Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας σε κάποια θεματάκια. Είμαι νέος κάτοχος και έχω διαβάσει τις πρώτες 200 σελίδες, αλλά δεν έχω απαντήσεις στα εξής:

α) Δεν είμαι root. Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί ο ήχος κλείστρου της κάμερας;

β) Το kies μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η αναβάθμιση του κινητού. Τι μπορώ να κάνω; Είμαι (ΚΟR). Aυτό σημαίνει και ότι δεν είναι ευρωπαικό το κινητό;

γ) Η εφαρμογή του internet γιατί κλείνει από μόνη της όταν ανοίξω κάτι άλλο; Εννοώ γιατί χάνει την σελίδα που ήμουν και ανοίγει την home page. Μπορώ να κάνω κάτι για να μην κλείνει και να κρατάει την τελευταία σελίδα;

δ) Με 100% φωτεινότητα στο κινητό και στον browser, γιατί ο browser είναι πιο σκοτεινός από το... υπόλοιπο κινητό; Με το που τον κλείνω, η οθόνη φωτίζεται πιο λίγο πολύ! Είναι bug, είναι κάποιο δικό μου θέμα, γιατί συμβαίνει;

ε) Μπορώ κάπου να βρω το original wallpaper με τον αστερισμό και το μότο "our harry moment";

Δεν ξέρω αν έχουν απαντηθεί στις υπόλοιπες... 83 σελίδες όλα αυτά, αλλά δεν κρατιέμαι! :) Ευχαριστώ πολύ!

 

α) Απλά πριν ανοίξεις την κάμερα χαμήλωσε τελείως τον ήχο του κινητού σου (από τα κουμπάκια αριστερά)

β) Ναι δεν είναι ευρωπαϊκό

γ) Είναι χαζό κατά τη γνώμη μου, αλλά προφανώς του έχουν δώσει χαμηλή προτεραιότητα και κλείνει. Ίσως με κάποιον manager θα μπορούσες να επιλέξεις prevent close αλλά δεν το έχω ψάξει γιατί κι εγώ δεν χρησιμοποιώ τον stock.

δ) Η φωτεινότητα του browser είναι ξεχωριστή από τη φωτεινότητα του υπόλοιπου κινητού. Εγώ τη ρυθμίζω κατά το δοκούν ανάλογα με τις συνθήκες με το κολπάκι με την notification bar. (πατάς παρατεταμένα στη notification bar και χωρίς να την κατεβάσεις κάνεις slide αριστερά ή δεξιά για να χαμηλώσεις ή να αυξήσεις φωτεινότητα). Εννοείται πως δεν πρέπει να το έχεις στο αυτόματο.

ε) Δεν βρήκα κάτι.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλώς ήρθες!! Ότι ξέρω απαντω:)

Ο ήχος κλείστρου είναι μέσα στα αρχεία του συστήματος στα οποία δεν μπορείς να επέμβεις άρα και να σβήσεις αν δεν είσαι root. Κι εμένα μου την σπάει ο ήχος και τον διαγράφω! Για ροοτ αν θες διαβάσε στην Βιβλο για το note στους οδηγούς ή στην υπογραφή του μέλους Elthis... Αξίζει γενικά!!

 

Κι εμένα το τηλέφωνο είναι KOR αλλά προοριζόταν για την Ευρωπαϊκή αγορά άρα είναι "ευρωπαικο". Αν έχεις αγοράσει από ελληνικό μαγαζί και έχεις απόδειξη είσαι απόλυτα καλυμμένος για 2 χρόνια από την επίσημη αντιπροσωπεια οπότε μην το σκέφτεσαι και το σκαλιζεις!!

 

Χρησιμοποιώ τον Opera που είναι πολύ καλύτερος από τον στοκ κατ' εμε.. Θυμάμαι ότι έκανε κάτι τέτοια "ή εφαρμογή ιντερνετ" που λες γι αυτό και έφυγε αδιάβαστη!! Ο opera έχει και ένα ωραίο feature όπου το κείμενο προσαρμόζεται αυτόματα στο pinch to zoom, δοκιμασε το θα σου αρέσει!!

 

Για το wallpaper ψάξου λιγάκι στο ίντερνετ.. Από εφαρμογές με wallpapers όπως το zedge το είχα δει παλιά, είμαι σίγουρος αν θες τσεκάρετε το!!

