Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν τσέκαρα την JVU και το PDA της δεν έχει cache.rfs. Μάλλον για αυτό τρώει σκάλωμα με repartition.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν τσέκαρα την JVU και το PDA της δεν έχει cache.rfs. Μάλλον για αυτό τρώει σκάλωμα με repartition.

 

Βρες άλλη εξήγηση :-) Το cache.rfs είναι στο csc και όχι στο pda, εκτός φυσικά αν είναι όλα σε ένα αρχείο. Επίσης όπως είπα τα αρχεία αυτά στο επίσημο θέμα είναι φτιαγμένα και ελεγμένα από μένα, και επίσης δοκιμασμένα από πολλούς. :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τσέκαρα την JVU και το PDA της δεν έχει cache.rfs. Μάλλον για αυτό τρώει σκάλωμα με repartition.

 

δεν νομιζω να τρωει σκαλωμα απο αυτο. ετσι κι αλλιως repartition κανεις και χωρις να φλασαρεις αλλη ρομ, απλα βαζεις το αρχειο Pit και τικαρεις το repartition στο odin.

επισης το cache.rfs υπαρχει στο csc. οσες εχω κατεβασει (απο jvk εως jvu) το εχουν στο csc.

 

edit: διπλο ποστ στο 32 χαχα! για sec με προλαβες :lol:

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Βρες άλλη εξήγηση :-) Το cache.rfs είναι στο csc και όχι στο pda, εκτός φυσικά αν είναι όλα σε ένα αρχείο. Επίσης όπως είπα τα αρχεία αυτά στο επίσημο θέμα είναι φτιαγμένα και ελεγμένα από μένα, και επίσης δοκιμασμένα από πολλούς. :)

 

ωχ τώρα το είδα! Πάντως το PDA της JVT έχει μέσα cache.rfs το οποίο υπάρχει και στο csc... Δεν είπα ότι δεν τα έχεις φτιάξει, κι εγώ με αυτά φλασάρω εξάλλου και έχω κάνει πολλές φορές repartition με την JVT για αυτό και σύγκρινα της JVT με της JVU. Δεν έχω άλλη εξήγηση, αααν κάποια φορά τύχει να κάνω repartition με την JVU θα σας πω αν πέτυχε :p Να σε ρωτήσω όμως κάτι, στο JVU που έχεις ανεβάσει, έχεις αφαιρέσει τα άκυρα πράγματα που είχε από την εταιρία που το έδωσε το firmware?

Link to comment
Share on other sites

ωχ τώρα το είδα! Πάντως το PDA της JVT έχει μέσα cache.rfs το οποίο υπάρχει και στο csc... Δεν είπα ότι δεν τα έχεις φτιάξει, κι εγώ με αυτά φλασάρω εξάλλου και έχω κάνει πολλές φορές repartition με την JVT για αυτό και σύγκρινα της JVT με της JVU. Δεν έχω άλλη εξήγηση, αααν κάποια φορά τύχει να κάνω repartition με την JVU θα σας πω αν πέτυχε :p Να σε ρωτήσω όμως κάτι, στο JVU που έχεις ανεβάσει, έχεις αφαιρέσει τα άκυρα πράγματα που είχε από την εταιρία που το έδωσε το firmware?

 

Το JVT συγκεκριμένα επειδή ήταν low release το άφησα όπως ήτανε, έχει όλα τα αρχεία μέσα κανονικά. Απλά λέω ότι η εξήγησή σου είναι λάθος :) Και ναι, στην JVU έχουν αφαιρεθεί όλα τα άκυρα, το είχα πει άλλωστε. (Βασικά δεν έχουν αφαιρεθεί, απλά έχουν αντικατασταθεί με μη-άκυρα :p)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Νίκο όταν έκανα refresh πάντως πριν το δικό σου ποστ δεν υπήρχε :p

Το JVT συγκεκριμένα επειδή ήταν low release το άφησα όπως ήτανε, έχει όλα τα αρχεία μέσα κανονικά. Απλά λέω ότι η εξήγησή σου είναι λάθος :) Και ναι, στην JVU έχουν αφαιρεθεί όλα τα άκυρα, το είχα πει άλλωστε. (Βασικά δεν έχουν αφαιρεθεί, απλά έχουν αντικατασταθεί με μη-άκυρα :p)

 

