Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά βαρέθηκα με όλους τους κέρνελ και έβαλα τον στοκ και ησύχασα. Δεν έχει την μπαταρία που έχουν οι άλλοι, αλλά είναι ότι πιο σταθερό, αξιόπιστο και all around σε απόδοση. Ξαναγύρισα και σε rascream.

Δοκίμασα και matr1x 21.5 που έβγαλε χθες update και με τάραξε στα reboots.

Οι Trinity μετά από 2-3 μέρες uptime και ενώ το φόρτιζα άρχισαν κι αυτοί τα κουλά τους.

Τον Air δεν τον παλεύει το κινητό μου με τίποτα.

Αν ξαναβάλω custom θα είναι ο simple kernel απλά για BLN ή του _thalamus.

 

LOL, λίγο πριν διαβάσω το post σου, κατέβασα τον SimpleKernel-1.20 :lol:

Έφαγα και εγώ προχθές ένα άκυρο reboot που 99% ήταν θέμα του matrix 19,5 και ψιλοφρίκαρα, χωρίς να το ζορίσω, ίσα που μπήκα στο market και BOOM!

Και έτσι ψήνομαι να χώσω και στοκ ρόμ (αλλά κολλάω στα καλούδια, όπως είπες και εσύ σε προηγούμενο πόστ)....

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ποια καλούδια? μόνο κατι toggles έχει. θα δοκιμασω την cm9. για το igo που δεν δουλεύει έχει κανείς καμία ιδεα? Είναι θέμα ρομ η παίζει ρόλο που το έκανα restore απο titanium? αλλα μετά που το ξαναπερασα και αλλαξα κερνελ τρελαθηκε πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ο mathkid κάτι πείραξε και απο την έκδοση 20 και μετά ο kernel δεν αντέχεται. Την 21.5 δεν την πέρασα αλλά απ'ότι διαβάζω πάλι τα ίδια κολλήματα υπάρχουν. Κολλάει στο άκυρο και πρέπει να βγάλεις τη μπαταρία για ξεκολλήσει. Προσπαθώ να κάνω και ένα ωραίο bootanimation αλλά κάπου σκαλώνει. Μόλις είναι έτοιμο θα το δείτε ;) Επίσης μέσα στο καλοκαίρι θα μεταφράσω τα σημεία που η aokp δεν έχει ελληνικά (rom control κλπ.)
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ο mathkid κάτι πείραξε και απο την έκδοση 20 και μετά ο kernel δεν αντέχεται. Την 21.5 δεν την πέρασα αλλά απ'ότι διαβάζω πάλι τα ίδια κολλήματα υπάρχουν. Κολλάει στο άκυρο και πρέπει να βγάλεις τη μπαταρία για ξεκολλήσει. Προσπαθώ να κάνω και ένα ωραίο bootanimation αλλά κάπου σκαλώνει. Μόλις είναι έτοιμο θα το δείτε ;) Επίσης μέσα στο καλοκαίρι θα μεταφράσω τα σημεία που η aokp δεν έχει ελληνικά (rom control κλπ.)

 

Jim δοκιμασε αν θες τον air 4.3, σε μενα εκατσε καλα με την Β39. Ελληνικο πληκτρολογιο πως εχεις στην ΑΟΚP ή εχεις βαλει extra εφαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

Jim δοκιμασε αν θες τον air 4.3, σε μενα εκατσε καλα με την Β39. Ελληνικο πληκτρολογιο πως εχεις στην ΑΟΚP ή εχεις βαλει extra εφαρμογη?

 

Υπάρχει ένα ρητό που λέει "αν κάτι δουλεύει καλά, μην το πειράζεις" :lol: Μια χαρά έκατσε ο Trinity δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Αν παρουσιαστεί κάτι, μπορεί να δοκιμάσω και airkernel. Πολύ σταθερό και γρήγορο το κινητό πάντως! Μήπως ξέρει οτι έρχεται το galaxy nexus μέσα στο καλοκαίρι και μου κάνει τα γλυκά μάτια να μην το αλλάξω? :lol:

 

Το swype χρησιμοποιώ. Ταχύτατο και ακριβές

Link to comment
Share on other sites

LOL, λίγο πριν διαβάσω το post σου, κατέβασα τον SimpleKernel-1.20 :lol:

Έφαγα και εγώ προχθές ένα άκυρο reboot που 99% ήταν θέμα του matrix 19,5 και ψιλοφρίκαρα, χωρίς να το ζορίσω, ίσα που μπήκα στο market και BOOM!

Και έτσι ψήνομαι να χώσω και στοκ ρόμ (αλλά κολλάω στα καλούδια, όπως είπες και εσύ σε προηγούμενο πόστ)....

