Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελβετικη με semaphore 2.7.4,το s2 εγινε ξεφτιλα διπλα του

μοντεμ εχω της jvu αλλα δεν ειδα καμια διαφορα με το jw4 που ειχε,σε αυτο το θεμα

 

Υποθέτω είναι αυτή

00XWJW500XWJW5 (TPH / SUN / ΑUT / ΧΕΗ) (TPH / SUN / ΑUT / ΧΕΗ) (έκδοση 20 Μαρτίου - Πορτογαλία / Ελβετία (έκδοση 20 Μαρτίου - Πορτογαλία / Ελβετία / Oυγγαρία) / Oυγγαρία)

 

Θα την δοκιμάσω όταν παω σπίτι.

 

Ndrive/sygic/igo έχω στο κινητό.

Δουλεύεις κάποιο καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υποθέτω είναι αυτή

00XWJW500XWJW5 (TPH / SUN / ΑUT / ΧΕΗ) (TPH / SUN / ΑUT / ΧΕΗ) (έκδοση 20 Μαρτίου - Πορτογαλία / Ελβετία (έκδοση 20 Μαρτίου - Πορτογαλία / Ελβετία / Oυγγαρία) / Oυγγαρία)

 

Θα την δοκιμάσω όταν παω σπίτι.

 

Ndrive/sygic/igo έχω στο κινητό.

Δουλεύεις κάποιο καλύτερο?

Ναι αυτη,αν κι εγω ειχα περασει την αρχικη με το ενα αρχειο που υπηρχε τοτε,δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα εκτος αν εχει γινει καμια στραβη στο σπλιταρισμα,δεν την εχω δοκιμασει.Νdrive,μακραν το καλυτερο αυτη τη στιγμη.Δοκιμασε με gps test αρχικα να δεις τι κανει ;) Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτη,αν κι εγω ειχα περασει την αρχικη με το ενα αρχειο που υπηρχε τοτε,δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα εκτος αν εχει γινει καμια στραβη στο σπλιταρισμα,δεν την εχω δοκιμασει.Νdrive,μακραν το καλυτερο αυτη τη στιγμη.Δοκιμασε με gps test αρχικα να δεις τι κανει ;)

 

Πάντα με gps test δοκιμάζω μέσα στο σπίτι και μετά έξω.

 

Θα βάλω την jvq με 3 αρχεία και θα περάσω μετά την απείραχτη jw5 για σιγουριά.

Να δω και την διαφορά jvq-jw5.

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη που θα δοκιμάσω θα είναι αυτή τότε.

Ποια είναι η Ελβετική που φοράτε χωρίς τα προβλήματα τον υπολοίπων? (τον τελευταίο sema για gb υποθέτω)

Μόντεμ?

 

Σήμερα έκανα live test με desire δίπλα δίπλα..

 

ΡΟΜΠΑ όχι ξεφτίλα...

 

Οντως με JW5 και με σωστά ρυθμισμένο το gps.conf κλείδωνα σε 5 δευτερόλεπτα. Στη Slim το GPS δεν είναι και το καλύτερο. Θυμάμαι χαρακτηριστικά, με άλλους δύο γνωστούς θαμώνες του forum σε καφετέρια κάναμε διάφορες δοκιμές ανάμεσα στην Slim 3.1, την JW4 και μια nightly CM9. Η JW4 κλείδωνε γρήγορα, η CM9 απο κοντά (άλλοτε ταυτόχρονα με την JW4, άλλοτε λίγο αργότερα) και η Slim αρκετά αργότερα. Στην αρχή η Slim ήταν σε world.pool.ntp.org η JW4 σε north-america.pool.ntp.org και η CM9 σε pool.ntp.org. Τις βάλαμε όλες europe.pool.ntp.org αλλά η Slim εκεί... Μια να κλειδώνει σε μέτριο χρόνο, μια να μην κλειδώνει ποτέ. Είχα διαβάσει και μερικούς χρήστες στο xda να παραπονιούνται ότι μετά το πέρασμα της Slim σε 4.0.4 επιδεινώθηκε το GPS της.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Πάντα με gps test δοκιμάζω μέσα στο σπίτι και μετά έξω.

