Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακολουθω τις οδηγιες για να εγκαταστησω το αρχικο firmware με σκοπο μετα να το flashαρω συμφωνα με τις παρακατω οδηγιες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 αλλα εχω ενα προβλημα.

Στο δευτερο βημα που αναφερει

"- Πάτα το Start, και περίμενε να ολοκληρωθεί η διαδικασία. ΜΗΝ αποσυνδέσεις το τηλέφωνο. Περίμενε μέχρι να βγει το PASS (βλ. εικόνα)" οταν τελειωσει η διαδικασια και μου βγαλει το pass κανει restart το κινητο και μου εμφανιζει τα παρακατω

 

 

Android system recovery

 

....

 

 

Ίσως έκανες repartition ενώ δεν έπρεπε, θα ανεβάσω ένα αρχείο σε λίγο για να βοηθηθείς. Aλλά πριν απ'αυτό, σε παρακαλώ να μας πεις ποια rom είχες και ποια προσπαθείς να βάλεις.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα guys

να ρωτήσω και εγώμε την σειρά μου εαν μου επιτρέπεται...

Έχω την 2.3.6 JW4 που είναι να μην πω αλλά με τον Go launcher ... κάπως διορθώθηκαν τα πράγματα...

η JW5 λετε πως είναι οκ... και ετοιμάζομαι να την περάσω... ο Sema ... τι ακριβώς κάνει?

Και ποιον Sema να περάσω?

Ακόμα δεν το έχω καταλάβει αυτό... Τι πως και γιατί (σχετικά με τον sema)

Στην JW5 ο launcher είναι οκ? H ξανα περνάω τον Go launcher ex?

Κατέβασα τα 3 αρχεία.... root πως κάνω? μιας και από ότι βλέπω αυτή δεν είναι ήδη rootaρισμένη....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

H JW5 εως τωρα ειναι απροβληματιστη και κατα την ταπεινη μου αποψη η μοναδικη σωστη gingerbread.

Περασε την αφοβα.

O tw launcher εως τωρα (15 μερες που την εχω) δουλευει μια χαρα.

O semaphore ειναι κερνελ,τον περνας και εχεις αμμεσα ρουτ (θα χρειαστεις να κατεβασεις μονο,την εφαρμογη su απο το μαρκετ και εισαι ok),εκτος αυτου σου δινει κι αλλα πλεονεκτηματα οπως πχ το bln (κι οχι μονο).

Να κατεβασεις την εκδοση 2.7.4sc.

Μεγαλη προσοχη στο φλασαρισμα,ακολουθα κατα γραμμα τον οδηγο και απαραιτητα πριν και μετα το φλασαρισμα να κανεις hard reset.

Περνας πρωτα τη ρομ και αφου μπουταρει το κινητο και κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων,τοτε μονο θα ξαναμπεις σε download mode για να φλασαρεις μεσω odin τον semaphore.

Τα περισσοτερα προβληματα οφειλονται συνηθως στη μη σωστη διαδικασια φλασαρισματος.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ίσως έκανες repartition ενώ δεν έπρεπε, θα ανεβάσω ένα αρχείο σε λίγο για να βοηθηθείς. Aλλά πριν απ'αυτό, σε παρακαλώ να μας πεις ποια rom είχες και ποια προσπαθείς να βάλεις.

Άλεξ εννοείς ότι έβαλε ρομ που δεν ήταν πλήρης για αυτό δεν έπρεπε να κάνει ρεπαρτιτιον? Αν είναι έτσι λογικά δε θα μπορεί να ξαναφλασάρει με μία πλήρη ρομ και με repartition?

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ εννοείς ότι έβαλε ρομ που δεν ήταν πλήρης για αυτό δεν έπρεπε να κάνει ρεπαρτιτιον? Αν είναι έτσι λογικά δε θα μπορεί να ξαναφλασάρει με μία πλήρη ρομ και με repartition?

