Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Και κατι αλλο για θεματα σαν αυτο το βαζω στην μνημη και Install απο CWM ή δεν ταιριαζουν ολα με ολες τις rom?

Ευχαριστω!

 

Έτσι το εγκαθιστάς αλλά κάνε nandroid backup πρώτα σε περίπτωση που σου δημιουργήσει πρόβλημα να επιστρέψεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρατηρώντας τη συχνότητα με το cpuspy θα έλεγα πως σε λειτουργία ondemand υπάρχει ένα προφίλ low - hi

ενώ σε λειτουργία smartassV2 εκμεταλλεύονται οι ενδιάμεσες καταστάσεις (συχνότητες 200MHz, 400MHz, 800MHz) καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το εγκαθιστάς αλλά κάνε nandroid backup πρώτα σε περίπτωση που σου δημιουργήσει πρόβλημα να επιστρέψεις.

 

Αν θελω καποια στιγμη να επιστρεψω στα default γραφικα πως το απεγκαθιστω?

Link to comment
Share on other sites

Έκανες full wipe (factory reset) αφότου πέρασες την 4? Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει τίποτα απο όσα αναφέρεις είναι ώριμο ;)

 

Φιλε μου δεν ξερω τι εναι αυτο που λες...κατεβασα το αρχειο απο ιντερνετ, το περασα στην μνημη SD και το εγκατεστησα πατωντας το volume-up παρατεταμενα και μετα το power button. μετα ακολυθησα τα βηματα...μηπως με τον ιδιο τροπο το κανω uninstall και επανερχεται η 2.3?? γιατι οταν εβαλα την 4.0.3 δεν διαγραφηκαν τα αρχεια μου...

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει root είμαι με την 4.0.3 κ θέλω να βάλω αυτό όμως έχω ένα θέμα με την οθόνη χωρίς φωτισμό όταν μπαίνω σε recovery, εσείς πως το έχετε λύσει;

άντρας λογάται όποιος μπορεί πόνο βαρύ να αντέξει

να ναι η ψυχή στο στόμα του και να μην βγάνει λέξη

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για να αλλάξεις ROM, kernel κλπ. πρέπει να έχεις custom recovery. Όπως π.χ. η ClockworkMod. Για να την εγκαταστήσεις εύκολα αφού είσαι rooted κατέβασε το ROM Manager και επέλεξε Flash ClockworkMod Recovery. Μετά επιλέγεις Reboot into recovery. Αν θες κρατάς ένα bakup για καλό και για κακό και χωρίς να κάνεις επανεκίνηση Wipe Data/Factory Reset, Wipe Dalvik cache. Μετά install .zip from SD card, διαλέγεις το αρχείο της ROΜ και μετά χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο στο καπάκι κάνεις install τα gApps που δίνει ο bigxie.

 

Edit: Δες και εδώ.

Να θυμάσια ότι για αλλαγή ROM κάνεις wipe data & wipe dalvik. Για kernel wipe cache & wipe dalvik. Επίσης μερικές ROM όπως του bigxie η apex έχουν ξεχωριστά τα gapps (gmail κλπ.) που κάνεις install ΠΡΙΝ το πρώτο boot.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν με κατάλαβες μπαίνω σε fastmode και αφού πατήσω recovery δείχνει το android ξάπλα και σβήνει η οθόνη , έκανα αυτό αλλά αφού διαλέγω το zip της rom και ξεκινάει να κάνει εγκατάσταση σταματάει και πετάει το εξής μήνυμα

assert failed: getdrop("ro.product.device")=="crespo" || getdrop("ro.build.product")=="crespo"

E:error in /sdcard/bigxie_crespo_apex_v1-0-2.zip (status 7)

intallation aborted

άντρας λογάται όποιος μπορεί πόνο βαρύ να αντέξει

να ναι η ψυχή στο στόμα του και να μην βγάνει λέξη

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις δοκιμασε να φλασαρεις το recovery μεσω clockworkmod γιατι μαλλον το προβλημα ειναι οτι βλεπει την συσκευη ως herring (που λογικα θα σου εχει και στον bootloader) αντι για creeping.

 

Το ανθρωπακι ξαπλα το βλεπεις λογω stock recovery (της Googe). Ειναι προνλημα με τις συσκευες μας i9023 το οτι σβηνει ο φωτισμος.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξερω τι εναι αυτο που λες...κατεβασα το αρχειο απο ιντερνετ, το περασα στην μνημη SD και το εγκατεστησα πατωντας το volume-up παρατεταμενα και μετα το power button. μετα ακολυθησα τα βηματα...μηπως με τον ιδιο τροπο το κανω uninstall και επανερχεται η 2.3?? γιατι οταν εβαλα την 4.0.3 δεν διαγραφηκαν τα αρχεια μου...

