Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα εντελώς ξαφνικά το note έκανε reset μόνο του και από τότε δεν δουλεύει το home button! Τι μπορώ να κάνω;;;;

 

Αν έχει εγγύηση στο service. Αν όχι δοκίμασε να το ανοίξεις με κάποιο tear down video from youtube.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν έχει εγγύηση στο service. Αν όχι δοκίμασε να το ανοίξεις με κάποιο tear down video from youtube.

 

Έχει εγγύηση από Mediamarkt. Να το πάω εκεί; Στα καλά καθούμενα! Έβγαλα τη μπαταρία αρκετές φορές, ανοίγει μόνο του μόλις βάλω τη μπαταρία και για να κλείσει πρέπει να βγάλω τη μπαταρία. Αν κάνω hard reset από τις ρυθμίσεις υπάρχει περίπτωση να φτιάξει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Έχει εγγύηση από Mediamarkt. Να το πάω εκεί; Στα καλά καθούμενα! Έβγαλα τη μπαταρία αρκετές φορές, ανοίγει μόνο του μόλις βάλω τη μπαταρία και για να κλείσει πρέπει να βγάλω τη μπαταρία. Αν κάνω hard reset από τις ρυθμίσεις υπάρχει περίπτωση να φτιάξει;

 

Δεν μπορώ να το γνωρίζω αυτό :) . Αλλά είναι το πρώτο που θα δοκιμάσουν, οπότε κάντο για να μην το πας τσάμπα. Από εκεί και πέρα το media markt θα το στείλει samsung, συνεπώς για να γλυτώσεις τον ενδιάμεσο και τον χαμένο χρόνο καλύτερα service της Samsung

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ψήνομαι να ξεφορτωθώ tablet/κινητό/φωτογραφική για να προλάβω στα 200Ε το Note από Public. Για το 3ο διατηρώ επιφυλάξεις κατά πόσον θα τα πάει καλά.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ψήνομαι να ξεφορτωθώ tablet/κινητό/φωτογραφική για να προλάβω στα 200Ε το Note από Public. Για το 3ο διατηρώ επιφυλάξεις κατά πόσον θα τα πάει καλά.

 

Πες μας ποιά φωτογραφική σκοπεύεις να αντικαταστήσεις με αυτή του Note

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ποιά φωτογραφική σκοπεύεις να αντικαταστήσεις με αυτή του Note

 

Αυτή εδώ. Χωρίς το φλας δύσκολα βγάζω σταθερή φωτογραφία, ειδικά το βράδυ. Χώρια που σε εσωτερικούς χώρους χωρίς το φλας βγαίνει σκοτεινή. Τα Midrange smartphones τα φετινά καλύτερες φωτογραφίες βγάζουνε

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ. Χωρίς το φλας δύσκολα βγάζω σταθερή φωτογραφία, ειδικά το βράδυ. Χώρια που σε εσωτερικούς χώρους χωρίς το φλας βγαίνει σκοτεινή. Τα Midrange smartphones τα φετινά καλύτερες φωτογραφίες βγάζουνε

 

Τα specs της φωτογραφικής είναι σαφώς ανώτερα από το 2+ετών Note μας. (σαφώς και δεν αναφέρομαι μόνο στα MP, είναι το τελευταίο που κοιτάζουμε σε μια φωτογραφική)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς λόγους, δεν μπορώ να χρησιμοποιώ το φλας στις λήψεις συνέχεια. Οπότε καταλήγω με μια φωτογραφική που ελάχιστα μπορώ να χρησιμοποιήσω, καθώς χωρίς το φλας σε εσωτερικούς χώρους είτε είναι πολύ σκοτεινό το αποτέλεσμα είτε πολύ κουνημένο. Ενώ ένα LED φλας μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε αντίστοιχες περιπτώσεις
Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς λόγους, δεν μπορώ να χρησιμοποιώ το φλας στις λήψεις συνέχεια. Οπότε καταλήγω με μια φωτογραφική που ελάχιστα μπορώ να χρησιμοποιήσω, καθώς χωρίς το φλας σε εσωτερικούς χώρους είτε είναι πολύ σκοτεινό το αποτέλεσμα είτε πολύ κουνημένο. Ενώ ένα LED φλας μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε αντίστοιχες περιπτώσεις

 

Δεν μπορώ να γνωρίζω όμως το αποτέλεσμα της σύγκρισης :)

 