Α μάλιστα, οκ λάθος σκέψη τότε. Αλλά πως ακριβώς πείραξες το factoryfs και δουλεύει χωρίς πρόβλημα? Γιατί μια φορά πείραξα κάτι apps από ένα factoryfs και έφαγα ένα όμορφο FAIL στο checking md5... Ήθελα να ξερα που είναι καταχωρημένα τα md5 και πήγε και τα σύγκρινε το odin :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, οκ λάθος σκέψη τότε. Αλλά πως ακριβώς πείραξες το factoryfs και δουλεύει χωρίς πρόβλημα? Γιατί μια φορά πείραξα κάτι apps από ένα factoryfs και έφαγα ένα όμορφο FAIL στο checking md5... Ήθελα να ξερα που είναι καταχωρημένα τα md5 και πήγε και τα σύγκρινε το odin :rolleyes:

 

Δεν ξέρω τι εννοείς "πείραξες apps". Δεν πείραξα τίποτα, αν πείραζα apps θα ήταν custom rom, και όχι επίσημη :p Επίσης το md5 δεν έχει καμία σχέση με τα apps μέσα στο factoryfs, αλλά με τα αρχεία που βρίσκονται στο tarball. Και φυσικά δε θα δουλέψει αν αλλάξεις κάτι και το σώσεις απλά ως md5, πρέπει να το ξαναφτιάξεις από την αρχή το sum, με κάποιο md5sum πρόγραμμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα από recovery ένα boot animation και τώρα έχει κολλήσει και δεν μπορώ να βάλω τίποτα αλλο!! Ξέρει μήπως κανείς πως μπορώ να επαναφέρω το original??

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα από recovery ένα boot animation και τώρα έχει κολλήσει και δεν μπορώ να βάλω τίποτα αλλο!! Ξέρει μήπως κανείς πως μπορώ να επαναφέρω το original??

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Δεν ανοίγει δηλαδή? Λογικά μπορούμε να φτιάξουμε ένα zip με το stock boot αρχείο για να το φλασάρεις από cwm... Καλό είναι πάντως να κρατάς ένα nandroid backup πριν κάνεις τέτοια πειράγματα γιατί δεν πετυχαίνουν πάντα :)

 

Δεν ξέρω τι εννοείς "πείραξες apps". Δεν πείραξα τίποτα, αν πείραζα apps θα ήταν custom rom, και όχι επίσημη :p Επίσης το md5 δεν έχει καμία σχέση με τα apps μέσα στο factoryfs, αλλά με τα αρχεία που βρίσκονται στο tarball. Και φυσικά δε θα δουλέψει αν αλλάξεις κάτι και το σώσεις απλά ως md5, πρέπει να το ξαναφτιάξεις από την αρχή το sum, με κάποιο md5sum πρόγραμμα.

 

Ε αφού δεν πείραξες κάτι, πως αντικαταστάθηκαν από μη-άκυρα? Τέλος πάντων είναι off-topic απλά σκεφτόμουν πως κάπου είναι καταχωρημένα τα md5 των αρχείων και το odin πριν ξεκινήσει το φλασάρισμα τα συγκρίνει αν είναι σωστά, για αυτό επειδή άλλαξα κάτι από το factoryfs, άλλαξε το sum του και δεν αντιστοιχούσε στο επίσημο, αλλά πως το είδε το odin, αυτό δεν καταλαβαίνω!!! Τέλος πάντως άστο offtopic είναι δε πειράζει :p (δεν καταλαβαίνω και τι είναι το tarball αλλα οκ)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο. Βασικά δε χρειάζεσαι πουθενά repartition, αφού παίζεις με διάφορες 2.3.x, το partition table δεν αλλάζει (Νίκο). Παρ'όλα αυτά κάτι δεν πάει καλά, όλες οι εκδόσεις στο θέμα των αναβαθμίσεων είναι δοκιμασμένες με επιτυχία. Με ποια έκδοση του Odin τα δοκιμάζεις όλα αυτά; Μήπως δοκιμάζεις με άλλη έκδοση απ'αυτήν που υπάρχει στο θέμα;

 

Μετα απο παρα πολλες αποτυχημενες δοκιμες επαιξε:D. Μονο ενα πραγμα αλλαξα:

Σκεφτηκα μηπως επαιζε ρολο που το αποθηκευα στο desktop και ετσι υπηρχε στο path και κενο και ελληνικα (βλεπετε pc και κινητο του father) οποτε το εβαλα κατευθειαν στο C. Ισως και να ηταν τυχαια βεβαια, δεν ξερω. Παντως, η JVU εκανε συνεχεια fail ενω οι παλαιοτερες (2.3.3 και οι δυο) περνουσαν με επιτυχια.

