Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

που θα βρω την apex; εαν θελεις βαλε link

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1423404

 

βρε παιδια εχω βαλει την update-cm-9-20120429-NIGHTLY-crespo-signed.zip . ολα καλα, μεχρι που αλλαξα kernel, με trinity t-144 και air kernel 4 διαπιστωσα οτι δεν λειτουργει το wifi. καμμια προταση;

 

 

Διάβασε αυτό

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Όχι, πέρνα αυτό από την CyberGR v11 ή της Gummy ή CM9 v7.0
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από 3 μέρες χρήσης της apex σε 4.0.4 και με matrix 19, δηλώνω κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος. Σε σχέση με την 1.0.2 έχουμε :

 

-Αισθητά πιο γρήγορη και χωρίς να κολλάει η home screen μετά από παιχνίδια. Ο dialer δουλεύει άψογα.

-Καλύτερη μπαταρία (δεν έχω μετρήσιμο μέγεθος, αλλά βελτίωση υπάρχει σίγουρα)

-Πιο smooth από ποτέ (ούτε 1 κόλλημα μέχρι στιγμής, όλες οι εφαρμογές τρέχουν απροβλημάτιστα)

 

Bigxie did it again ! :up:

 

Ευχαριστούμε για το feedback, σίγουρα θα την βάλω και εγώ αλλά όταν βγει η τελική έκδοση...

 

Όσο αφορά τον dialer υπάρχει δυνατότητα να γίνει αναζήτηση στις επαφές και στα υπόλοιπα πεδία (σημειώσεις, τίτλος, επάγγελμα κλπ );

 

Στην 2.3.4 που είχα παλιότερα υπήρχε αυτή η δυνατότητα, αλλά στην 4.0.3 δεν την ενσωμάτωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Από τη στιγμή που πέρασα σε 4.0.4 με cyberGR έχω το εξής πρόβλημα: Δεν δουλεύει σωστά η αναγνώριση κλήσεων. Όταν με καλούν αριθμοί που έχω ήδη αποθηκευμένους στις επαφές μου, δεν γίνεται αναγνώριση τους από τον τηλεφωνικό μου κατάλογο και έτσι αντί να βλέπω το όνομα, βλέπω μόνο τον αριθμό. Ωστόσο το περίεργο είναι ότι για τον ίδιο αριθμό μπορεί μία φορά να μην γίνει η αναγνώριση και να βλέπω απλά το νούμερο (παρόλο που το έχω αποθηκευμένο) ενώ αν με καλέσει μετά από λίγες ώρες μπορεί η αναγνώριση να δουλέψει κανονικά....

 

Ποτέ πριν, με stock 2.3.6, δεν είχα τέτοιο πρόβλημα οπότε πρέπει να είναι θέμα είτε της 4.0.4 κ των ρυθμίσεων περιοχής? η κάτι τέτοιο, ή κάτι με την CybgerGR...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.Ειχα μια custom rom και αποφασισα να περασω την stock 4.0.4 με καθαρο install.Εκανα φορματ τα παντα στο κινητο,και τωρα ενω ο υπολογιστης αναγνωριζει οτι συνδεεται σε αυτον οταν παω στον υπολογιστη μου η συσκευη δεν εμφανιζεται πουθενα ,με αποτελεσμα να μην μπορω να περασω και να φλασαρω την ρομ.Εχω φυσικα εγκαταστησει τους drivers μεσω του sdk αλλα δεν γινεται τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

@mclisme Έμενα με CyberGR v11 δεν μου συμβαίνει κάτι τέτοιο, άπλα που και που αργεί να εμφανίσει το όνομα 1-2 δευτερόλεπτα.

 

@onassdis Αν καταλαβαίνω καλά είσαι σε Recovery Mode με Custom Recovery. Άπλα πήγαινε Mounts and storage -> Mount USB και πρέπει να σου το εμφανίσει σαν σκληρό στον υπολογιστή κανονικά.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Σε Recovery Mode με Custom Recovery ειμαι ,οταν παω Mounts and storage το Usb ειναι ειδη mount αλλα και παλι ο υπολογιστης δεν το βλεπει με τιποτα.

 

Τη συσκευη σαν συσκευη ο υπολογιστης την αναγνωριζει γιατι μου δινει τη δυνατοτητα να κανω ασφαλη καταργηση υλικου.Οταν παω ομως στον "υπολογιστη μου'' δεν την εμφανιζει,και ετσι δεν μπορω να περασω ρομ.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

@ MALACHASKOS Είναι το αρχείο LatinIME.apk στον φάκελο /system/app

 

@onasdiss Δεν ξέρω γιατί μπορεί να γίνεται αυτό. Για δοκίμασε να αντιγράψεις το αρχείο μέσω adb ή fastboot.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

@onasdiss Δεν ξέρω γιατί μπορεί να γίνεται αυτό. Για δοκίμασε να αντιγράψεις το αρχείο μέσω adb ή fastboot.

