Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξερει κανεις καποιο προγραμμα που μπορεις να βλεπεις που ειναι ο αλλος μεσω gps χωρις συνδεση στο internet?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξερει κανεις καποιο προγραμμα που μπορεις να βλεπεις που ειναι ο αλλος μεσω gps χωρις συνδεση στο internet?

 

Δεν υπάρχει, και δε γίνεται ούτε καν θεωρητικά. Το μόνο που μπορεί να δουλέψει είναι να σου στείλει τις συντεταγμένες του με SMS.

Και δε συζητάμε εδώ για εφαρμογές, να θυμίσω..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Help !!! οταν στελνω μηνυμα του παραληπτη του βγαινει με ερωτηματικα:( ( ?????).

Κανονικα γραφω , στα ελληνικα , τι φταει ???? Help !!

π.χ. στελνω ας πουμε " Αυριο θα παμε εκδρομη" και στο παραληπτη βγαινει ετσι " ?????ο θ? ???? ????ο??"

Link to comment
Share on other sites

Help !!! οταν στελνω μηνυμα του παραληπτη του βγαινει με ερωτηματικα:( ( ?????).

Κανονικα γραφω , στα ελληνικα , τι φταει ???? Help !!

π.χ. στελνω ας πουμε " Αυριο θα παμε εκδρομη" και στο παραληπτη βγαινει ετσι " ?????ο θ? ???? ????ο??"

 

Διάβασε το θέμα "Οδηγοί για νέους χρήστες του Galaxy S".

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μιας και με το 802.11n δεν έβγαλα άκρη και ψάχνοντας στο νετ είδα οτι τελικά το SGS μπορεί να το υποστηρίζει θεωρητικά αλλά στην πράξη δεν....

θέλω να ρωτήσω εαν στο 802.11g που το έχω συνδεδεμένο τώρα είναι φυσιολογική μια ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων εως max 5Mbps.

Θεωρητικά το g ποιάνει 54Μbps και εγώ στην πράξη ποιάνω το 1/10.Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση το κινητό για να ποιάσω καλύτερη ταχύτητα; Έχω δοκιμάσει όλα τα κανάλια για να μην έχω παρεμβολές από 1-2 γειτονικά ασύρματα αλλά και πάλι δεν ποιάνω μεγαλύτερη ταχύτητα.

Μήπως υπάρχει κανένα πρόγραμμα στο market να βελτιώνει τη σύνδεση;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Νέος κάτοχος SGS και γω εδώ και μερικές μέρες.

Σήμερα δοκίμασα να κάνω root το κινητό με semaphore. Έκανα το root με τις οδηγίες απ αυτό το post.

 

Έγινε όλη η διαδικασία και μου έβγαλε ένα εικονίδιο που γράφει Semaphore. Όταν πάω να το ανοίξω όμως μου λέει 'Problem: This application only works with SuperUser access!'.

Αν ήταν root δεν θα έπρεπε να ανοίγει κανονικά;

 

Κάτι μου λέει πως έκανα εγώ λάθος γιατί έβαλα την Semaphore_kernel_JVT_1.9.0 ενώ στο Kies μου λέει PDA:JVI / Phone:JVO / CSC:JV9(eur)

 

Είναι όλα οκ ή έκανα κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και με το 802.11n δεν έβγαλα άκρη και ψάχνοντας στο νετ είδα οτι τελικά το SGS μπορεί να το υποστηρίζει θεωρητικά αλλά στην πράξη δεν....

θέλω να ρωτήσω εαν στο 802.11g που το έχω συνδεδεμένο τώρα είναι φυσιολογική μια ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων εως max 5Mbps.

Θεωρητικά το g ποιάνει 54Μbps και εγώ στην πράξη ποιάνω το 1/10.Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση το κινητό για να ποιάσω καλύτερη ταχύτητα; Έχω δοκιμάσει όλα τα κανάλια για να μην έχω παρεμβολές από 1-2 γειτονικά ασύρματα αλλά και πάλι δεν ποιάνω μεγαλύτερη ταχύτητα.