Επισης το κινητο φαινεται να παιζει σωστα τωρα, χωρις καποιο εμφανες προβλημα περα απο μια αργοπορια.

Οποτε λεω να περασω και το semaphore. Mια διευκρινιση μονο για τη διαδικασια:

 

Κατεβαζω το semaphore1.8.2 (το bm.tar ή το σκετο tar?), βαζω το κινητο σε download mode, ανοιγω odin και μετα πώς το περναω? Πρεπει να κανω untar το zimage? Kαι στο odin σε ποιο πεδιο πρεπει να μπει? Στο PDA? Επισης, ολοι οι semaphore ειναι για JVT, θα παιξουν σε JVU?

Edited by gaig
Link to comment
Share on other sites

Όχι ανοίγει αλλά δεν μπορώ να το αλλάξω... :-( και δεν το βρίσκω στο system \media που μπορεί να εγκαταστάθηκε για να το διάγραψω??

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζω το semaphore1.8.2 (το bm.tar ή το σκετο tar?), βαζω το κινητο σε download mode, ανοιγω odin και μετα πώς το περναω? Πρεπει να κανω untar το zimage? Kαι στο odin σε ποιο πεδιο πρεπει να μπει? Στο PDA?

 

Όχι, περνας το tar στο PDA όπως έκανες πριν λίγο τόσες φορές. Δεν το κάνεις untar. ΜΗΝ τσεκάρεις το repartition.

To bm μην το περάσεις αν θέλεις 720p recording στην κάμερα.

 

Όχι ανοίγει αλλά δεν μπορώ να το αλλάξω... :-( και δεν το βρίσκω στο system \media που μπορεί να εγκαταστάθηκε για να το διάγραψω??

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Κοίτα στο /data/local

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι ανοίγει αλλά δεν μπορώ να το αλλάξω... :-( και δεν το βρίσκω στο system \media που μπορεί να εγκαταστάθηκε για να το διάγραψω??

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Μπορείς να δεις το zipaki που πέρασες τι αρχεία είχε μέσα για να βρεις τι ακριβώς αντικατέστησε και να το βρεις μετά στην μνήμη του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, περνας το tar στο PDA όπως έκανες πριν λίγο τόσες φορές. Δεν το κάνεις untar. ΜΗΝ τσεκάρεις το repartition.

To bm μην το περάσεις αν θέλεις 720p recording στην κάμερα.

 

Τελος καλο παιδια. Τελικα δεν μπορεσα να ανακαλυψω τι εφταιγε για τα προβληματα που μου εβγαζε, αλλα οφειλω να παραδεχθω οτι ειχατε δικιο πως για το SGS η στοκ ρομ θα ηταν μια χαρα. Επισης νομιζω οτι η JVU ειναι η καλυτερη επιλογη μιας και εχει ετοιμα τα ελληνικα.

Παω τωρα slowly slowly να το αφησω διπλα στο κομοδινο του γιατι αμα αυριο δεν ειχε κινητο θα με ξεχεζε! :X

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είχε χωθεί!!! :-) ευχαριστώ πολύ τυχεράκια!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Tίποτα :) Μόνο σ'αυτά τα 2 μέρη θα μπορούσε να είναι :)

 

Τελος καλο παιδια. Τελικα δεν μπορεσα να ανακαλυψω τι εφταιγε για τα προβληματα που μου εβγαζε, αλλα οφειλω να παραδεχθω οτι ειχατε δικιο πως για το SGS η στοκ ρομ θα ηταν μια χαρα. Επισης νομιζω οτι η JVU ειναι η καλυτερη επιλογη μιας και εχει ετοιμα τα ελληνικα.

Παω τωρα slowly slowly να το αφησω διπλα στο κομοδινο του γιατι αμα αυριο δεν ειχε κινητο θα με ξεχεζε! :X

 

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν... ελπίζω να θυμήθηκες να αλλάξεις και το csc σε eur , ε; :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν... ελπίζω να θυμήθηκες να αλλάξεις και το csc σε eur , ε; :p

 

Αυτο το αλλαξα απο το πρωτο κιολας boot και μαλιστα σε COS, αλλιως υποθετω οτι δε θα επαιζε το 3G internet!

