Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σήμερα πήρα πίσω το κιν απο το service όπου και έγινε αντ/ση πλακέτας.

Συνειδητοποίησα επίσης ότι μου έχουν κάνει και unlock την συσκευή. (Εμφανίζει ένα ανοικτό λουκέτο κάτω απο το Google κατά την εκκίνηση). Πριν λίγο προσπάθησα να βάλω την MIUI ROM στο κιν. Πρώτη μου απόπειρα να περάσω άλλη ROM.

Ακολουθώ τα βήματα του αυτού του post.

Δηλαδή κατεβάζω το αρχείο 1.9.16.MULTI_MIUI_BRAINMASTER_NEXUS_S.zip και TUV10-MIUI-Any-NS+4G-30082011.zip, και τα πετάω χύμα μέσα στον αποθηκευτικό χώρο του κιν.

Μπαίνω σε fast boot menu και διαλέγω recovery μου βγάζει ένα τρίγωνο με θαυμαστικό, και δεν κάνει τπτ άλλο, εκτός αν πατήσω volume up+power , βγαίνει λίστα

-reboot system now

-apply update from /sdcard

-wipe data

-wipe cache

Δοκιμάζω apply update from /sdcard (γιατί δεν βρίσκω το install zip from sd card) , και μου εμφανίζει το μήνυμα signature verification failed..installation aborted

Επίσης προσπάθησα να ξανά κάνω root, αλλά βγάζει μήνυμα ότι είμαι ήδη rooted.

Τί να κάνω.

 

Υ.Γ.: Σόρρυ έχω ανοίξει το ίδιο thread και εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Δεν μπορώ μου βγάζει ότι είναι ήδη rooted.

 

Δεν παίζει ρόλο συνεχίζεις κανονικά την διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οταν παω να κανω wipe dalvik (η οπως λεγεται) με βγαζει μνμ

E:/ unknow . .... (sd/ext) not found

κατι τετοιο τελος παντων...!

 

εγω παντως κερνελ και ρομ τις περναω . . . !

Αλλα δεν βλεπω να καθονται και πολυ καλα .. !

:lol::p

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οταν παω να κανω wipe dalvik (η οπως λεγεται) με βγαζει μνμ

E:/ unknow . .... (sd/ext) not found

κατι τετοιο τελος παντων...!

 

Στην πρώτη σελίδα έχω δώσει link για CWM 5.0...κάνε το update και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα έχω δώσει link για CWM 5.0...κάνε το update και ξαναδοκίμασε.

 

αυτο φοραει πανω την τελυταια εκδοση .. αλλα παλι τα ιδια !!

 

Τωρα μολις περασα μεσα την ρομ SuperAosr-ST@-Nexus-S-AW.8.6

με κερνελ Trinity (T144-Any-NS+4g-11092011)

 

Τωρα να δουμε πως θα κατσει . . !!

:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Η cyanogen έχει βγάλει 2 νέα update.

 

changelog εδώ:

http://cm-nightlies.appspot.com/?device=crespo

 

Download 200.zip εδώ:

http://download.cyanogenmod.com/?device=crespo

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οταν παω να κανω wipe dalvik (η οπως λεγεται) με βγαζει μνμ

E:/ unknow . .... (sd/ext) not found

κατι τετοιο τελος παντων...!

 

εγω παντως κερνελ και ρομ τις περναω . . . !

Αλλα δεν βλεπω να καθονται και πολυ καλα .. !

:lol::p

 

σχετικα με το προβλημα σου

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1236898

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το προβλημα σου

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1236898

 

Το εκανα με ενα αρχειο. Zip που ειναι γιαυτο το πραγμα.. εβαλα και το κερνελ και την ρομ!!

μεχρι τωρα ολα οκ.. ουτε κοληματα, ουτε να ζηταει πιν και τετοια..!

 

Για να δουμε πως θα κυλησει στις επομενες μερες!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα βγει επιτελους καινουρια εκδοση της nscollab :-D

 

...η οποία βγήκε...αλλά εγώ την MIUI δεν την αλλάζω :happy:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=959282

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω κατεβάσει και το απόγευμα που θα πάω για καφέ, θα την εγκαταστήσω.

