Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδια,να ρωτησω αυτο με το gps πρεπει να το ανοιξεις το κινητο 'η να βαλεις την ταινια πανω απο την κεραια τ gps;Και κατι αλλο γτ η εφαρμογη του youtube δεν δειχνει hd βιντεακια αλλα γραφει hq;ειχα βαλει την εκδοση youtube που ειχε ανεβασει πριν καιρο ενα παιδι εδω αλλα τωρα δεν δειχνει hd στα βιντεο αλλα hq
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα παιδια,να ρωτησω αυτο με το gps πρεπει να το ανοιξεις το κινητο 'η να βαλεις την ταινια πανω απο την κεραια τ gps;Και κατι αλλο γτ η εφαρμογη του youtube δεν δειχνει hd βιντεακια αλλα γραφει hq;ειχα βαλει την εκδοση youtube που ειχε ανεβασει πριν καιρο ενα παιδι εδω αλλα τωρα δεν δειχνει hd στα βιντεο αλλα hq
Όχι δεν ανοίγεις τίποτα πάρα Μονό το πίσω καλυμ της μπαταρίας,βάζεις την ταινία και το ξανακουμπωνεις.Θα ανεβάσω φώτο από το δικό μου σε λίγο να δεις που την έχω κολησει

 

Edit: εδω εχω φωτο απο το δικο μου

[ATTACH]26581[/ATTACH]

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ανοίγεις τίποτα πάρα Μονό το πίσω καλυμ της μπαταρίας,βάζεις την ταινία και το ξανακουμπωνεις.Θα ανεβάσω φώτο από το δικό μου σε λίγο να δεις που την έχω κολησει

 

Edit: εδω εχω φωτο απο το δικο μου

[ATTACH]26581[/ATTACH]

οκ ευχαριστω πολυ θα το δoκιμασω...αν γνωριζει καποιος και για το θεμα με την εφαρμογη του youtube που δεν δειχνει hd βιντεο αλλα μονο hq;

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή από το Play Store δείχνει HQ. Αυτή πρέπει να είναι η εφαρμογή που λες με το HD. Δεν ξέρω βέβαια αν λειτουργεί γιατί δεν την έχω δοκιμάσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή από το Play Store δείχνει HQ. Αυτή πρέπει να είναι η εφαρμογή που λες με το HD. Δεν ξέρω βέβαια αν λειτουργεί γιατί δεν την έχω δοκιμάσει.

 

Λειτουργεί Νίκο, λειτουργεί! :p

Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει o Κώστας ότι λειτουργεί τότε λειτουργεί οπότε βάλτε την άφοβα!

 

Κώστα και η εφαρμογή SMS για την JB λειτουργεί άψογα!

Thanks!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω στο ΜΕΝΟΥ ΑΠΟΡΡΗΤΟ το δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας και το αυτοματη επαναφορα ειναι καλο να ειναι ενεργοποιημενα?το κινητο ειναι ρουταρισμενο και εχω titanium backup..

 

Επισης στο ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ τον εντοπισμο κινητο να τον εχουμε ενεργοποιημενο?πρακτικα τι προσφερει?

Edited by mixalis2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω γυρισει το file system σε ext4.

εχω κρατησει ενα nandroid backup ομως σε rfs.

αν θελησω να κανω restore πρεπει πριν να ξανα γυρισω σε rfs η το nandroid backup/restore κραταει και επαναφερει και το file system?

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω στο ΜΕΝΟΥ ΑΠΟΡΡΗΤΟ το δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας και το αυτοματη επαναφορα ειναι καλο να ειναι ενεργοποιημενα?το κινητο ειναι ρουταρισμενο και εχω titanium backup..

 

Επισης στο ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ τον εντοπισμο κινητο να τον εχουμε ενεργοποιημενο?πρακτικα τι προσφερει?

 

Νομίζω ότι σου επαναφέρει τις εφαρμογές που είχες περάσει στο τηλέφωνο αυτόματα όταν περάσεις τον Google λογαριασμό σου.

Με τον εντοπισμό κινητού δε θυμάμαι ακριβώς τι γίνεται. Πρέπει να είναι σε περίπτωση που χάσεις το κινητό σου ή στο κλέψουν ώστε να το ξαναβρείς (λέμε τώρα).

 

καλησπερα.

εχω γυρισει το file system σε ext4.

εχω κρατησει ενα nandroid backup ομως σε rfs.

αν θελησω να κανω restore πρεπει πριν να ξανα γυρισω σε rfs η το nandroid backup/restore κραταει και επαναφερει και το file system?

