Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tο πήρα και έγω το Σάββατο το κινητό , εντυπώσεις για πρώτο android θετικές εως άριστες .

Ειδικά η οθόνη του είναι φανταστική .

Αρνητικά όπως έχουν πει και μερικοί ο πολύ χαμηλός ήχος του, αλλά και το wifi του .

Ειδικά με το wifi ψιλό απογοητεύτηκα , σε σημείο που πιάνανε διάφορα κινητά μεταξύ τους και 2 i-phone το nexus έπιανε σήμα και το έχανε .

Δέν κατάφερε να κάνει σύνδεση ποτέ ενώ οι άλλοι ήταν συνδεμένοι κανονικά ( με το minimum σήμα αλλά συνδεμένοι )

Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό , μήπως υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να βελτιώνει την σύνδεση του wifi;

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

1) εχω και εγω απογοητευτει με το οτι το ηχειο ειναι πολυ χαμηλο με αποτελεσμα να μην το ακουω το κινητο απο το διπλανο δωματιο αν το εχω με την οθονη προς τα πανω.

2) εχω και εγω απογοητευτει με το οτι πιανει πολυ χαμηλο σημα wifi (εως και καθολου) σε διπλανο δωματιο εκει που το Nokia N95 πιανει κοντα στα 2/3 της ισχυς του σηματος.

Link to comment
Share on other sites

1) εχω και εγω απογοητευτει με το οτι το ηχειο ειναι πολυ χαμηλο με αποτελεσμα να μην το ακουω το κινητο απο το διπλανο δωματιο αν το εχω με την οθονη προς τα πανω.

2) εχω και εγω απογοητευτει με το οτι πιανει πολυ χαμηλο σημα wifi (εως και καθολου) σε διπλανο δωματιο εκει που το Nokia N95 πιανει κοντα στα 2/3 της ισχυς του σηματος.

 

Οντως για την κατηγορια που παιζει ειναι αρκετα σημαντικα αυτα τα 2. Ειδικα κινητο με n wifi κ να μην πιανει!

Link to comment
Share on other sites

Tο πήρα και έγω το Σάββατο το κινητό , εντυπώσεις για πρώτο android θετικές εως άριστες .

Ειδικά η οθόνη του είναι φανταστική .

Αρνητικά όπως έχουν πει και μερικοί ο πολύ χαμηλός ήχος του, αλλά και το wifi του .

Ειδικά με το wifi ψιλό απογοητεύτηκα , σε σημείο που πιάνανε διάφορα κινητά μεταξύ τους και 2 i-phone το nexus έπιανε σήμα και το έχανε .

Δέν κατάφερε να κάνει σύνδεση ποτέ ενώ οι άλλοι ήταν συνδεμένοι κανονικά ( με το minimum σήμα αλλά συνδεμένοι )

Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό , μήπως υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να βελτιώνει την σύνδεση του wifi;

 

Έβγαλες από τις advanced επιλογές το avoid poor connections?

 

Οντως για την κατηγορια που παιζει ειναι αρκετα σημαντικα αυτα τα 2. Ειδικα κινητο με n wifi κ να μην πιανει!

 

Εμένα παιδιά με στοκ έπαιζε τέλεια, με franco και CNA ακόμα καλύτερα!!! Ποτέ δεν είχα πρόβλημα και προσωπικά ούτε με το ηχείο είχα ποτέ θέμα παρόλο που είναι χαμηλό...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το wifi του πιανει αρκετα καλα.Αναλογα και το router βεβαια, αλλα σε σχεση με το lg 2x που ειχα πιανει καλυτερα.

Το ηχειο του ρε παιδια αν δεν το εχεις κλειστο(εννοεω σε θηκη ή με το δαχτυλο) εμενα με ξεκουφαινει.Τουλαχιστον οταν με παιρνουν τηλ.

 

Ολα αυτα πανω κατω τα ιδια σε stock JB,cm9 και σε slimICS

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλες από τις advanced επιλογές το avoid poor connections?

 

 

 

Εμένα παιδιά με στοκ έπαιζε τέλεια, με franco και CNA ακόμα καλύτερα!!! Ποτέ δεν είχα πρόβλημα και προσωπικά ούτε με το ηχείο είχα ποτέ θέμα παρόλο που είναι χαμηλό...