 

Δεν είναι σύμπτωση, αφού τα έχουν κάνει ότι να ναι με τους κερνελς. ;)

Κοίτα, θέλει πολλή μαγκιά και εμπειρία να πειράξεις τον πυρήνα, όπως και να το κάνουμε. Αυτοί κάνουν κάτι αλλαγές και ζήτημα αν δουλεύει σωστά στο 50% των τηλεφώνων και μιλάμε ότι τον φτιάχνουν και τεστάρουν σε 1 τηλέφωνο το πολύ δύο. Αν κάναμε και δοκιμές ζορίζοντας το κινητό, τότε θα βλέπαμε ακόμη χειρότερα αποτελέσματα. Είναι τραγικό όταν ο mathkid του matr1x είπε ότι θέλει άτομα να τεστάρει τον πυρήνα και τον τέσταραν...4! Δεν γίνεται δουλειά έτσι. Τι δείγμα είναι αυτό; Τι συμπέρασμα να βγάλεις από 4 άτομα και σε 1 μέρα παρακαλώ πολύ!

Από τη στιγμή που άρχισα να δοκιμάζω κερνελς όλο προβλήματα είχα. Οι ρομ στην πλειοψηφία τους είναι πολύ καλές και σωστές.

Όπως προείπα, μόνο simple, άντε και το πολύ _thalamus. Του τελευταίου του έχω εμπιστοσύνη, δεν ξέρω γιατί αλλά φαίνεται σαν να ξέρει πολλά ο τύπος και μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Άσε που αν του πεις και κάτι, τα παίρνει άσχημα και σου λέει ξέρω τι κάνω για να δουλεύει σωστά και δεν τον γεμίζω με σαχλαμάρες :lol: Αγύριστο κεφάλι, αλλά καλύτερα στην τελική.

 

Πριν πας κι αν πας σε στοκ βάλε rascream και άσε τον στοκ πυρήνα, μ' αυτόν έρχεται. Είναι ότι πιο κοντινό σε στοκ. Ή αλλιώς μπορείς να δοκιμάσεις Bugless Beast.

Σε στοκ δεν πάω πάντως για 3 λόγους. Τα toggles, ότι αλλάζω τραγούδι όταν ακούω μουσική με το πλήκτρο της έντασης και για τα lockscreen shortcuts. Με έχουν βολέψει και καλοέμαθα :p

 

Και κάτι τελευταίο, το τελευταίο τηλέφωνο που έχει πρόβλημα με στοκ ρομ είναι το νέξους. Και να γυρίσεις, την εμπειρία του Android θα την έχεις και πολύ καλύτερα από την συντριπτική πλειοψηφία των τηλεφώνων εκεί έξω.

Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Απογοητεύτηκα με SLIM + SimpleKernel... Απο μόνο του (αντίθετα με ότι λέει ο dev) το BLN δεν δουλεύει στις κλήσεις... και αν του βάλω BLN Control... το blink δουλεύει σαν να έχει parkinson! Ασε που το κινητό έγινε σαφέστατα πιο αργό...

Επιστροφή σε matr1x 19,5. Αν δω πολλά restarts και φορτώσω, θα δοκιμάσω rascream (το σωστό BLN με ενδιαφέρει περισσότερο απ όλα). Άντε να δούμε...

Πάντως η SLIM είναι έρωτας! :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είναι εδώ και καιρό με cybergr 11 και airkernel (τώρα 4.3). Έχω live oc 106, Max oc 1272 με 1.375v και 1.3 στο step 1060.

Lulzactive governor και noop i/o.

Άψογη απόδοσή και μπαταριά πανω απο ικανοποιητικη.

Παει τόσο καλά που ούτε καν σκέφτομαι να περάσω τη cybergr 12.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Παει τόσο καλά που ούτε καν σκέφτομαι να περάσω τη cybergr 12.

Πέρασε κατευθείαν την 14 :p:p

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

η 14 του cyberGR δεινχνει να ειναι καλη.

 

Είναι αρκετοι όμως που αναφέρουν προβλήματά.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετοι όμως που αναφέρουν προβλήματά.