 

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο να γυρνάς το σύστημα αρχείων σε αυτό που είναι το backup που θα κάνεις επαναφορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα,

υπάρχει θέμα με τις custom ROMs και τις 2 σε 1 κάρτες (πχ Cosmote); Πέρασα χθες την CM9 και δεν έχω δίκτυο κινητής πλέον, υπάρχει κάποια ICS που να μην έχει τέτοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα,

υπάρχει θέμα με τις custom ROMs και τις 2 σε 1 κάρτες (πχ Cosmote); Πέρασα χθες την CM9 και δεν έχω δίκτυο κινητής πλέον, υπάρχει κάποια ICS που να μην έχει τέτοιο θέμα;

 

εχω cosmote 2se1 με slim ics και δουλεύει μια χαρα (θα πρεπει να κατεβάσεις ξεχωριστα το sim toolkit - googleit)

χωρις να ειμαι ειδικός νομιζω οτι δουλευει σε cm9

μηπως δεν εχεις περασει κατι σωστά?

δοκιμασες μηπως δεν κανει καλη επαφη η sim

τελος μπορεις να δοκιμασεις μια απλή sim να δεις αν δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

εχω cosmote 2se1 με slim ics και δουλεύει μια χαρα (θα πρεπει να κατεβάσεις ξεχωριστα το sim toolkit - googleit)

χωρις να ειμαι ειδικός νομιζω οτι δουλευει σε cm9

μηπως δεν εχεις περασει κατι σωστά?

δοκιμασες μηπως δεν κανει καλη επαφη η sim

τελος μπορεις να δοκιμασεις μια απλή sim να δεις αν δουλευει?

Αν ήταν θέμα επαφής, υποθέτω ότι θα διαμαρτυρόταν ότι δεν βρίσκει την SIM σωστά; Σε εμένα κανονικά παίρνει και το PIN μου, απλά μετά δεν βρίσκει δίκτυο.

 

Θα το ψάξω για το sim toolkit και θα ενημερώσω. :)

 

edit: κάτι περίεργο παίζει, έκανα restart και όντως συμπεριφέρεται σα να μην έχω την sim μέσα...

 

Κάτι κακό συμβαίνει και έχω φρικάρει λίγο. Επανέφερα την 2.3.6 που φορούσα πριν και πάλι δεν βρίσκει την κάρτα SIM. :worry:

 

Νομίζω ότι έχει να κάνει με το IMEI το πρόβλημα, απ' ότι φαίνεται για κάποιο λόγο διαγράφτηκε(??) και όταν πατάω *#06# μου δείχνει μόνο "ΙΜΕΙ" χωρίς κανέναν αριθμό!

 

Αν δεν έχω κρατήσει backup τον efs φάκελο (ναι το ξέρω, βλάκας) σώζεται η κατάσταση; :(

 

Υπάρχει περίπτωση να παίξει αυτή η λύση;

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Κάτι κακό συμβαίνει και έχω φρικάρει λίγο. Επανέφερα την 2.3.6 που φορούσα πριν και πάλι δεν βρίσκει την κάρτα SIM. :worry:

Σου απαντησα στο φόρουμ της cm 9 που ρωτουσες

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει να κάνει με το IMEI το πρόβλημα, απ' ότι φαίνεται για κάποιο λόγο διαγράφτηκε(??) και όταν πατάω *#06# μου δείχνει μόνο "ΙΜΕΙ" χωρίς κανέναν αριθμό!

 

Αν δεν έχω κρατήσει backup τον efs φάκελο (ναι το ξέρω, βλάκας) σώζεται η κατάσταση; :(

 

Υπάρχει περίπτωση να παίξει αυτή η λύση;

 

Σβήσε το κινητό, βγάλε τη SIM, άνοιξέ το και έλεγξε το imei ξανα (χωρίς SIM επάνω).

Εχει βοηθήσει σε μερικές περιπτώσεις.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Σβήσε το κινητό, βγάλε τη SIM, άνοιξέ το και έλεγξε το imei ξανα (χωρίς SIM επάνω).

Εχει βοηθήσει σε μερικές περιπτώσεις.

Όντως έπαιξε αυτό! Είσαι σωτήρας, ευχαριστώ! :D

 

Τώρα φοβάμαι να μπω στη διαδικασία να περάσω την CM9 πάλι, αλλά θα πάρω αυτή τη φορά backup του efs φακέλου και τουλάχιστον θα είμαι οκ. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Όντως έπαιξε αυτό! Είσαι σωτήρας, ευχαριστώ! :D

 

Τώρα φοβάμαι να μπω στη διαδικασία να περάσω την CM9 πάλι, αλλά θα πάρω αυτή τη φορά backup του efs φακέλου και τουλάχιστον θα είμαι οκ. Σωστά;

 

