Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εχω εδω και καιρο gb στο γαλαξια μου και θελω να αναβαθμισω σε jb.Τι μου προτεινετε (cm10 ή slimbean)?Ποια πιστευετε ειναι πιο σταθερη και αν γινετε πιο γρηγορη για καθημερινη χρηση?Επισης μπορει να μου πει καποιος τι δεν δουλευει στην καθε ρομ?(Ξερω οτι στην slimbean δεν δουλευει το radio και το video call).Eυχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια εχω εδω και καιρο gb στο γαλαξια μου και θελω να αναβαθμισω σε jb.Τι μου προτεινετε (cm10 ή slimbean)?Ποια πιστευετε ειναι πιο σταθερη και αν γινετε πιο γρηγορη για καθημερινη χρηση?Επισης μπορει να μου πει καποιος τι δεν δουλευει στην καθε ρομ?(Ξερω οτι στην slimbean δεν δουλευει το radio και το video call).Eυχαριστω!!

 

και οι 2 είναι πολύ καλές και παρόμοιες

είναι σταθερότατες και έτοιμες για καθημερινή χρήση

για το τι δε δουλεύει πέρα που λες δεν ξέρω κάτι άλλο και δεν έχω παρατηρήσει επίσης κάτι, να ξέρεις όμως ότι η μπαταρία με το 3g ενεργοποιημένο δεν τα πάει και τόσο καλά

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα και το είχα βρεί και στο κινητό μου, ότι υπάρχουν δύο διαφορετικές εκδόσεις επεξεργαστή, νομίζω m και s.

Δεν μπορώ όμως να βρω το άρθρο εκείνο που σου έλεγε σε ποιο αρχείο να πας να ψάξεις για να δείς.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα και το είχα βρεί και στο κινητό μου, ότι υπάρχουν δύο διαφορετικές εκδόσεις επεξεργαστή, νομίζω m και s.

Δεν μπορώ όμως να βρω το άρθρο εκείνο που σου έλεγε σε ποιο αρχείο να πας να ψάξεις για να δείς.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Μήπως έλεγε για δύο διαφορετικά chipακια της μνήμης rom?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Προσπαθω να κανω αναβαθμιση του κινητου μεσω του kies κι ενω βαζω ονομα συσκευης, οταν μου ζηταει το s/n μου βγαζει οτι ειναι λαθος.

 

τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Προσπαθω να κανω αναβαθμιση του κινητου μεσω του kies κι ενω βαζω ονομα συσκευης, οταν μου ζηταει το s/n μου βγαζει οτι ειναι λαθος.

 

τι μπορει να φταιει?

 

Να σου πω την αλήθεια κανένας δε νομίζω να μπορέσει να σε βοηθήσει με το ΚΙΕΣ γιατί πολύ απλά είναι ότι χειρότερο υπάρχει για να αναβαθμίσεις το κινητό και κανένας δε το χρησιμοποιεί :lol:

Τι έκδοση λογισμικού έχεις; Πληκτρολογησε εκεί που παίρνεις τηλέφωνο: *#1234# και πες μας το PDA, Phone, CSC.

 

Πάντως για το ΚΙΕΣ εγώ προσωπικά δεν έχω ιδέα γιατί σου βγάζει λάθος και γενικότερα πως κάνεις αναβάθμιση μέσα από αυτό. Απλά θέλω να δω αν έχεις κάποια έκδοση από froyo και μετά, και να σου πω να κάνεις αναβάθμιση όπως λέει ο οδηγός εδώ. Απλά αν έχεις πολύυ παλιά έκδοση ίσως δεν μπορείς να μπεις σε download mode όπως αναφέρει ο οδηγός οπότε τότε θα χρειαστείς μάλλον το ΚΙΕΣ :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έλεγε για δύο διαφορετικά chipακια της μνήμης rom?

 

Μάλλον. Ξέρεις κάτι;

 

Έβαλα την 2.3.6 (JW5) και προσπαθώ να ανοίξω το Samsung Apps και μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

 

Σφάλμα

Μη διαθέσιμη

λειτουργία(1000)

 

Ούτε από το play μου το δίνει για να το εγκαταστήσω πάλι. Μου λέει ότι δεν είναι συμβατό με τη συσκευή.

