Jump to content

[Επίσημο] HTC EVO 3D


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Χθες το βράδυ έκανα έναν έλεγχο για ενημέρωση λογισμικού και μου έβγαλε μια η οποία έλεγε κάτι για ασφάλεια αλλά την έκανα και δεν έδωσα μεγάλη σημασία. Κάντε κι εσείς έναν έλεγχο ;) Το κινητό είναι απήραχτο.

το εβαλα εγω.... δεν καταλαβα τι ενημερωση ηταν.... ελεγε applications update...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια, εχω το evo 3d εδω και καιρο κ μιας κ βλεπω πως αναβαθμιση δεν 8α παρουμε ποτε σκεφτομαι να βαλω καποια καστομ ρομ....

Μιας κ δεν την ξερω την διαδικασια, απο που να ξεκινησω να βλεπω?

τη συσκευη την πηρα απο αγγλια, κ εχω βαλει ics με OTA update.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχω το evo 3d εδω και καιρο κ μιας κ βλεπω πως αναβαθμιση δεν 8α παρουμε ποτε σκεφτομαι να βαλω καποια καστομ ρομ....

Μιας κ δεν την ξερω την διαδικασια, απο που να ξεκινησω να βλεπω?

τη συσκευη την πηρα απο αγγλια, κ εχω βαλει ics με OTA update.

 

λίγο πιο πίσω έχει απαντηθεί πρόσφατα η ερώτηση σου

να ξέρεις ότι όποιο ρομ δεν είναι βασισμένο σε σοκ δεν παίζει καλά ή τουλάχιστον δεν παίζουν όλα σωστά

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λίγο πιο πίσω έχει απαντηθεί πρόσφατα η ερώτηση σου

να ξέρεις ότι όποιο ρομ δεν είναι βασισμένο σε σοκ δεν παίζει καλά ή τουλάχιστον δεν παίζουν όλα σωστά

η αληθεια ειναι πως εχω διαβασει τις απαντησεις στα αρθρα κ εχω μπερδευτει, γιαυτο ρωταω.... απο που να αρχισω?

παιζει ρολο οτι εκανα αναβαθμιση σε ics ?

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως εχω διαβασει τις απαντησεις στα αρθρα κ εχω μπερδευτει, γιαυτο ρωταω.... απο που να αρχισω?

παιζει ρολο οτι εκανα αναβαθμιση σε ics ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4520400#post4520400

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απ οτι καταλαβα:

 

το link 1) θα κανω τη μεθοδο Α) και το Β) και μετα θα ειμαι ρουτ κ θα μπορω να βαλω custom rom ?

το link 2 ειναι για να αλλαξω firmware? ( REVERT TO hboot 1.49.0007 ) χρειαζεται ?

το 3 λινκ απ οτι καταλαβα ειναι για να μπορεις να εχεις μεσα στο κινητο πολλες εκδοσεις ρομ ?

και τα τελευταια ειναι εκδοσεις ρομ

 

εγω αν κανω τα βηματα Α και Β απο το πρωτο λινκ ειμαι ΟΚ ωστε να μπορω να βαλω αλλη ρομ?

 

πρεπει να λαβω υποψη την εκδοση firmware που εχει τωρα το κινητο?

 

 

σορρυ για τις πολλες ερωτησεις, αλλα ειναι πρωτη φορα που το κανω κ θελω να ειμαι σιγουρος μην κανω καμια πατατα....

 

αν μπορεις βοηθησε με,

Ευχαριστω!!!:)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ εχει μεταφρασει λαθος ο ινδος. Η σωστη λεξη ειναι "βημα" οχι "μεθοδος"

οποτε κανεις το βημα α

κανεις το βημα β

Πας στο revolutionari.io και κανεις το κολπο με το καλωδιο.

Υποψιν μπορει και να εχει βγει τροποσ να το κανεις unock χωρις να περασεις απο το site της htc

ναι πρεπει να λαβεις υποψιν το firmware

και ναι μπορεις να περασεις ρομ χωρις να το εχεις κανει s-off (καλωδιο)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια γεια σας εχω προβλημα φεν μπορω να κανω αναβαθμιση στο τηλεφωνο μου,μου βγαζει σφαλμα.Προσπαθω να το κανω με RUU exe.Το εδωσα σε εναν φιλο και το εκανε αναβαθμιση (3.28.7071 γραφει και σε flash mode shooter-u put ship s-on

Hb00-1.53.0007).Μπορω να του περασω την δικη του την γνησια;Κατεβασα διαφορες που βρηκα στο ιντερνετ (RUU.exe) αλλα ολες μου βγαζουν σφαλμα και μου γραφει να κατεβασω την σωστη flash.Τι μπορω να κανω;(ακομη κατι εχει ελληνικη flash το evo 3d;).Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

