Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε αυτό.

 

Φιλε μου το εχω κατεβασει το κανω install αλλα μου λεει οτι η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

guys help!

προσπαθώ να να γίνω root περνώντας τον semaphore. ακολούθησα τις οδηγίες του Superuser εδώ, αλλά εδω και κανα 10λεπτο - 15λεπτο που το εχω αφήσει, δεν κάνει τίποτα!

Το κινητό είναι σε Download Mode και στο Odin έχει κολήσει στο Setup Connection. Πάει κάτι στραβά ή παίρνει τόοοοοοση ώρα πια? :(

Edited by modex
Link to comment
Share on other sites

εβαλα μετα κοπων την εκδοση απο τον τυχερακια( Ευχαριστω για πολλαπλη φορα!!! ) την τελευταια που δινει που ειναι port απο το note οι δυο πρωτες μου λεει τα ιδια με την αλλη που ειχα.. οπως επισεις και οταν πηγα να βαλω ενα θεμα.. μηπως εγινε κατι στο κινητό?? α και τελευταια δεν συνδεετε κατευθειαν με τον υπολογιστη δλδ το συνδέω και δεν το αναγνωριζει κατευθειαν το βγαζω το βαζω δυο τρεις φορες για να το βρει μηπως σχετιζοντε αυτα τα δυο?? Edited by Tas6s
Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει στον υπολογιστή σου τους drivers για να αναγνωρίσει το κινητό; Το φλασάρισμα του kernel είναι υπόθεση δευτερολέπτων.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει στον υπολογιστή σου τους drivers για να αναγνωρίσει το κινητό; Το φλασάρισμα του kernel είναι υπόθεση δευτερολέπτων.

 

τους περασε όταν το συνέδεσα. Δεν άντεξα και τράβηξα το καλώδιο και τώρα όταν ανοίγω το κινητό μου βγάζει μια είκονα με ενα θαυμαστικό ανάμεσα στο εικονίδιο του κινητού και του pc! :cry:

Τι κάνω τώρα? Δοκιμάζω πάλι να φλασάρω ή θα κάνω πάλι καμια μεγαλύτερη *******? :X

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί να ξαναφλασάρεις από την αρχή την rom. Μπορείς να μπεις σε download mode;

Το Kies το έχεις εγκαταστήσει για να έχεις τους drivers;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το εχω κατεβασει το κανω install αλλα μου λεει οτι η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη..

 

Eϊπα και πιο πάνω ότι σκέτο .apk δεν πρόκειται να δουλέψει, χάνετε το χρόνο σας... αλλά δικός σας χρόνος είναι :p

 

Tέλος πάντων χαίρομαι που δούλεψε τελικά, ίσως τις πρώτες φορές να μη γράφτηκε σωστά λόγω των προβλημάτων που φαίνεται να έχει το pc σου στην αναγνώριση..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί να ξαναφλασάρεις από την αρχή την rom. Μπορείς να μπεις σε download mode;

 

Ναι μπορώ!

 

edit: και το Kies το έχω εγκαταστήσει!

Link to comment
Share on other sites

τους περασε όταν το συνέδεσα. Δεν άντεξα και τράβηξα το καλώδιο και τώρα όταν ανοίγω το κινητό μου βγάζει μια είκονα με ενα θαυμαστικό ανάμεσα στο εικονίδιο του κινητού και του pc! :cry:

Τι κάνω τώρα? Δοκιμάζω πάλι να φλασάρω ή θα κάνω πάλι καμια μεγαλύτερη *******? :X

 

Μην αναχώνεσαι ξαναφλάσαρε από την αρχή καλύτερα και κλείσε antivirus αν έχεις ανοιχτό και κοίτα μήπως τρέχει και το KIES από πίσω. Πρέπει να είναι κλειστό. (αν και εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα παρόλο που τρέχει η διεργασία του KIES.....)

 

Σωστό κι αυτό που λέει ο superuser από κάτω, το είχα ξεχάσει :p

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορώ!

 

edit: και το Kies το έχω εγκαταστήσει!

 

Επίσης αν είσαι σε Windows 7 τρέξε το Odin ως administrator.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μην αναχώνεσαι ξαναφλάσαρε από την αρχή καλύτερα και κλείσε antivirus αν έχεις ανοιχτό και κοίτα μήπως τρέχει και το KIES από πίσω. Πρέπει να είναι κλειστό. (αν και εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα παρόλο που τρέχει η διεργασία του KIES.....)

 

Σωστό κι αυτό που λέει ο superuser από κάτω, το είχα ξεχάσει :p

 

Αυτό δεν το σκέφτηκα ούτε εγώ :/

Τεσπα, δεν εχω φλασάρει ποτέ. Ακολουθώ τις οδηγίες του αντίστοιχου thread κατά γράμμα ή σε τέτοιες περιπτώσεις (που κάτι έχει παει στραβά) πρέπει να κάνω και τπτ άλλο?

 

και 1000 thnx guys! :)

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθα τις οδηγίες και θα είσαι εντάξει!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

δεν το ειχα αντιγραψει απο το pc εχω ενα φακελο με τετοια αρχεια στην εξωτερικη και τα στελνω απο εκει, λες να μην αντιγραφηκαν σωστα? ισως.. αλλα και τα αλλα τα zip που δεν γινονται και αυτα install?? το apk του swype γινετε install μεσω apb??
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το σκέφτηκα ούτε εγώ :/

Τεσπα, δεν εχω φλασάρει ποτέ. Ακολουθώ τις οδηγίες του αντίστοιχου thread κατά γράμμα ή σε τέτοιες περιπτώσεις (που κάτι έχει παει στραβά) πρέπει να κάνω και τπτ άλλο?