 

Θα βάλω την jvq με 3 αρχεία και θα περάσω μετά την απείραχτη jw5 για σιγουριά.

Να δω και την διαφορά jvq-jw5.

 

Ευχαριστώ :)

Παρακαλω :)

 

Οντως με JW5 και με σωστά ρυθμισμένο το gps.conf κλείδωνα σε 5 δευτερόλεπτα. Στη Slim το GPS δεν είναι και το καλύτερο. Θυμάμαι χαρακτηριστικά, με άλλους δύο γνωστούς θαμώνες του forum σε καφετέρια κάναμε διάφορες δοκιμές ανάμεσα στην Slim 3.1, την JW4 και μια nightly CM9. Η JW4 κλείδωνε γρήγορα, η CM9 απο κοντά (άλλοτε ταυτόχρονα με την JW4, άλλοτε λίγο αργότερα) και η Slim αρκετά αργότερα. Στην αρχή η Slim ήταν σε world.pool.ntp.org η JW4 σε north-america.pool.ntp.org και η CM9 σε pool.ntp.org. Τις βάλαμε όλες europe.pool.ntp.org αλλά η Slim εκεί... Μια να κλειδώνει σε μέτριο χρόνο, μια να μην κλειδώνει ποτέ. Είχα διαβάσει και μερικούς χρήστες στο xda να παραπονιούνται ότι μετά το πέρασμα της Slim σε 4.0.4 επιδεινώθηκε το GPS της.
Να πω οτι δεν εχω πειραξει καθολου το gps.conf και ο λογος ειναι οτι προσωπικα δεν εχω δει και καποια διαφορα οσες φορες το δοκιμασα στο παρελθον(σε καποιες δυσκολες περιπτωσεις ισως και να δινει,σταματησα ομως να το πειραζω).Αυτο ομως που εχω παρατηρησει εδω και πολυ καιρο και σε πολλες ρομ ειναι οτι καποιες φορες (αρκετες μπορω να πω) ενω ειχα ανοικτο wifi διαπιστωνα οτι για καποιο λογο δεν κατεβαιναν τα απαραιτητα data για την ενημερωση των δορυφορων,ενω αντιθετα οταν το δοκιμαζα με ενεργα το data απο το δικτυο παντα κατεβαιναν και ειχα αμεσο κλειδωμα.Και ναι,ισχυει αυτο που αναφερεις,η cm9 ειχε καλυτερο gps απο την slim. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Οντως με JW5 και με σωστά ρυθμισμένο το gps.conf κλείδωνα σε 5 δευτερόλεπτα. Στη Slim το GPS δεν είναι και το καλύτερο. Θυμάμαι χαρακτηριστικά, με άλλους δύο γνωστούς θαμώνες του forum σε καφετέρια κάναμε διάφορες δοκιμές ανάμεσα στην Slim 3.1, την JW4 και μια nightly CM9. Η JW4 κλείδωνε γρήγορα, η CM9 απο κοντά (άλλοτε ταυτόχρονα με την JW4, άλλοτε λίγο αργότερα) και η Slim αρκετά αργότερα. Στην αρχή η Slim ήταν σε world.pool.ntp.org η JW4 σε north-america.pool.ntp.org και η CM9 σε pool.ntp.org. Τις βάλαμε όλες europe.pool.ntp.org αλλά η Slim εκεί... Μια να κλειδώνει σε μέτριο χρόνο, μια να μην κλειδώνει ποτέ. Είχα διαβάσει και μερικούς χρήστες στο xda να παραπονιούνται ότι μετά το πέρασμα της Slim σε 4.0.4 επιδεινώθηκε το GPS της.

 

 

Τι εκανες δηλαδη στο conf?

 

Με gps aids και europe.pool πιστευω θα δωσει οτι μπορει.

Δεν εχω harware προβλημα by the way

Link to comment
Share on other sites

Τι εκανες δηλαδη στο conf?

 

Με gps aids και europe.pool πιστευω θα δωσει οτι μπορει.

