Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@kouros7: Ναι, "το android που κατουράει το μήλο" εννούσα να αλλάξω. Δεν ξέρω τώρα το πως θα φλασάρω εκ νέου την skyhigh, αλλά και να μη το βρω δεν χάλασε ο κόσμος. Προσπάθησα να αλλάξω έπειτα το boot animation. Είχα συνηθίσει αυτό της stock rom και είχα κρατήσει μερικά backup του bootsamsung.qmg και bootsamsungloop.qmg του παλιού φακέλου system/media. Έσβησα το sanim.zip και πέρασα αυτά αλλά δεν μου το εμφάνισε, και αντί αυτού μου έβγαλε ένα γαλάζιο "ANDROID" logo. Κάπου βρήκα ένα sanim.zip απ'το SGS, αλλά δεν είναι σαν το δικό μας stock του plus... Τέλος πάντων, ίσως το αφήσω ως έχει...

 

Στην πρώτη μέρα λειτουργίας με την RC4 είχα δύο σβησίματα του κινητού μου. Ακαριαία και όχι απλά shutdown. Παντελή σβήσιμο του κινητού. Το ένα κατά το ξεκλείδωμα του lockscreen και το άλλο με την λειτουργία του sygic gps navigation. Η μπαταρία ήταν στα 98%.

Κατέβασα τους χρονισμούς του επεξεργαστή με το nofrills στα 1400 και με governor smartass και θέλω να πιστεύω πως δεν θα το ξανακάνει...

:blink:

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάποια boot animations μπορείς να βρεις εδώ και πολύ περισσότερα βέβαια αν κάνεις search με google.

Για την εγκατάσταση του κερνελ, τον κατεβάζεις από εδώ τον τοποθετείς στην sdcard και τον εγκαθιστάς μέσω recovery (install zip from sdcard/choose zip from internal sdcard/GT-I9001_SkyHigh_kernel_V1.4_/install/ reboot system).

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εβαλα την dark knight 3 rom.ολα πηγαν συμφωνα με τους οδηγους που ειχα διαβασει,κανει reboot παει να ανοιξει το κινητο,δειχνει το σημα της σαμ κ παραμενει εκει για μερικα δευπτερολεπτα.μετα ξανασβηνει κ αναβει.κ ξανα κ ξανα.

μπορω να μπω σε recovery mode,αλλα δεν εχει επιλογη un-root.

τωρα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εβαλα την dark knight 3 rom.ολα πηγαν συμφωνα με τους οδηγους που ειχα διαβασει,κανει reboot παει να ανοιξει το κινητο,δειχνει το σημα της σαμ κ παραμενει εκει για μερικα δευπτερολεπτα.μετα ξανασβηνει κ αναβει.κ ξανα κ ξανα.

μπορω να μπω σε recovery mode,αλλα δεν εχει επιλογη un-root.

τωρα?:confused:

 

Γιατί υπάρχει dark knight για το sgs+?

Δεν είδα κάτι στο xda.

 

Για το S υπάρχει η dark knight 4 και είναι ics 4.0.4

Link to comment
Share on other sites

Κάποια boot animations μπορείς να βρεις εδώ και πολύ περισσότερα βέβαια αν κάνεις search με google.

Για την εγκατάσταση του κερνελ, τον κατεβάζεις από εδώ τον τοποθετείς στην sdcard και τον εγκαθιστάς μέσω recovery (install zip from sdcard/choose zip from internal sdcard/GT-I9001_SkyHigh_kernel_V1.4_/install/ reboot system).

 

kouros7, είσαι ωραίος.

Θα περάσω εκ νέου τον SkyHigh μπας και αλλάξει αυτό το bootscreen.

Θα δοκιμάσω επίσης και μερικά boot animation, μπας και κατασταλάξω σε κάποιο.

Να'σαι καλά.

;)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

ωπα!

δλδ εκανα μακακια?:X

χμμμ και τωρα τι?

 

Τώρα αν μπαίνει το κινητό σε Download Mode περνάς μία επίσημη ROM σύμφωνα με τον οδηγό.

Αν δεν μπαίνει σε Download Mode τότε τα πράγματα είναι σκούρα.

Προσέχετε τι φλασάρετε στο κινητό σας!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα κ αυτο.ενω μπαινει σε download mode και κανω οτι λενε οι οδηγοι με το odin δεν εχει αποτελεσμα.:!:
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα κ αυτο.ενω μπαινει σε download mode και κανω οτι λενε οι οδηγοι με το odin δεν εχει αποτελεσμα.:!:

 

έχεις τους drivers του κινητού στο pc?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα guys ,

 

εδω και αρκετες μερες η συσκευη τρωει τρελα κωλυματα την στιγμη που την ανοιγω απο standby mode και προσπαθω να κανω κληση η να αλλαξω screen απο τον launcher.