Μήπως υπάρχει κανένα πρόγραμμα στο market να βελτιώνει τη σύνδεση;

Πως μέτρησες την ταχύτητα μεταξύ ρουτερ/κινητού? (για να το κάνω κι εγώ και να σου πω αποτελέσματα)

Καλησπέρα παιδιά.

Νέος κάτοχος SGS και γω εδώ και μερικές μέρες.

Σήμερα δοκίμασα να κάνω root το κινητό με semaphore. Έκανα το root με τις οδηγίες απ αυτό το post.

Έγινε όλη η διαδικασία και μου έβγαλε ένα εικονίδιο που γράφει Semaphore. Όταν πάω να το ανοίξω όμως μου λέει 'Problem: This application only works with SuperUser access!'.

Αν ήταν root δεν θα έπρεπε να ανοίγει κανονικά;

 

Κάτι μου λέει πως έκανα εγώ λάθος γιατί έβαλα την Semaphore_kernel_JVT_1.9.0 ενώ στο Kies μου λέει PDA:JVI / Phone:JVO / CSC:JV9(eur)

 

Είναι όλα οκ ή έκανα κάτι λάθος;

Δεν μπήκε η εφαρμογή Superuser. Κατέβασε την δωρεάν από το μάρκετ. Στο KIES λογικό είναι να μην βλέπεις διαφορά γιατί δε σου λέει τι kernel έχεις, αυτό το βλέπεις στις πληροφορίες τηλεφώνου στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πως μέτρησες την ταχύτητα μεταξύ ρουτερ/κινητού? (για να το κάνω κι εγώ και να σου πω αποτελέσματα)

Κατέβασα το System Panel Lite από το market και το έβαλα να μεταφέρει από το pc ένα αρχείο των 500ΜΒ και έβλεπα live τις ταχύτητες που έποιανε κατά τη μεταφορά.Πάνω από 5Mbps νομίζω δεν έποιασα.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το System Panel Lite από το market και το έβαλα να μεταφέρει από το pc ένα αρχείο των 500ΜΒ και έβλεπα live τις ταχύτητες που έποιανε κατά τη μεταφορά.Πάνω από 5Mbps νομίζω δεν έποιασα.

Με το ένα ρουτερ που έχω και λέει ότι είναι και καλά 300Mbit (ούτε από λάπτοπ δεν έχω δει τόσα) δε μου πιάνει πάνω απο 2mbps. Με ένα linksys 54mbps πιάνει 8mbps. Έχε υπόψη σου όμως ότι το κινητό μπορεί να είναι συνδεδεμένο με wifi 300mbps αλλά ακόμα και να τα έπιανες όλα αυτά, αν το PC είναι συνδεδεμένο με καλώδιο στο ρούτερ δεν νομίζω να ξεπεράσει τα 100mbps (εκτός κι αν έχεις κάνα ρούτερ με θύρες 1gbit) Βέβαια θα μου πεις τι 100 τι 300, από τη στιγμή που δεν πιάνει ούτε 10 :p Θα δοκιμάσω με άλλο τρόπο. Να σηκώσω FTP στο PC και να τραβήξω αρχείο από το κινητό, και το αντίστροφο και θα σου πω.

 

Edit: Δεν κατάφερα να δω τον ftp server του PC στο κινητό, για αυτό έκανα το αντίστροφο και είδα το upload του κινητού. 22mbps με το αργό ρούτερ και 40mbps με το υποτιθέμενο 300άρι ρούτερ. Θα ξαναπροσπαθήσω μετά να σηκώσω ftp με άλλο τρόπο.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω οτι τα μέγιστα θεωρητικά στο τοπικό μου δίκτυο είναι τα 100mbps και δεν έχω βλέψεις για τόσο τρελά νούμερα ακόμα και να το ήθελα.

