Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω φαει τρελο κολλημα με τη brainmasters miui και τα ringtones.

 

οτι ringtone και να βαλω σε επαφη την αγνοει και "παιζει" τη default/global.

 

καποιος ρε παιδια με brainmaster να μου πει εαν εχει το ιδιο προβλημα με τη 1.9.23?

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Η cyanogen έχει βγάλει 2 νέα update.

 

changelog εδώ:

http://cm-nightlies.appspot.com/?device=crespo

 

Download 200.zip εδώ:

http://download.cyanogenmod.com/?device=crespo

 

Να ρωτησω κατι για τα updates....:O πρεπει να τα κανω ολα με την σειρα ή το 204 περιλαμβανει και ολα τα προηγουμενα?:O ααα και κατι το οποιο επισης μπορει να ακουστει λιγο....χαζο.... :O πως κανω update? δηλ χωρις να χασω οτι εφαρμογη-contacts-παιχνιδια εχω? εχει καποια επιλογη update ή πρεπει παλι να την περασω απο την αρχη, αφου πρωτα, εχω παρει backup me ton titanium τα ηδη εγκατεστημενα μου?

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι για τα updates....:O πρεπει να τα κανω ολα με την σειρα ή το 204 περιλαμβανει και ολα τα προηγουμενα?:O ααα και κατι το οποιο επισης μπορει να ακουστει λιγο....χαζο.... :O πως κανω update? δηλ χωρις να χασω οτι εφαρμογη-contacts-παιχνιδια εχω? εχει καποια επιλογη update ή πρεπει παλι να την περασω απο την αρχη, αφου πρωτα, εχω παρει backup me ton titanium τα ηδη εγκατεστημενα μου?

 

Οχι, περνάς μόνο το τελευταίο update και για τα υπόλοιπα διαβάζεις τον οδηγό στην πρώτη σελίδα :)

Link to comment
Share on other sites

Περασα χθες την MIUI 1.9.23

Μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα σε ότι έχω δοκιμάσει. Πολυ στρωτη και όπως πάντα ολοκληρωμένη.

Με την CM7 συνεχώς απο τον περασμένο Μάιο αντιμετοπιζα που και που προβλήματα τα οποία τελευταία είχαν παραγινει.

Έβρισκα την συσκευη κολλημένη στο logo της CM να προσπαθεί να μπουταρει και να έχει ανεβάσει την θερμοκρασία στα ύψη.

Μόνο με αφαίρεση της μπαταρίας ξεκολλαγε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

NSCollab δοκίμασες; Πιστεύω ότι δεν θα τα είχες αυτά τα προβλήματα. Και εγώ με την ίδια miui με εσένα είμαι.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την nscollab να προσθέσω οτι η 1.0.40 που χρησιμοποιώ είναι ταχύτατη. Έχει μεγάλη διαφορά στο boot κυρίως.

Διάβαζα στο xda οτι πολλοί είχαν προβλήματα αλλά μάλλον δεν θα είχαν κάνει wipe.

Βγήκε ήδη η 1.0.41 αλλά θα περιμένω την επόμενη που θα βγει μετά το σαββατοκύριακο.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Έβρισκα την συσκευη κολλημένη στο logo της CM να προσπαθεί να μπουταρει και να έχει ανεβάσει την θερμοκρασία στα ύψη.

Μόνο με αφαίρεση της μπαταρίας ξεκολλαγε.

Συνήθως κολλάει στο πρώτο μπουτάρισμα μετά απο φλασάρισμα και στρώνει με ένα data factory reset από CWM.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κολλάει στο πρώτο μπουτάρισμα μετά απο φλασάρισμα και στρώνει με ένα data factory reset από CWM.

 

Σάκη την είχα απο αρχές Μαΐου και κατα περιόδους εκανα στήσιμο απο την αρχή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σάκη την είχα απο αρχές Μαΐου και κατα περιόδους εκανα στήσιμο απο την αρχή.

Aν βρεις χρόνο δοκίμασε MIUI είναι πανέμορφη!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εγω περασα κανονικη miui 1.9.23 με trinity μιας και για καποιο λογο εχω ποβλημα με τα ringtones των επαφων στου brainmaster ενω η του formel εχει τα πιο εολητικα transitions που εχω δει ποτε. (Αν και το εφριαξα περνωντας τα transitions toy brainmaster και βαζοντας τα στη ρομ του brain και μετα λασαρισμα ομως δε μου αρεσει αυτη η λυση).

