Jump to content

[Επίσημο] Nokia 701


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαιρομαι!μαλλον θα ειναι το επομενο κινητο μου!!:)

 

Παιδια,εσεις που το εχετε,πως τα παει στο browsing συγκριτικα με αντιστοιχα μοντελα android?Ειμαι κατοχος android με ιδια χαρα/κα hardware με αυτα του 701 και θελω να ξερω αν κερδιζω ή χανω σε αυτο το κομματι...

 

 

 

τοσο καλα?μπραβο...!

Αυτο στο δικο μου δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω....:lol:

 

Το τηλέφωνο είναι εξαιρετικό και το Symbian δεν έχει καμία έλλειψη σε σύγκριση με τα άλλα λογισμικά, πέρα από του ότι δεν έχει τόσες χιλιάδες εφαρμογές (που συνήθως υπάρχουν για αν συμπληρώνουν τις ελλείψεις των λογισμικών). Δεν θα σου κολλήσει ποτέ- πετάει κυριολεκτικά. Είναι σταθερό, σοβαρό, ένα πολύ "αρρενωπό" τηλέφωνο. Ωραία υλικά, εμφάνιση πιου ξεχωρίζει, αντοχή και ποιότητα. Πολύ καλό tethering με το κατάλληλο πρόγραμμα, και το NightLight του έγινε μόδα παντού. Να προτείνω το Fascinate για Facebook.

 

Θεωρώ πως αν το θέλεις, πρέπει να το πάρεις, αλλά μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο πια να το βρεις (δεν κυκλοφορεί πλέον από την ΝΟΚΙΑ) και όσοι το πουλάνε, το έχουν ακριβά νομίζω. Μακάρι να κάνω λάθος βέβαια.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 885
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρόσφατα έκανα hard reset (Ρυθμίσεις/ Τηλέφωνο/Διαχείριση τηλεφώνου/Εργοστασιακές ρυθμίσεις/Διαγραφή Δεδομένων & επαναφορά) , αλλά βλέπω ότι όλες οι εφαρμογές μου είναι πάλι εγκατεστημένες μετά την επανεκίνηση. Κάνω κάτι λάθος ή με την εκκίνηση τις εγκαθιστά πάλι επειδή βάζω τον λογαριασμό μου της nokia; Edited by basdel
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα hard reset (Ρυθμίσεις/ Τηλέφωνο/Διαχείριση τηλεφώνου/Εργοστασιακές ρυθμίσεις/Διαγραφή Δεδομένων & επαναφορά) , αλλά βλέπω ότι όλες οι εφαρμογές μου είναι πάλι εγκατεστημένες μετά την επανεκίνηση. Κάνω κάτι λάθος ή με την εκκίνηση τις εγκαθιστά πάλι επειδή βάζω τον λογαριασμό μου της nokia;

 

Μήπως έχεις εφαρμογές στη μνήμη F?

Αν ναι τότε κάνει αυτόματη εγκατάσταση. Αν όχι τότε ο μόνος τρόπος για να δω παλαιότερες εφαρμογές είναι μέσα από restore του nokia suite.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις εφαρμογές στη μνήμη F?

Αν ναι τότε κάνει αυτόματη εγκατάσταση. Αν όχι τότε ο μόνος τρόπος για να δω παλαιότερες εφαρμογές είναι μέσα από restore του nokia suite.

¨εχει να κάνει με τον λογαριασμό nokia που συμπλήρωσα όταν το άνοιξα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικούς μήνες συντροφιά με το 701, μπορώ να πώ μετά βεβαιότητας πως ένα πράγμα είναι αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο: Η γελοιωδώς μεγάλη καθυστέρηση να συνέλθει από την "αδράνεια" όταν έχω εισερχόμενη κλήση, με αποτέλεσμα πολλές φορές να το έχω το ρημάδι στα χέρια μου, να περιμένω να "ανοίξει" η οθόνη για να αγγίξω το εικονίδιο της απάντησης και ο καλών να σταματήσει την κλήση πριν τελικά να προλάβω να απαντήσω..

 

Έχω δοκιμάσει τα πάντα.

1) Απενεργοποίησα την "Αυτόματη περιστροφή" (Άλλο κουσούρι κι αυτό: να παίρνεις στα χέρια σου το κινητό για να απαντήσεις και να περιμένεις να αποφασίσει η οθόνη "orientation" για να μπορέσεις επιτέλους να απαντήσεις στην κλήση!!)

2) Απενεργοποίησα το "sleeping screen". Μία από τα ίδια.

3) Επέλεξα "Μεγάλο ρολόι". Τα (γ)ίδια.

4) Επέλεξα "Καμία" προφύλαξη οθόνης. Μία από τα ίδια.