Το πρόβλημα είναι οτι έχω ταινίες σε 720p στους σκληρούς στο pc και κάνοντας stream στο κινητό παρατηρώ αρκετά συχνά κομπιάσματα.

Αν αναλογιστείς οτι σε ταινίες με σκηνές δράσης για το video ποιάνει peak τα 15 και 20mbps και 1,5mbps ο ήχος DTS, καταλαβαίνεις οτι τα 5mbps δεν με φτάνουν με τίποτα.

Το να περάσω την ταινία στην SD κάρτα είναι μια κάποια λύση αλλά χρονοβόρα και ανούσια κατ εμέ.

Απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στο market που να βελτιώνει το wifi του κινητού μιας και απότι κατάλαβα εκεί είναι το πρόβλημα και όχι στο router μου

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω οτι τα μέγιστα θεωρητικά στο τοπικό μου δίκτυο είναι τα 100mbps και δεν έχω βλέψεις για τόσο τρελά νούμερα ακόμα και να το ήθελα.

Το πρόβλημα είναι οτι έχω ταινίες σε 720p στους σκληρούς στο pc και κάνοντας stream στο κινητό παρατηρώ αρκετά συχνά κομπιάσματα.

Αν αναλογιστείς οτι σε ταινίες με σκηνές δράσης για το video ποιάνει peak τα 15 και 20mbps και 1,5mbps ο ήχος DTS, καταλαβαίνεις οτι τα 5mbps δεν με φτάνουν με τίποτα.

Το να περάσω την ταινία στην SD κάρτα είναι μια κάποια λύση αλλά χρονοβόρα και ανούσια κατ εμέ.

Απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στο market που να βελτιώνει το wifi του κινητού μιας και απότι κατάλαβα εκεί είναι το πρόβλημα και όχι στο router μου

 

Ναι ενοειτε δε συμφερει να περνας ολοκληρη ταινια καθε φορα στην sd. Εγω απο αυτα που ειδα καταλαβαινω πως ειναι περιορισμος του λειτουργικου γιατι με ftp πιανει παρα πολυ σε σχεση με αντιγραφη αρχειου απο καποιον file manager.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Μια ερωτηση για σιγουρια.εχω την JVU 2.3.5 με cf root μπορω να βαλω Semaphore 1.9.0 ετσι δεν ειναι?

Ρωταω γιατι γραφει Semaphore_kernel_JVT_1.9.0.tar και λεω μηπως ειναι μονο για jvt.

ευχαριστω για την κατανοηση.

 

Απο χτες φοραω αυτα τα δυο, 2.3.5 jvu και semaphore 1.9 και μπορω να πω οτι το τηλεφωνο πεταει!!!

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Μια ερωτηση για σιγουρια.εχω την JVU 2.3.5 με cf root μπορω να βαλω Semaphore 1.9.0 ετσι δεν ειναι?

Ρωταω γιατι γραφει Semaphore_kernel_JVT_1.9.0.tar και λεω μηπως ειναι μονο για jvt.

ευχαριστω για την κατανοηση.

Μπορείς κανονικά χωρίς πρόβλημα!

 

Edit: :lol::lol: απίστευτο! 3 post στις 17:42

Link to comment
Share on other sites

Για πληροφορίες σχετικά με τις λειτουργίες του δες στο επίσημο site του Semaphore.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το μοντεμ xxjvt για να βελτιωσω το wireless παιζει?

 

δε χρειαζεται να επαναλαμβανεις την ερωτηση αν δε σου απανταει καποιος.

επισεις αυτο με τα μοντεμ ειναι σχετικο για δυο λογους κατ εμε.ο πρωτος ειναι οτι α καθενς βαζει οποιο μοντεμ τον"βελευει" και ο δευτερος ειναι οτι κατα 99%δεν θα αλλαξει τιποτα στο wi-fi range

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δε χρειαζεται να επαναλαμβανεις την ερωτηση αν δε σου απανταει καποιος.