Αντιμετωπίζει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα?

Ειναι τοσο εντονο που δεν μπορω να το θεωρησω λογικο.

Η συσκευη μου ειναι rooted , εχω τον GO launcher EX και εχω την stock rom 2.3.3 ΧΧKG1

Η λυση ειναι να αλαξω ROM ?

Επειδη μου φαινεται ποιο ευκολο να περασω μια stock rom ποια εχετε να προτεινετε?

θα λυσει τπ προβλημα η stock rom η ειναι μονοδρομος η custom?

 

sorry για τις πολλες ερωτησεις

Ευχαριστω πολυ οποιον ασχοληθει

Edited by tassos_t
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα guys ,

 

εδω και αρκετες μερες η συσκευη τρωει τρελα κωλυματα την στιγμη που την ανοιγω απο standby mode και προσπαθω να κανω κληση η να αλλαξω screen απο τον launcher.

Αντιμετωπίζει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα?

Ειναι τοσο εντονο που δεν μπορω να το θεωρησω λογικο.

Η συσκευη μου ειναι rooted , εχω τον GO launcher EX και εχω την stock rom 2.3.3 ΧΧKG1

Η λυση ειναι να αλαξω ROM ?

Επειδη μου φαινεται ποιο ευκολο να περασω μια stock rom ποια εχετε να προτεινετε?

θα λυσει τπ προβλημα η stock rom η ειναι μονοδρομος η custom?

 

sorry για τις πολλες ερωτησεις

Ευχαριστω πολυ οποιον ασχοληθει

Τα ίδια προβλήματα είχα κι εγώ με την stock rom 2.3.3. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά με τον καιρό είχε αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό, ειδικά όταν ήθελα να κάνω μια επείγουσα κλήση (το πως γλύτωσε το κινητό, είναι άλλο θέμα...)

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις γι'αυτό. Αν αλλάξεις rom με κάποια νεώτερη (2.3.6.) ίσως, προσωρινά, να γλυτώσεις απ'αυτά τα κολλήματα (όπως και μερικά θεματάκια με την διάρκεια της μπαταρίας). Ελληνικό stock πληκτρολόγιο δεν θα έχεις και θα πρέπει να ψάξεις στο play store για κάτι που θα σου δουλέψει... Γενικά, θα ανοίξεις δουλειές για να ασχολείσαι μέχρι να το "στρώσεις"

Απ'την άλλη, η BroodromRC4 έρχεται έτοιμη. Με ότι μπορεί να χρειαστείς, τον launcherX, νέο kernel, υπερχρονισμένο επεξεργαστή κ.λ.π.).

Μέχρι στγμής δεν βλέπω σημαντικά κολλήματα και lags. Δεν τα γλυτώνεις εντελώς, αλλά δεν είναι τόσο κουραστικά και χρονοβόρα όσο ήταν με την stock.

Η επιλογή είναι δική σου....

Αν επιμένεις να φλασάρεις μια stock rom, τότε δοκίμασε την νεώτερη XXKQ7 (η οποία είναι και η base rom της broodromRC4)

:)

 

BTW, νέα αναβαθμισμένη έκδοση του SkyHigh V1.4a (για όσους έχουν προβλήματα με την SD card), εδώ.

Edited by WolfBack

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Αφού ενεργοποιήσουμε το GPS, βάζοντας τον κωδικό: *#*#3214789650#*#* πηγαίνετε στις ρυθμίσεις του angryGPS. (αν δεν σας βγάλει κατευθείαν στις ρυθμίσεις και σας βγάλει στο μενού των κλασικών ρυθμίσεων του gps απλά πατήστε μια φορά το back button)

Ξέρει κανένας ποιές είναι οι ιδανικές ρυθμίσεις? (τεστάρω διάφορους συνδυασμούς...)