 

Ναι έχω βγαλει αυτην την επιλογή , δεν λεω πως είναι χαλια αλλα σπαστικα εκεί που πιανουν τα αλλα κινητα και ειδικα τα i-phone ( 4 - 3gs ) το Nexus να μην καταφερνει να πιασει σημα

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω βγαλει αυτην την επιλογή , δεν λεω πως είναι χαλια αλλα σπαστικα εκεί που πιανουν τα αλλα κινητα και ειδικα τα i-phone ( 4 - 3gs ) το Nexus να μην καταφερνει να πιασει σημα

 

Ρε παιδια οκ για το ηχειο ειναι πιο χαμηλο απο αρκετα αλλα κινητα αλλα εγω τουλαχιστον με το wifi δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα(φτου-φτου), πιανει τελεια και σε σχετικα μεγαλες αποστασεις(καλυτερα απο iphone και στα ιδια με το προηγουμενο μου htc).

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του ηχείου εχει ξανα ειπωθεί αρκετες φορες. Επισημα λυση δινει το volume+: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.TEST.android.lvh&hl=en

Οπου ανεβαζει τοσο την ενταση σε σημειο που δε μιλαμε για αλλοίωση της ποιοτητας του ήχου, αλλα σημειο αντοχής του μεγαφωνου...Εχει και free εκδοση οπου ανεβαζει λιγα βηματα την ευαισθησια, μερικους μπορει να τους ικανοποιησει και αυτο.

 

Σε αλλες ρομ το ειχαν φτιαξει αυτο με την ευαισθησια και για αυτο επαιζε δυνατα. Αυτο παιζει να ειναι το μοναδικο μειονεκτημα της συσκευης. Αντικειμενικα το wifi δεν ειναι. Εμενα πιανει το ιδιο με το iPhone4 στα ρουτερ που εχω δοκιμασει, σπανια εχω συναντήσει προβληματα και αυτα ηταν με ρουτερ zte-wind που εκει το ρουτερ εχει θεμα απο μονο του γενικα... Να ξερετε μερικοι οτι δεν εχει και υψηλό σαρ η συσκευη και προφανως θα επηρρεάζει το ποσο δειχνει οτι πιανει. Στην πραγματικοτητα ολες οι mobile συσκευες με εξαιρεση τα λαπτοπ (που ειναι πολυ δυνατα) πιανουν το ιδιο πανω κατω και το λεω εκ πειρας με χρηση iPad/nexus s/galaxy nexus/ γαλάξιων κ.ο.κ.

 

Τα ppi δεν παιζουν ρολο σε σχεση με το σ3, ειναι αστεια η διαφορα. Η μεγαλυτερη οθονη στις ιδιες διαστασεις ομως ειναι κατι που αλλαζει τη συζητηση. Προσωπικα για σ3, δεν τιθεται θεμα, θεωρω το nexus ανωτερη συσκευη για μενα, γιατι δεν μπορω τον launcher της Samsung και αλλα εξτρα που εχει μεσα. Ενω οι αναβαθμισεις στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα, οπως και σε ολα τα non-google τηλεφωνα. Μονο με custom roms την παλευα στους γαλαξιες. Εμενα ποτε δε μου αρεσε η τεχνολογια οθονης του σ2... Το οτι χανει τα χρωματα και τα προβληματα που ειχαν τα πανελ αυτα δε με έψησαν θετικα καθολου. Η φωτεινοτητα της οθονης ΔΕΝ ειναι μεγιστη απο το εργοστασιο ουτε στο gnexus. Το εχω πει και παλιοτερα, διπλα σε galaxy s, που ειχα ακομα και στο ελαχιστο η διαφορα στις φωτεινοτητες ηταν αστεια. Ισως το εκαναν για λογους εξοικονόμησης ή γιατι τυφλωνε το σ1 και ολοι ειχαν filter στις ρομς αργοτερα. Και το σ3 εχει χαμηλη φωτεινοτητα, ακομα και στο μεγιστο το ιδιο παιζει και νομιζω οτι ειναι θεμα που απασχόλησε πολλους και που περίμεναν fix σε update. Ουτε το σ3 ειχε την ιδια φωτεινοτητα με το σ1.

 

Αυτα τα λιγα.

Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ ψαξιμο στο θεμα του ηχου νομιζω οτι βρηκα την λυση στην χαμηλη ενταση του ηχειου.... λοιπον εκανα τα παρακατω: εγκατεστησα αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1748803 στην συνεχεια απεγκατεστησα τον dsp manager v2 με το titanium η με οποιο αντιστοιχο προγραμα θελετε εσεις και εγκατεστησα τον dsp manager v1. μετα παμε settings/sound και βαζουμε τον dsp manager στο music effects. τελος παμε στον dsp manager και ενεργοποιουμε τα bass boost , equalizer και στο select preset βαζουμε acoustic. η διαφορα ειναι κατι παραπανω απο εμφανης πλεον ακουω το κινητο απο το αλλο δωματιο οταν χτυπαει... πριν το δοκιμασετε παρτε ενα nandroid backup ωστε νε επιστρεψετε αν δεν σας αρεσει . ελπιζω να βοηθησα

 

Tον dsp manager v1 που εγκατέστησες από που τον κατέβασες;

Link to comment
Share on other sites

Tον dsp manager v1 που εγκατέστησες από που τον κατέβασες;

 

Εγω τον κατεβασα απο εδω:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1639835 δεν ξερω εαν ειναι αυτος?