 

Καλώ μας ήρθες κι ελπίζω να βοηθήσα!! ;)

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, φυσικά και βοήθησες! Μέσω kies κάνεις αναβαθμίσεις; Έχεις αλλάξει αυτό το "csc" που έχω διαβάσει εδώ μέσα; Μέσω ΟΤΑ σου έχει έρθει κάτι; Εγώ το note το παρέλαβα από ελληνικό skroutzoμάγαζο στην LA3 και από τότε δεν βρίσκει καμία αναβάθμιση στον αέρα. Ούτε από kies με αφήνει... :worry:

 

δ) Αμα πατησεις το κουμπι κατω αριστερα που ανοιγει το menu με τις επιλογες θα δεις την επιλογη φωτεινοτητα,ενοειτε μεσα στον broswer ολα αυτα.

 

Ναι, στο 100% την έχω κι αυτήν τη φωτεινότητα, αλλά σε σχέση με το 100% της φωτεινότητας του κινητού μου φαίνεται λίγο πιο σκοτεινή. Συμβαίνει και σε άλλους; Εννοώ με τον μανίσιο browser τουλάχιστον...

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, φυσικά και βοήθησες! Μέσω kies κάνεις αναβαθμίσεις; Έχεις αλλάξει αυτό το "csc" που έχω διαβάσει εδώ μέσα; Μέσω ΟΤΑ σου έχει έρθει κάτι; Εγώ το note το παρέλαβα από ελληνικό skroutzoμάγαζο στην LA3 και από τότε δεν βρίσκει καμία αναβάθμιση στον αέρα. Ούτε από kies με αφήνει... :worry:

 

 

 

Ναι, στο 100% την έχω κι αυτήν τη φωτεινότητα, αλλά σε σχέση με το 100% της φωτεινότητας του κινητού μου φαίνεται λίγο πιο σκοτεινή. Συμβαίνει και σε άλλους; Εννοώ με τον μανίσιο browser τουλάχιστον...

 

α) Απλά πριν ανοίξεις την κάμερα χαμήλωσε τελείως τον ήχο του κινητού σου (από τα κουμπάκια αριστερά)

β) Ναι δεν είναι ευρωπαϊκό

γ) Είναι χαζό κατά τη γνώμη μου, αλλά προφανώς του έχουν δώσει χαμηλή προτεραιότητα και κλείνει. Ίσως με κάποιον manager θα μπορούσες να επιλέξεις prevent close αλλά δεν το έχω ψάξει γιατί κι εγώ δεν χρησιμοποιώ τον stock.

δ) Η φωτεινότητα του browser είναι ξεχωριστή από τη φωτεινότητα του υπόλοιπου κινητού. Εγώ τη ρυθμίζω κατά το δοκούν ανάλογα με τις συνθήκες με το κολπάκι με την notification bar. (πατάς παρατεταμένα στη notification bar και χωρίς να την κατεβάσεις κάνεις slide αριστερά ή δεξιά για να χαμηλώσεις ή να αυξήσεις φωτεινότητα). Εννοείται πως δεν πρέπει να το έχεις στο αυτόματο.

ε) Δεν βρήκα κάτι.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, αλλά το α) δεν λειτουργεί σε μένα. Το χαμηλώνω τελείως πριν, αλλά και πάλι ακούγεται κανονικά. Μόνο αν βάλω το... δάχτυλό μου μπροστά στο ηχείο το χαμηλώνω! :wacko: Μπορεί να φταίει που έχω την LA3, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάπως αναβάθμιση (με το kies δεν με αφήνει και μέσω ΟΤΑ δεν βρίσκει τίποτα). Σε ευχαριστώ για τις υπόλοιπες συμβουλές.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ, αλλά το α) δεν λειτουργεί σε μένα. Το χαμηλώνω τελείως πριν, αλλά και πάλι ακούγεται κανονικά. Μόνο αν βάλω το... δάχτυλό μου μπροστά στο ηχείο το χαμηλώνω! :wacko: Μπορεί να φταίει που έχω την LA3, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάπως αναβάθμιση (με το kies δεν με αφήνει και μέσω ΟΤΑ δεν βρίσκει τίποτα). Σε ευχαριστώ για τις υπόλοιπες συμβουλές.

 

Νάσαι σου πω. Για το (α) δοκιμάσει και το εξής. Πήγαινε στα settings - sound - volume και τη μπάρα που λέει system κατεβάσετε την στο μηδέν. Ελπίζω να δουλέψει.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Νάσαι σου πω. Για το (α) δοκιμάσει και το εξής. Πήγαινε στα settings - sound - volume και τη μπάρα που λέει system κατεβάσετε την στο μηδέν. Ελπίζω να δουλέψει.

 

Όχι, δυστυχώς, δεν δουλεύει ούτε αυτό. :( Σε ευχαριστώ πολύ, πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δυστυχώς, δεν δουλεύει ούτε αυτό. :( Σε ευχαριστώ πολύ, πάντως...

