο που ξερεις

 

η lockscreen πιθανοτατα να σε χαλασει λιγο , αλλα μπορεις απλα να ξεκλειδωνεις (το κανει ταχυτατα) και να μην ασχολεισαι με αυτη

δε χρειαζεται να πειραξεις τιποτα ουτε να βαλεις εξτρα προγραμματακια για να την κλεισεις

με την 4.1.2 μαλιστα μου φαινεται βελτιωθηκε η αποκριση του power button, οποτε απλα ξεκλειδωνεις και προχωρας.. δεν ασχολεισαι αλλο

 

μονο πραγματικο μειον η ταχυτητα που γυρναει η καμερα (επισης δε μου αρεσει το νεο ui της καμερας, αλλα αυτο ειναι και θεμα γουστου) κατα τα αλλα ειναι ουσιαστικα μια βελτιωση της 4.1 στους περισσοτερους τομεις ακομα και αυτα που δεν αρεσουν βελτιωνουν ουσιαστικα καποια πραγματα..

 

πχ μπορεις να εχεις ο,τι κλειδωμα θες, αλλα πλεον εχεις απο τη lockscreen προσβαση στη καμερα οπως και να χει

εχεις σωστο πληκτρογιο για ελληνικα και διαφορα αλλα..

 

ΥΓ το οτι δεν καθισε καλα το Update ειναι ενα θεμα, αλλα οπως διαπιστωσα μετα απο καιρο ουτε το 4.1 ειχε κατσει τελεια στην 4.0.4.

σε μια επαναφορα εγοστασιακων που ειχα κανει διαπιστωσα εκ των υστερων οτι μου ειχε εξαφανισει στα settings/storage το misc και νομιζα οτι ηταν προβλημα της 4.1 , οπως επισης μου ειχε εξαφανισει και το στοκ power control widget (ειχα το power toggles οποτε ποτε δεν ασχοληθηκα γιατι συνεβη αυτο)

 

μικροπραγματα θα μου πεις (ισως ηταν κι αλλα που δεν ειχα παρατηρησει), αλλα απο οτι φαινεται ενα major update πανω σε μια υπαρχουσα εγκατασταση μπορει τελικα να εχει τα θεματακια της για αυτο και ισως να ειναι καλυτερα να περναμε τις μεγαλες αναβαθμισεις απο την αρχη...

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

αν περαστει απο την αρχη με toolkit δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα

 

για ota απο 4.1 εγω προσωπικα δε ξερω να σου πω , ειχα αποφασισει ετσι κι αλλιως να εκανα καθαρη εγκατασταση γιατι ειχα να κανω κατι τετοιο απο την 4.0.4 (τοτε το ειχα κανει yakju και περασα την 4.1 ota) το Μαιο και πιστευα πώς ηρθε η ωρα να ξανακανω

 

αυτη τη στιγμη εχω takju 4.2.1 με την 4.2 περασμενη με toolkit (στη συνεχεια root και αλλαγη recovery) και το update σε 4.2.1 φλασαρισμενο με cwm και ολα λειτουργουν αψογα

 

σημα νορμαλ, bt νορμαλ, wifi καλυτερο, sleep υποδειγματικο πλεον επιτελους, μπαταρια καλυτερη και γενικα σε ταχυτητα και αποκριση αυτο που ξερεις

 

η lockscreen πιθανοτατα να σε χαλασει λιγο , αλλα μπορεις απλα να ξεκλειδωνεις (το κανει ταχυτατα) και να μην ασχολεισαι με αυτη

δε χρειαζεται να πειραξεις τιποτα ουτε να βαλεις εξτρα προγραμματακια για να την κλεισεις

με την 4.1.2 μαλιστα μου φαινεται βελτιωθηκε η αποκριση του power button, οποτε απλα ξεκλειδωνεις και προχωρας.. δεν ασχολεισαι αλλο

 

μονο πραγματικο μειον η ταχυτητα που γυρναει η καμερα (επισης δε μου αρεσει το νεο ui της καμερας, αλλα αυτο ειναι και θεμα γουστου) κατα τα αλλα ειναι ουσιαστικα μια βελτιωση της 4.1 στους περισσοτερους τομεις ακομα και αυτα που δεν αρεσουν βελτιωνουν ουσιαστικα καποια πραγματα..