είναι εύκολο σε κάποιον να ανεβάσει σε κάποιο dropbox ή οπουδήποτε αλλού τον εξυπηρετεί, τα αρχεία της sd που ήταν αρχικά στο τηλέφωνο μαζί με τα αντίστοιχα folders Και filenames? (αναφέρομαι βασικά στις φωτογραφίες 2d Και 3d και στα βίντεο που είχε στοκ το κινητό)
Link to comment
Share on other sites

Που μπορουμε να βρούμε την official Rom που είχε το κινητό όταν το αγοράσαμε; Θελω να την φλασαρω για να παω το evo για service :(

 

Πρέπει να μας πεις το cid του για να βρούμε τη σωστή.. Ή ακόμα καλύτερα αν έχεις τα adb tools στο pc μπες στον bootloader, σύνδεσε το κινητό με το pc και σε ένα command prompt δώσε fastboot getvar all.. Μετά ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει να δούμε πια rom είναι η σωστή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μας πεις το cid του για να βρούμε τη σωστή.. Ή ακόμα καλύτερα αν έχεις τα adb tools στο pc μπες στον bootloader, σύνδεσε το κινητό με το pc και σε ένα command prompt δώσε fastboot getvar all.. Μετά ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει να δούμε πια rom είναι η σωστή.

 

φιλε μου μπορεις να μου πεις πως μπορω να δω το cid του τηλεφωνου μου;

ειμαι αρχαριος στα android και δεν ξερω απο μακροεντολες.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μπορεις να μου πεις πως μπορω να δω το cid του τηλεφωνου μου;

ειμαι αρχαριος στα android και δεν ξερω απο μακροεντολες.Ευχαριστω!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.tritonsoft.cidgetter&hl=en;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μας πεις το cid του για να βρούμε τη σωστή.. Ή ακόμα καλύτερα αν έχεις τα adb tools στο pc μπες στον bootloader, σύνδεσε το κινητό με το pc και σε ένα command prompt δώσε fastboot getvar all.. Μετά ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει να δούμε πια rom είναι η σωστή.

Φίλε, ευχαριστώ για την απάντηση σου το CID ειναι HTC_N34. Βασικά θέλω να βάλω όλα όσα ειχει το κινητό όταν το αγόρασα (ROM, Kernel,Radio κτλ αλλά δεν ξέρω ποια είναι) και να το κάνω Locked και s-on. Είχα βάλει την coolsense αλλά τώρα έχω γυρίσει σε ένα image που είχα πάρει με το Rom manager της Official Gingerbread πριν βάλω την coolsense. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει για να γίνει αυτό θα το εκτιμούσα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, ευχαριστώ για την απάντηση σου το CID ειναι HTC_N34. Βασικά θέλω να βάλω όλα όσα ειχει το κινητό όταν το αγόρασα (ROM, Kernel,Radio κτλ αλλά δεν ξέρω ποια είναι) και να το κάνω Locked και s-on. Είχα βάλει την coolsense αλλά τώρα έχω γυρίσει σε ένα image που είχα πάρει με το Rom manager της Official Gingerbread πριν βάλω την coolsense. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει για να γίνει αυτό θα το εκτιμούσα πολύ.

 

Λοιπόν λογικά αυτή τη rom είχε από τη μάνα του.. Το τηλέφωνό σου είναι ελληνικό αλλά δεν βρήκα να έχει ειδική rom η htc για Ελλάδα...

 

Τώρα αν είσαι s-off υπάρχει εντολή που το γυρνάει σε s-on αλλά θα πρότεινα να μην το κάνεις εκτός αν θέλεις να το στείλεις για service..

Αν είσαι s-on και unlocked πάλι υπάρχει εντολή αλλά θα σε πάει σε Re-locked, δεν γίνεται να γίνει Locked. Απλά πριν κάνεις κάτι από αυτά άσε να το ψάξω λίγο να δούμε αν όντως φορούσε x.xx.401.x rom από τη μάνα του..

Αν μπορείς να επαναφέρεις το backup που έχεις και ανάψει το τηλέφωνο θα μπορέσεις σίγουρα να δεις ποια rom φορούσε..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε kollatos εχω cid htc_001 μηπως μπορεις να με βοηθησεις με τι RUU να το φλασηαρω;

 

Εσύ σίγουρα flashάρεις αυτό που αναφέρω παραπάνω.. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ σίγουρα flashάρεις αυτό που αναφέρω παραπάνω.. :)

 

το εχω κανει φιλε μου αλλα μου βγαζει σφαλμα και μου λεει να βαλω την σωστη φλας.Του ειχε περασει μια κορεατικη φλας μου δειχνει 3.28.7071 version στο RUU

οταν παω να φλασαρω την δικη σου που ειναι μικροτερη.Σε recovery mode μου γραφει shooter U PUT SHIP S-ON

RL HB00-153.007.Εχω κατεβασει αρκετες RUU αλλα σε ολες μου βγαζει σφαλμα και μου λεει να βαλω την σωστη RUU.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λογικά αυτή τη rom είχε από τη μάνα του.. Το τηλέφωνό σου είναι ελληνικό αλλά δεν βρήκα να έχει ειδική rom η htc για Ελλάδα...

