Jump to content

Samsung Galaxy S WiFi 5.0


iliu_n
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαίρετε στην παρέα των Galaxy S WiFi 5.0 .. ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος για Backup της ρομ της συσκευής.. είμαι ειδή root αλλά δεν έχω βρει κάτι..

 

Κάνε ένα google search για "nandroid backup". Αν βάλεις (ή αν ήδη έχεις) clockworkmod recovery (CWM) στο κινητό, μπορείς να κάνεις backup πολύ εύκολα. Αν και... γιατί ακριβώς το χρειάζεσαι; Όλες οι επίσημες roms υπάρχουν στο internet... και τις εφαρμογές σου μπορείς να τις κάνεις backup με το Titanium.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστώ για την απάντηση.. έχω περάσει το (CWM) αλλά όταν φτάνω στο σημείο και πατάω να κάνει το Backup μου λέει (error while backing up boot image!)και οπού έψαξα για να βρω πως θα περάσω κάποια ρομ δεν τα κατάφερα. δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει odin και δεν έχω ιδέα...ποιο πρέπει να επιλέξω μέσα από το (CWM)? το πείρα μεταχειρισμένο και φοράει αυτή την ρομ. (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1465144) αλλά που και που κάνει επανεκκινήσει μονό του... όταν είμαι σε κάποια εφαρμογή και πατήσω το home button για έξοδο.. φταίει η ρομ η κάτι άλλο.???
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση.. έχω περάσει το (CWM) αλλά όταν φτάνω στο σημείο και πατάω να κάνει το Backup μου λέει (error while backing up boot image!)και οπού έψαξα για να βρω πως θα περάσω κάποια ρομ δεν τα κατάφερα. δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει odin και δεν έχω ιδέα...ποιο πρέπει να επιλέξω μέσα από το (CWM)? το πείρα μεταχειρισμένο και φοράει αυτή την ρομ. (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1465144) αλλά που και που κάνει επανεκκινήσει μονό του... όταν είμαι σε κάποια εφαρμογή και πατήσω το home button για έξοδο.. φταίει η ρομ η κάτι άλλο.???

 

Είναι πολύ πιθανό να φταίει η rom. Μπορεί να φταίει και κάποια εφαρμογή όμως. Αν στο έκανε από την αρχή, μάλλον φταίει η rom... δεν ξέρω γιατί σου βγάζει λάθος στο cwm, ίσως να μην έχεις περάσει τη σωστή έκδοση για τη συσκευή, υπάρχουν πολλές παραλλαγές που δεν κάνουν για όλα...

Στη θέση σου πάντως θα έβαζα μια επίσημη rom ή κάποια δοκιμασμένη και καλή custom, όχι ό,τι έβαλε ο προηγούμενος. Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω περισσότερο γιατί δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο τάμπλετ.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

και έχεις ιδέα για κάποια επίσημη ρομ..? ξέρεις που θα βρω οδηγιες για να την περάσω.? δεν φταίει κάποια εφαρμογή γιατί του έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πάλι το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

και έχεις ιδέα για κάποια επίσημη ρομ..? ξέρεις που θα βρω οδηγιες για να την περάσω.? δεν φταίει κάποια εφαρμογή γιατί του έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πάλι το ίδιο.

 

Δεν ξέρω ποιά είναι η ελληνική επίσημη δυστυχώς, γιατί όπως είπα δεν έχω το tablet. Αν έχει κάποιος την επίσημη ας μας ενημερώσει...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να κανω back upπριν κανω αναβαθμιση κ χασω τα αρχεια μου?

 

αν γνωρίζεις να δουλεύεις odin πρέπει να περάσεις αυτόν τον kernel ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1414565 ) με τα βήματα που σου λέει και μετά μπορείς να κανείς Backup..αν είναι official αναβάθμιση νομίζω δεν χάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει official?

 

Official θα πει επίσημη αναβάθμιση μέσω Kies. Είναι πιθανό να μη χάσεις τίποτα. Αν πάντως θες να κάνεις backup τις εφαρμογές σου μαζί με τις ρυθμίσεις, πρέπει να γίνεις root. Τι ακριβώς εννοείς όταν λες backup? Τα αρχεία σου που είναι στην κάρτα, ή τις εφαρμογές, savegames, κτλ?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ταινιες ebooks, photos που εχω στη συσκευη οχι

στην καρτα μετα την αναβαθμιση και το reset

Edited by anastasiah
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εναν αρχαριο και λιγο βαρβαρο με το μηχανακι.Ακολουθισα αυτον τον οδηγο

http://www.theandroidsoul.com/recovery-rom-for-bricked-samsung-galaxy-player-yp-g70/

για επαναφορα και το ταβ παρέδωσε το πνευμα καμια λυση?ευχαριστω εκ τον προτερο.