 

Ρε παιδια μην το ψάχνετε υπάρχει πλέον νομοθεσία που υπαγορεύει ο ήχος του κλείστρου να είναι ενεργός πάντα.. Σας το λέω εγώ που καμιά φορά στην δουλειά μου φωτογραφιζω έγγραφα σε ανταγωνιστικες προσφορές και πρέπει να είμαι "διακριτικος" όσο μπορώ.. Μόνο με rooting λοιπόν σβήνει το αρχείο από την θέση system, ui, sounds το shutter κάτι.. ;)

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδια μην το ψάχνετε υπάρχει πλέον νομοθεσία που υπαγορεύει ο ήχος του κλείστρου να είναι ενεργός πάντα..

 

Ωστόσο υπάρχει αυτή η δυνατότητα σε αρκετές συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο υπάρχει αυτή η δυνατότητα σε αρκετές συσκευές.

 

Ναι το γνωρίζω αλλά σε μικρό διάστημα θα εναρμονιστουν αναγκαστικα με την οδηγία τουλάχιστον έτσι διάβασα πριν από κάνα 2μηνο που το είχα ψαξει..

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Όποτε θέλεις να κάνεις τον 007 να σου δανείζω το δικό μου:) Χωρίς root λοιπόν, αν κλείσω εντελώς τον ήχο από τα + και - τότε δεν ακούγεται καθόλου το κλείστρο της κάμερας!

 

Χαχαχαχα καλό!! Εμένα τότε που περάσα την Lc1 ακόμα κι αυτό δεν μου έκανε την δουλειά!! Ποιος ξέρει.. Ευχαριστώ πάντως Mr Q!!

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρώτησα και προχθές παρόλα αυτά δεν απάντησε κανείς . Τ να αλλάξω από lc1 σε 2 αξίζει ? και τι αλλάζει ? και θα σβηστούν αυτά που έβαλα... ειδή ?Δεν είμαι ροοτ τπτ
Link to comment
Share on other sites

Μείνε όπως είσαι!!! Μια χαρά τρέχει η LC1. Η LC2 δεν είναι κάτι το διαφορετικό. Μόνο αν θέλεις να πειραματιστείς με root και custom roms, τότε θα βρεις άλλα μονοπάτια. Τώρα μια χαρά είσαι,αν θέλεις να παραμείνεις χωρίς root.

 

Η lc2 τι ειναι βρε παιδιά η τελευταία gb?

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Η lc2 τι ειναι βρε παιδιά η τελευταία gb?

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

 

Ειναι για Ασια.Δεν χρειαζεται να μπεις στον κοπο.Ισοδυναμη της lc1

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία: Πως γίνεται να διαβάζω ένα mail λογαριασμού yahoo μέσω του stock και να μπαίνω μετά μέσω pc και να το έχει unread; Επίσης έστειλα και mail μέσω του κινητού και μέσω pc δεν το βλέπω καν στα σταλμένα... Τι γίνεται;; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πώς γίνεται στον opera να αλλάξουμε το μέγεθος των γραμμάτων (όπως γίνεται στον dolphin); Επίσης, αυτό το original wallpaper με τον αστερισμό και το μότο "our happy monent" το έχει βρει κανείς; Γιατί στο zedge δεν βρήκα τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πώς γίνεται στον opera να αλλάξουμε το μέγεθος των γραμμάτων (όπως γίνεται στον dolphin); Επίσης, αυτό το original wallpaper με τον αστερισμό και το μότο "our happy monent" το έχει βρει κανείς; Γιατί στο zedge δεν βρήκα τίποτα...

 

Settings/zoom...(πατώντας το O σου βγαίνουν τα settings.)

 

Edit: Η Samsung Mobile στο Facebook ποστάρισε πριν απο λίγο το βίντεο του Note με το Software Update...λέτε να πλησιάζει η ώρα;;;:)

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Settings/zoom...(πατώντας το O σου βγαίνουν τα settings.)

 

Edit: Η Samsung Mobile στο Facebook ποστάρισε πριν απο λίγο το βίντεο του Note με το Software Update...λέτε να πλησιάζει η ώρα;;;:)

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

 

Από το στόμα σου και στου Θεού τ αυτί....

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Settings/zoom...(πατώντας το O σου βγαίνουν τα settings.)

 

Edit: Η Samsung Mobile στο Facebook ποστάρισε πριν απο λίγο το βίντεο του Note με το Software Update...λέτε να πλησιάζει η ώρα;;;:)

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

 

δωσε ενα Link ρε φιλε να χαρουμε και εμεις....λετε να το ετοιμαζει για 3 μαιου????