 

Πως μπορω να το αντιγραψω μεσω fastboot; Λογικα μεσω cmd ,αλλα ποια ειναι η εντολη;

Link to comment
Share on other sites

MMM, λάθος μέσω του adb γίνεται και απ' ότι καταλαβαίνω δεν μπορείς να μπεις σε λειτουργικό για να έχεις και την δυνατότητα του ADB. Δοκίμασε να περάσεις την τελευταία ClockWorkMod Touch Recovery μήπως και παίζει κανένα ρόλο αν δεν την έχεις.

 

Edit: Αν μπορείς με ADB η εντολή είναι adb push <local> <remote>.

 

Edit2: Για δες και λίγο εδώ. Εγώ δεν θα το έκανα αυτή την στιγμή γιατί μέσα στο tgz έχει τα images με όνομα i9020-XXXXX.img και θα "φοβόμουν" λίγο με το Baseband.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

MMM, λάθος μέσω του adb γίνεται και απ' ότι καταλαβαίνω δεν μπορείς να μπεις σε λειτουργικό για να έχεις και την δυνατότητα του ADB. Δοκίμασε να περάσεις την τελευταία ClockWorkMod Touch Recovery μήπως και παίζει κανένα ρόλο αν δεν την έχεις.

 

Edit: Αν μπορείς με ADB η εντολή είναι adb push <local> <remote>.

 

Edit2: Για δες και λίγο εδώ. Εγώ δεν θα το έκανα αυτή την στιγμή γιατί μέσα στο tgz έχει τα images με όνομα i9020-XXXXX.img και θα "φοβόμουν" λίγο με το Baseband.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ.Τα καταφερα τελικα με ADB.Περασα την rom και την φλασαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, το adb άρα λειτούργησε ακόμη και όταν ήσουν σε Recovery Mode;
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

 

Edit: Ο kernel που έχει η AOKP Milestone 5 είναι του Peter Alfonso; Μπορούμε να τον βρούμε κάπου ως falshable zip;

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείτε να συζητάτε για όλες τις custom Rom του Nexus S.Post τα οποία θα έχουν μορφή οδηγού για οποιαδήποτε βελτίωση/hack του NS θα προστίθεντο εδώ.Παρακαλώ πολύ να μένετε on topic για να διευκολύνεστε και εσείς αλλά και εμείς.

 

- Nexus S : Root και Custom Recovery by sakiss

 

- Ελληνικό πληκτρολόγιο στην επίσημη ICS ROM

 

- XDA (Custom Roms,Hacks etc)

 

 

*Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη της συσκευής σας απο λάθος χειρισμό στη διαδικάσια εγκατάστασης του οδηγού.Χρησιμοποιήστε τον οδηγό με δική σας ευθύνη*

 

φιλε μου το έψαξα πριν το θέμα που έχω με τα ελληνικά στο πληκτρολόγιο αλλα τα link είναι dead γιαυτο ζήτησα βοήθεια αν μπορεί κάποιος να τα ανεβάσει πάλι να δω και εγώ φως :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το έψαξα πριν το θέμα που έχω με τα ελληνικά στο πληκτρολόγιο αλλα τα link είναι dead γιαυτο ζήτησα βοήθεια αν μπορεί κάποιος να τα ανεβάσει πάλι να δω και εγώ φως :D

 

Το είχα στον υπολογιστή και το ανέβασα στο dropbox μου. Εδώ

Βέβαια, για όποιον άλλον θέλει απλά βρίσκει κάποια rom που το έχει όπως cyanogen και το κάνει extract από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ! Δεύτερη μέρα σήμερα κάθε είναι απίστευα γρήγορο το κινητό. Και από μπαταρία η apex σε συνδιασμό με τον matrix έχει τέλεια μπαταρία.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

είμαι σχεδόν μια μέρα με την apex με τον δικό της κερνελ και δεν βλέπω μεγάλη ταχύτητα. θα περασω τον matr1x.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δοκίμασε να βάλεις τον Matrix και νομίζω δεν θα χρειαστείς καν το Overclock. Επίσης θα μπορέσεις να δοκιμάσεις και το UV. Η δική μου συσκευή από τα 100-1000MHz αντέχει -50mV σε κάθε συχνότητα.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

βελτιωθηκε καπως! υπάρχει ένα μικρό κολλημα στην εναλλαγη μεταξυ των καρτελων γραφικα στοιχεία αλλα εχει βελτιωθεί γενικά. έχει υπάρξει και πιο γρήγορο βέβαια. να δούμε τώρα από μπαταρία τι λέει!

 

Ναι, δοκίμασε να βάλεις τον Matrix και νομίζω δεν θα χρειαστείς καν το Overclock. Επίσης θα μπορέσεις να δοκιμάσεις και το UV. Η δική μου συσκευή από τα 100-1000MHz αντέχει -50mV σε κάθε συχνότητα.

χρησιμοποιεις nstools? τι ρυθμίσεις έχεις?

τώρα εχω sio, ondemand 100/1000, BLD ON 5000

touchwake on 30.000

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Είναι και λίγο θέμα Launcher νομίζω. Με τον Trebuchet έχει και εμένα ένα μικρό κολληματάκι αλλά με τον Apex Launcher απλά "παρακαλάω" να δω lag :P...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...