Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ok θα το κανω ξανα root και βλεπουμε

υ.γ Karx με αυτο το toolkit κανουμε root απο οτι καταλαβα? και το unzip to kanoyme μεσα sthn sd?

 

Όχι, αυτό το κάνεις από τον υπολογιστή. Το κάνεις unzip, μετά εγκατάσταση drivers στο pc, και μετά πατάς το αρχείο root.exe. Ακολουθείς τις οδηγίες και στο τέλος θα έχεις root και custom recovery. Μπορείς να ακολουθήσεις και τον οδηγό του grigri444 αν σε βολεύει περισσότερο, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις. Από εκείνο το σημείο και μετά θα κάνεις ότι σου είπε ο grigri444 στο ποστ του, από το βήμα 2 και μετά, αφού βέβαια κάνεις backup με το titanium τις εφαρμογές σου, όχι του συστήματος όμως, μόνο αυτές που έχεις κατεβάσει από το playstore. Επίσης κατέβασε το sms backup&restore αν θες να αποθηκεύσεις τα sms σου και το call log backup&restore για τις κλήσεις σου.

Δύσκολα πρέπει να σου ακούγονται, αλλά είναι πολύ απλά. Κατευθείαν στα βαθιά πήγες δυστυχώς. Κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Όχι, αυτό το κάνεις από τον υπολογιστή. Το κάνεις unzip, μετά εγκατάσταση drivers στο pc, και μετά πατάς το αρχείο root.exe. Ακολουθείς τις οδηγίες και στο τέλος θα έχεις root και custom recovery. Μπορείς να ακολουθήσεις και τον οδηγό του grigri444 αν σε βολεύει περισσότερο, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις. Από εκείνο το σημείο και μετά θα κάνεις ότι σου είπε ο grigri444 στο ποστ του, από το βήμα 2 και μετά, αφού βέβαια κάνεις backup με το titanium τις εφαρμογές σου, όχι του συστήματος όμως, μόνο αυτές που έχεις κατεβάσει από το playstore. Επίσης κατέβασε το sms backup&restore αν θες να αποθηκεύσεις τα sms σου και το call log backup&restore για τις κλήσεις σου.

Δύσκολα πρέπει να σου ακούγονται, αλλά είναι πολύ απλά. Κατευθείαν στα βαθιά πήγες δυστυχώς. Κουράγιο!

 

καλησπερα.Συγγνωμη αν ξαναρωταω...μιλαμε παντα γι αυτο το tool?ευχαριστω πολυ!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.Συγγνωμη αν ξαναρωταω...μιλαμε παντα γι αυτο το tool?ευχαριστω πολυ!

 

Ναι, προσοχή όμως αν έχεις κλειδωμένο bootloader. Τότε θα σβήσει τα πάντα από το κινητό και την κάρτα. Άρα καλό είναι να πάρεις backup τις φωτογραφίες, μουσική κλπ από τον εξωτερικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η αποστολη πετυχε! ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σας! τελικα ειναι αρκετα ευκολο να το κανεις σε παει μονο του ,τωρα βεβαια τι καταλαβαινει ο καθενας ειναι αλλο θεμα...και μιας που ειμαι ρουτ θα ψαχτουμε και για μια καλη ρομ.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον η αποστολη πετυχε! ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σας! τελικα ειναι αρκετα ευκολο να το κανεις σε παει μονο του ,τωρα βεβαια τι καταλαβαινει ο καθενας ειναι αλλο θεμα...και μιας που ειμαι ρουτ θα ψαχτουμε και για μια καλη ρομ.

 

Ωραίος! Είσαι jelly bean κιόλας; Έβαλες την στοκ 4.1.1; Αν θες custom jb μία αξίζει μέχρι στιγμής, η Jelly Belly. Μην ξεχνάς όταν αλλάζεις ρομ να κάνεις backup από recovery (nandroid backup λέγεται), μετά wipe data και τέλος φλασάρεις τη ρομ που θέλεις. Αν δεν σου αρέσει, μέσω recovery πάλι, κάνεις restore το nandroid. Αυτά! Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

2 μερες πλεον με την jelly belly το μονο μιεονεκτημα ειναι το θεμα της μπαταριας! με την ιδια χρηση η stock jelly εβγαζε 1.5 μερα ενω με την jelly belly μετα βιας 19 ωρες.... πισω σε stock Λοιπον. ειναι νωρις πιστευω ακομα για custoμιες.....
Link to comment
Share on other sites

2 μερες πλεον με την jelly belly το μονο μιεονεκτημα ειναι το θεμα της μπαταριας! με την ιδια χρηση η stock jelly εβγαζε 1.5 μερα ενω με την jelly belly μετα βιας 19 ωρες.... πισω σε stock Λοιπον. ειναι νωρις πιστευω ακομα για custoμιες.....