Τωρα μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι δε θα ξαναβαλω ποτε χερι στο κινητο του!! :!:

 

Παρατηρησα μαλιστα οτι σε σχεση με το δικο μου SGS2 με κρισκελο, το GPS του κλειδωνει πολυ πιο γρηγορα και κυριως πιο σταθερα απο το δικο μου, οποτε εγω εχω δουλεια ακομη..

Edited by gaig
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το αλλαξα απο το πρωτο κιολας boot και μαλιστα σε COS, αλλιως υποθετω οτι δε θα επαιζε το 3G internet!

Τωρα μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι δε θα ξαναβαλω ποτε χερι στο κινητο του!! :!:

 

Παρατηρησα μαλιστα οτι σε σχεση με το δικο μου SGS2 με κρισκελο, το GPS του κλειδωνει πολυ πιο γρηγορα και κυριως πιο σταθερα απο το δικο μου, οποτε εγω εχω δουλεια ακομη..

 

Και με eur θα ήσουν οκ, περιέχει και την cosmote :-) Καλή τύχη με το δικό σου!

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλες φαίνονται και αυτές θα τις κρατήσω λίγο και θα σου πω!! Προτιμώ παντοσ σκούρα χρώματα (παρόλο που κουράζουν το μάτι)...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις λίγο ακόμα την φωτεινότητα (κοντά στο 10%). Αυτές οι ρυθμίσεις είναι καθαρά του δικού μου γούστου και τις κράτησα μετά από αρκετές δοκιμές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ :)

 

έχει κανείς κάποιο link για μοντάκι με έξτρα κλειδώματα οθόνης για την JVU (odexed); στο xda όσα βρήκα δεν λειτουργούν.

με ενδιαφέρει κυρίως το epic κλείδωμα.

Είμαι με την JVU stock και semaphore 1.8.2bm, έχω βάλει και το mod του truckman (thanks)

Επίσης αν υπάρχει η stock JVU κάπου σε deodexed μορφή θα ήμουν υπόχρεος,

 

Ευχαριστώ

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ nikospot

ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ JVO 2.3.3 ΤΗΝ JVT 2.3.5 ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΛΕΠΤΑ ΕΙΧΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ!

ΑΛΛ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ Μ@Λ@ΚΙ@...

ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕΣΩ Kies ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΞΑΝΑ ΒΑΛΩ...

ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΛΠΟ ΞΕΡΟΥΜΕ Η ΞΑΝΑ ΒΑΖΩ JVO 2.3.3 KAI ΤΗΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟΥ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

 

Περίεργο που δε σου αναγνωρίζει το κινητό! Αφού είναι επίσημο firmware της samsung. Δες στις ρυθμίσεις>Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα> Ρυθμίσεις USB και επέλεξε KIES. Αν σου ζητήσει να απενεργοποιήσεις τον εντοπισμό σφαλμάτων πάτα ΟΚ για αυτό δε θα σου το αναγνωρίζει λογικά (ή αλλιώς κάτι παίζει με το KIES, καθόλου πρωτότυπο :p).

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κατεβάσεις λίγο ακόμα την φωτεινότητα (κοντά στο 10%). Αυτές οι ρυθμίσεις είναι καθαρά του δικού μου γούστου και τις κράτησα μετά από αρκετές δοκιμές.

 

Θα τις κρατήσω έτσι.τις εχω 2 μέρες κ μου αρέσουν!! Εχω και καλύτερη μπαταρία! Αν μπορείς να τις βάλεις στην πρώτη σελίδα για να μην τις ψάχνω αν αλλάξω Rom θα βοηθούσε πολύ.. thanks!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται, και πιστεύω ότι πολλοί απ' όσους παρακολουθούν αυτό το θέμα πραγματικά ενδιαφέρονται, η google ανάρτησε τον κώδικα της icecream sandwich 4.0.1. τρεις μέρες πριν από την ημερομηνία που αρχικά είχε δηλώσει. Λεπτομέρειες εδώ . Ας αρχίσουν λοιπόν οι χοροί :clap:.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Θα τις κρατήσω έτσι.τις εχω 2 μέρες κ μου αρέσουν!! Εχω και καλύτερη μπαταρία! Αν μπορείς να τις βάλεις στην πρώτη σελίδα για να μην τις ψάχνω αν αλλάξω Rom θα βοηθούσε πολύ.. thanks!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Εγώ δεν μπορώ να τις βάλω στην πρώτη σελίδα. Αν θέλεις σημείωσε κάπου τις ρυθμίσεις ή όταν τις ξαναχρειαστείς πες μου να στις δώσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...