 

Δεν συμβαίνει και σ΄εσάς το ίδιο; Τι άλλο μπορώ να κάνω για να είναι πιο άμεση η απόκριση του κινητού σε εισερχόμενη κλήση; Με το 5800 που είχα πριν δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ ανάλογο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή της συσκευής. Δοκίμασε, αν μπορείς, να βάλεις μία άλλη κάρτα sim και δες αν υπάρχει διαφορά. Το ίδιο κάνε και με την κάρτα μνήμης. Αν δεν δεις αποτέλεσμα, τότε θα συμβούλευα να κάνεις format στο τηλέφωνο και στις μνήμες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Polter, σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό. Δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα, αν και η αλήθεια είναι πως ο σένσορας του είναι πολύ ευαίσθητος. "Πάγωμα" όμως, ποτέ.
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Polter κοίτα πρώτα τις τελευταίες εφαρμογές που έβαλες τελευταία, βγάζε μια μια και δοκίμαζε αν συμβαίνει πάλι αυτό. Αν όχι καλώς, αν ναι πας για format και hard reset.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην Cosmote. Αυτό που μου συμβαίνει συχνότερα είναι να κρατάω το κινητό στα χέρια μου (ενώ κουδουνίζει) και να περιμένω να "ανάψει" η μαύρη οθόνη του για να δω ποιός καλεί και να απαντήσω. Μέχρι να ανάψει.. έχει σταματήσει η κλήση.. Θα δοκιμάσω κανένα format για να δω μήπως αλλάξει κάτι..
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην Cosmote. Αυτό που μου συμβαίνει συχνότερα είναι να κρατάω το κινητό στα χέρια μου (ενώ κουδουνίζει) και να περιμένω να "ανάψει" η μαύρη οθόνη του για να δω ποιός καλεί και να απαντήσω. Μέχρι να ανάψει.. έχει σταματήσει η κλήση.. Θα δοκιμάσω κανένα format για να δω μήπως αλλάξει κάτι..

Δοκίμασε Ρυθμίσεις/Τηλέφωνο/Ρυθμίσεις αισθητήρα/ και απενεργοποίησε τα δύο πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Πως βαζουμε τις ρυθμισεις για τα mms; Εχω cosmote...

 

θα πρέπει να στείλεις στο 1333 το γραπτό μήνυμα MMS. Μέσα σε 24 ώρες από την αποστολή του μηνύματος, θα λάβεις ένα μήνυμα επιβεβαίωσης και τις απαραίτητες ρυθμίσεις

 

μου ήρθαν δυο αναβαθμίσεις μια για τους χάρτες και το base map και μια άλλη για βελτίωση τον εφαρμογών που δεν είναι της νοκια (νομίζω), την έκανα γρήγορα και δεν συγκρατησα ακριβως για ποιο λόγο ήταν:rolleyes:

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά σε όλους με υγεία!!!

Είμαι κάτοχος ενός 701 εδώ και σχεδόν 1 χρόνο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! :)

Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ κάποια προβληματάκια, τα οποία ίσως έχουν να κάνουν με τη μνήμη του τηλεφώνου, αλλά και πάλι θα ήθελα τη γνώμη σας, επειδή δεν είμαι και πολύ σίγουρος...

Συγκεκριμένα, παρατηρώ ότι μετά από κάθε χρήση του wifi (το οποίο συνήθως έχω απενεργοποιημένο και το ενεργοποιώ μόνο όταν σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω), η συσκευή κολλάει πάρα πολύ, σε σημείο που αναγκάζομαι πάντα να κάνω επανεκκίνηση. Μάλιστα, το χειρότερο είναι ότι αυτό συμβαίνει ενώ το σύστημα αφής είναι κλειδωμένο, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το ξεκλειδώσω με τίποτα (παρόλο που η συσκευή είναι κανονικά ανοιχτή) και να αναγκάζομαι να βγάλω την μπαταρία και να την ξαναβάλω για να μπορέσω να την ξαναδουλέψω κανονικά... Από όσο παρατήρησα, αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ μόλις απενεργοποιήσω το wifi, άσχετα με το πόσες εφαρμογές έχω δουλέψει κατά τη διάρκεια λειτουργίας του και σύνδεσης σε ασύρματο δίκτυο... Όταν το wifi παραμένει ανοιχτό, η συσκευή είναι μια χαρά... Λες και μόλις το wifi απενεργοποιείται, η συσκευή ξαφνικά "τα παίζει"... Αυτό συμβαίνει μόνο με το wifi, δεν μου το έχει παρουσιάσει με τη χρήση καμιάς άλλης εφαρμογής... Πάντως, από άποψη μνήμης τηλεφώνου, την "ελάφρυνα" πάρα πολύ πρόσφατα, μιας και είχα ορισμένες προειδοποιήσεις για επικείμενη πληρότητά της...

