Jump to content

[GPS] iGO My Way / iGO Primo


Morfie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ μια ερώτηση πως μπορώ στην οθόνη πλοήγησης όταν βλέπω ένα POI να γνωρίζω τι είναι στο N Drive και Igo 8 πατάς επάνω στο POI και σου γραφεί τι είναι, εδώ;;;

 

Τι έγινε δεν γνωρίζει κανένας ή μήπως δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρωτη φορα το χρησιμοποιησα προχθες, ψαχνοντας ενα χωριο καπου στην καστορια. Αθλια πλοηγηση, με πηγαινε οπου να'ναι και τελικα το κλεισα, αφου μου εσπασε τα νευρα. Χαρτες navteq μεσα. Θα παρει ποδι...

 

Send from my Atrix using Tapatalk

 

Kαι τι σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις αντ'αυτού αγαπητέ φίλε;

Link to comment
Share on other sites

Kαι τι σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις αντ'αυτού αγαπητέ φίλε;

 

Tο mls destinator gpsακι μου που ηλπιζα να μην ξαναβγαλω απ το ντουλαπακι αγαπητε φιλε

 

Send from my Atrix using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tο mls destinator gpsακι μου που ηλπιζα να μην ξαναβγαλω απ το ντουλαπακι αγαπητε φιλε

 

Send from my Atrix using Tapatalk

 

Χρησιμοποιούσα και εγώ πριν 4-5 χρόνια το Dest χρόνια μέχρι που ανακάλυψα το Igo. Δεν έχουν καμμία σχέση τα δύο προγράμματα. Ψάξτο λίγο περισσότερο πριν το "πετάξεις" και μην κρίνεις από μία και μόνο διαδρομή. Σύγκρινε και τις δυνατότητες πλοήγησης επίσης (όποιες από αυτές είναι κοινές και συγκρίνονται).;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω μερικές ερωτήσεις αν μπορεί κανείς να βοηθήσει.

 

1. Είναι δυνατό να εναλλάσω χάρτες (navteq-tomtom) με καποιον τρόπο;

Ο μόνος τρόπος που σκέφτομαι είναι με κάποιον file manager να τοποθετω όποιον θέλω στο /content/map. (δεν το εχω δοκιμασει ακομα)

 

2. όταν αλλαζω χάρτες με τον παραπανω τροπο θα πρέπει να αλλαζω και τα αντιστοιχα poi? οι χαρτες της navteq και της tomtom που εχμ,... "βρήκα" στο ιντερνε'.. είχαν και αρχεια poi μαζί. μπορω να τα πεταξω και τα 2 στο content/map;

 

3.Ό,τι να 'ναι αλλα δείξτε υπομονη: Θελω να κατεβάσω poi απο το poi gr.

Πρέπει να κατεβάζω ξεχωριστά μία-μία κάθε κατηγορία (πχ γαστρονομια); Δεν υπάρχει αλλος τροπος για μαζικο κατεβασμα;

Ποιό τύπο αρχείων κατεβαζω ( igo kml ? ) και τί χρειαζεται για εγκατασταση; να τα τοποθετησω στο content/userdata/poi ή στο content/poi ;

Τα εικονίδια δεν με ενδιαφερουν. θελω απλα να μπορω να τα βρω στην αναζητηση..

Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγώ την εξής απορία. εχω περάσει το αρχείο dem της NASA που δείχνει το αναγλυφο του χάρτη, στο φάκελλο dem. έχει αναγνωριστεί από το πρόγραμμα igo κανονικά. κατά την πλοήγηση όμως δεν εμφανιζεται το ανάγλυφο του εδάφους. χρησιμοποιω την 3D+ ρύθμιση. μήπως φταίει το γεγονός ότι πλοηγουμαι μέσα σε πόλη χωρίς να υπαρχουν σημεία με υψομετρικη διαφορά; μήπως κάνουμε καποια αλλαγή στις ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Καινούργιος στο android, καινούργιος και στο igo το οποίο εγκατέστησε ένας φίλος μου στην συσκευή μου (Galaxy S2) οπότε ψάχνομαι αλλά.....χάνομαι!

 

Προσπάθησα να διαβάσω το topic από την αρχή αλλά χανόμουν στην "μετάφραση".