 

πχ μπορεις να εχεις ο,τι κλειδωμα θες, αλλα πλεον εχεις απο τη lockscreen προσβαση στη καμερα οπως και να χει

εχεις σωστο πληκτρογιο για ελληνικα και διαφορα αλλα..

 

ΥΓ το οτι δεν καθισε καλα το Update ειναι ενα θεμα, αλλα οπως διαπιστωσα μετα απο καιρο ουτε το 4.1 ειχε κατσει τελεια στην 4.0.4.

σε μια επαναφορα εγοστασιακων που ειχα κανει διαπιστωσα οτι μου ειχε εξαφανισει στα settings/storage το misc και νομιζα οτι ηταν προβλημα της 4.1 , οπως επισης μου ειχε εξαφανισει και το στοκ power control widget (ειχα το power toggles οποτε ποτε δεν ασχοληθηκα γιατι συνεβη αυτο)

 

μικροπραγματα θα μου πεις (ισως ηταν κι αλλα που δεν ειχα παρατηρησει), αλλα απο οτι φαινεται ενα major update πανω σε μια υπαρχουσα εγκατασταση μπορει τελικα να εχει τα θεματακια της για αυτο και ισως να ειναι καλυτερα να περναμε τις μεγαλες αναβαθμισεις απο την αρχη...

 

gsis ευχαριστω...αλλωστε ηθελα κ την γνωμη σου...αλλα εχω σκοπο ota να το περασω με εργοστασιακη επαναφορα γιατι με το toolkit δε νομιζω να ασχοληθω.Τι να κανω τωρα....να την περασω...να μη την περασω....

Link to comment
Share on other sites

σαββατο πρωι ειναι , νωρις ειναι ακομα , δε νομιζω να εχεις καποια επειγουσα δουλεια να τρεχει.. ξεκινα :p

 

εμενα παντως δε μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι καποιοι ειχαν θεματα, μου εκανε εντυπωση οτι συνεχισαν ακομα και μετα απο επαναφορα εργοστασιακων

 

ξεκινα παντως τη διαδικασια και αν βρεις προβληματα στη συνεχεια βλεπεις τι κανεις

εγω πανω σε κατι πειραματισμους (ενω ειχα μια rooted 4.2 απο xda που την ειχα φλασαρει με cwm πανω απο τη 4.1 ) το ειχα κανει τουβλο :rolleyes: για αυτο και ασχοληθηκα με το toolkit μετα απο τοσο καιρο και τελικα εβαλα τα παντα απο την αρχη factory image απο το site της google

και πραγματικα το αγαπω αυτο το προγραμμα:love:

 

ΥΓ αν σε ενοχλει παντως η ειδοποιηση για updαte και θες να μεινεις σε 4.1 , πανε settings/apps/all βρες το framework (αυτο που σκαλιζουμε για να ερθει το notification για ota) και καντο disable

 

θα εξαφανιστει τελειως απο τα settings το check for update και φυσικα η οποια ειδοποιηση σε ενοχλει

ανα πασα στιγμη μπορεις να το ξανακανεις enable (θα εχει παει στο πατο της λιστας)

 

YΓ 2 ψιλοασχετο με τη κουβεντα, αλλα μου φανηκε οτι στη τελευταια εκδοση το kit ξεκλειδωνει bootloader χωρις να σου λεει οτι θα σβησει κατι

δε ξερω αν παιζει ρολο οτι ημουν rooted , αυτο που σιγουρα ομως ισχυει ειναι οτι το κινητο ειχε ψιλοτουβλοποιηθει μιας και δεν εκανε ποτε boot στο λειτουργικο , αλλα εμενε στο logo της google

οταν πηγα να ξεκλειδωσω, ξεκλειδωσε κανονικα και στη συνεχεια φλασαρε κανονικα

(πριν το φλασαρισμα μου τα εσβησε ολα και καθαρισε το κινητο απο τη σαβουρα)

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

@ left_ace

Να τη περάσεις φιλέ, η 4.2.1 αξίζει!