 

Αν παίζεις συνέχεια dead trigger, ναι τόσο κρατάει :p

 

Ανευ πλάκας τώρα η Jelly Belly είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, περιμένω με αγωνία να βγάλει το καινούργιο release ο AdamG (πριν πάθει ο _thalamus κανένα εγκεφαλικό - πολλά νεύρα ρε παιδάκι μου :lol:)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις συνέχεια dead trigger, ναι τόσο κρατάει :p

 

 

οχι,κανενα παιχνιδι, μονο το συνηθες σερφαρισμα σε blogs..... ισως τα παιζει η μπαταρια? τι να πω? τοσο δραματικη πτωση ουτε με oc στα 1200....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Είσαι jelly bean κιόλας; Έβαλες την στοκ 4.1.1; Αν θες custom jb μία αξίζει μέχρι στιγμής, η Jelly Belly. Μην ξεχνάς όταν αλλάζεις ρομ να κάνεις backup από recovery (nandroid backup λέγεται), μετά wipe data και τέλος φλασάρεις τη ρομ που θέλεις. Αν δεν σου αρέσει, μέσω recovery πάλι, κάνεις restore το nandroid. Αυτά! Καλή αρχή!

 

καλημερα απο εναν ακομα σκραπα..... εχω μια custom rom ( ενας φιλος μου την περασε...) και λεω να δοκιμασω και εγω την καινουργια, μπορεις να μου πεις φιλε μου πως γινετε το nandroid backup και το wipe data για να το κανω μονος μου ?? οταν λες φλασαρεις την καινουργια ρομ ενοεις οτι την αντιγραφουμε στην sd και την ανοιγουμε , σωστα η βλακεια ειπα ??:worry:

:X
Link to comment
Share on other sites

καλημερα απο εναν ακομα σκραπα..... εχω μια custom rom ( ενας φιλος μου την περασε...) και λεω να δοκιμασω και εγω την καινουργια, μπορεις να μου πεις φιλε μου πως γινετε το nandroid backup και το wipe data για να το κανω μονος μου ?? οταν λες φλασαρεις την καινουργια ρομ ενοεις οτι την αντιγραφουμε στην sd και την ανοιγουμε , σωστα η βλακεια ειπα ??:worry:

 

Αφού έχει μια custom είσαι root. Άρα η ευκολότερη λύση είναι να κατεβάσεις αυτή την εφαρμογή....

Αφού περάσεις την Rom που θέλεις στην SD, ανοίγεις την εφαρμογή και επιλέγεις "install ROM from SD Card" βρίσκεις την ROM που θα περάσεις και σου βγάζει κάτι επιλογές επιλέγει σίγουρα τα 2 τελευταία το πρώτο εάν θέλεις να κρατήσεις backup....

Καλό Flasharisma.....

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει μια custom είσαι root. Άρα η ευκολότερη λύση είναι να κατεβάσεις αυτή την εφαρμογή....

Αφού περάσεις την Rom που θέλεις στην SD, ανοίγεις την εφαρμογή και επιλέγεις "install ROM from SD Card" βρίσκεις την ROM που θα περάσεις και σου βγάζει κάτι επιλογές επιλέγει σίγουρα τα 2 τελευταία το πρώτο εάν θέλεις να κρατήσεις backup....

Καλό Flasharisma.....

 

πολυ ωραια εφαρμογη και φαινετε ευκολη , σε ευχαριστω.. Η πρωτη επιλογη που λεει flash clockworkmod recovery τι σημαινει ?? πρεπει να το κανω πριν βαλω την νεα ρομ η δεν χρειαζετε?? το rom update το επιλεγω και μονο του μου κανει update την custom ρομ που εχω ?? ευχαριστω και ελπιζω να μην σε ζαλισα..