Τι έχει γίνει; γιατί την προηγούμενη φορά που το επανέφερα μου δούλευε κανονικά.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια κανένας δε νομίζω να μπορέσει να σε βοηθήσει με το ΚΙΕΣ γιατί πολύ απλά είναι ότι χειρότερο υπάρχει για να αναβαθμίσεις το κινητό και κανένας δε το χρησιμοποιεί :lol:

Τι έκδοση λογισμικού έχεις; Πληκτρολογησε εκεί που παίρνεις τηλέφωνο: *#1234# και πες μας το PDA, Phone, CSC.

 

Πάντως για το ΚΙΕΣ εγώ προσωπικά δεν έχω ιδέα γιατί σου βγάζει λάθος και γενικότερα πως κάνεις αναβάθμιση μέσα από αυτό. Απλά θέλω να δω αν έχεις κάποια έκδοση από froyo και μετά, και να σου πω να κάνεις αναβάθμιση όπως λέει ο οδηγός εδώ. Απλά αν έχεις πολύυ παλιά έκδοση ίσως δεν μπορείς να μπεις σε download mode όπως αναφέρει ο οδηγός οπότε τότε θα χρειαστείς μάλλον το ΚΙΕΣ :blink:

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

γενικα ειμαι ασχετη οποτε δεν καταλαβαινω τιποτα απο αυτα που γραφετε στο πως να αναβαθμιζεις το λογισμικο :p

 

PDA: I9000XWJVI

PHONE: I9000XXJVO

CSC: I90000XXJV9

 

επισης η εκδοση firmware(αν παιζει καποιο ρολο) ειναι 2.3.3

γενικα μου στελνουν μηνυματα και δεν μου ερχονται και κολλαει λιγο εως πολυ και μου χει σπασει τα νευρα!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον. Ξέρεις κάτι;

Για δες εδώ

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

γενικα ειμαι ασχετη οποτε δεν καταλαβαινω τιποτα απο αυτα που γραφετε στο πως να αναβαθμιζεις το λογισμικο :p

 

PDA: I9000XWJVI

PHONE: I9000XXJVO

CSC: I90000XXJV9

 

επισης η εκδοση firmware(αν παιζει καποιο ρολο) ειναι 2.3.3

γενικα μου στελνουν μηνυματα και δεν μου ερχονται και κολλαει λιγο εως πολυ και μου χει σπασει τα νευρα!

Αρχικα μπορείς να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Θα σβηστούν όλα και θα είναι σαν όταν πήρες το κινητό. Αλλά γενικώς η έκδοση που έχεις είναι λίγο προβληματική και στο θέμα της κατανάλωσης μπαταρίας. Επίσης το KIES δε νομίζω να σου κάνει αναβάθμιση γιατί αυτή η έκδοση είναι η τελευταία που έχει δώσει η samsung στην Ελλάδα για ελληνικές συσκευές. (εκτός αν έχει βγει κι άλλη έκδοση και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι γιατί δε χρησιμοποιούμε το KIES :lol: ) Υπάρχουν και νεότερες εκδόσεις οι οποίες έχουν δοθεί σε άλλες χώρες. Το μόνο που χάνεις είναι η εγγύηση της συσκευής για όσο έχεις περασμένη άλλη έκδοση. Αν δηλαδή θες να το πας στο σέρβις με εγγύηση θα πρέπει να περάσεις πάλι αυτήν που έχεις τώρα για να μην το καταλάβουν οτι το πείραξες.

 

Σου έδωσα λινκ για τον οδηγό ώστε να φλασάρεις μέσω Odin. Οι οδηγίες αν τις ακολουθήσεις κατά γράμμα είναι πολύ εύκολη διαδικασία. Αν αποφασίσεις να το κάνεις θα παραλήψεις το βήμα που λέει για repartition μιας που δε χρειάζεται στην περίπτωση σου.