 

geoxar δοκίμασες να κατεβάσεις από το μάρκετ το fasterfix; Επέλεξε "europe" ή "italy" και δοκίμασε ξανά να δεις σε πόσο χρόνο θα κλειδώσεις. Προσωπικά χρησιμοποιώ το gps test για να τεστάρω το gps.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Link to comment
Share on other sites

Wolfback γιατί δεν θα έχει Ελληνικό stock πληκτρολόγιο? Οι περισσότερες stock rom έχουν και ελληνικό μενού και ελληνικό πληκτρολόγιο. (δοκιμασμένες από μένα: I9001XXKQ7 , I9001XXKQ1 , I9001XXKPS )

 

 

 

geoxar δοκίμασες να κατεβάσεις από το μάρκετ το fasterfix; Επέλεξε "europe" ή "italy" και δοκίμασε ξανά να δεις σε πόσο χρόνο θα κλειδώσεις. Προσωπικά χρησιμοποιώ το gps test για να τεστάρω το gps.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (fasterfix). Θα το δοκιμάσω αύριο. Πάντως σήμερα όλη μέρα έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις του angry gps και με την broodrom rc4 κλείδωσα 4 φορές (σε διαφορετικές χρονικές στιγμές μέσα στη μέρα και σε διαφορετικά σημεία) σε λιγότερο από μισό λεπτό! Μπορεί βέβαια να είναι και τυχαίο. Κάνω πρώτα "Delete GPS Data" και μετά "ΤΤFF Test" και "Start GPS" και περιμένω μέχρι να μου πέι "done". Θα το συνεχίσω και άλλες μέρες για πιό ασφαλή συμπεράσματα. Όσο για το gps test εγώ χρησιμοποιώ το gps status.

Edited by geo_xar
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια προβλήματα είχα κι εγώ με την stock rom 2.3.3. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά με τον καιρό είχε αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό, ειδικά όταν ήθελα να κάνω μια επείγουσα κλήση (το πως γλύτωσε το κινητό, είναι άλλο θέμα...)

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις γι'αυτό. Αν αλλάξεις rom με κάποια νεώτερη (2.3.6.) ίσως, προσωρινά, να γλυτώσεις απ'αυτά τα κολλήματα (όπως και μερικά θεματάκια με την διάρκεια της μπαταρίας). Ελληνικό stock πληκτρολόγιο δεν θα έχεις και θα πρέπει να ψάξεις στο play store για κάτι που θα σου δουλέψει... Γενικά, θα ανοίξεις δουλειές για να ασχολείσαι μέχρι να το "στρώσεις"

Απ'την άλλη, η BroodromRC4 έρχεται έτοιμη. Με ότι μπορεί να χρειαστείς, τον launcherX, νέο kernel, υπερχρονισμένο επεξεργαστή κ.λ.π.).

Μέχρι στγμής δεν βλέπω σημαντικά κολλήματα και lags. Δεν τα γλυτώνεις εντελώς, αλλά δεν είναι τόσο κουραστικά και χρονοβόρα όσο ήταν με την stock.

Η επιλογή είναι δική σου....

Αν επιμένεις να φλασάρεις μια stock rom, τότε δοκίμασε την νεώτερη XXKQ7 (η οποία είναι και η base rom της broodromRC4)

:)

 

BTW, νέα αναβαθμισμένη έκδοση του SkyHigh V1.4a (για όσους έχουν προβλήματα με την SD card), εδώ.

 

 

Thanx για την απαντηση,

Το προβλημα με τα κολληματα το εχει μονο το GS+?

Δεν μπορω να δεχτω οτι μας πουλησαν κατι που για εμενα δεν δουλευει οπως θα επρεπε.

Anyway η RC4 μαλον ειναι η καλυτερη λυση.

Αν εχω καταλαβει καλα, απο stock rom μπορεις να κανεις το φλασαρισμα μονο μεσω odin σωστα?

καποια fix οπως αυτο για το wifi που χρειαζονται CMW πως τα περναμε?

 

Thanx again παιδια :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς την broodROM RC4? εντυπώσεις; το πρόβλημα με το wifi διορθώνεται ή όχι;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα guys ,

 

εδω και αρκετες μερες η συσκευη τρωει τρελα κωλυματα την στιγμη που την ανοιγω απο standby mode και προσπαθω να κανω κληση η να αλλαξω screen απο τον launcher.

Αντιμετωπίζει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα?

Ειναι τοσο εντονο που δεν μπορω να το θεωρησω λογικο.

Η συσκευη μου ειναι rooted , εχω τον GO launcher EX και εχω την stock rom 2.3.3 ΧΧKG1

Η λυση ειναι να αλαξω ROM ?

Επειδη μου φαινεται ποιο ευκολο να περασω μια stock rom ποια εχετε να προτεινετε?

θα λυσει τπ προβλημα η stock rom η ειναι μονοδρομος η custom?