:X
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα προσπαθώ να κάνω αναβαθμιση αλλα μου βγάζει το android ξαπλα με ένα θαυμαστικό απο πάνω. προσπάθησα να κάνω και backup, να κανω reboot sto clockworkmod recovery μεσω rom manager για να περάσω την jellybellly, να κάνω back up την υπάρχουσα rom μου, τζίφος...!! πάντα το ίδιο μήνυμα!

το τηλέφωνο είναι root me superuser δικαιώματα.

 

τι θα μπορούσα να κάνω??

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

λοιπόν... ήταν δικό μου το λάθος δεν flashαρα την clockworkmod recovery γι αυτο δεν μπορούσα να πάρω backup αλλα να κάνω και οτιδηποτε αλλο... αφου την φλασαρα έκανα install rom from sd card . μου ζήτησε αν θέλω να κάνω backup την rom που έχω τώρα (4,0,4) και στην συνέχεια αρχισε να κανει install την jellybelly. τώρα όμως και για αρκετή ώεα έχει παραμείνει στο αρχικό X και δεν ανοίγει?? τι κάνω??

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια εφαρμογη και φαινετε ευκολη , σε ευχαριστω.. Η πρωτη επιλογη που λεει flash clockworkmod recovery τι σημαινει ?? πρεπει να το κανω πριν βαλω την νεα ρομ η δεν χρειαζετε?? το rom update το επιλεγω και μονο του μου κανει update την custom ρομ που εχω ?? ευχαριστω και ελπιζω να μην σε ζαλισα..

 

ναι πρώτα κάνεις flash την recovery.

όχι upadate δεν κάνει αν δεν πάρεις την έκδοση που πρέπει να πληρώσεις...

εσύ θα περάσεις χειροκίνητα την rom που θέλεις και θα πατήσεις install.

Link to comment
Share on other sites

ναι πρώτα κάνεις flash την recovery.

όχι upadate δεν κάνει αν δεν πάρεις την έκδοση που πρέπει να πληρώσεις...

εσύ θα περάσεις χειροκίνητα την rom που θέλεις και θα πατήσεις install.

 

με το να κανεις flash την recovery τι κερδιζεις ?? Εχει νοημα να το κανω και τωρα η μονο οταν θελω να βαλω νεα ρομ ? Για να σωσω τα δεδομενα μου χρησιμοποιω το titanium , να κανω και backup την ρομ απο το προγραμα ? Πολλες ερωτησεις το ξερω , αλλα τωρα αρχιζω να ψιλοκαταλαβαινω τι παιζει...:rolleyes:

:X
Link to comment
Share on other sites

με το να κανεις flash την recovery τι κερδιζεις ?? Εχει νοημα να το κανω και τωρα η μονο οταν θελω να βαλω νεα ρομ ? Για να σωσω τα δεδομενα μου χρησιμοποιω το titanium , να κανω και backup την ρομ απο το προγραμα ? Πολλες ερωτησεις το ξερω , αλλα τωρα αρχιζω να ψιλοκαταλαβαινω τι παιζει...:rolleyes:

 

Χωρίς την recovery δεν μπορείς να περάσεις καινούργια ROM εκτός εαν κάθε φορά χρησιμοποιείς υπολογιστή

Τη Rom την κάνεις backup και τη επαναφέρει αυτούσια.

Το titanium είναι για εφαρμογές και μόνο! και κάτι ακόμα όταν επαναφέρεις με το titanium να κάνεις επαναφορά μόνο δεδομένα καλύτερα! Καλώ είναι να κάνεις ένα backup αν είσαι ευχαριστημένος απο τον τρόπο λειτουργίας του κινητού σου τώρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτοι που περασαν την στοκ 4,1 εχει περασει κανεις κανα αλλο κερνελ;; βλεπω η air kernel εχει ενα καλο πακετακι... περιμενω απο matr1x αλλα δν βλεπω φως ακομα..

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Λόγω διακοπών έχασα όλες τις hot εξελίξεις :p Σήμερα πέρασα την jelly belly. Αισθητά πιο γρήγορη και ομαλή απο την aokp+t11. Kernel δεν άλλαξα, άφησα τον thalamus που έχει. Φαίνεται σούπερ. Μην δοκιμάσετε να βάλετε chainfire 3d όμως θα κολλήσει και θέλει επανεγκατάσταση η rom.