 

υ.γ. εαν εννοεις αυτο το βιντεο ειναι λιγο παλιο

http://youtu.be/FvH6vbhOs6Y

Edited by ximikos_fil
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του 4S και από σήμερα και του Note, ερώτηση :

Έχω imac μπορώ να κάνω εγκατάσταση του kies ή την πάτησα ;

 

Εχει kies για imac αλλα δεν νομιζω οτι παιζει το software update οπως στα windows.Κατοχος imac ειμαι και εγω,εχω κανει ενα μικρο partition με w7 και εχω βρει την ησυχια μου γιατι macosx+samsung phone ειναι μεγαλη μανουρα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

δωσε ενα Link ρε φιλε να χαρουμε και εμεις....λετε να το ετοιμαζει για 3 μαιου????

 

υ.γ. εαν εννοεις αυτο το βιντεο ειναι λιγο παλιο

http://youtu.be/FvH6vbhOs6Y

 

Αυτό εννοώ και το ξέρω πως είναι παλιό. Απλά σήμερα το βάλανε στο Facebook και μου έκανε εντύπωση.

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Εχει kies για imac αλλα δεν νομιζω οτι παιζει το software update οπως στα windows.Κατοχος imac ειμαι και εγω,εχω κανει ενα μικρο partition με w7 και εχω βρει την ησυχια μου γιατι macosx+samsung phone ειναι μεγαλη μανουρα

 

Έτσι νόμιζα και εγω αλλα εχθές έκανα με iMac αναβάθμιση στο s2 .

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νόμιζα και εγω αλλα εχθές έκανα με iMac αναβάθμιση στο s2 .

 

Καταπληκτικα νεα.Μετα απο 4 χρονια επιτελους το εφτιαξαν.Τελεια

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του 4S και από σήμερα και του Note, ερώτηση :

Έχω imac μπορώ να κάνω εγκατάσταση του kies ή την πάτησα ;

 

Εχει kies για imac αλλα δεν νομιζω οτι παιζει το software update οπως στα windows.Κατοχος imac ειμαι και εγω,εχω κανει ενα μικρο partition με w7 και εχω βρει την ησυχια μου γιατι macosx+samsung phone ειναι μεγαλη μανουρα

 

Παιδιά γιατί χρειάζεστε το kies? Όλα είναι στο cloud της google και οι αναβαθμίσεις OTA.

Προσωπικά σε κανένα android δεν είχα βάλει αντίστοιχο πρόγραμμα (και της htc τα ίδια χάλια είναι). Μόνο για τους drivers και μετά στον κάδο.

Υπάρχει κάτι που θέλετε να κάνετε και δεν γίνεται χωρίς kies?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί χρειάζεστε το kies? Όλα είναι στο cloud της google και οι αναβαθμίσεις OTA.

Προσωπικά σε κανένα android δεν είχα βάλει αντίστοιχο πρόγραμμα (και της htc τα ίδια χάλια είναι). Μόνο για τους drivers και μετά στον κάδο.

Υπάρχει κάτι που θέλετε να κάνετε και δεν γίνεται χωρίς kies?

 

Δεν χρησιμοποιω kies,τα windows τα εχω για το pc odin

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω kies,τα windows τα εχω για το pc odin

 

lol, κι εγώ το ίδιο, γιατί με τα ubuntu δε νομίζω να δω ποτέ φως σε αυτό το θέμα.

Απλά ρωτάω γιατί βλέπω κάποιους να παιδεύονται με το kies. Δεν είναι σαν το i-tunes που χωρίς αυτό δεν γίνεται. Απλά επειδή κάποια παιδιά έρχονται από i-phone ίσως πιστεύουν πως είναι το ίδιο απαραίτητο και παιδεύονται άδικα.

Βέβαια δεν το έχω δουλέψει και καθόλου, αν υπάρχει κάτι στο οποίο βοηθάει το kies (εκτός από τους drivers) πείτε μου για να ξέρω :confused:

 

(Βαριέμαι τόσο πολύ να μπουτάρω τα windows... :p )

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

lol, κι εγώ το ίδιο, γιατί με τα ubuntu δε νομίζω να δω ποτέ φως σε αυτό το θέμα.

Απλά ρωτάω γιατί βλέπω κάποιους να παιδεύονται με το kies. Δεν είναι σαν το i-tunes που χωρίς αυτό δεν γίνεται. Απλά επειδή κάποια παιδιά έρχονται από i-phone ίσως πιστεύουν πως είναι το ίδιο απαραίτητο και παιδεύονται άδικα.

Βέβαια δεν το έχω δουλέψει και καθόλου, αν υπάρχει κάτι στο οποίο βοηθάει το kies (εκτός από τους drivers) πείτε μου για να ξέρω :confused:

 

(Βαριέμαι τόσο πολύ να μπουτάρω τα windows... :p )

 

Αν δεν το σκαλιζεις το κινητο και δεν χρειαζεται να φλασαρεις με pc odin τοτε δεν εχει λογο υπαρξης ουτε το partition ουτε το kies

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...