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε πολλές απορίες που έχω. Αν κάτι έχει απαντηθεί, απλά παραπέμψτε με στο αντίστοιχο ποστ για να μην τα ξαναλέτε.

 

Ερώτηση 1:

στον φάκελο iGo -> content -> map έχει μέσα τα αρχεία

 

Basemap.fbl

Greece_83_NQ_2011.Q1_110405.fbl

Greece_83_TA_2010.12_110210.fbl

Greece_R3_NQ_2011.Q1_110405.ftr

 

Υποθέτω πως αυτοί είναι οι χάρτες. Είναι και οι πιο πρόσφατοι;; Κι αν όχι, ποιοι είναι οι τελευταίοι;;

Edited by Sensei_01
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Καινούργιος στο android, καινούργιος και στο igo το οποίο εγκατέστησε ένας φίλος μου στην συσκευή μου (Galaxy S2) οπότε ψάχνομαι αλλά.....χάνομαι!

 

Προσπάθησα να διαβάσω το topic από την αρχή αλλά χανόμουν στην "μετάφραση".

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε πολλές απορίες που έχω. Αν κάτι έχει απαντηθεί, απλά παραπέμψτε με στο αντίστοιχο ποστ για να μην τα ξαναλέτε.

 

Ερώτηση 1:

στον φάκελο iGo -> content -> map έχει μέσα τα αρχεία

 

Basemap.fbl

Greece_83_NQ_2011.Q1_110405.fbl

Greece_83_TA_2010.12_110210.fbl

Greece_R3_NQ_2011.Q1_110405.ftr

 

Υποθέτω πως αυτοί είναι οι χάρτες. Είναι και οι πιο πρόσφατοι;; Κι αν όχι, ποιοι είναι οι τελευταίοι;;

Greece_R3_NQ_2011.Q4_120220.fbl

Για τον ΤΑ δεν ξερω ποιος ειναι ο ποιο προσφατος.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Greece_R3_NQ_2011.Q4_120220.fbl

Για τον ΤΑ δεν ξερω ποιος ειναι ο ποιο προσφατος.

 

Καταρχήν ευχαριστω για την απάντηση!

 

Βρήκα το R3 Europe Navteq 2011.Q4 το οποίο μέσα περιλαμβάνει δύο φακέλους:

 

map:

Greece_R3_NQ_2011.Q4_120220.fbl

Greece_R3_NQ_2011.Q4_120220.fda

 

poi:

Greece_NQ_2011.Q4_120127

 

α) στον φάκελο map του igo βάζω και τα 2 νέα αρχεία; Και ποιο από τα παλιά πρέπει να σβήσω;

β) το αρχείο που υπάρχει στον φάκελο poi τι το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστω για την απάντηση!

 

Βρήκα το R3 Europe Navteq 2011.Q4 το οποίο μέσα περιλαμβάνει δύο φακέλους:

 

map:

Greece_R3_NQ_2011.Q4_120220.fbl

Greece_R3_NQ_2011.Q4_120220.fda

 

poi:

Greece_NQ_2011.Q4_120127

 

α) στον φάκελο map του igo βάζω και τα 2 νέα αρχεία; Και ποιο από τα παλιά πρέπει να σβήσω;

β) το αρχείο που υπάρχει στον φάκελο poi τι το κάνω;

 

α) σβήσε όλα τα παλιά.

Β) θα το βάλεις στον φάκελο poi. Igo>content>poi, αν υπάρχει κάποιο άλλο περιεχόμενο Greece σβηστό και βάλε το φρέσκο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα και εγώ πριν 4-5 χρόνια το Dest χρόνια μέχρι που ανακάλυψα το Igo. Δεν έχουν καμμία σχέση τα δύο προγράμματα. Ψάξτο λίγο περισσότερο πριν το "πετάξεις" και μην κρίνεις από μία και μόνο διαδρομή. Σύγκρινε και τις δυνατότητες πλοήγησης επίσης (όποιες από αυτές είναι κοινές και συγκρίνονται).;)

 

Δεν φταίει το πρόγραμμα αλλά ο χάρτης... Καταλαβαίνω τον φίλο, την πάτηδα κι εγώ....Για navteq δεν θέλω να ξανακούσω..επαρχία= τραγωδία.