 

Θετικά: Ταχύτητα+ομαλότητα, ελληνικό πολύ καλό πληκτρολόγιο (με πλήκτρο "γη" που με ένα πάτημα αλλάζει γλώσσα δεν χρειάζεται να πατάς ένα σωρό φορές.), όμορφα εφέ σε λειτουργικό, εφαρμογές κλπ, πιο όμορφες ειδοποιήσεις κλπ, βελτίωση της ελληνικής γλώσσας γενικά στο λειτουργικό.

 

Αρνητικά: Το εφέ crt πάει περίπατο (θέμα με τις slcd λένε, θα διορθωθεί), μόνο αν είμαι στο ίντερνετ μου εμφανίζει τον πάροχο στην κάτω μεριά του παραθύρου ειδοποιήσεων, αλλιώς λέει "ΧΩΡ. ΣΥΝΔ. ΣΤΟ ΔΙΑΔ.",

 

Αυτά προς το παρόν. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και το μόνο που μένει είναι να δω πως πάει και απο μπαταρία. Αξίζει να την δοκιμάσετε ;)

 

Edit: Τελικά έχει μερικά σπαστικά (για μένα) θεματάκια. Την ξήλωσα. Πίσω στον αγαπημένο μου συνδυασμό μέχρι να βγεί η πρώτη jb aokp.

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ! Απορούσα μέχρι που διάβασα το edit σου :P Ναι, η JB σε σχέση με καλές ICS είναι αργή. Σου προτείνω να δοκιμάσεις Slim ICS & Matrix και θα με θυμηθείς. Εγώ ωστόσο θα το τολμήσω να μείνω σε JellyBelly περιμένοντας βελτιώσεις ;)
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ! Απορούσα μέχρι που διάβασα το edit σου :P Ναι, η JB σε σχέση με καλές ICS είναι αργή. Σου προτείνω να δοκιμάσεις Slim ICS & Matrix και θα με θυμηθείς. Εγώ ωστόσο θα το τολμήσω να μείνω σε JellyBelly περιμένοντας βελτιώσεις ;)

 

Συμπαθάτε με παίδες, αλλά με αυτό το σκεπτικό και η gingerbread με franco είναι πιο σφαιράτη απο την ICS.... Αυτό τι σημαίνει; ότι θα μείνουμε σε gb? :ninja:

 

Προσωπικά ανυπομονώ να βγει το νεο release της jellybelly πριν φύγω διακοπές

Αντε καλημέρες! :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ! Απορούσα μέχρι που διάβασα το edit σου :P Ναι, η JB σε σχέση με καλές ICS είναι αργή. Σου προτείνω να δοκιμάσεις Slim ICS & Matrix και θα με θυμηθείς. Εγώ ωστόσο θα το τολμήσω να μείνω σε JellyBelly περιμένοντας βελτιώσεις ;)

 

Η jb είναι αισθητά πιο γρήγορη και όμορφη από την ics. Απλά επειδή έχει ακόμη μερικά θεματακια σπαστικά για μένα, γι'αυτο δεν την κρατάω

 

Slim ICS δεν βάζω γιατί δεν έχει ελληνικά και με νευριάζει, matrix δεν βάζω γιατί το κινητό μου δεν τον συμπαθει καθόλου :-P

 

Αναβαθμιστε και τον nova έβαλαν την μετάφραση μου ;-)

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1755738

αντιμετωπιζει κανεις αλλος το προβλημα που αναφερετε εδω?

απο εχθες μου εχει σπασει τα νευρα,τρωει φοβερα κολληματα !

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1755738

αντιμετωπιζει κανεις αλλος το προβλημα που αναφερετε εδω?

απο εχθες μου εχει σπασει τα νευρα,τρωει φοβερα κολληματα !

 

Μου το έχει πάθει 2 φορές το κινητό απο τότε που το αγόρασα. Πολύ σπάνιο και οφείλεται στο superuser. Ήδη δουλεύουν πάνω σε αυτό και θα βγει update. Στην ουσία γίνεται ένας ατέρμων βρόχος παραχώρησης δικαιωμάτων superuser στον εαυτό του και το κινητό δυσκολεύεται απο το φόρτο και ως αποτέλεσμα κολλάει. Με ένα restart στρώνει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...