Συνοπτικά:

κατεβάζεις το Odin και το λογισμικό που θες από το λινκ με τον οδηγό που σου έδωσα. Κλείνεις το κινητό, μπαίνεις σε download mode. Αφού βάλεις τα αρχεία από το λογισμικό που κατέβασες στο Odin, συνδέεις το κινητό, αν αναγνωριστεί από το Odin τότε κανένα πρόβλημα. Πατάς start και μετά από 2-3 λεπτά είναι έτοιμο.

Καλό είναι να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν και μετά την αναβάθμιση ώστε να κάτσει καλά το λογισμικό. (θα χάσεις οτιδήποτε έχεις στο κινητό, εκτός από την εσωτερική SD αν δεν αποφασίσεις να την σβήσεις φυσικά)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω μήπως το βρω

 

Αρχικα μπορείς να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Θα σβηστούν όλα και θα είναι σαν όταν πήρες το κινητό. Αλλά γενικώς η έκδοση που έχεις είναι λίγο προβληματική και στο θέμα της κατανάλωσης μπαταρίας. Επίσης το KIES δε νομίζω να σου κάνει αναβάθμιση γιατί αυτή η έκδοση είναι η τελευταία που έχει δώσει η samsung στην Ελλάδα για ελληνικές συσκευές. (εκτός αν έχει βγει κι άλλη έκδοση και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι γιατί δε χρησιμοποιούμε το KIES :lol: ) Υπάρχουν και νεότερες εκδόσεις οι οποίες έχουν δοθεί σε άλλες χώρες. Το μόνο που χάνεις είναι η εγγύηση της συσκευής για όσο έχεις περασμένη άλλη έκδοση. Αν δηλαδή θες να το πας στο σέρβις με εγγύηση θα πρέπει να περάσεις πάλι αυτήν που έχεις τώρα για να μην το καταλάβουν οτι το πείραξες.

 

Σου έδωσα λινκ για τον οδηγό ώστε να φλασάρεις μέσω Odin. Οι οδηγίες αν τις ακολουθήσεις κατά γράμμα είναι πολύ εύκολη διαδικασία. Αν αποφασίσεις να το κάνεις θα παραλήψεις το βήμα που λέει για repartition μιας που δε χρειάζεται στην περίπτωση σου.

Συνοπτικά:

κατεβάζεις το Odin και το λογισμικό που θες από το λινκ με τον οδηγό που σου έδωσα. Κλείνεις το κινητό, μπαίνεις σε download mode. Αφού βάλεις τα αρχεία από το λογισμικό που κατέβασες στο Odin, συνδέεις το κινητό, αν αναγνωριστεί από το Odin τότε κανένα πρόβλημα. Πατάς start και μετά από 2-3 λεπτά είναι έτοιμο.

Καλό είναι να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν και μετά την αναβάθμιση ώστε να κάτσει καλά το λογισμικό. (θα χάσεις οτιδήποτε έχεις στο κινητό, εκτός από την εσωτερική SD αν δεν αποφασίσεις να την σβήσεις φυσικά)

 

θες να μου το εξηγησεις λιγο τι εννοεις με το οτι εχει βγει προβληματικη?:mad:

επισης αυτο με τα μηνυματα που παθαινω υπαρχει καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

θες να μου το εξηγησεις λιγο τι εννοεις με το οτι εχει βγει προβληματικη?:mad:

επισης αυτο με τα μηνυματα που παθαινω υπαρχει καποια λυση?

Γενικώς δεν είναι και η καλύτερη έκδοση. Κολλήματα γενικώς παρουσιάζονται όσο περνάει ο καιρός. Μπορουν να λυθούν απλά με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά προφανώς αργά η γρήγορα θα ξαναπαρουσιαστούν. Βασικά την συγκεκριμένη έκδοση οι περισσότεροι την ξηλώνουν κυρίως για το πρόβλημα με την μπαταρία. Μπορεί μέσα σε 8-10 ώρες να σου ρουφήξει όλη την μπαταρία χωρίς λόγο και χωρίς να χρησιμοποιείς καν την συσκευή. Δε σου το έχει κάνει αυτό ποτέ; :blink:

Αντιθέτως υπάρχουν εκδόσεις νεότερες και καλύτερες όπως η JW1 (η οποία από ότι βλέπω θέλει ξανά ανέβασμα γιατί έχει σβηστεί από παντου οπότε θα πρέπει να περιμένεις αν θες να την κατεβάσεις) υπάρχουν και νεότερες. Αναφέρονται σαν Gingerbread 2.3.6 "ics value pack".