 

ξερεις πανω σε τι υπαρχουν προβληματα; μεχρι στιγμης πανε ολα ομαλα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οτι απορια ειχα μου την εχετε λυσει κ ευχαριστω, για αυτο εχω μια ακομα... απο τηn μερα που του περασα manual τα 4.0.4 μου βγαζει αρκετα συχνα bug (οταν το κανει το κινητο κανει 3 δονησεις γρηγορες).. που μου λεει να το αποστειλω με email. εχω κανει kai wipe data kai factory reset και ολα αυτα κ τα εχω περασει κ 2-3 φορες αλλα το ιδιο... Τη μπορει να φταει;;; Βρηκα στο συστημα ενα αρχειο που λεγετε bugmailer και bugreport... μπορω να τα διαγραψω αυτα, ωστε να σταματησει να μου στελνει την ειδοποιηση για bug;; Edited by nikos_adamo

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οτι απορια ειχα μου την εχετε λυσει κ ευχαριστω, για αυτο εχω μια ακομα... απο τηn μερα που του περασα manual τα 4.0.4 μου βγαζει αρκετα συχνα bug (οταν το κανει το κινητο κανει 3 δονησεις γρηγορες).. που μου λεει να το αποστειλω με email. εχω κανει kai wipe data kai factory reset και ολα αυτα κ τα εχω περασει κ 2-3 φορες αλλα το ιδιο... Τη μπορει να φταει;;; Βρηκα στο συστημα ενα αρχειο που λεγετε bugmailer και bugreport... μπορω να τα διαγραψω αυτα, ωστε να σταματησει να μου στελνει την ειδοποιηση για bug;;

 

Ποια ρομ έχεις; Νομίζω οι πιο πολλές το έχουν απενεργοποιήσει. Τέλος πάντων, ή θα απενεργοποιήσεις το usb debug απ' τις ρυθμίσεις (μπορεί να μη διορθωθεί έτσι) ή θα πας με τον file manager που έχεις με δικαιώματα root, στο system/bin, θα βρεις το αρχείο bugmailer.sh και ή θα το σβήσεις ή μετονόμασε το, πχ bugmailer.sh.old

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ έχεις; Νομίζω οι πιο πολλές το έχουν απενεργοποιήσει. Τέλος πάντων, ή θα απενεργοποιήσεις το usb debug απ' τις ρυθμίσεις (μπορεί να μη διορθωθεί έτσι) ή θα πας με τον file manager που έχεις με δικαιώματα root, στο system/bin, θα βρεις το αρχείο bugmailer.sh και ή θα το σβήσεις ή μετονόμασε το, πχ bugmailer.sh.old
την στοκ ρομ εχω.. 4,0,4 IMM76D. λες να παιζει ρολο το usb debug;;; δοκιμασα με το astro manager αλλα δεν το διεγραφει η μετονομαζει...

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πετύχει και με το πρώτο. Είσαι root; Αν όχι, δεν σ' αφήνει να το σβήσεις.
ειμαι ροοταρισμενος... το εκανα αυτο με το usb να δω... μηπως θελει explorer με root δικαιωμα;;; γιατι ο astro δεν εχει μαλλον. Αν ξερεις κανεναν πες μου

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για astro, νομίζω έχει, αλλιώς es file explorer, χωρίς διαφημίσεις κιόλας. Θα βρεις την επιλογή στις ρυθμίσεις του και μην ξεχάσεις να τικάρεις και την από κάτω επιλογή ( write κάτι, δε θυμάμαι). Αλλιώς μπορείς να βάλεις και το solid explorer.
Link to comment
Share on other sites

τα εκανα και τα 2.. τωρα θα δειξει η πορεια.... ευχαριστω.... :)

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω άλλη ρομ...

Επειδή δεν παρακολουθώ τόσο τις εξελίξεις τις καθεμιας τελευταία, ποιά μου προτείνετε;

Είμαι μεταξύ Cyanogen9 (nightly) και CyberGR 14

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να γίνει η CM9 stable εγώ θα μείνω με CynerGR+experimental Trinity T11... Είναι ο καλύτερος συνδιασμός για την συσκευή μου.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να γίνει η CM9 stable εγώ θα μείνω με CynerGR+experimental Trinity T11... Είναι ο καλύτερος συνδιασμός για την συσκευή μου.

Ας την δοκιμάσω κι αυτήν...

Μια εμπειρία από την CyberGR 10 Που είχα δεν ήταν και τόσο ευχάριστη!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πως θα κάτσει στην κάθε συσκευή και η 10 ήταν η πιο προβληματική από όλες!
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα CM9, την τελευταία nightly...

Είναι πολύ καλή! Βέβαια τα toggles της AOKP με βόλευαν καλύτερα...

Πώς μπορούμε να ρυθμίσουμε την καθυστέρηση του kill app back button?

 

Έβαλα αυτό και μου λέει Δυστυχώς, η εφαρμογή UI συστήματ. έχει σταματήσει.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1531222

Και έχει ξαφανιστεί η μπάρα ειδοποίησης...

Τί να κάνω;

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...