 

Ναι, γι'αυτό ρώτησα αυτό που ρώτησες κι εσύ... γιατί μπορεί να φταίει το repartition, αλλά μπορεί και όχι.. αν είναι αυτό που είπα εγώ, μπορεί απλά να φλασάρει το dbdata μόνο του, που λείπει από τη rom που προσπαθεί να βάλει... φυσικά ο τρόπος που προτείνεις θα δουλέψει, απλά έλεγα για πιο γρήγορα, γιατί προφανώς θέλει αυτή τη συγκεκριμένη rom.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να μαι πάλι….

Απεγκατέστησα το kies και όλους τους drivers, το ξανά εγκατέστησα και συνδέω το τηλέφωνο και ενώ μου βγάζει ότι είναι έτοιμο προς χρήση δε μου βγάζει τα εικονίδια του τηλεφώνου και της sd κάρτας…..

Τι να κάνω???

 

Δ παίζει, μάλλον είναι ελαττωματικό και δεν κάνει σύνδεση…..

:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δοκίμασε και σε άλλο pc! Εμένα δεν έχει συνδεθεί ποτέ στο desktop σε kies mode ότι και αν δοκίμασα ενώ στο laptop με τη μία. Η διαφορά τους είναι οτι το dekstop τρέχει 64bitα 7αρια ενώ το αλλο 32bit...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις-ασύρματη-usb- έπλεξε μαζική αποθήκευση (η κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι ακριβώς)

Ρυθμίσεις-εφαρμογές-ανάπτυξη-εντοπισμός σφαλμάτων<- να έχει τικ

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις-ασύρματη-usb- έπλεξε μαζική αποθήκευση (η κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι ακριβώς)

Ρυθμίσεις-εφαρμογές-ανάπτυξη-εντοπισμός σφαλμάτων<- να έχει τικ

 

Να εχει τικ...;ποτε δεν το τικαρω εγω :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να έχει τικ μόνο αν το συνδέσεις με το kies

Εντάξει, ως δια μαγείας στο net book το πείρε….

Το δοκίμασα 2 φορές….

Τώρα, να ρωτήσω wipe data factory reset & wipe cache πώς κάνω????

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις Recovery πατώντας τα τρία κουμπιά (Home - Volume Up - Power) όταν το κινητό είναι κλειστό. Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ως δια μαγείας στο net book το πείρε….

Το δοκίμασα 2 φορές….

Τώρα, να ρωτήσω wipe data factory reset & wipe cache πώς κάνω????

 

Απο το recovery, πατωντας vol up + power button + κετρικο μενου.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Απο το recovery, πατωντας vol up + power button + κετρικο μενου.

 

Παιδιά sorry πάλι, έκανα εξαγωγή επαφών στην κάρτα sd.

Λογικά τα αποθήκευσε στη μνήμη της συσκευής. Πού είναι το αρχείο για να το πάρω και να το βάλω στην εξωτερική κάρτα για να μη σβηστεί???

 

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ που το πάμε βήμα- βήμα…

Link to comment
Share on other sites

00001.vcf πρέπει να λέγεται και είναι στον αρχικό φάκελο.

Για όλα υπάρχουν οδηγοί που μπορείς να διαβάσεις ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να κάνεις κάτι λάθος!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry πάλι, έκανα εξαγωγή επαφών στην κάρτα sd.

Λογικά τα αποθήκευσε στη μνήμη της συσκευής. Πού είναι το αρχείο για να το πάρω και να το βάλω στην εξωτερική κάρτα για να μη σβηστεί???

 

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ που το πάμε βήμα- βήμα…

 

Συνδεσε το κινητο με το pc σε λειτουργια μαζικης αποθηκευσης και μεσα στην εσωτερικη μνημη θα το μετακινησεις στην εξωτερικη Επισης, πολυ πιο ευκολα γινεται μεσα απο την εφαρμογη της διαχειρισης αρχειων.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Συνδεσε το κινητο με το pc σε λειτουργια μαζικης αποθηκευσης και μεσα στην εσωτερικη μνημη θα το μετακινησεις στην εξωτερικη Επισης, πολυ πιο ευκολα γινεται μεσα απο την εφαρμογη της διαχειρισης αρχειων.