 

sorry για τις πολλες ερωτησεις

Ευχαριστω πολυ οποιον ασχοληθει

 

Εγω ειχα ξεχασει οτι η συσκευη οντως ειχε τετοιου ειδους προβληματα. Οντως κ σε εμενα κ σε πολλους αλλους νομιζω, ετρωγε κολληματα μετα απο unlock αλλα για καποια δευτερολεπτα μονο. Κ οπως ειπα, εχοντας περασει την broodrom rc3 κ τωρα rc4 δεν υπαρχει θεμα lag.

Επισης ακουσα υπαρχει τρομερη βελτιωση κ στην τελευταια stock rom αλλα ας πει καποιος που την περασε

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Wolfback γιατί δεν θα έχει Ελληνικό stock πληκτρολόγιο? Οι περισσότερες stock rom έχουν και ελληνικό μενού και ελληνικό πληκτρολόγιο. (δοκιμασμένες από μένα: I9001XXKQ7 , I9001XXKQ1 , I9001XXKPS )

 

Είχα περάσει την XXKQ7 πριν την Broodrom και παραδόξως δεν μου είχε ελληνικό πληκτρολόγιο....

Για να το λες, δίκιο θα έχεις. Εγώ δεν ασχολήθηκα μαζί της πάνω από 20 λεπτά προτού φλασάρω εκ νέου την broodrom...

:)

Thanx για την απαντηση,

Το προβλημα με τα κολληματα το εχει μονο το GS+?

Δεν μπορω να δεχτω οτι μας πουλησαν κατι που για εμενα δεν δουλευει οπως θα επρεπε.

Anyway η RC4 μαλον ειναι η καλυτερη λυση.

Αν εχω καταλαβει καλα, απο stock rom μπορεις να κανεις το φλασαρισμα μονο μεσω odin σωστα?

καποια fix οπως αυτο για το wifi που χρειαζονται CMW πως τα περναμε?

 

Thanx again παιδια :D

Ναι, για να βάλεις κάποια stock rom (ακόμη και την broodrom) θα την περάσεις μέσω odin.

Για να περάσεις τα fix της RC4, θα τα περάσεις μέσω CMW και είναι απλή υπόθεση. Θα βάλεις το αρχείο zip μέσα στην εξωτερική σου κάρτα, θα κάνεις restart με recovery απ'το μενού του κινητού σου και θα σε πετάξει στην CMW. Από εκεί θα ακολουθήσεις το μενού και θα κάνεις install from SD, θα βρεις το αρχείο και θα το εγκαταστήσεις. (Το netfix διορθώνει τυχών προβλήματα του wlan, για να διορθώσεις και μερικά άλλα με το modem σου θα χρειαστείς και τα άλλα δύο αρχεία που δίνονται στην σελίδα της RC4 για το Q7 modem). Το ένα αρχείο το περνάς μέσω CMW και το άλλο μέσω odin.

 

Μήπως γνωρίζετε κάποιον καλόν startup manager για να κόψω μερικές διεργασίες κατά την εκκίνηση;

Edited by WolfBack

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

έχεις τους drivers του κινητού στο pc?

 

καλημερα

ναι τους εχω.

εχω δοκιμασει ολες τις λυσεις,μονο σε αλλο pc δεν εχω κανει την διαδικασια.αρα αυτη ειναι η τελευταια μου πιθανοτητα :O

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε καινουργια rom (value pack). Μονες αλλαγες οτι εχει τον touchwiz4 και μια εφαρμογη για επεξεργασια εικονας. Το μενου και ο browser που προλαβα να δοκιμασω ρολαρουν υπεροχα! (Εχει και preconfiguration EUR)

http://www.hotfile.com/dl/151902003/fbfff2d/I9001XXKQB_I9001OXXKP8_AUT.zip.html

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τα κολληματα το εχει μονο το GS+?

Δεν μπορω να δεχτω οτι μας πουλησαν κατι που για εμενα δεν δουλευει οπως θα επρεπε.

Anyway η RC4 μαλον ειναι η καλυτερη λυση.

Αν εχω καταλαβει καλα, απο stock rom μπορεις να κανεις το φλασαρισμα μονο μεσω odin σωστα?

καποια fix οπως αυτο για το wifi που χρειαζονται CMW πως τα περναμε?