 

Πάντως για τα μηνύματα μήπως δεν φταίει το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς δεν είναι και η καλύτερη έκδοση. Κολλήματα γενικώς παρουσιάζονται όσο περνάει ο καιρός. Μπορουν να λυθούν απλά με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά προφανώς αργά η γρήγορα θα ξαναπαρουσιαστούν. Βασικά την συγκεκριμένη έκδοση οι περισσότεροι την ξηλώνουν κυρίως για το πρόβλημα με την μπαταρία. Μπορεί μέσα σε 8-10 ώρες να σου ρουφήξει όλη την μπαταρία χωρίς λόγο και χωρίς να χρησιμοποιείς καν την συσκευή. Δε σου το έχει κάνει αυτό ποτέ; :blink:

Αντιθέτως υπάρχουν εκδόσεις νεότερες και καλύτερες όπως η JW1 (η οποία από ότι βλέπω θέλει ξανά ανέβασμα γιατί έχει σβηστεί από παντου οπότε θα πρέπει να περιμένεις αν θες να την κατεβάσεις) υπάρχουν και νεότερες. Αναφέρονται σαν Gingerbread 2.3.6 "ics value pack".

 

Πάντως για τα μηνύματα μήπως δεν φταίει το κινητό;

 

οχι φταιει καθαρα το κινητο γιατι δεν γινεται μονο απο ενα συγκεκριμενο ατομο!!

δεν ξερω!! εχω απογοητευτει απο το κινητο κι ενω ελεγα να παρω το S3 οταν τα καταφερω τωρα εχω αρχισει και το σκεφτομαι για samsung!!

Link to comment
Share on other sites

οχι φταιει καθαρα το κινητο γιατι δεν γινεται μονο απο ενα συγκεκριμενο ατομο!!

δεν ξερω!! εχω απογοητευτει απο το κινητο κι ενω ελεγα να παρω το S3 οταν τα καταφερω τωρα εχω αρχισει και το σκεφτομαι για samsung!!

 

Καλά μην απογοητεύεσαι τόσο γενικά , καμία εταιρία δεν βγάζει το τέλειο λογισμικό, ούτε καν η Apple :rolleyes: Επίσης κάνε αναβάθμιση σε μία νεότερη έκδοση και θα δεις ότι θα αλλάξουν τα πράγματα. Επίσης δε νομίζω πως είναι λόγος για να μην πάρεις το S3.

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ

 

Καταρχήν σ'ευχαριστώ είχα φάει τον κόσμο να το βρώ.

Υπάρχει και κάτι άλλο όμως που δε μπορώ να το λύσω. Μπορείς να με βοηθήσεις;

 

Έβαλα την 2.3.6 (JW5) μέσω Odin και προσπαθώ να ανοίξω το Samsung Apps και μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

 

Σφάλμα

Μη διαθέσιμη

λειτουργία(1000)

 

Ούτε από το play μου το δίνει για να το εγκαταστήσω πάλι. Μου λέει ότι δεν είναι συμβατό με τη συσκευή.

Τι έχει γίνει; Την προηγούμενη φορά που το επανέφερα μου δούλευε κανονικά.

Edited by zaxarop

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 2.3.6 (JW5) μέσω Odin και προσπαθώ να ανοίξω το Samsung Apps και μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

 

Σφάλμα

Μη διαθέσιμη

λειτουργία(1000)

 

Ούτε από το play μου το δίνει για να το εγκαταστήσω πάλι. Μου λέει ότι δεν είναι συμβατό με τη συσκευή.

Τι έχει γίνει; Την προηγούμενη φορά που το επανέφερα μου δούλευε κανονικά.

 

Έχεις κάνει εκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής Samsung Apps...?