Πάρε backup το efs και κάνε ότι σου καπνίσει. Δεν ανησυχείς για τίποτα μετά.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν λίγες μέρες πέρασα τον επίσημοι κέρνελ (JW6) πάνω σε τηλέφωνο ρουταρισμένο με sempahore, γιατί διάβαζα σχόλι ότι ήταν κάπως βελτιωμένη η απόκριση. Στην αρχή ήταν απλά ΟΚ, χωρίς να δω κάποια διαφορά. Μετά από 10 μέρες περίπου άρχισε να σέρνεται ανελέητα, ώσπου πλέον δεν γινόταν δουλειά. Οπότε ξαναπερνάω τον Semaphore 2.7.4, κάνω και διαγραφή cache &dalvik έτσι για το ****το, και ηα κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά. Μήπως τελικά ο στοκ κέρνελ δεν είναι τόσο καλός παρόλο που είναι ο καινούριος; Τί άλλο μπορεί να έφταιγε;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τα φωτα σας...πηρα στον αδερφο μου το xperia s οποτε το ιστορικο μας galaxy s θα περασει στα χερια του πατερα. Αρα ψαχνω για ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ και διαρκεια ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ...επειδη ξερω οτι για το δευτερο το software απο μονο του δεν κανει και παπαδες ηδη πηρα δυο 1800 mAh anker. Λοιπον και τωρα στο θεμα μας...ποια stock samsung rom να του περασω (official ή unofficial δεν εχω προβλημα) και με ποιον κερνελ; Κυριως αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην κανει κολληματα και τα γνωστα κολπακια.

 

Υ.Γ: Κανονικα επρεπε να ψαξω τις προηγουμενες σελιδες για να βρω την απαντηση αλλα λογω εξεταστικης δεν εχω χρονο, οποτε αν εχει απαντηθει προσφατα αυτο που ρωταω μη δειρετε παιδια.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Νίκο θα έλεγα να περάσεις την JW5 και με semaphore 2.7.4. Την έχω αρκετό καιρό και είναι πολύ καλή. Βέβαια έχω ξηλώσει και μερικές εργοστασιακές εφαρμογές. Μία παλαιότερη πολύ σταθερή και καλή σε θέμα μπαταρίας είναι η JW1 η οποία συνδυάζεται με semaphore 2.5.0.
Link to comment
Share on other sites

Νίκο θα έλεγα να περάσεις την JW5 και με semaphore 2.7.4. Την έχω αρκετό καιρό και είναι πολύ καλή. Βέβαια έχω ξηλώσει και μερικές εργοστασιακές εφαρμογές. Μία παλαιότερη πολύ σταθερή και καλή σε θέμα μπαταρίας είναι η JW1 η οποία συνδυάζεται με semaphore 2.5.0.

 

Σε ευχαριστω πολυ για αμεση απαντηση...ναι την JW1 θυμαμαι που ηταν σταθερη του την ειχα περασει τα Χριστουγεννα που μας περασαν νομιζω και καπου προς το Πασχα πρεπει να του εβαλα ή JW5 ή JW6 αλλα δε θυμαμαι ποια απο τις δυο και δε μπορω να δω αυτη τη στιγμη το κινητο... Αναμεσα στην JW6 και την JW5 λες την JW5 ετσι; Επισης κατι ακομη, csc να περασω οποιο αρχειο εχει μεσα η ρομ που θα κατεβασω απο sammobile (αν και το πιο πιθανο ειναι να πεσω σε ρομ με ενα αρχειο pda) ή υπαρχει καποιο καλυτερο csc για Ελλαδα απο αλλη παλιοτερη ρομ; Τελος επειδη σε κουρασα το csc για να εχει ιντερνετ απο δικτυο (cosmote ειναι) αφου τα περασω ολα να το βαλω EUR ή COS;

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

To EUR νομίζω πως έχει και ρυθμίσεις για cosmote. Αν κατεβάσεις την JW5 βάλε το csc που θα έχει μέσα (OXXJVC). Παλαιότερο csc που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε rom που περιέχει Ελληνικά (XWJxx) είναι από την Ελληνική JVI.

Δε ξέρω για την JW6 γιατί δεν την έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η JW6. Τη δοκίμασα καμια εβδομάδα με semaphore 2.7.4 και τα mods του pantrif και δεν έκανε το παραμικρό νάζι. Θα την χαρακτήριζα γρήγορη μάλιστα.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum και απο μένα και συγχαρητήρια σε όλους για την πολύ καλή δουλειά

 

Έπεσε στα χέρια μου ένα Galaxy S από φίλο το οποίο έχει τα ακόλουθα προβλήματα:

 

1. Τρελό lag. Είδα κάτι video youtube για τον Γαλαξία και έπαθα, γιατί τα κινητά πάνε σφαίρα (καμία σχέση με αυτό που βλέπω εγώ στο δικό μου)

 

2. Μπαταρία που τελειώνει στο πι και φι. Καταλαβαίνω ΄τι είναι γενικό πρόβλημα ακολούθησα κάποιες οδηγίες που διάβασα σχετικά στο forum και αναμένω αποτελέσματα. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι και μπορεί με βοηθάει και σε αυτό πάντως.