 

Δεν ξέρω αν είναι συμπτωματικό πάντως εγώ ακόμα και όταν είχα stock rom (όχι πάνω από δυο εβδομάδες) δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αυτό το κινητό (αν εξαιρέσω κάποιο μικρό lag στις επαφές που ακόμα το έχω). Αν είχε και αυτό το καταραμένο flash ούτε που θα σκεφτόμουν ποτέ να αγοράσω κάποιο άλλο κινητό, τώρα μάλιστα που έχει και αυτή την προσοχή από τους developers. Το CWM εγκαθίσταται αυτόματα αν φλασάρεις την broodrom rc4. Αν θέλεις να μείνεις σε stock rom μπορείς να το εγκαταστήσεις από εδώ.

 

Παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς την broodROM RC4? εντυπώσεις; το πρόβλημα με το wifi διορθώνεται ή όχι;

 

Από τη σελίδα 73 και μετά τα περισσότερα post είναι σχόλια για την broodrom rc4. Τα περισσότερα καλά. :)

Το πρόβλημα με το wifi διορθώνεται, αν εγκαταστήσεις κάποιο fix.

 

εχω δοκιμασει ολες τις λυσεις,μονο σε αλλο pc δεν εχω κανει την διαδικασια.αρα αυτη ειναι η τελευταια μου πιθανοτητα :O

 

Κοίτα να δεις. Σε όλους μας τα φλασαρίσματα με odin κάποιες φορές κολλάνε. Προσπάθησε να αλλάξεις

θύρα usb, να βγάλεις και να ξαναβάλεις την μπαταρία, κάποια στιγμή μάλλον θα σου κάτσει. Αν όχι ίσως χρειαστεί άλλος υπολογιστής.

 

Βγηκε καινουργια rom (value pack). Μονες αλλαγες οτι εχει τον touchwiz4 και μια εφαρμογη για επεξεργασια εικονας. Το μενου και ο browser που προλαβα να δοκιμασω ρολαρουν υπεροχα! (Εχει και preconfiguration EUR)

http://www.hotfile.com/dl/151902003/fbfff2d/I9001XXKQB_I9001OXXKP8_AUT.zip.html

 

Επιτέλους! Κάτι έδωσε και σε μας η samsung. Θα περιμένω πάντως μέχρι να προσαρμοστεί η broodrom πάνω στο νέο firmware (κάτι που θα κάνουν οι περισσότερες custom rom). Μετά τις KQ1 και KQ7 που ήταν ΒΕΤΑ εκδόσεις με κάποια προβλήματα έχουμε μία ακόμα ρομ από τη samsung (XXKQB) με το value pack (μάλλον) που μας υποσχέθηκε αντί της ics. Για περισσότερες πληροφορίες εδώ και εδώ.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια επιλογή για την αύξηση της έντασης του ήχου των μηνυμάτων;Στις κεντρικές ρυθμίσεις για τον έλεγχο της έντασης τα έχω όλα στο τέρμα και παρόλα αυτά ακούγονται πολύ χαμηλά οι ειδοποιήσεις ενώ και στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων πέραν τις επιλογής ήχου για το μήνυμα δεν βρήκα κάποια άλλη επιλογή...:confused:

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@kouros7: Ναι, "το android που κατουράει το μήλο" εννούσα να αλλάξω. Δεν ξέρω τώρα το πως θα φλασάρω εκ νέου την skyhigh, αλλά και να μη το βρω δεν χάλασε ο κόσμος. Προσπάθησα να αλλάξω έπειτα το boot animation. Είχα συνηθίσει αυτό της stock rom και είχα κρατήσει μερικά backup του bootsamsung.qmg και bootsamsungloop.qmg του παλιού φακέλου system/media. Έσβησα το sanim.zip και πέρασα αυτά αλλά δεν μου το εμφάνισε, και αντί αυτού μου έβγαλε ένα γαλάζιο "ANDROID" logo. Κάπου βρήκα ένα sanim.zip απ'το SGS, αλλά δεν είναι σαν το δικό μας stock του plus... Τέλος πάντων, ίσως το αφήσω ως έχει...