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει εκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής Samsung Apps...?

 

Ναι αλλά τίποτα

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς την προηγούμενη φορά που το επανέφερες; Αφού το samsung apps υπάρχει από μόνο του στα stock firmwares. Το είχες κάνει backup από άλλη έκδοση και το επανέφερες σε αυτήν?
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τίποτα

 

Απο τα λίγα που διάβασα σε διάφορα φόρουμ.....Κάποιου του διορθώθηκε αφου έβγαλε μπαταρία και κάρτα sim...και τα ξαναέβαλε μετά απο λίγο....

Αν το έχεις κάνει κι αυτό .....τότε ίσως χρειάζεται factory reset...σε κάποιους διορθώθηκε έτσι....

Φίλε μου σου λέω αυτά που διάβασα...δεν έχω προσωπική εμπειρία γι'αυτό το θέμα...

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς την προηγούμενη φορά που το επανέφερες; Αφού το samsung apps υπάρχει από μόνο του στα stock firmwares. Το είχες κάνει backup από άλλη έκδοση και το επανέφερες σε αυτήν?

 

Όχι. Είχα περάσει την CM10 και κάποια στιγμή ήθελα κάποιες εφαρμογές που υπήρχαν στο market της Samsung και γύρισα σε stock με Odin. Αργότερα πάλι έβαλα την CM10. Πρίν μερικές μέρες πέρασα πάλι την stock και ενώ όλα δουλεύουν κανονικά το Samsung apps βγάζει αυτό το μήνυμα.

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Είχα περάσει την CM10 και κάποια στιγμή ήθελα κάποιες εφαρμογές που υπήρχαν στο market της Samsung και γύρισα σε stock με Odin. Αργότερα πάλι έβαλα την CM10. Πρίν μερικές μέρες πέρασα πάλι την stock και ενώ όλα δουλεύουν κανονικά το Samsung apps βγάζει αυτό το μήνυμα.
Μην παιδευεσε τσάμπα και βερεσέ,εχει φάει φρίκη η εφαρμογη.Ξαναπερνα τη ρομ με καθαρή εγκατασταση.

 

@Hliana κάνε μια επαναφορά εργαστασιακων ρυθμίσεων για αρχή και αν δεις ότι εξακολουθεί το πρόβλημα με τα μηνύματα ψαξου με την κάρτα σου και τον πάροχο σου (μήπως εννοείς mms με το μηνύματα? γιατί εκεί αλλάζει το πράγμα)

 

@nikospot. ρε συ Νίκο μόνο σε άφησαν τα παλιόπαιδα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη αλλα επειδη ειμαι τελιως ασχετος...εχω το galaxy s και δεν συνδεεται με το kies ξερεται τι μπορει να φταιει;

 

Δοκιμασε σε αλλη θυρα, ή αλλαξε καλωδιο ή κανε επανεκκινηση στο pc ή στις ρυθμισεις usb επελεξε συνδεση με kies ειναι καποιες πιθανες λυσεις :)

 

 

Ps Χρονια πολλα σε ολους με υγεια και δημιουργια !!!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

φιλε ηρακλη τα δοκιμασα ολα αλλα τιποτα...να πω οτι για μεταφορα αρχειων συνδεεται και ενω ενα αλλο samsung galaxy το εκανα αναβαθμιση αυτο τιποτα..
Link to comment
Share on other sites

φιλε ηρακλη τα δοκιμασα ολα αλλα τιποτα...να πω οτι για μεταφορα αρχειων συνδεεται και ενω ενα αλλο samsung galaxy το εκανα αναβαθμιση αυτο τιποτα..

 

Τι ρομ φοραει..;αν θυμαμαι καλα πρεπει να εχει τον Touchwiz launcher για να συνδεθει με kies, μηπως εισαι με custom..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω δεν ξερω τιποτα απο αυτα ....ετσι το πειρα καινουργιο...να πω ομως οτι παλιοτερα συνδεοταν κανονικα τωρα τελαιφταια βγαζει συνδεσει...περιμενω ωρες αλλα τιποτα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...