 

3. Εφαρμογές όπως 3g watchdog, appExtractor, RootExplorer ακόμα και το cosmote my account όταν τα ψάχνω στο Google play μέσα από το κινητό δεν μου τα δείχνει και όταν το βρίσκω στο Pc μου λέει ότι δεν είναι συμβατά με το κινητό.

 

4. Αν και έχω κατεβάσει την τελευταία έκδοση του Kies σε windows 7 64bit δεν το αναγνωρίζει.

 

Το κινητό φοράει τα ακόλουθα:

Firmware: 2.3.6

Baseband: xxjw4

Kernel: 2.6.35.7-I9000xxjw4-cl1043937 se.infra@sep-62#2

Build Number: gingerbread.xxjw4

 

Αν κάποιος μπορεί να με ξεστραβώσει και να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων. Συγνώμη εκ των προτέρων αν ποστάρω σε λάθος thread αλλά δεν έχω πάρει καμία απάντηση στο "τροποποιήσεις/βελτιώσεις".

 

Ευχαριστώ και πάλι!!

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum και απο μένα και συγχαρητήρια σε όλους για την πολύ καλή δουλειά

 

Έπεσε στα χέρια μου ένα Galaxy S από φίλο το οποίο έχει τα ακόλουθα προβλήματα:

 

1. Τρελό lag. Είδα κάτι video youtube για τον Γαλαξία και έπαθα, γιατί τα κινητά πάνε σφαίρα (καμία σχέση με αυτό που βλέπω εγώ στο δικό μου)

 

2. Μπαταρία που τελειώνει στο πι και φι. Καταλαβαίνω ΄τι είναι γενικό πρόβλημα ακολούθησα κάποιες οδηγίες που διάβασα σχετικά στο forum και αναμένω αποτελέσματα. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι και μπορεί με βοηθάει και σε αυτό πάντως.

 

3. Εφαρμογές όπως 3g watchdog, appExtractor, RootExplorer ακόμα και το cosmote my account όταν τα ψάχνω στο Google play μέσα από το κινητό δεν μου τα δείχνει και όταν το βρίσκω στο Pc μου λέει ότι δεν είναι συμβατά με το κινητό.

 

4. Αν και έχω κατεβάσει την τελευταία έκδοση του Kies σε windows 7 64bit δεν το αναγνωρίζει.

 

Το κινητό φοράει τα ακόλουθα:

Firmware: 2.3.6

Baseband: xxjw4

Kernel: 2.6.35.7-I9000xxjw4-cl1043937 se.infra@sep-62#2

Build Number: gingerbread.xxjw4

 

Αν κάποιος μπορεί να με ξεστραβώσει και να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων. Συγνώμη εκ των προτέρων αν ποστάρω σε λάθος thread αλλά δεν έχω πάρει καμία απάντηση στο "τροποποιήσεις/βελτιώσεις".

 

Ευχαριστώ και πάλι!!

 

To Kies δεν το αναγνωρίζει γιατι δεν ταιριάζει η ΡΟΜ σου (xxjw4) με το product code σου ( φίλος σου πρέπει να περασε "ελληνικό" product code για να έχει τα πάντα στα ελληνικά). Ετσι κιάλλιως δεν υπάρχει νεώτερη "ελληνικη" ΡΟΜ. Νομίζω έμεινε στο 2.3.3.

Διάβασε τους οδηγούς και φλάσαρε ότι θες. Υπάρχουν όλες οι στοκ και αρκετές custom roms. εισηγούμαι την Jw5 ή την τελευταία CM9 stable

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

To Kies δεν το αναγνωρίζει γιατι δεν ταιριάζει η ΡΟΜ σου (xxjw4) με το product code σου ( φίλος σου πρέπει να περασε "ελληνικό" product code για να έχει τα πάντα στα ελληνικά). Ετσι κιάλλιως δεν υπάρχει νεώτερη "ελληνικη" ΡΟΜ. Νομίζω έμεινε στο 2.3.3.

Διάβασε τους οδηγούς και φλάσαρε ότι θες. Υπάρχουν όλες οι στοκ και αρκετές custom roms. εισηγούμαι την Jw5 ή την τελευταία CM9 stable

 

Σε ευχαριστώ Μιχάλη! Για να το κάνω όμως δεν θα πρέπει να το δεί το pc. Η δεν χρειάζετε αυτό το odin?

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...