 

και 1000 thnx guys! :)

 

Τίποτα διαφορετικό. Μπαίνεις σε download mode και ξεκινάς την διαδικασία από την αρχή (PDA, PHONE, CSC) δυστυχώς όμως σε αυτή τη περίπτωση θα χάσεις ότι έχεις στο κινητό γιατι θα ξαναπεραστεί όλο το firmware και θα κάνει factory reset.

Αν και θεωρητικά μόνο ο κέρνελ δε θα έχει περαστεί τώρα, οπότε ίιισως αν περάσεις μόνο τον semaphore να δουλέψει :worry: αλλά μην το επιχειρήσεις καλύτερα, αυτές είναι δικές μου τσαπατσούλικες ιδέες :p

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά so far. Στο τελευταίο βήμα μόνο δεν ξέρω τι να επιλέξω.

αναφέρομαι στο βήμα που επιλέγεις το producto code πατώντας *#272*IMEI#.

πέρασα την I9000XWJVU.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το EUR ή το COS. Είναι και τα δύο Ελληνικά με το EUR να είναι πιο γενικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το EUR ή το COS. Είναι και τα δύο Ελληνικά με το EUR να είναι πιο γενικό.

 

Όλα ΟΚ τελικα! :)

και πάλι 1000 thnx για τη βοήθεια guys :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα! Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Λεω σημερα να προχωρησω πλεον σε αναβαθμιση αφου μου εχει σπασει τα νευρα η Eclair που φοραει το Galaxy. Επειδη ομως ειμαι απειρος και δεν εχω ξαναεπιχειρησει κατι παρομοι θελω τα φωτα σας. Αρχικα, λεω να μπω μεσω Kies και να κατεβασω την τελευταια διαθεσιμη εκδοση που υπαρχει. Συμφωνειτε?? Χρειαζεται να κανω backup τα αρχεια?? Και αν ναι, υπαρχει καποιο προγραμμα που να το κανει απλα ή μεσω Kies παλι?? Τις εφαρμογες που ηδη εχω θα τις χασω?? Αν υπαρχει κατι αλλο που αξειζει να γνωριζω, please inform me ;) !!

 

Υ.Γ.: Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις αναβάθμιση από το Kies χωρίς να χάσεις τίποτα αλλά καλό θα ήταν να κάνεις factory reset και πριν την αναβάθμιση αλλά και μετά. Αν κάνεις factory reset θα χάσεις προγράμματα και ρυθμίσεις και αν δεν είσαι root δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις backup.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είσαι root τα μοναδικά backups που μπορείς να κάνεις είναι επαφών, μηνυμάτων, αρχείων. Το KIES θα σου δώσει την 2.3.3 ενώ μπορείς να βάλεις την 2.3.5 μέσω odin διαβάζοντας εδώ η οποία δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα οποτε θα διαβασω που να τα βαζω απο τον οδηγο του τυχερακια αμα κολλησουνε και δεν γινοντε και αυτα install στο μελλον! ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις και για την βοηθεια. Root δεν ειμαι. Απλα θελω να μου πειτε με ποια σειρα να κανω οτι διαδικασια χρειαζεται, αφου εσεις εχετε την πειρα. Πρωτα δηλαδη να γινω root, μετα backup, και μετα αναβαθμιση σε 2.3.5??

Ποια ειναι ακριβως η σειρα των βηματων που πρεπει να ακολουθησω??

Η 2.3.5 ειναι δοκιμασμενη και την συστηνεται??

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα οποτε θα διαβασω που να τα βαζω απο τον οδηγο του τυχερακια αμα κολλησουνε και δεν γινοντε και αυτα install στο μελλον! ευχαριστω!

 

Φίλε μου τα zip που δίνει ο tyxerakias δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα χειροκίνητο σαν αυτά που είπα απο πάνω. Απλά τα περνάς στην εσωτερική sdcard και μπαίνεις στο recovery (πατώντας τα κουμπιά volume up + home + power όταν είναι κλειστό το κινητό) Από εκεί μέσα θα πας install zip from sdcard και θα επιλέξεις το zip που εβαλες στην μνήμη. Αυτό είναι όλο, γίνεται αυτόματα! Απλά σου λέω πως αυτή η διαδικασία γίνεται και χειροκίνητα αν ανοίξεις το zip και πάρεις τα αρχεία και τα βάλεις εκεί που πρέπει, αλλά δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις backup των εφαρμογών θα πρέπει να γίνεις root με έναν από τους τρόπους που περιγράφεται στον οδηγό και μετά να κάνεις το backup με το πρόγραμμα Titanium Backup. Στη συνέχεια μπορείς να αναβαθμίσεις το κινητό από το Kies ή να φλασάρεις με το Odin την 2.3.5 που είναι πολύ καλύτερη.

Για να επαναφέρεις τις εφαρμογές σου μετά την αναβάθμιση ή το φλασάρισμα θα πρέπει να γίνεις πάλι root.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...