Δεν εχω harware προβλημα by the way

 

Το άλλαξα σε europe ρε συ. Απλα το έκανα χειροκίνητα, όχι με gps aids γιατί ήταν τότε που είχε σκάσει το θέμα με τις άρρωστες ιερόδουλες και φοβόμουν μην κολλήσω τίποτα. :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Στην CM9 το έχω αφήσει σε pool.ntp.org στο gps.conf και το GPS λοκάρει αρκετά γρήγορα (σχεδόν όπως η JW4). Η JW4 ήταν ταχύτατη στο λοκάρισμα κάθε φορά. Για την JW5 δεν ξέρω τι παίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.semaphore.gr/downloads/boot-animations :)

 

 

Σε ευχαριστω! :) Ξερεις μηπως αν μπορω να αλλαξω το dockbar πχ να βαλω 5 apps αντι για 4 που εχει το official; χωρις να αλλαξω launcher παντα. Ακομη αν μπορω να αλλαξω τους φακελους του συστηματος γιατι ειναι τραγικοι και τελος το κλειδωμα της οθονης; Ολα αυτα χωρις εξτρα εφαρμογες.. εννοω μεσω cwm να τα ενσωματωσω στο συστημα.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω ένα πρόβλημα.. Έκανα αναβάθμιση το κινητό μου και έβαλα την jw5. Προσπαθώ όμως να βάλω και το semaphore 2.7.4 αλλά δεν ανοίγει το κινητό.. Το έκανα 2 φορές...Προσπάθησα να βάλω και το 2.5.0 αλλά πάλι κάνει το ίδιο.. Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλεις τον Semaphore άνοιγε;

Ακολούθησες σωστά τον Οδηγό εγκατάστασης του Semaphore;

 

Η εύκολη λύση για να μην ψάχνεις είναι να τα κάνεις όλα πάλι από την αρχή. Πέντε λεπτά υπόθεση είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλεις τον Semaphore άνοιγε;

Ακολούθησες σωστά τον Οδηγό εγκατάστασης του Semaphore;

 

Η εύκολη λύση για να μην ψάχνεις είναι να τα κάνεις όλα πάλι από την αρχή. Πέντε λεπτά υπόθεση είναι.

 

Ναι άνοιγε κανονικά πριν το βάλω. Το έκανα 2 φορές όπως λέει ο οδηγός. Το ίδιο μου κάνει και με το 2.5.0... Θα ξαναπροσπαθήσω!!

 

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κάνω root την jw5 εκτός από semaphore??

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις σε Recovery και αν ναι είναι CWM; Αν είναι κάνε wipe cache/dalvik cache και δοκίμασε να το ανοίξεις πάλι.

 

Νομίζω πως CF-Root δεν έχει βγει ακόμα για JW5 αν και στο πρώτο μήνυμα στο xda λέει: CF-Root v4.4 (JW4 and newer). Εγώ δεν θα έπαιρνα το ρίσκο.

 

Ο Semaphore κατά την άποψη μου είναι ο καλύτερος και ευκολότερος τρόπος για Root.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες μονο του το αρχειο του semaphore στο pda του odin?

Αν ναι, το odin σου εγραψε pass οταν τελειωσε? Για πες μας το αρχειο του semaphore που εχεις κατεβασει, τι καταληξη εχει?

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις σε Recovery και αν ναι είναι CWM; Αν είναι κάνε wipe cache/dalvik cache και δοκίμασε να το ανοίξεις πάλι.

 

Νομίζω πως CF-Root δεν έχει βγει ακόμα για JW5 αν και στο πρώτο μήνυμα στο xda λέει: CF-Root v4.4 (JW4 and newer). Εγώ δεν θα έπαιρνα το ρίσκο.

 

Ο Semaphore κατά την άποψη μου είναι ο καλύτερος και ευκολότερος τρόπος για Root.

 

Κατι καινουργιο βγηκε

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1667036

αλλα ο semaphore ειναι εγγυηση:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

καταραμενο backspace

εγραφα μια ωρα τσαμπα:mad::mad:

 

 

συνοπτικα λοιπον,

 

η jw5 ειναι πολυ αργη. οχι laggy (laggy σε σχεση με ics) αλλα αργη.

δοκιμασα τα παντα (ωρες) αλλα δε στρωνει.

η jvq με στοκ κερνελ ειχε περισσοτερη σπιρταδα :lol:

 

το gps βεβαια που με ενδιαφερει εχει βελτιωση. δεν προλαβα να το δοκιμασω κανονικα ομως σημερα, οποτε θα δουμε αυριο.