Σάκη, τόσο πολύ σου άρεσε η miui; :) Πάντως, από τα σχόλια αυτών που την εγκατέστησαν, δεν ενθουσιάστηκα. Αναφέρουν για lag όταν μετακινήσε από τη μία οθόνη στην άλλη και δοκιμάζουν διάφορους launchers μήπως και τους λυθεί το ζήτημα αυτό.

Με βλέπω να τη βάζω σήμερα και μέχρι αύριο πάλι να είμαι με miui!:p

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω κατεβάσει και το απόγευμα που θα πάω για καφέ, θα την εγκαταστήσω.

Σάκη, τόσο πολύ σου άρεσε η miui; :) Πάντως, από τα σχόλια αυτών που την εγκατέστησαν, δεν ενθουσιάστηκα. Αναφέρουν για lag όταν μετακινήσε από τη μία οθόνη στην άλλη και δοκιμάζουν διάφορους launchers μήπως και τους λυθεί το ζήτημα αυτό.

Με βλέπω να τη βάζω σήμερα και μέχρι αύριο πάλι να είμαι με miui!:p

 

Αυτα τα προβληματάκια που αναφέρεις αφορούν την NSCollab για να μην μπερδευόμαστε :)

 

Κοίτα η MIUI στο Nexus S είναι από τα λίγα κινητά που δουλεύει τοσο smooth και stable...με έχει βολέψει αρκετά που έχω όλες τις εφαρμογές κατηγοριοποιημένες στην κεντρική σελίδα και κακά τα ψέματα τα εικονίδια είναι πανέμορφα....από την άλλη έχεις και τον brainmaster που δεν αφήνει ερώτημα αναπάντητο σε σχέση με τον frank που έχει κόψει το άθλημα.

 

Με MIUI είμαι με τον βασικό kernel και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με 2.5 ημέρες αυτονομία :happy:

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι, φυσικά στην nscollab αναφέρομαι. Μα ήδη είχα γράψει ότι την κατέβασα και σκέφτομαι να τη βάλω (βέβαια, ακόμα δε βρήκα χρόνο).

Ο Frank ποιος είναι; Πάντως και εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη miui (έχω κάνει και εγώ φακέλους και τα widgets που χρειάζομαι), αλλά δεν μπορώ να καθίσω ήσυχος και για αυτό βάζω την nscollab τώρα.

Η πρώτη custom που έβαλα ήταν η cyanogen mod 7.1.0 RC1 και μετά έβαλα την nscollab και είχα δει τεράστια διαφορά. Ε... μετά ανακάλυψα τη miui (την ήξερα και από πριν αλλά άκουγα ότι μοιάζει το τηλέφωνο με iphone και δεν το αποφάσιζα) και κόλλησα με αυτήν και ειδικά για το διαφορετικό interface. Οποιαδήποτε άλλη rom να βάλεις όλα είναι ίδια και επειδή βαριέμαι εύκολα ήθελα κάτι το διαφορετικό.

Πάντως, θα το γράψω ακόμα μία φορά και του formel είναι πάρα πολύ καλή miui. Σε προηγούμενη έκδοση του brainmaster είχα κάποια προβληματάκια, με σημαντικότερο το ότι "πάγωνε" η dolphin hd. Έβαλα του formel και όλα τα προβληματάκια λύθηκαν. Μετά την nscollab θα βάλω μάλλον του formel, αλλά δε θα κάνω restore από το backup που έχω, γιατί θέλω να τη στήσω από την αρχή.

Για το miui backup να ρωτήσω κάτι. Εννοώ ο φάκελος του igo είναι στα 500mb, όταν κάνω backup, καταλαμβάνει περίπου 1gb το πρόγραμμα. Γιατί τόσο πολύ; Και επίσης, αυτό μου συμβαίνει στα τελευταία backup που έκανα. Παλιότερα, καταλάμβανε γύρω στα 500mb, όσο δηλαδή είναι και ο φάκελος.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

O frank είναι ο dev της NSCollab :)

Απο browser που λες νομίζω της MIUI είναι ο καλύτερος....ακόμα πιο smooth απο Dolphin HD αλλά δεν κάνει restore τα booksmarks του stock browser και βαριέμαι να τα ξαναπεράσω :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τώρα τον θυμήθηκα τον Frank (ε τόσο καιρό που έλειπε τον ξέχασα :p).