Η στοκ miui δεν εχει καμια διαφορα στις επιδοσεις σε σχεαη με brain & formel.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ενοχλητικά transitions; Βασικά, εμένα μου αρέσουν πολύ. Αν είναι εύκολος ο τρόπος να περάσεις τα transitions του formel στη rom του brainmaster θα ήθελα να το δοκιμάσω, διαφορετικά δε θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία. Αν θες, γράψε κάτι για αυτό.

Τι λέει ο trinity; Πάντως, αν συνεχίζεις να έχεις προβλήματα, δοκίμασε και τον matr1x του mathkid που είναι πλέον στην έκδοση 7.5. Διάβασα πολύ καλά σχόλια κυρίως για τη σταθερότητά και την ταχύτητά του. Εγώ είμαι με τον 7 αλλά θα περάσω και τον 7.5 σε λίγο.

Δηλαδή η stock miui από άποψη ταχύτητας είναι στα ίδια με αυτές του brainmaster και του formel; Δηλαδή από τις δύο τελευταίες κερδίζεις μόνο το θέμα που έχει και τις επιπλέον εφαρμογές;

Ένα προβληματάκι που έχω είναι με το power button όταν το πατάω παρατεταμένα για να βγάλει το μενουδάκι επανεκκίνησης, κλεισίματος της συσκευής, επανεκκίνησης σε recovery κλπ., σε συνδυασμό με την επιλογή στο status bar settings σε grid, αντί για το μενουδάκι αυτό μου εμφανίζει την status bar στην καρτέλα με τα toggles. Συμβαίνει και σε άλλους; Βέβαια, αν δεν το έχεις σε grid αλλά σε compact λειτουργεί κανονικά το μενουδάκι με επανεκκίνηση κλπ.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την miui 1.9.23 brainmaster αλλα δεν μου βγαζει τα ελληνικα στις γλωσσες.εχει ολες κιολες 8 γλωσσες ενω επρεπε να εχει παρα πολλες με βαση αυτα που λεει για την ρομ.εχω φλασαρει και το RTL.FIX.κανενας που την εχει δοκιμασει ξερει τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την miui 1.9.23 brainmaster αλλα δεν μου βγαζει τα ελληνικα στις γλωσσες.εχει ολες κιολες 8 γλωσσες ενω επρεπε να εχει παρα πολλες με βαση αυτα που λεει για την ρομ.εχω φλασαρει και το RTL.FIX.κανενας που την εχει δοκιμασει ξερει τι παιζει?

 

Όχι δεν περιέχεται η ελληνική. Μπορείς όμως να βάλεις Ελληνικό πληκτρολόγιο, fonts, Dialer κλπ. Μόνο το μενού θα παραμείνει στα αγγλικά νομίζω.

Εγω έχω την συσκευη μου στα αγγλικά έτσι κι αλλιώς.

 

Διάβασε προσεκτικά εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1181050

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν περιέχεται η ελληνική. Μπορείς όμως να βάλεις Ελληνικό πληκτρολόγιο, fonts, Dialer κλπ. Μόνο το μενού θα παραμείνει στα αγγλικά νομίζω.

Εγω έχω την συσκευη μου στα αγγλικά έτσι κι αλλιώς.

 

Διάβασε προσεκτικά εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1181050

 

ενταξει πληκτρολογιο βαζω και το multiling.απο xda το λινκ που δινεις το ειδα και στο languages εχει και greek μεσα γιαυτο ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

επισης εβαλα trinty kernel αλλα απο οτι βλεπω στο setcpu δεν σηκωνει overclocking δεν παει πανω απο 1000
Link to comment
Share on other sites

έκανα root το nexus S ακολουθώντας τις οδηγίες στο πρώτο post και όλα καλά!

έχω μερικές ερωτήσεις όμως..!

λοιπόν,στην σελίδα που πήγα για να κατεβάσω το αρχείο για να κάνω root το nexus s είχε διαφορα links...τι διαφορα έχουν μεταξύ τους?

από ότι κατάλαβα όταν πατάς volume up και το power button σε βάζει στο custome recovery?

αν ναι ,υπάρχει update για αυτό?

η μήπως είναι το ClockworkMOD αυτό που λέω πιο πάνω και το update είναι για αυτό?

μάλλον τα έχω μπερδέψει ας βοηθήσει κάποιος..