 

θα δοκιμασω αυριο καποια custom jw5 για να μου φυγει η περιεργεια.

 

δεν ξαναστηνω το κινητο παντως σε gb..

μολις τελειωσω με το θεμα gps και παρω nandroid την καλυτερη rom για αυτο το σκοπο, επιστροφη σε ics.

slim-cm9 και τελος.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις σε Recovery και αν ναι είναι CWM; Αν είναι κάνε wipe cache/dalvik cache και δοκίμασε να το ανοίξεις πάλι.

 

Νομίζω πως CF-Root δεν έχει βγει ακόμα για JW5 αν και στο πρώτο μήνυμα στο xda λέει: CF-Root v4.4 (JW4 and newer). Εγώ δεν θα έπαιρνα το ρίσκο.

 

Ο Semaphore κατά την άποψη μου είναι ο καλύτερος και ευκολότερος τρόπος για Root.

 

Εγώ το πήρα το ρίσκο για CF-Root v4.4 !! Εδώ και 1 μήνα περίπου όλα μια χαρά (μέχρι να αποφασίσω να βάλω τον Semaphore)

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω! :) Ξερεις μηπως αν μπορω να αλλαξω το dockbar πχ να βαλω 5 apps αντι για 4 που εχει το official; χωρις να αλλαξω launcher παντα. Ακομη αν μπορω να αλλαξω τους φακελους του συστηματος γιατι ειναι τραγικοι και τελος το κλειδωμα της οθονης; Ολα αυτα χωρις εξτρα εφαρμογες.. εννοω μεσω cwm να τα ενσωματωσω στο συστημα.

Ευχαριστω!

 

Υπάρχει κάπου στο xda τροποποιημένος TW Launcher που χωράει 5 εικονίδια. (το ψάχνω τώρα αν το βρω)

Τους φακέλους του συστήματος δε καταλαβαίνω τι εννοείς.

Και οθόνη κλειδώματος υπάρχουν πολλές στο xda συνήθως μαζί με θέματα για φλασάρισμα από cwm. Για σκέτες οθόνες κλειδώματος δε ξέρω, αλλά επειδή δε χρησιμοποιώ πλέον gingerbread έχω μείνει πολύ ανημέρωτος σε αυτά τα θέματα :p

 

Δε βρίσκω αυτό που ήθελα αλλά βρήκα αυτό και αυτό το οποίο είναι η μούφα του αιώνα και δε σου το συνιστώ. Το πρώτο δεν το έχω δοκιμάσει όμως αν θες τσέκαρε το.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα με το ημερολογιο και το αναφερω και εδω μηπως εχει σχεση και η rom.

Περασα προσφατα την ελβετικη jw5 και απο τοτε εμφανιστηκε το εξης, περνάω γενέθλια στο ημερολόγιο τις google απο το pc, κάνω συγχρονισμό στο κινητό και δεν μου τα εμφανίζει ούτε στην stock εφαρμογή και φυσικά ούτε στο smooth calendar.

Πριν με stock JVI εβλεπε κανονικα ολα τα γενεθλια. Εκανα οτι εκκαθάριση μπορούσα, στο καπακι ξανα συγχρονισμό αλλα τιποτα.

 

Εχει καμια σχεση με το φλασαρισμα?

 

Να προσθεσω οτι ειναι τικαρισμενα και το ''το ημερολογιο μου'' και ο λογαριασμος μου στο gmail.

Επισης βλεπει και ειναι τικαριμενα τα προσθετα ημερολογια που εχω στο gmail, πχ αργιες ελλαδος, ελληνοχριστιανορθοδοχο εορτολογιο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποιήσει τον αυτόματο συγχρονισμό; Αν όχι τότε ενεργοποίησε τον και ξαναδοκίμασε. Μου είχε κάνει και εμένα κάτι τέτοιο με την JW1 ή την JVU και κάτι έπαιζε με τον αυτόματο συγχρονισμό. Μόλις γίνει ο συγχρονισμός μετά μπορείς να τον απενεργοποιήσεις και να επιλέγεις πότε θες να κάνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποιήσει τον αυτόματο συγχρονισμό; Αν όχι τότε ενεργοποίησε τον και ξαναδοκίμασε. Μου είχε κάνει και εμένα κάτι τέτοιο με την JW1 ή την JVU και κάτι έπαιζε με τον αυτόματο συγχρονισμό. Μόλις γίνει ο συγχρονισμός μετά μπορείς να τον απενεργοποιήσεις και να επιλέγεις πότε θες να κάνεις.