Ας μας πει ο φιλος zirk.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...! με μια λεξη αξιζει το κινητο να το παρει καποιος...;

θα υπαρχει ακομα λογικα προς τα χριστουγεννα και λιγο αργοτερα...;

προερχομαι απο 2 xperia x8 , και arc s και αυτο που καταλαβα ειναι πως μονο

ενα googleφωνο ειναι αυτο που χρειαζομαι..καθαρο android μιας και ειμαι και φαν...!

το ειδα στα public σημερα..το ηχειο με απογοητεψε πληρως...! και οσο για την μπαταρια

ενταξει δν νομιζω να ειναι τοσο χαλια... :/ τα θετικα δν τα λεω ειναι ηδη γνωστα ;)

αξιζει να μεταβω απο arc s στο galaxy nexus? ποσο θα ειναι ακομα διαθεσιμο;

τα χριστουγεννα θα παω γερμανια αξιζει να το παρω απο εκει...; θα δουλευει στα ελληνικα δικτυα;

αυτα για την ωρα. :)

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον κατεβασα απο εδω:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1639835 δεν ξερω εαν ειναι αυτος?

Ας μας πει ο φιλος zirk.

το κατεβασα απο εδω : http://android.appstorm.net/how-to/music/install-and-configure-dsp-manager-on-any-rom/ κανοντας κλικ στα πρασινα γραμματα στο κειμενο στην πρωτη γραμμη.... δεν χρειαζετε να κανετε αυτα που λεει στο κειμενο δουλευει μολις γινει εγκατασταση. δοκιμαστε το εγω ειδα μεγαλη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...! με μια λεξη αξιζει το κινητο να το παρει καποιος...;

θα υπαρχει ακομα λογικα προς τα χριστουγεννα και λιγο αργοτερα...;

προερχομαι απο 2 xperia x8 , και arc s και αυτο που καταλαβα ειναι πως μονο

ενα googleφωνο ειναι αυτο που χρειαζομαι..καθαρο android μιας και ειμαι και φαν...!

το ειδα στα public σημερα..το ηχειο με απογοητεψε πληρως...! και οσο για την μπαταρια

ενταξει δν νομιζω να ειναι τοσο χαλια... :/ τα θετικα δν τα λεω ειναι ηδη γνωστα ;)

αξιζει να μεταβω απο arc s στο galaxy nexus? ποσο θα ειναι ακομα διαθεσιμο;

τα χριστουγεννα θα παω γερμανια αξιζει να το παρω απο εκει...; θα δουλευει στα ελληνικα δικτυα;

αυτα για την ωρα. :)

 

με μια λεξη ΝΑΙ σε ολα!

Link to comment
Share on other sites

με μια λεξη ΝΑΙ σε ολα!

 

χαχαχα ωραιος....

δηλαδη γερμανια ποσο παιζει να το βρω κιολας....;:p

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ωραιος....

δηλαδη γερμανια ποσο παιζει να το βρω κιολας....;:p

 

αμα κρινω απο το amazon.de που το δινει στα 330euro πιστευω πως μπορει να πετυχεις κατι αντιστοιχο και σε καποια καταστηματα.Μπορει να χρειαστει ψαξιμο ομως...

Link to comment
Share on other sites

αμα κρινω απο το amazon.de που το δινει στα 330euro πιστευω πως μπορει να πετυχεις κατι αντιστοιχο και σε καποια καταστηματα.Μπορει να χρειαστει ψαξιμο ομως...

 

χμμμ ευχαριστω...! θα παω 30 με 4 γεναρη...!

αν κατσει κατι καλο μαλλον θα το τσιμπησω...

λογικα μεχρι να χριστουγεννα δεν θα βγει το επομενο nexus...;

ε οποτε ισως (μακαρι) να πεσει ακομα....

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το κατεβασα απο εδω : http://android.appstorm.net/how-to/music/install-and-configure-dsp-manager-on-any-rom/ κανοντας κλικ στα πρασινα γραμματα στο κειμενο στην πρωτη γραμμη.... δεν χρειαζετε να κανετε αυτα που λεει στο κειμενο δουλευει μολις γινει εγκατασταση. δοκιμαστε το εγω ειδα μεγαλη διαφορα...