Link to comment
Share on other sites

στον φάκελο iGo -> content -> map έχει μέσα τα αρχεία

 

Basemap.fbl

Greece_83_NQ_2011.Q1_110405.fbl

Greece_83_TA_2010.12_110210.fbl

Greece_R3_NQ_2011.Q1_110405.ftr

 

Οι παραπάνω είναι οι χάρτες που έχω αυτή την στιγμή.

Απ' ότι διαβασα, ο TA_2010.12_110210.fbl αφορά την επαρχία ενώ ο άλλος Αθήνα κτλ., σωστά;

 

1) οι δύο αυτοί χάρτες λειτουργούν ταυτόχρονα; Δλδ το igo φορτώνει τα δεδομένα και των δύο;

 

2) Βρήκα το πρόσφατο αρχείο για το NQ_2011.Q1_110405.fbl. Αν το αντικαταστήσω, το άλλο (TA_2010.12_110210.fbl) θα συνεχίσει να λειτουργεί;

 

3) Κάποιο update για το TA_2010.12_110210.fbl;

Link to comment
Share on other sites

Οι παραπάνω είναι οι χάρτες που έχω αυτή την στιγμή.

Απ' ότι διαβασα, ο TA_2010.12_110210.fbl αφορά την επαρχία ενώ ο άλλος Αθήνα κτλ., σωστά;

 

1) οι δύο αυτοί χάρτες λειτουργούν ταυτόχρονα; Δλδ το igo φορτώνει τα δεδομένα και των δύο;

 

2) Βρήκα το πρόσφατο αρχείο για το NQ_2011.Q1_110405.fbl. Αν το αντικαταστήσω, το άλλο (TA_2010.12_110210.fbl) θα συνεχίσει να λειτουργεί;

 

3) Κάποιο update για το TA_2010.12_110210.fbl;

 

Ο ΤΑ δεν αφορα την επαρχεια, απλα ειναι ποιο πληρες στην επαρχεια σε σχεση με τον NQ.

1) οχι δεν λειτουργουν ταυτοχρονα.

2) ''διαβαζει'' μονο εναν χαρτη, δεν ξερω ποιον απο τους δυο τη στιγμη που εχεις και του δυο μεσα.

3) δεν ξερω...

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3) Κάποιο update για το TA_2010.12_110210.fbl;

 

Δεν μας επιτρέπεται στο παρόν forum η διακίνηση χαρτών (επειδή δεν διατίθενται free από τις εταιρίες).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προχτές ήρθα για τριήμερο από τα Γρεβενά στο Βόλο και σκεφτόμουν ποιο πρόγραμμα πλοήγησης να χρησιμοποιήσω μεταξύ don't panic και igo. Τελικά διαπίστωσα ότι το μοναδικό πρόγραμμα που εμπιστεύομαι είναι το igo που το χρησιμοποιώ μια πενταετία από εποχής windows mobile. Και από τη στιγμή που κινούμαι μόνο στην επαρχία χρησιμοποιώ αποκλειστικά*και μόνο χάρτες teleatlas. Και ποτέ μα ποτέ δε με πρόδωσε. Το μόνο πρόβλημά μου είναι ότι δε μου βγάζει το υψόμετρο πάνω αριστερά.

Μία ερώτηση: επειδή σε λίγο καιρό μάλλον θα αγοράσω το galaxy nexus τι γίνεται με το igo σε σχέση με την 720p ανάλυση οθόνης;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει skin για 720p.Θα το βλέπεις σε ένα μέρος της οθόνης.Ο χάρτης της ΤΑ είναι αρκετά αξιόπιστος πλέον.Αν και εδώ Κοζάνη μέσα στην πόλη έχει κάποια θεματάκια με τις μονοδρομήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πρόβλημα. Στο περίπου έχεις υπόψη σου πόσο της οθόνης καταλαμβάνει;

Με τις μονοδρομίσεις και εδώ στο Βόλο είχε ένα ζήτημα, αλλά μου είπαν οι ντόπιοι ότι έχουν αλλάξει κάποιοι μονόδρομοι.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά igo για το s3 υπάρχει?Γενικότερα για ανάλυση 720 x 1280 .
Link to comment
Share on other sites

Οχι.Δες την φωτο στο πιο πάνω ποστ για να δεις πως θα φαίνεται.Τουλάχιστον οι amoled έχουν υπέροχο μαύρο
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας επιτρέπεται στο παρόν forum η διακίνηση χαρτών (επειδή δεν διατίθενται free από τις εταιρίες).