από την άλλη θα αγοράσεις με 200€ ένα κινητό-εργαλείο 2+ ετών ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το έχω απωθημένο το Note, ελέω και του ειδικού stylus και των εφαρμογών που το συνοδεύουν. Δεν βρήκα εφαρμογές που να κάνουν την ίδια δουλειά στο play store με κάποιο stylus, ίσως να μην ήξερα πού να ψάξω. Αν ξέρετε, ευχαρίστως πείτε ή παραπέμψετέ με κάπου. Γιατί φαντάζομαι αυτό θα ενδιαφέρει και τους χρήστες Note που περνάνε κάποια Cyanogenmod rom πάνω
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το έχω απωθημένο το Note, ελέω και του ειδικού stylus και των εφαρμογών που το συνοδεύουν. Δεν βρήκα εφαρμογές που να κάνουν την ίδια δουλειά στο play store με κάποιο stylus, ίσως να μην ήξερα πού να ψάξω. Αν ξέρετε, ευχαρίστως πείτε ή παραπέμψετέ με κάπου. Γιατί φαντάζομαι αυτό θα ενδιαφέρει και τους χρήστες Note που περνάνε κάποια Cyanogenmod rom πάνω

 

Στο thread με τα τροποποιημένα για το Note τα έχω πει :) . InNote εγώ χρησιμοποιώ με gestures απο την custom rom. Κατά ένα 80-85% έχει το ίδιο επίπεδο με gestures με τα original και κατά 100% είναι πιο γρήγορο :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και απο μένα.Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό στην τιμή που κυκλοφορεί τώρα,μπορεί να με διαφωτίσει κανείς λεγοντας μου περιληπτικά τα + και τα -.Σε δυο γραμμές τα βασικά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το γνωρίζω αυτό :) . Αλλά είναι το πρώτο που θα δοκιμάσουν, οπότε κάντο για να μην το πας τσάμπα. Από εκεί και πέρα το media markt θα το στείλει samsung, συνεπώς για να γλυτώσεις τον ενδιάμεσο και τον χαμένο χρόνο καλύτερα service της Samsung

 

Τελικά όλα καλά, το πήγα στο service σήμερα, άλλαξαν το πλήκτρο on/off και σε ΜΙΑ ΩΡΑ το είχα παραλάβει επισκευασμένο. Άριστη εξυπηρέτηση από τη Samsung.

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

τα βασικά + είναι η μεγάλη 5,3 οθόνη(ανάλυση 1280χ800 σε αντίθεση με το 1280χ720)

και το πενάκι.

 

τα αρνητικά είναι η μνήμη 1GB RAM, που αρχίζει να γίνεται λίγη στα σημερινά δεδομένα, και οτι σταμάτησε στην 4.1.2 η επίσημη υποστήριξη.

απο ταχύτητα είναι στα ίδια με τα midrange κινητά που κυκλοφορούν, ενώ και η μπαταρία του είναι περίπου 3 ώρες με ανοιχτή οθόνη.

 

η προσωπική μου άποψη είναι οτι στην τιμή αυτή εξακολουθεί να είναι μια απο τις καλύτερες προτάσεις.

για να πάρεις κάτι ουσιστικά καλύτερο στα 200 θα πρέπει να κοιτάξεις σε κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία είναι στο μέσο όρο των midrange συσκευών.

μια μέρα τυπικής χρήσης είναι απολύτως εφικτή.

η απάντηση εξαρτάται περισσότερο τι χρήση έχεις στο μυαλό σου και πόσο αυτή διαφέρει απο το τυπικό.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω θα σε καλύπτει.

για τις 2 ώρες ιντερνετ είμαι σίγουρος.

3 ώρες κλήσεις ημερησίως είναι λίγο πολλές για εμένα και δεν έχω προσωπική εμπειρία για να επαληθεύσω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και χρόνια πολλά. Σήμερα πήρα από το Public το Νοτέλι στα 199 για τη γυναίκα μου. Το άνοιξα να το τσεκάρω οθόνη κλπ και είδα ότι φοράει την 4.1.2 και το Ν7000XXL3 (Baseband) 3.0.31-1103517 (Kernel Version) και JZO54K.N7000XXLT5 (Build Number)