Τι λέτε να συμβαίνει;; Ήρθε μήπως η ώρα για αναβάθμιση;; Τι μου προτείνετε;;

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα η c:\ έχει 254ΜΒ ελεύθερα. Μέχρι πριν μια βδομάδα όλα ήταν μια χαρά. Αλλά τελευταία μου έχει κάνει 3 επανεκκινήσεις με ανοιχτό wifi και φορτωμένες το πολύ 2 εφαρμογές ( π.χ. tweetian και οπερα )

Δεν έχω βάλει κάποια καινούρια εφαρμογή , αλλά θυμάμαι ότι το tweetian είχε μια αναβάθμιση την προηγούμενη βδομάδα , οπότε ίσως αυτό δεν έκατσε καλά κατά την εγκατάσταση ή δεν είναι ακόμα σταθερό.

Μήπως έβαλες κάποιο καινούρια πρόγραμμα τελευταία? Όταν λες ότι το καθάρισες τι έκανες? Μήπως πείραξες κάνα αρχείο που χρειαζόταν με αποτέλεσμα να κρασάρει το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η C έχει 235 ΜΒ ελεύθερα. Όταν λέω "καθάρισα", εννοώ ότι μετέφερα κάποια αρχεία (φωτογραφίες, τραγούδια και βίντεο) στην άλλη κάρτα μνήμης, οπότε η μνήμη C ελάφρυνε πολύ. Επίσης, δεν εγκατέστησα πρόσφατα κάποια εφαρμογή, ούτε έκανα update κάποια ήδη υπάρχουσα... Σε μένα, όσο το wifi είναι ανοιχτό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το κόλλημα αρχίζει μόλις κλείσω το wifi...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κλείνεις πρώτα τις εφαρμογές που κάνουν χρήση του wifi και μετά να το κλείνεις. Δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...Μετά πας για soft/hard reset
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχει πάρει φίλος μου την συγκεκριμένη συσκευή. Αν δεν είναι ιδέα μου, την βλεπω λίγο πιο αργή σε σχέση με τον γερολυκο Ν8...... Μηπως επειδή το Ν8 έχει την "μαγειρεμένη" έκδοση του langoskon??? Υπάρχει κστι αντίστοιχο για το 701 (ώστε να βαζουμε και καμια unsigned εφαρμογή) ή όχι????

Ευχαριστώ.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχει πάρει φίλος μου την συγκεκριμένη συσκευή. Αν δεν είναι ιδέα μου, την βλεπω λίγο πιο αργή σε σχέση με τον γερολυκο Ν8...... Μηπως επειδή το Ν8 έχει την "μαγειρεμένη" έκδοση του langoskon??? Υπάρχει κστι αντίστοιχο για το 701 (ώστε να βαζουμε και καμια unsigned εφαρμογή) ή όχι????

Ευχαριστώ.

 

Για 701 δεν έχει βγάλει ο lagoskon, αλλά μπορείς να βρεις στο καθημερινό forum. Δε ξέρω για τα ελληνικά βέβαια, αλλά περίεργο που δε τρέχει γρήγορα όπως λες. Μήπως θέλει κάνα hard reset..? Για να βάζεις unsigned εφαρμογές και θέματα απλά το χακάρεις, δε χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση cfw. Αν είχε βγάλει ο lagoskon θα στο σύστηνα πάντως, αλλά βγάζει για ότι συσκευή έχει ο άνθρωπος :)

Link to comment
Share on other sites

Οποια Symbian πέτρα και να σηκώσω, θα βρω απο κάτω εσένα moralas....:)

Πως το χακαρω?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα 701 δυο μηνων στα 160.αξιζει??απο τη στιγμη που μου κλεψανε το Ν8.

 

Εγώ το έδινα στα €145 με αρκετά εξτρά (εξτρά μπαταρία, τρεις screen protectors, θήκη σιλικόνης) ενός χρόνου αγρατζούνιστο και για περισσότερο από έναν μήνα δεν βρισκόταν αγοραστής.

Το τηλέφωνο είναι πολύ καλύτερο σε σχέση με το Ν8, αν εξαιρέσεις φυσικά την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα 701 δυο μηνων στα 160.αξιζει??απο τη στιγμη που μου κλεψανε το Ν8.

 

Εγω που το εχω ειμαι πολυ ικανοποιημενος το ειχα παρει 200 απο mediamarkt αποτι λενε και οι υπολοιποι εδω μεσα ειναι δυσευρετο και ακριβο πλεον αν ειναι σε καλη κατασταση αυτο που λες αξιζει και με το παραπανω.

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

παιδεια ξερει κανεις που να βαλω τους mp3 φακελους η πως θα το κανω να παιζει απο ενα φακελο που θελω ολα τα τραγουδια χωρις να παταω για το επομενο τραγουδι?υπαρχει καποιος αξιολογος mp3 player? Edited by LICHNENSTAIN
Link to comment
Share on other sites

Alon mp3 player.

Ο καλύτερος για αυτη τη δουλεία (προσωπική άποψη). Υπάρχει και ο folder player.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...