 

Ολα αυτα γινονται με ενεργοποιήμενο τον αυτόματο συγχρονισμό

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου στο xda τροποποιημένος TW Launcher που χωράει 5 εικονίδια. (το ψάχνω τώρα αν το βρω)

Τους φακέλους του συστήματος δε καταλαβαίνω τι εννοείς.

Και οθόνη κλειδώματος υπάρχουν πολλές στο xda συνήθως μαζί με θέματα για φλασάρισμα από cwm. Για σκέτες οθόνες κλειδώματος δε ξέρω, αλλά επειδή δε χρησιμοποιώ πλέον gingerbread έχω μείνει πολύ ανημέρωτος σε αυτά τα θέματα :p

 

Δε βρίσκω αυτό που ήθελα αλλά βρήκα αυτό και αυτό το οποίο είναι η μούφα του αιώνα και δε σου το συνιστώ. Το πρώτο δεν το έχω δοκιμάσει όμως αν θες τσέκαρε το.

 

Αυτος ο πρωτος που μου στειλες αν τον βαλω και τελικα δεν ειναι smooth οσο αυτος τωρα η για οποιοδηποτε λογο δεν μ'αρεσει μπορω να επιστρεψω σε αυτον που εχω τωρα χωρις να χρειαστει να ξαναβαλω τη ρομ? Επισης σκεφτομαι να δοκιμασω και καποια custom rom και μου αρεσαν η cm9 και η slim σε ics προτεινεις καποια απο τις δυο? και γενικα παρουσιαζουν προβληματα? Γιατι ειμαι ακομα noob και δεν θα μπορω να τα αντιμετωπισω.. :P μολις παρατηρησα στο πρωτο που μου εστειλες λεει "only deodexed" πως καταλαβαινω αν το κινητο μου ειναι deodexed;

Edited by johnybryant24
Link to comment
Share on other sites

Απλά θα περάσεις τα αρχεία του παλιού launcher, αλλά μπορείς να κρατήσεις backup μέσα από το cwm recovery το οποίο κρατάει backup όλη την ρομ έτσι ώστε αν έχεις κάποιο πρόβλημα να το επαναφέρεις πολύ απλά.

Εγώ έχω slim εδώ και πολύυυυυ καιρό πλέον μόνιμα και δεν μου έχει παρουσιάσει τπτ σοβαρά προβλήματα. (δε θυμάμαι γενικότερα κάποια προβλήματα) Ο κάθε χρήστης όμως έχει διαφορετικές απαιτήσεις και βλέπει διαφορετικά το κάθε τι :p

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα περάσεις τα αρχεία του παλιού launcher, αλλά μπορείς να κρατήσεις backup μέσα από το cwm recovery το οποίο κρατάει backup όλη την ρομ έτσι ώστε αν έχεις κάποιο πρόβλημα να το επαναφέρεις πολύ απλά.

Εγώ έχω slim εδώ και πολύυυυυ καιρό πλέον μόνιμα και δεν μου έχει παρουσιάσει τπτ σοβαρά προβλήματα. (δε θυμάμαι γενικότερα κάποια προβλήματα) Ο κάθε χρήστης όμως έχει διαφορετικές απαιτήσεις και βλέπει διαφορετικά το κάθε τι :p

 

το cwm recovery δεν το βρισκω :S πιο παλια που ειχα cf-root μου το ειχε σαν εφαρμογη τωρα με τον semaphore πως το κανω ?

Πιθανοτατα θα βαλω slim και εγω σε λιγο καιρο ;)

Link to comment
Share on other sites

το cwm recovery δεν το βρισκω :S πιο παλια που ειχα cf-root μου το ειχε σαν εφαρμογη τωρα με τον semaphore πως το κανω ?

Πιθανοτατα θα βαλω slim και εγω σε λιγο καιρο ;)

 

κρατα πατημενα vol up+power button+κεντρικο κουμπι..

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...