 

Βρήκα τη λύση τελικά. Ξαναφλάσαρα τον skyhigh για να εξαφανίσω το bootlogo αλλά έτσι χάνεται και το

bootanimation. Είχες δίκιο ότι με την αντικατάσταση του sanim.zip δεν γίνεται τίποτα (ίσχυε σε παλιότερες βερσιόν της broodrom), ούτε με το configuration tool γίνεται κάτι. Εκείνο που χρειάζεται είναι να κατεβάσεις ένα bootanimation.zip, να το εγκαταστήσεις απλώς στον system/media και reboot. Βρήκα και δύο καλά site με αρκετά καλά bootanimations. Είναι αυτό και αυτό (φυσικά θα υπάρχουν και άλλα).;)

 

Ο ήχος για το bootanimation είναι το PowerOn.wav (/system/etc/PowerOn.wav). Μπορείς να το διαγράψεις αν δεν θέλεις ήχο, ή να τον αντικαταστήσεις με κάποιον άλλο.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τη λύση τελικά. Ξαναφλάσαρα τον skyhigh για να εξαφανίσω το bootlogo αλλά έτσι χάνεται και το

bootanimation. Είχες δίκιο ότι με την αντικατάσταση του sanim.zip δεν γίνεται τίποτα (ίσχυε σε παλιότερες βερσιόν της broodrom), ούτε με το configuration tool γίνεται κάτι. Εκείνο που χρειάζεται είναι να κατεβάσεις ένα bootanimation.zip, να το εγκαταστήσεις απλώς στον system/media και reboot. Βρήκα και ένα καλό site που έχει κάποια καλά bootanimations. Είναι αυτό (φυσικά θα υπάρχουν και άλλα).;)

 

Ο ήχος για το bootanimation είναι το PowerOn.wav (/system/etc/PowerOn.wav). Μπορείς να το διαγράψεις αν δεν θέλεις ήχο, ή να τον αντικαταστήσεις με κάποιον άλλο.

 

Kouros7, το επιχείρησα κι εγώ εχθές το βράδυ, όταν φλάσαρα τον SkyHigh1.4a. Μπήκε το default boot screen του 9001. (αυτό που ήθελα δηλαδή.). Αυτομάτως απενεργοποιήθηκε το sanim.zip και δεν το αναγνώριζε μέχρι να το μετονομάσω σε bootanimation.zip.

Πολύ όμορφα τα animations απ'το link που έδωσες.

Το Reactor Android είναι όλα τα λεφτά... (τουΛάχιστον μου πέρασε η κάψα στο να βρω το stock animation του I9001. -και όχι του Ι9000 που βρήκα στους xda.)

 

Οι επανεκινήσεις που γίνονταν κατά διαστήματα στο κινητό μου σταμάτησαν με αλλαγή του χρονισμού του επεξεργαστή.

Επίσης έχω δει φοβερή βελτίωση στην διάρκεια της μπαταρίας (με τον smartass governor). Από το πρωί στις 8:30 που ήταν στα 100% μέχρι τώρα (15:30) βρίσκομαι στα 96%. Επίσης ήταν η πρώτη φορά που είδα την ένδειξη της μπαταρίας στα 100% φορτισμένη και που κράτησε επί μια ώρα. Εύχομαι αυτές οι ενδείξεις να μην είναι μόνο πλασματικές....

:)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα ποια εκδοση του skype φορατε με την rc4 ? και αν εχεται προβλημα. Εγω στη καμερα της οθονης με βλεπω αλλα ο αλλος οχι ( ποτε πρασινη οθονη -ποτε μαυρο ) ενω στην πισω καμερα οκ. Τι σκτ να δοκιμασω? Υπαρχει περιπτωση βλαβης της cam? Στις αλλες εφαρμογες η καμερα ειναι οκ. Ευχαριστω....

 

 

Τωρα μολις περασα μια τροποποιημενη απο τους xda εκδοση του skype και δουλεψε κανονικα. Τωρα θα ξαναδω την προσφατη εκδοση.... Επιστρεφω...

Edited by dskopa

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Πριν την RC4 ειχα προβλημα με το bluetooth. Πιστευα οτι ηταν προβλημα της συσκευης κ ημουν ετοιμος να την γυρισω πισω. Εχω το Sony MW600, το οποιο εχει κ αναγνωριση κλησεων. Σε εισερχομενη που απαντουσα δεν υπηρχε προβλημα. Αλλα σε καθε αναπαντητη κληση, κολλουσε στην ενδειξη του bluetooth το νουμερο καλουντος κ μετα εαν εκανες κληση ή εαν σε παιρναν δεν ακουγοταν τιποτα. Μονη λυση η επανεκκινηση του bluetooth. Επισης εαν διαλεγα συζευξη μονο με το τηλ και οχι με καθε ηχο του κινητου (a2dp), ακουγοντουσαν οι ηχοι απο το κινητο αλλα πολυ βαθια. Ολα αυτα, εχουν λυθει με την RC4. Εδω και 3+ μερες ολα αυτα τα προβληματα εχουν εξαφανιστει!!
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...