 

Παιδιά μάλλον έγινε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάω για το semaphore τώρα………..

Δεν αποσυμπιέζω τίποτε έ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον έγινε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάω για το semaphore τώρα………..

Δεν αποσυμπιέζω τίποτε έ?

 

Μπες παλι σε recovery και ξανακανε τα wipes, και μετα βαλε τον semaphore!!

Το αρχειο του κερνελ πρεπει να ειναι σε μορφη .tar το βαζεις στο οντιν στο πεδιο pda χωρις να τικαρεις τιποτε αλλο και εχοντας μπει φυσικα σε d.mode ξεκινας την διαδικασια.

10 δευτερολεπτα θα κανει.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μπες παλι σε recovery και ξανακανε τα wipes, και μετα βαλε τον semaphore!!

Το αρχειο του κερνελ πρεπει να ειναι σε μορφη .tar το βαζεις στο οντιν στο πεδιο pda χωρις να τικαρεις τιποτε αλλο και εχοντας μπει φυσικα σε d.mode ξεκινας την διαδικασια.

10 δευτερολεπτα θα κανει.

 

και κάτι ακόμη ρε Ηρακλή, sorry....

λέει να αλλάξω και το csc με αυτό που είχα πρίν.

δε ξέρω όμως τί είχα...

είχα την jvi που γράφει (EUR), η σύνδεσή μου είναι cosmote....

να το αφήσω EUR ή να το βάλω COS???

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμη ρε Ηρακλή, sorry....

λέει να αλλάξω και το csc με αυτό που είχα πρίν.

δε ξέρω όμως τί είχα...

είχα την jvi που γράφει (EUR), η σύνδεσή μου είναι cosmote....

να το αφήσω EUR ή να το βάλω COS???

 

Ασε το σε EUR φιλε μου.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ασε το σε EUR φιλε μου.

 

όλα καλά φίλεεεεεεεεεεεε

ευχαριστώ πολύ....μόνο που το πληκτρολόγιο δεν μου αλλάζει γλώσσα με το σύρσημο της μπάρας....πως το ρυθμίζω?

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά φίλεεεεεεεεεεεε

ευχαριστώ πολύ....μόνο που το πληκτρολόγιο δεν μου αλλάζει γλώσσα με το σύρσημο της μπάρας....πως το ρυθμίζω?

 

sorry....το βρήκα

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά φίλεεεεεεεεεεεε

ευχαριστώ πολύ....μόνο που το πληκτρολόγιο δεν μου αλλάζει γλώσσα με το σύρσημο της μπάρας....πως το ρυθμίζω?

 

Πηγαινε ρυθμισεις->γλωσσα και εισαγωγη και βαλε γλωσσα εισαγωγης πληκτρολογιου Ελληνικα και οποια αλλη θελεις εσυ.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

τώρα ρε φίλε έχω όμως άλλο θέμα...

δεν μπορώ να συνδεθώ με το wifi, γιατί????

 

Καταρχην κατεβασε απο το μαρκετ την εφαρμογη superuser για να γινεις ροοτ.Μετα, πηγαινε στην εφαρμογη semaphore και τικαρε το netfilter.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην κατεβασε απο το μαρκετ την εφαρμογη superuser για να γινεις ροοτ.Μετα, πηγαινε στην εφαρμογη semaphore και τικαρε το netfilter.

 

παιδιά χίλια ευχαριστώ (ιδιαίτερα εσένα Ηρακλή) και χίλια συγγνώμη για το ζάλισμα αλλά το άγχος του πρωτάρη- ντουγάνι.....

με φιάξατε μάγκα....

οκ, το έκανα Ηρακλή, τώρα τί άλλο να κάνω για να το στρώσω??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...