επισεις αυτο με τα μοντεμ ειναι σχετικο για δυο λογους κατ εμε.ο πρωτος ειναι οτι α καθενς βαζει οποιο μοντεμ τον"βελευει" και ο δευτερος ειναι οτι κατα 99%δεν θα αλλαξει τιποτα στο wi-fi range

 

Σωστό... Εγώ που εδώ και λίγες μέρες έχω βάλει modem από froyo κυπριακή που έχω ακούσει ότι στις froyo το wifi δεν παιζόταν σε σύγκριση με τις gingerbread, αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά. Σίγουρα θα παίζει ρόλο και ολόκληρη η ROM.

Link to comment
Share on other sites

Οι drivers του wi fi βρίσκονται στoν kernel. Οπότε το modem δεν παίζει κάποιον ρόλο στην απόδοση του wi fi. Ίσως θα μπορούσε να υπάρξει κάποια βελτίωση σε custom kernel με περασμένους άλλους drivers αλλά δεν μου έχει τύχει τέτοιος kernel.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δε θα μπορεί κάποιος developer να το κάνει αφου δεν δίνουν όλα τα sources... Αλλιώς όλο και κάποιος θα το είχε κάνει.
Link to comment
Share on other sites

το μηνυμα μου που ανεβηκε 2 φορες ειναι δικο μου λαθος επειδη ειχα μπει εχτες απο το κινητο...δεν το εκανα επειδη δεν ειδα καποια απαντηση εκεινη την στιγμη,γιατι γνωριζω οτι ολα τα παιδια ειναι καλα εδω μεσα και εξυπηρετικα!

 

Αρα οτι modem Και να περασω δεν εχει κανενα νοημα αυτο μου λετε με λιγα λογια;

 

για να αντικαταστησω το Modem φλασαρω μονο το phone.tar ετσι; (Εχω την ginger 2.3.5 μπορω να φλασαρω οποιο modem θελω για gingerbread ασχετος εκδοσης ναι;)

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

Αρα οτι modem Και να περασω δεν εχει κανενα νοημα αυτο μου λετε με λιγα λογια;

Αυτό ακριβώς σου λέμε.

για να αντικαταστησω το Modem φλασαρω μονο το phone.tar ετσι; (Εχω την ginger 2.3.5 μπορω να φλασαρω οποιο modem θελω για gingerbread ασχετος εκδοσης ναι;)

Σωστά και στα δύο.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάποιες διευκρινίσεις σε σχέση με τον οδηγό που δίνει εδώ για την εγκατάσταση του semaphore:

1. Έχω εγκατεστημένη την JVU και περασμένο το cf-root. Χρειάζεται να πειράξω κάτι για να φύγει ο cf-root, ή απλώς περνάω τον semaphore με odin από πάνω;

2. Γράφει κάτι στον οδηγό για μετατροπή του filesystem σε ext4. Από τη στιγμή που έχω JVU δεν είναι ήδη το τηλέφωνό μου με filesystem ext4; Η εγκατάσταση του semaphore θα μου αλλάξει κάτι; Χρειάζεται να επαναφέρω το σύστημα σε ext4 μετά την εγκατάσταση;

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάποιες διευκρινίσεις σε σχέση με τον οδηγό που δίνει εδώ για την εγκατάσταση του semaphore:

1. Έχω εγκατεστημένη την JVU και περασμένο το cf-root. Χρειάζεται να πειράξω κάτι για να φύγει ο cf-root, ή απλώς περνάω τον semaphore με odin από πάνω;

2. Γράφει κάτι στον οδηγό για μετατροπή του filesystem σε ext4. Από τη στιγμή που έχω JVU δεν είναι ήδη το τηλέφωνό μου με filesystem ext4; Η εγκατάσταση του semaphore θα μου αλλάξει κάτι; Χρειάζεται να επαναφέρω το σύστημα σε ext4 μετά την εγκατάσταση;

Κατέβασε απο το μάρκετ το SGS kernel flasher. δε θες τιποτα άλλο.

EDIT: υπάρχει και σχετικό θέμα στο φόρουμ

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...