 

Τώρα αν είσαι s-off υπάρχει εντολή που το γυρνάει σε s-on αλλά θα πρότεινα να μην το κάνεις εκτός αν θέλεις να το στείλεις για service..

Αν είσαι s-on και unlocked πάλι υπάρχει εντολή αλλά θα σε πάει σε Re-locked, δεν γίνεται να γίνει Locked. Απλά πριν κάνεις κάτι από αυτά άσε να το ψάξω λίγο να δούμε αν όντως φορούσε x.xx.401.x rom από τη μάνα του..

Αν μπορείς να επαναφέρεις το backup που έχεις και ανάψει το τηλέφωνο θα μπορέσεις σίγουρα να δεις ποια rom φορούσε..

Επανέφερα το backup και μου λεέι 1.20.401.2 αλλα με gingerbread όχι ICS, HBOOT 1.49.1107 και RADIO 11.25.3504.06.M. Είμαι s-off και unlocked αλλά ξέρω οτι μπορεί να γίνει ξανά locked διότι το κόλπο το έκανα με Revolutionary και όχι με το εργαλείο της HTC που οδηγεί σε relocked (τουλάχιστον αυτό έλεγαν οι οδηγίες και οι συμβουλές άλλων μελών στα αρχικά post).Όλο αυτό γίνεται δυστυχώς γιατί πρέπει να το πάω servise.:(

Link to comment
Share on other sites

Επανέφερα το backup και μου λεέι 1.20.401.2 αλλα με gingerbread όχι ICS, HBOOT 1.49.1107 και RADIO 11.25.3504.06.M. Είμαι s-off και unlocked αλλά ξέρω οτι μπορεί να γίνει ξανά locked διότι το κόλπο το έκανα με Revolutionary και όχι με το εργαλείο της HTC που οδηγεί σε relocked (τουλάχιστον αυτό έλεγαν οι οδηγίες και οι συμβουλές άλλων μελών στα αρχικά post).Όλο αυτό γίνεται δυστυχώς γιατί πρέπει να το πάω servise.:(

 

Οπότε σε πρώτη φάση απλά πέρνα τη rom που σου έδωσα παραπάνω για να είναι stock και μετά θέλω να μου πεις τι ακριβώς γράφει στις 2-3 πρώτες γραμμές στον bootloader..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω ενα htc evo 3d το οποιο βραχηκε απο θαλλασινο νερο!Το εστειλα για επισκευη αλλα μου ειπαν οτι δεν επιδιωρθονεται γιατι εχει κατεστραμενη πλακετα!Λυπαμε να το πεταξω.........υπαρχη καμια ιστοσελιδα με ανταλακτικα που μπορω να βρω πλακετα η μεταχεισμενα κινιτα για ανταλακτικα μηπως βρω κανενα ιδιο μοντελο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγη βοηθεια ενας φιλος μου περασε μια κορεατικη φλας και θελω να το επαναφερω,εχω κατεβασει διαφορες [ RUU_Schubert_S_HTC_Europe_4.05.401.02_Radio_5.69.09.29a_22.50.50.21_Signed_SCHUBERT_RELEASE] ,[RUU_Shooter_ICS_35_S_Sprint_WWE_VM_1.13.652.2_Radio_1.06.00.0426_NV_1.53_144_release_262287_signed],[RUU_Shooter_S_Sprint_WWE_2.08.651.2_Radio_0.97.10.0808_NV_SPCS_1.31_003_release_208230_signed],αλλα τιποτε δεν τις περναει μου βγαζει σφαλμα και μου λεειε να κατεβασω την σωστη δοκιμασα και αυτην που προτεινε ο φιλος kollatos (RUU_SHOOTER_U_ICS_35_S_HTC_Europe_3.28.401.1_Radio_11.77.3504.00U_11.25.3504.06_

M_release_262714_signed.exe) αλλα και σε αυτην τα ιδια δεν ξερω τι να κανω για να το φλασαρω.Το τηλεφωνο εχει εχω cid htc_001 και σε recovery mode μου γραφει shooter U PUT SHIP S-ON

RL HB00-153.007

Link to comment
Share on other sites

είναι εύκολο σε κάποιον να ανεβάσει σε κάποιο dropbox ή οπουδήποτε αλλού τον εξυπηρετεί, τα αρχεία της sd που ήταν αρχικά στο τηλέφωνο μαζί με τα αντίστοιχα folders Και filenames? (αναφέρομαι βασικά στις φωτογραφίες 2d Και 3d και στα βίντεο που είχε στοκ το κινητό)

 

εδώ καμιά βοήθεια παιδιά..??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...