Link to comment
Share on other sites

τα 2 παραπάνω είναι 2 διαφορετικές συσκευες (και δεν έχουν σχέση με το ΤΗΛΕΦΩΝΟ galaxy s ;) )

 

εσύ έχεις το galaxy s wifi 5.0 και φλασαρες τη ρομ του galaxy player, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μολις την πηρα δεν βλεπω κατι σημαντικο η οθονη κλειδωματος ξεκλειδωνει διαφορετικα οι φωτογραφιες στο αλμπουμ δεν γυρνανε αυτοματα αλλα πατωντας ενα νεο εικονιδιο αλλαξαν καποια εικονιδια στην καμερα......μηπως ειδε κανεις κατι αλλο?????
Link to comment
Share on other sites

Μολις την πηρα δεν βλεπω κατι σημαντικο η οθονη κλειδωματος ξεκλειδωνει διαφορετικα οι φωτογραφιες στο αλμπουμ δεν γυρνανε αυτοματα αλλα πατωντας ενα νεο εικονιδιο αλλαξαν καποια εικονιδια στην καμερα......μηπως ειδε κανεις κατι αλλο?????

 

Την έβαλα κι εγώ, δεν το σκάλισα αρκετά ακόμα, αλλά μέχρι τώρα πρόσεξα την οθόνη κλειδώματος και πως διορθώθηκε η δόνηση (η οποία δεν δούλευε στην 2.3.5). Σχετικά με την περιστροφή οθόνης, όντως δεν δουλεύει στις φωτογραφίες του άλμπουμ. Δεν ξέρω όμως αν η συσκευή μας προορίζεται να πάρει κι άλλη αναβάθμιση για επιπλέον διορθώσεις, ή αν σταματήσει σ' αυτήν...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετα απο καμποσες ρομ που δοκιμασα στο μηχανακι μας κατεληξα στο οτι απο την μαμισια froyo 2.2 δεν υπαρχει καλητερη.Γιαυτο η γνωμη μου ειναι να μην το χαλασετε αδικα σε δοκιμες αμαρτια ειναι.Εκανα πολυ καιρο να την βρω και να την περασω ξανα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το δικο μου παντως φοραει την 2.3.6 και μου βγαζει ανετα 4-5 ημερες !! Πριν εβγαζε το πολυ 3 ημερες.

 

Ευγε στην Sammy.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα!

μια βοήθεια αν κάποιος ξέρει και αν του έχει συμβεί να κολλήσει σε μια οποιαδήποτε οθόνη και να μην κάνει τίποτα... ούτε με τα κουμπιά ούτε η οθόνη... τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?κάθε βοήθεια δεκτή... ευχαριστώ!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα!

μια βοήθεια αν κάποιος ξέρει και αν του έχει συμβεί να κολλήσει σε μια οποιαδήποτε οθόνη και να μην κάνει τίποτα... ούτε με τα κουμπιά ούτε η οθόνη... τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?κάθε βοήθεια δεκτή... ευχαριστώ!

 

αν δεν ξεκολλαει με τπτ βγαλε την μπαταρια και ξανανοιξτο!

δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο!

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως βγαίνει η μπαταρία... το σκέφτηκα αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω το καπάκι...

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα!

μια βοήθεια αν κάποιος ξέρει και αν του έχει συμβεί να κολλήσει σε μια οποιαδήποτε οθόνη και να μην κάνει τίποτα... ούτε με τα κουμπιά ούτε η οθόνη... τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?κάθε βοήθεια δεκτή... ευχαριστώ!

 

Σ' αυτήν την περίπτωση, κράτα πατημένο το κεντρικό πλήκτρο, ταυτόχρονα με το πλαινό πλήκτρο ενεργοποίησης/απενεργοποίησης. Κράτα τα πατημένα αρκετή ώρα, και θα καταφέρει να κλείσει ή να κάνει ρεστάρτ. Σε μένα πάντα πιάνει, αν και μου έχει κολλήσει μόνο 2 φορές...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S WiFi 5.0

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...