Και εγώ έτσι το έκανα με την official αλλά μετά έκανα factory reset (από τις ρυθμίσεις) αφού πρώτα έσωσα τα αρχεία μου.

Και είδα σημαντική βελτίωση.

Μετά ξαναπέρασα τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις που είχα όλα χειροκίνητα.

 

EDIT: Η CyberGR πώς τα πάει συγκριτικά με την apex;

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Η CyberGR είναι στα ίδια με την apex λιγο με τημ αυτονομία του kernel που δίνει ο CyberGR νομίζω υπάρχει ενα θεματάκι σε σχεση με τον Matr1x kernel. Κατά την γνώμη μου μονος λόγος να πας απο aped σε CyberGR ειναι τα toggles. Για το αντίθετο δεν βρίσκω κανέναν.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Οι συντομεύσεις στην statusbar.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Pre-Beta γιατί δεν είναι και official (όχι στο site της cyanogenmod δηλαδή).
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Pre-Beta γιατί δεν είναι και official (όχι στο site της cyanogenmod δηλαδή).

 

ξερουμε ποτε θα εχουμε την official?

Link to comment
Share on other sites

Οταν η google είχε δώσει τον κώδικα του ICS είχαν πει έσα στον Φεβρουάριο. Αλλά δεν νομίζω να γίνει γιατί έχουν βρει ορισμένα προβλήματα οπότε κανένα μήνα πιο μετά, πιστεύω- ελπίζω.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Φοραω apex rom αυτή την στιγμη‚ σίγουρα πολύ πιο γρήγορη από την official 4.0.3 αλλά και πάλι το κινητό ώρες ώρες μου φαίνεται ότι σερνεται‚ ίσως λόγω ότι η ελεύθερη ram πεφτει γύρω στα 50-60 mb. Μηπως τελικά η ics πέφτει βαριά για το κινητό μας λόγω 512 ram. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια πόλυ καλή και γρήγορη custom 2.3 να του περάσω;
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

CyberGR v4 απλά ό,τι πιο γρήγορο σε 2.3! Θα το δεις νομίζω. Από την αρχή της έχει όμως Robot γραμματοσειρά πράγμα που μου φαίνεται άσχημο σε 2.3 οπότε άμα θές να αλλάξεις πριν την περάσεις να το ξέρεις. Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

εβαλα apex ρομ και math kid kernel και ετρεξα το quadrant benchmark και μου εβγαλε σκορ μικροτερο απο το μεσο ορο για nexus s. βεβαια τις αλλες ρυθμισεις τις εχω stock . δεν εκανα ουτε oc ουτε ov. ειναι φυσιολογικο?
Link to comment
Share on other sites

εβαλα apex ρομ και math kid kernel και ετρεξα το quadrant benchmark και μου εβγαλε σκορ μικροτερο απο το μεσο ορο για nexus s. βεβαια τις αλλες ρυθμισεις τις εχω stock . δεν εκανα ουτε oc ουτε ov. ειναι φυσιολογικο?

 

Είναι φυσιολογικό γιατί ακόμα το quadrant δεν είναι φτιαγμένο για το ICS αλλά για GB.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό γιατί ακόμα το quadrant δεν είναι φτιαγμένο για το ICS αλλά για GB.

 

Από χθες βγήκε η έκδοση 2 στο μάρκετ που υποστηρίζει ics

Link to comment
Share on other sites

Φοραω apex rom αυτή την στιγμη‚ σίγουρα πολύ πιο γρήγορη από την official 4.0.3 αλλά και πάλι το κινητό ώρες ώρες μου φαίνεται ότι σερνεται‚ ίσως λόγω ότι η ελεύθερη ram πεφτει γύρω στα 50-60 mb. Μηπως τελικά η ics πέφτει βαριά για το κινητό μας λόγω 512 ram. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια πόλυ καλή και γρήγορη custom 2.3 να του περάσω;

 

 

Να προτεινω κατι αλλο? παρα να επιστρεψεις σε GB γιατι δεν δοκιμαζεις καποιο προγραμμα οπως το autokiller ή μεσα απο τις ρυθμισεις της apex να μην φτανει η μνημη στα 50 για να ελευθερωθει να δεις πως παει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γύρισα και εγώ σε GB (CyberGR.v4.) ξανά. Με το Chainfire3D που ανακάλυψα πριν λίγες μέρες χάρη στο forum είναι νομίζω εκατοντάδες έτη φωτός μπροστά σε ταχύτητα απο την έκδοση 4.0.3, αλλά απο UI είναι λίγο εώς πολύ πίσω...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παράξενο.

Είχα μπαταρία περίπου 82% μετά από 9 ώρες. Το έβαλα να φορτίσει, έκανα reboot και όταν άνοιξε μου έδειξε πλήρης φόρτιση (έχω ορίσει 95%). Βγάζω το φορτιστή ξανακάνω reboot και συνεχίζει να δείχνει 95%... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...