Και να ασχοληθεί και με το toolkit θα σου λύση τα χέρια.

Όσο για μένα, και εγώ μετά από διάφορα πειράματα που είχα κάνει και δοκιμές στο τέλος έκανα καθαρή εγκατάσταση και όλα τρέχουν νεράκι εκτός από 1 μικρή καθυστέρηση στη κάμερα όπως είπε και ο gsis

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

σαββατο πρωι ειναι , νωρις ειναι ακομα , δε νομιζω να εχεις καποια επειγουσα δουλεια να τρεχει.. ξεκινα :p

 

εμενα παντως δε μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι καποιοι ειχαν θεματα, μου εκανε εντυπωση οτι συνεχισαν ακομα και μετα απο επαναφορα εργοστασιακων

 

ξεκινα παντως τη διαδικασια και αν βρεις προβληματα στη συνεχεια βλεπεις τι κανεις

εγω πανω σε κατι πειραματισμους (ενω ειχα μια rooted 4.2 απο xda που την ειχα φλασαρει με cwm πανω απο τη 4.1 ) το ειχα κανει τουβλο :rolleyes: για αυτο και ασχοληθηκα με το toolkit μετα απο τοσο καιρο και τελικα εβαλα τα παντα απο την αρχη factory image απο το site της google

και πραγματικα το αγαπω αυτο το προγραμμα:love:

 

ΥΓ αν σε ενοχλει παντως η ειδοποιηση για updαte και θες να μεινεις σε 4.1 , πανε settings/apps/all βρες το framework (αυτο που σκαλιζουμε για να ερθει το notification για ota) και καντο disable

 

θα εξαφανιστει τελειως απο τα settings το check for update και φυσικα η οποια ειδοποιηση σε ενοχλει

ανα πασα στιγμη μπορεις να το ξανακανεις enable (θα εχει παει στο πατο της λιστας)

 

YΓ 2 ψιλοασχετο με τη κουβεντα, αλλα μου φανηκε οτι στη τελευταια εκδοση το kit ξεκλειδωνει bootloader χωρις να σου λεει οτι θα σβησει κατι

δε ξερω αν παιζει ρολο οτι ημουν rooted , αυτο που σιγουρα ομως ισχυει ειναι οτι το κινητο ειχε ψιλοτουβλοποιηθει μιας και δεν εκανε ποτε boot στο λειτουργικο , αλλα εμενε στο logo της google

οταν πηγα να ξεκλειδωσω, ξεκλειδωσε κανονικα και στη συνεχεια φλασαρε κανονικα

(πριν το φλασαρισμα μου τα εσβησε ολα και καθαρισε το κινητο απο τη σαβουρα)

 

Μαλιστα...Ok.Καλα που μου το ειπες για την μη εμφανιση του update.

Link to comment
Share on other sites

@ left_ace

Να τη περάσεις φιλέ, η 4.2.1 αξίζει!

Και να ασχοληθεί και με το toolkit θα σου λύση τα χέρια.

Όσο για μένα, και εγώ μετά από διάφορα πειράματα που είχα κάνει και δοκιμές στο τέλος έκανα καθαρή εγκατάσταση και όλα τρέχουν νεράκι εκτός από 1 μικρή καθυστέρηση στη κάμερα όπως είπε και ο gsis

 

Το toolkit το επιασα οταν εκανα την μετατροπη.Δεν εχω ασχολειθει αλλο...Δηλ αμα την περασω οτα και ολα καθαρα λετε να εχω προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Kαλo μηνα σε oλoυς τoυς φιλoυς.Μια ερωτηση σχετικα με τo τooλκιτ.Αν κανω εγκετασταση την εκδoση 10.1 και επιλεξω την επιλoγη 1 για να εγκαταστησω τoυς drivers μετα oτιδηπoτε φλασαρω στo κινητo ειτε αυτo ειναι ρoμ η ακoμα και επιστoφη σε στoκ θα χρειαστει να επιλεξω παλι την επιλoγη 1 για τoυς drivers η τo κανεις μoνo την πρωτη φoρα και αυτo ηταν?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...