κάποιος μου είπε πριν βάλω custome ROM να κάνω back up το EFS αυτό πως γίνετε?

και τέλος (για την ώρα.. :P ) ποίες εφαρμογές είναι απαραίτητες εφόσον έχω κάνει root το nexus s?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο.εκανα format την sd-card και δεν εμεινε τιποτα μεσα στο κινητο σβηστηκαν τα παντα και ολοι οι φακελοι και στα 16gb.το κινητο καποια αρχεια stadar που ειχε οσες ρομ και αν αλλαζες σβηστηκαν ολα
Link to comment
Share on other sites

ενταξει πληκτρολογιο βαζω και το multiling.απο xda το λινκ που δινεις το ειδα και στο languages εχει και greek μεσα γιαυτο ρωτησα.

Προφανώς, φλάσαρες την normal και όχι την multi. Αν και τη multi να βάλεις, μην περιμένεις όλο το περιβάλλον εξελληνισμένο. Πολύ λίγα πράγματα είναι στα ελληνικά.

Πολύ καλά θα ήταν αν ήταν όλα στα ελληνικά.

Edited by ostvarivanje
Αλλαγή σημείου στίξης.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ενοχλητικά transitions; Βασικά, εμένα μου αρέσουν πολύ. Αν είναι εύκολος ο τρόπος να περάσεις τα transitions του formel στη rom του brainmaster θα ήθελα να το δοκιμάσω, διαφορετικά δε θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία. Αν θες, γράψε κάτι για αυτό.

Τι λέει ο trinity; Πάντως, αν συνεχίζεις να έχεις προβλήματα, δοκίμασε και τον matr1x του mathkid που είναι πλέον στην έκδοση 7.5. Διάβασα πολύ καλά σχόλια κυρίως για τη σταθερότητά και την ταχύτητά του. Εγώ είμαι με τον 7 αλλά θα περάσω και τον 7.5 σε λίγο.

Δηλαδή η stock miui από άποψη ταχύτητας είναι στα ίδια με αυτές του brainmaster και του formel; Δηλαδή από τις δύο τελευταίες κερδίζεις μόνο το θέμα που έχει και τις επιπλέον εφαρμογές;

Ένα προβληματάκι που έχω είναι με το power button όταν το πατάω παρατεταμένα για να βγάλει το μενουδάκι επανεκκίνησης, κλεισίματος της συσκευής, επανεκκίνησης σε recovery κλπ., σε συνδυασμό με την επιλογή στο status bar settings σε grid, αντί για το μενουδάκι αυτό μου εμφανίζει την status bar στην καρτέλα με τα toggles. Συμβαίνει και σε άλλους; Βέβαια, αν δεν το έχεις σε grid αλλά σε compact λειτουργεί κανονικά το μενουδάκι με επανεκκίνηση κλπ.

 

ειναι προβλημα της 1.9.23 οπως και το 4-way reboot menu.

 

η 7.5 στα 1440 δεν ειναι καθολου σταθερη στη συσκευη μου, και ουτε πιο γρηγορη αλλα ουτε και λιγοτερη μπαταρια καταναλωνει απο την Τ144 trinity.

αλλωστε με smartass gov εχει προβλημα shuttering οταν παιζει μουσικη με κλειστη οθονη.

Υποτιθεται οτι ο smartassv2 θα το διορθωνε αυτο αλλα θελει δουλεια ακομα.

 

πραγματικα δεν μπορω να βρω καμια διαφορα στις επιδοσεις αναμεσα σε stock miui + trinity TUEV/TUV/T144 που εναλασω σχεδον καθημερινα και αναμεσα σε brain/formel miui.

Ουτε σε αισθηση και χρηση ουτε σε benchmarks.

 

Σχετικα με το προβλημα μου με τα ringtones (αν αναφερεσε σε αυτο) δεν εχει σχεση με τους kenrel ειναι καθαρα θεμα rom, δε ξερω αν συμβαινει σε αλλους αλλα εγω δε μπορεσα να το ξεπερασω με τιποτα και ο brain δεν ασχοληθηκε που του μιλησα.

 

Θα δοκιμασω να περασω τα transitions οταν ειναι να ξαναφλασαρω μιας και εχθες τελειωσα απο full wipe.

 

επισης εβαλα trinty kernel αλλα απο οτι βλεπω στο setcpu δεν σηκωνει overclocking δεν παει πανω απο 1000

Εξαρταται πια trinity εβαλες, διαλεγεις απο εδω μια http://www.derkernel.com/ και το σχετικο thread στο xda ειναι αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1036996.