 

Ναι-ναι, το γνωρίζω αυτό, άλλωστε δεν ρώτησα που μπορώ να βρω τους χάρτες αλλά αν υπάρχουν και ποιοι είναι.

 

Anyway, έστω ότι εχουμε βρει τους νέους χάρτες της NQ, τους έχουμε βάλει και όλα καλά.

Και έστω ότι βρήκαμε και τους καινούργιους της teleatlas.

 

Μπορούμε να έχουμε τοποθετημένους και τους 2 στο iGO;; (ρωτάω γιατί όπως μου εγκατέστησαν το iGO, είχε και τους δύο μέσα αλλά δεν ξέρω αν "έτρεχαν" και οι δυο ταυτόχρονα)

Και αν όχι, ποιον από τους 2 προτείνετε;

Edited by Sensei_01
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορούμε να έχουμε τοποθετημένους και τους 2 στο iGO;;

 

Στο Android όχι. Κάποια παιδιά είχα φτιάξει ένα toolάκι που μπορούσες να εναλλάξεις χάρτες και poi ανάμεσα σε πέντε διαφορετικές επιλογές ταυτόχρονα αλλά στις εκδόσεις των iGO8 και iGO Primo για windows mobile και CE μόνο.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις εδώ είναι να έχεις και τους δύο χάρτες στον φάκελο maps και όποιον δεν θέλεις να χρησιμοποιείς να αλλάζεις το extension σε .fbl2 και να αφήνεις .fbl αυτό που θέλεις να χρησιμοποιείς.

 

Όσον αφορά τις προτιμήσεις, οι περισσότεροι λένε navteq για πρωτεύουσα και μεγάλες πόλεις και teleatlas για επαρχεία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο Android όχι. Κάποια παιδιά είχα φτιάξει ένα toolάκι που μπορούσες να εναλλάξεις χάρτες και poi ανάμεσα σε πέντε διαφορετικές επιλογές ταυτόχρονα αλλά στις εκδόσεις των iGO8 και iGO Primo για windows mobile και CE μόνο.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις εδώ είναι να έχεις και τους δύο χάρτες στον φάκελο maps και όποιον δεν θέλεις να χρησιμοποιείς να αλλάζεις το extension σε .fbl2 και να αφήνεις .fbl αυτό που θέλεις να χρησιμοποιείς.

 

Όσον αφορά τις προτιμήσεις, οι περισσότεροι λένε navteq για πρωτεύουσα και μεγάλες πόλεις και teleatlas για επαρχεία.

 

Αυτό για τους χάρτες μπορείς να το ξαναπείς.

Προχθές στο Γαλάτσι είχα ξεχάσει τον Teleatlas με αποτέλεσμα να μπω ανάποδα σε δύο μονόδρομους.

Από περιέργεια ξανάκανα τη διαδρομή χθες το βράδυ με το χάρτη της Navteq. Ολόσωστος!!!

Link to comment
Share on other sites

http://d1201.hizliresim.com/t/t/235fr.jpg

Γιαννη μπορεις να μου πεις ποιες αναλυσεις εχεις αριστερα και δεξια?

στο δικο μου εχω την 800*480 και μου το δειχνει οπως στο ss απο κατω

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Στο Android όχι. Κάποια παιδιά είχα φτιάξει ένα toolάκι που μπορούσες να εναλλάξεις χάρτες και poi ανάμεσα σε πέντε διαφορετικές επιλογές ταυτόχρονα αλλά στις εκδόσεις των iGO8 και iGO Primo για windows mobile και CE μόνο.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις εδώ είναι να έχεις και τους δύο χάρτες στον φάκελο maps και όποιον δεν θέλεις να χρησιμοποιείς να αλλάζεις το extension σε .fbl2 και να αφήνεις .fbl αυτό που θέλεις να χρησιμοποιείς.

 

Όσον αφορά τις προτιμήσεις, οι περισσότεροι λένε navteq για πρωτεύουσα και μεγάλες πόλεις και teleatlas για επαρχεία.

 

Γιατί το λες αυτό ; Έχω το iGO 8 σε android και μέσω του gscript lite αλλάζω τους δύο χάρτες που έχω, τον Tom Tom και navteq. Μήπως κατάλαβα κάτι λάθος :confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...