Τα βήματα που έκανα ήταν να διαλέξω γλώσσα αγγλικά (έτσι το ήθελε), σέταρα το gmail, dropbox και έτρεξα κανα δύο εφαρμογές. Σε κάποια στιγμή πριν το κλείσω για την πρώτη φόρτιση, είδα στο notification κάτι σχετικά με update. Το πατάω και ήθελε να δηλώσω χώρα. Λέω ας βάλω Ελλάδα. Μετά έπρεπε να κάνω accept κάτι όρους, έκανε register τη συσκευή και στον ΟΤΑ έλεγχο για updates μου έβγαλε μήνυμα "Your device has been modified. Software updates are not available" και μένω κάγκελο. Χωρίς root ή τίποτα άλλο. Πάει καλά η Samsung? Το απενεργοποίησα και μετά που το ξαναάνοιξα, δοκίμασα να κάνει OTA έλεγχο για updates και δεν έβγαλε το προηγούμενο μύνημα αλλα τώρα λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση.

Τι παίζει ξέρετε πειράχτηκε το CSC? ή ήταν bug που ήθελε ένα απλό restart?

Τελικά το τηλέφωνο έχει την τελευταία έκδοση ή υπάρχει και νεότερη? πχ 4.2.2 ή 4.3?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ευχομαι Καλή Πρωτοχρονιά.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

το πήρα και εγω τελικά και απο μπαταρία δεν νομίζω να χω πρόβλημα.το θέμα είναι πως κολλάει υπερβολικά πολύ.έτσι ειναι στα κανονικά του η να ανησυχήσω??ακόμα και όταν ανοίγω η κλείνω μια εφαρμογη.κάνω εναλλαγή μεταξύ μπροστα και πισω κάμερας και μετράω δευτερόλεπτα.μπαίνω στις φωτό...το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Ωχ λέγε μου τέτοια...εγώ έχω το Note 2 και είδα όντως κολλήματα αλλά όχι εντονα και τα δικαιολόγησα με το ότι είναι 2πύρηνο με 1 giga ram. Πάντως αύριο που θα το ανοιξω λέω να του κανω ενα hard reset μεσω custom recovery να κάνω τα 2 wipes (data/format και cache partition). Λένε στο xda ότι δεν υπάρχει φόβος για brick πλεόν με τα κερνελ της Jelly bean. Ισως είναι πιο ασφαλές να κάνω factory reset από το μενού. Δεν ξέρω δεν έχω καταλήξει. Επειδή ακομα ειναι φρέσκο δεν θέλω να πάω σε custom rom και θέλω να μεινω με official.

 

Ας πει κάποιος εάν έχει κάνει με 4.1.2 hard reset από το stock recovery χωρίς πρόβλημα...

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω για φυσιολογικά πράγματα για αυτο και το αναφέρω.δεν το πήρα περιμένοντας οτι ειναι note 2,αλλά πιο κοντά στο pocket μου φέρνει.έκανα ενα reset απο το μενου γιατι δεν άντεξα και αναμένω να δω βελτίωση...ελπίζω τουλαχιστον.
Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω για φυσιολογικά πράγματα για αυτο και το αναφέρω.δεν το πήρα περιμένοντας οτι ειναι note 2,αλλά πιο κοντά στο pocket μου φέρνει.έκανα ενα reset απο το μενου γιατι δεν άντεξα και αναμένω να δω βελτίωση...ελπίζω τουλαχιστον.

 

Αν δεν κανεις κανα ρουτ με εφαρμογες οπως greenify και δεν βαλεις καμια καστομ να πεταξεις και ολη τη σαβουρα της σαμσουνγκ μην περιμενεις μεγαλα πραγματα.εγω την μεγαλυτερη διαφορα στο κινητο στα 2 χρονια την ειδα με την cyanogen 4.3.1.βεβαια η αληθεια ειναι πως ειμαι για πανω απο 1 χρονο με διαφορες καστομ ρομς και ειναι λιγο μακρυνο το στοκ για μενα.απο εκει και περα για οποιον θελει και εχει χρονο να ασχοληθει υπαρχουν ρομς με βαση τον tw και αλλες με καθαρο android.

Link to comment
Share on other sites

οπότε δεν έχει πρόβλημα η συσκευή μου.αυτη είναι η συσκευή πάνω κάτω

 

Να μη σε παρω και στο λαιμο μου αλλα εγω αυτα θυμαμαι.η συσκευη στην αρχη με 2.3.6 ηταν μια χαρα μετα με 4.0.4 δεν μου αρεσε καθολου γενικα και με 4.1.2 γονατισε.και σε ταχυτητα και σε smoothness και σε μπαταρια.η μπαταρια βεβαια ουτε με καστομ εχει φτιαξει. Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια απο το νοτε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...