 

Οσον αφορα τα Ελληνικα εχει, οχι πληρες βεβαια, πχ τα settings ειναι στα αγγλικα, αλλα ειναι πολλα μεταφρασμενα.

Πρεπει να περασεις την 1.9.23 MULTΙ, εαν εχεις περασεις την απλη απλα τη φλασαρεις απο πανω χωρις να κανεις wipe. Εαν εχει custom kernel πρεπει ομως να τον περασεις στο καπακι μετα τη rom.

 

να ρωτησω και κατι αλλο.εκανα format την sd-card και δεν εμεινε τιποτα μεσα στο κινητο σβηστηκαν τα παντα και ολοι οι φακελοι και στα 16gb.το κινητο καποια αρχεια stadar που ειχε οσες ρομ και αν αλλαζες σβηστηκαν ολα

 

ε λογικο ειναι, η ερωτηση πια ειναι ;

Edited by panoc

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

έκανα root το nexus S ακολουθώντας τις οδηγίες στο πρώτο post και όλα καλά!

έχω μερικές ερωτήσεις όμως..!

λοιπόν,στην σελίδα που πήγα για να κατεβάσω το αρχείο για να κάνω root το nexus s είχε διαφορα links...τι διαφορα έχουν μεταξύ τους?

από ότι κατάλαβα όταν πατάς volume up και το power button σε βάζει στο custome recovery?

αν ναι ,υπάρχει update για αυτό?

η μήπως είναι το ClockworkMOD αυτό που λέω πιο πάνω και το update είναι για αυτό?

μάλλον τα έχω μπερδέψει ας βοηθήσει κάποιος..

κάποιος μου είπε πριν βάλω custome ROM να κάνω back up το EFS αυτό πως γίνετε?

και τέλος (για την ώρα.. :P ) ποίες εφαρμογές είναι απαραίτητες εφόσον έχω κάνει root το nexus s?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

1. Δεν δουλεύουν όλες οι εκδόσεις για το ευρωπαικό NS.

2. Στην πρώτη σελίδα έχω δωσει το update για την τελευταία έκδοση της Custom Recovery (aka CWM)

3. Δεν το έχω κάνει αλλά και πάλι έχω δώσει link στην πρώτη σελίδα.

4. Για εφαρμογές περί Android συζητάμε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

5. Ρίξε μια ματιά και στην πρώτη σελίδα του επίσημου topic για το NS.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ROM με υποστήριξη ραδιοφώνου ?

Aκυροοο... δεν ειναι του παροντος. Ακολουθωντας τον οδηγο για το ροοτ μου κολλησε στο βημα 9. Δεν μποταρει, εκανα recovery αλλα τιποτα. Αχρηστευσα το κινητο, Τι μπορω να κανω? ας βοηθησει οποιος μπορει...

Edited by virtus
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ROM με υποστήριξη ραδιοφώνου ?

Aκυροοο... δεν ειναι του παροντος. Ακολουθωντας τον οδηγο για το ροοτ μου κολλησε στο βημα 9. Δεν μποταρει, εκανα recovery αλλα τιποτα. Αχρηστευσα το κινητο, Τι μπορω να κανω? ας βοηθησει οποιος μπορει...

 

φλασαρε αλλο clockwork γιατι αν εχεις το 3.0.0.2 παιζει να εναι ελλατωματικος και εμενα εφαγε σκαλωμα.μετα μπες recovery πατα Mount storage για να μπορεις να πεταξεις μια ρομ στην sd-card να σου ανοιξει τον δισκο δηλαδη στον υπολιγιστη σου και μετα αφου βαλεις το update zip φλασαρε το απο το recovery.αν βρεις την stock rom φλασαρε αυτη παλι αν οχι φλασαρε μια αλλη και τι κινητο σου θα ανοιξει.πριν φλασαρεις κανε format τα παντα απο το recovery εκτος της sd-card

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Phone-ιαδες :p

Λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων έχω καιρο να ασχοληθώ με το άθλημα της ρομ.

Έχω την CM7Nightly την 174 και απο ότι βλέπω έχει βγεί η 206. Ερώτηση:

Την κατεβάζω και απλά την περνάω απο CWM, θα πρέπει να κάνω wipe? Θα χάσω τπτ? Θα πρέπει να ξανασετάρω το κιν???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...