Όσο για τον browser, αυτός της miui είναι ο miren τροποποιημένος. Αυτό που με ενοχλεί σε αυτόν είναι ότι όταν ανοίγεις ένα link από κάποια σελίδα, που κανονικά ανοίγει νέο tab, στον miui φορτώνει στο ίδιο tab. Έχει στις ρυθμίσεις επιλογή αν θες να ανοίγει σε ξεχωριστό tab, αλλά αν το επιλέξεις, όλα τα links τα ανοίγει σε άλλο tab, που ούτε αυτό με βολεύει. Τον browser τον ανέφερα, στο ότι στη miui του brainmaster κολλούσε, ενώ στου formel δεν είχα πρόβλημα με αυτό.

Και μιας και πιάσαμε τους browsers έχω ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ να βρω κάποιον, που όταν πας σε κάποιο άλλο πρόγραμμα και γυρνάς σε αυτόν, να μην ξαναφορτώνει τη σελίδα. Όλοι το κάνουν και περιμένω πότε να ξαναφορτώσει. Ειδικά, στην Opera με ενοχλεί ακόμα περισσότερο, επειδή όταν την ξαναφορτώνει και πατήσεις το κουμπί να πας πίσω, σου βγάζει κενή σελίδα, δηλαδή δεν κρατάει το ιστορικό. Από όλους, σε αυτά τα ζητήματα καλύτερος είναι ο dolphin, οπότε...

Ή υπάρχει κάποια άλλη λύση;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

ειμαι ο θοδωρης και ειμαι καλα !

εχω 24 ωρες περίπου να αλλάξω rom στο τηλέφωνο !!!!!!

 

κατεληξα για τωρα στην miui 1.9.9

με go launcher ex ,

swype ,

power amp ,

fancy widget ,

documets to go ,

task manager ,

aura gia navigator ,

dolphin browser hd ,

root explorer ...

kai penetrate vevaiws vevaiws ....

αυτα ....

Link to comment
Share on other sites

η 1.9.16 μου φαινεται πιο smooth απο την 1.9.9 αλλα εχω ενα θεμα.

Δε δουλευει το contact ringtone.

Οταν με καλει μια επαφη αντι για το ringtone που εχω ορισει κτυπαει το default.

Δοκιμασα οτι μπορεσα να βρω.

Γυριζοντας πισω στη 1.9.9 το προβλημα δεν υπαρχει αλλα αυτη εχει το θεμα με το bluetooth ... οποτε δε μπορω να τη χρησιμοποιησω.

Εχει αλλος θεμα με τα contact ringtones στη 1.9.16 ;

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

με αυτη την κερνελ Trinity T144 απο μπαταρια κλοκαρισμενος πως τα πας ?

 

μια χαρα, τα ιδια με την TUEV Θα ελεγα, σημερα το φορτισα μετα απο 2 μερες και 4 ωρες με μπαταρια.

 

Ελυσα και το προβλημα με τα contact ringtones.

Ολο το πρωι περναγα ρομ εκανα επαναφορα εφαρμογων απο τιτανιουμ και δοκιμες σε διαφορες ρομ.

Το προβλημα το παρουσιαζει μονο η brainmasters MIUI ειτε με default kernel ειτε με trinity και το προκαλει το screen-off profile του setcpu :wacko: ανγωστο γιατι.

Μαλλιστα επειδη το ειχα 100-400Mhz το εβαλα 100-1000Μhz αλλα δε αλλαζει κατι, μολις ενεργοποιηθει το προφιλ σταματανε τα custom ringtones!

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

δεν τα καταφερα να βγαλω μερα χωρις να αλλαξω rom , στην miui δεν μου ανοιγε το φλας και δεν μπορουσα να το ανεβασω την ταχυτητα στην sd καρτα ...

α τωρα που το λεω η φωτογραφικη της Miui Mου αρεσε που μπορω να την βρω ...?

:lol::lol::lol::lol::ninja:

Link to comment
Share on other sites

δεν τα καταφερα να βγαλω μερα χωρις να αλλαξω rom , στην miui δεν μου ανοιγε το φλας και δεν μπορουσα να το ανεβασω την ταχυτητα στην sd καρτα ...

α τωρα που το λεω η φωτογραφικη της Miui Mου αρεσε που μπορω να την βρω ...?

:lol::lol::lol::lol::ninja:

 

πως ανεβαζεις ταχυτητα στην sd card?δωσε τα φωτα σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...