 

αν καταλαβα καλα εννοεις πως απλα κανουμε εγκατασταση το αρχειο και τελος χωρις να χρειαζεται η διαδικασια που γραφει στο xda,σωστα;

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα εννοεις πως απλα κανουμε εγκατασταση το αρχειο και τελος χωρις να χρειαζεται η διαδικασια που γραφει στο xda,σωστα;

σωστα απλα install και ετοιμο. εμενα μου δουλεψε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

χμμμ ευχαριστω...! θα παω 30 με 4 γεναρη...!

αν κατσει κατι καλο μαλλον θα το τσιμπησω...

λογικα μεχρι να χριστουγεννα δεν θα βγει το επομενο nexus...;

ε οποτε ισως (μακαρι) να πεσει ακομα....

 

και να χει παρουσιαστει σιγουρα δε θα εχει κυκλοφορησει και οταν κυκλοφορησει θα κανει και αυτο την 600αρα του οπως το τωρινο (λεφτα που δεν αξιζει καμια συσκευη imho)

 

παντως δραματικη πτωση τιμης οπως στα nexus s που κυκλοφορουσαν και με lcd δε νομιζω να εχουμε , κατω απο τα 300 δηλαδη το βλεπω πολυ δυσκολο στο αμεσο μελλον

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

και να χει παρουσιαστει σιγουρα δε θα εχει κυκλοφορησει και οταν κυκλοφορησει θα κανει και αυτο την 600αρα του οπως το τωρινο

 

παντως δραματικη πτωση τιμης οπως στα nexus s που κυκλοφορουσαν και με lcd δε νομιζω να εχουμε , κατω απο τα 300 δηλαδη το βλεπω πολυ δυσκολο στο αμεσο μελλον

 

και εγω το ιδιο πιστευω αντε τα χριστουγεννα να το δω στα 340 το λιγοτερο... :/

παντως να αναφερω ενα παραδειγμα το μαρτη πηρα το arc s στα 274 απο το birdphone.gr ενω στα public τo ειχαν 399 :O

ενω σημερα το nexus 369 στα public , 348 στο birdphone....

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη συσκευη ειχε πεσει στα 360 καποιο καιρο πριν πεσει στα μεγαλα μεγαζια (ετσι την αγορασα κι εγω , οταν στο πλαισιο εκανε ακομα 600), απλα στη συνεχεια ακολουθησαν και τα μεγαλα μαγαζια προκειμενου να ξεστοκαρουν

 

ειναι σημαντικο που η συγκεκριμενη συσκευη δεν ηταν πολυ εμπορικη για ενα μεγαλο διαστημα (ακομα δηλαδη αρκετοι δε τη ξερουν και με ρωτανε ποια ειναι :rolleyes: ) , μην περιμενεις για παραδειγμα αναλογες πτωσεις σε gs3 , οπως δεν ειδαμε και στο gs2 ή τις ειδαμε παρα πολυ αργοτερα

 

αυτο βεβαια συμφερει ολους εμας που ξερουμε τι ειναι nexus και δε μας ενδιαφερουν τοσο αλλες συσκευες που ξερει περισσοτερο ο κοσμος

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο ρωτησα αλλα οι αλλοι ειπαν τα δικα τους!!

και ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ ειναι καλυτερη η ΟΘΟΝΗ απο του Galaxy S 3 συμφωνα με τα PPI 316 εναντι 306 ;

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ρώτησες αυτό...

Έχεις πάρει όλες τις αντικειμενικές απαντήσες και συνεχίζεις να ζητάς κάποιος να σου δώσει μια υποκειμενική κρίση. Έχεις όλα τα στοιχεία, αποφάσισε μόνος σου αν για σένα είναι καλύτερη...

 

Και φιλική συμβουλή: Όταν κάποιοι προσπαθούν να σε βοηθήσουν, δεν είναι κακό να δείχνεις λίγο σεβασμό

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη συσκευη ειχε πεσει στα 360 καποιο καιρο πριν πεσει στα μεγαλα μεγαζια (ετσι την αγορασα κι εγω , οταν στο πλαισιο εκανε ακομα 600), απλα στη συνεχεια ακολουθησαν και τα μεγαλα μαγαζια προκειμενου να ξεστοκαρουν

 

ειναι σημαντικο που η συγκεκριμενη συσκευη δεν ηταν πολυ εμπορικη για ενα μεγαλο διαστημα (ακομα δηλαδη αρκετοι δε τη ξερουν και με ρωτανε ποια ειναι :rolleyes: ) , μην περιμενεις για παραδειγμα αναλογες πτωσεις σε gs3 , οπως δεν ειδαμε και στο gs2 ή τις ειδαμε παρα πολυ αργοτερα

 

για ποσο καιρο θα συνεχισει να ειναι διαθεσιμη.....;

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...