Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι σχετικά νέος χρήστης και θα ήθελα να μου πείτε ποια θεωρείται καλύτερη custom rom για το Galaxy s plus (με πλήρη υποστήριξη Ελληνικών) με κάποιο link για να μπορέσω να διαβάσω λεπτομέρειες (αν και τ αγγλικά μου είναι χάλια) μήπως καταφέρω να κάνω κάτι. :)

 

Όλες οι custom roms είναι εδώ (προς το τέλος του πρώτου post). Η πιο δημοφιλής εδώ μέσα είναι η broodrom. Η πιο πρόσφατη βερσιόν της είναι η RC4 και από ώρα σε ώρα περιμένουμε την RC5 βασισμένη στο τελευταίο firmware της samsung (XXKQB,VALUE PACK). Υπάρχει βέβαια και η CM9 βασισμένη σε ICS, σε πειραματικό στάδιο ακόμα, χωρίς κάμερα και radio, πληροφορίες για την οποία θα βρείς σ'αυτήν και στις προηγούμενες σελίδες από τον rocky13.

 

Εχω βαλει το go wx launcher και το go locker, οταν κλεισω και ανοιξω το κινητο με ρωταει πιο προγραμμα θα ειναι το προεπιλεγμενο για το κλειδωμα και για το πληκτρο Home.

Τικαρω τις επιλογες για go locker κ go ex launcher και τις κανω προεπιλογη σαν εφαρμογες αλλα αμα κλεισω και ανοιξω το κηνιτο δεν την κανει save την ρυθμιση και με ξανα ρωταει παλι.

Μηπως πρεπει να το κανω απο καπου αλλου?

Υπαρχει κατι σχετικο με τις προεπιλογες σε καποιο menu γιατι δεν μπορεσα να βρω κατι?

 

Μπορείς να κατεβάσεις το Home Switcher ή το home manager από το μαρκετ και να επιλέξεις ως προεπιλεγμένο launcher τον go launcher ex (set default).

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω ένα προβληματάκι με το κινητό. Όταν τραβάω βίντεο σε πιο χαμηλό φωτισμό από το φως του ήλιου δεν προλαβαίνει η κάμερα να τραβήξει με 30 καρέ το δευτερόλεπτο και το βίντεο δε φαίνεται τόσο ομαλό. Αν του ζητήσω μέσω του Προφίλ sport να τραβήξει τότε τραβάει ομαλά αλλα το βίντεο βγαίνει σκοτεινό. Το εχει παρατηρήσει κανείς ;

Επίσης όταν θέλω το βίντεο να το κάνω DVD στον υπολογιστή επειδή το DVD γράφει με 25 καρέ πρέπει κάποιο πρόγραμμα να μετατρέψει το mp4 των 30 καρέ σε 25 και με οποίο πρόγραμμα και να το κάνω το βίντεο χαλάει και φαίνεται με διακοπές. Μπορώ με κάποιο τρόπο να γράφω κατευθείαν στο κινητό με 25 καρέ mp4; Η μήπως ξέρεις κανείς πρόγραμμα να τα μετατρέπει σε mp4 των 25 καρέ σωστά; :confused:

Link to comment
Share on other sites

ενα update απο μενα για την RC4.

 

Tο κινητό ειναι πιο ομαλό απο ποτέ. δεν εχει καθόλου λάγκ οταν το ανοιγεις απο wake up.

ο Νεος tw launcher ειναι πιο smooth απο οποιονδήποτε αλλο.

Το μονο θέμα μου ηταν το wifi. Ειχα περάσει ολα τα fixes αλλα δεν ειχαν αποτέλεσμα.

Οσπου επεσε το μάτι μου στους xda για το FXR Wifi fix and rescue. Πλέον δουλευει τέλεια και το wifi!!

Αγόρασα μια sd κάρτα αλλα δεν την διαβαζε λόγω του kernel.

Πέρασα λοιπόν την τελευταία έκδοση SkyHigh_kernel_V1.4d.

Δοκίμασα να βάλω το ondemand αλλα ειχε lag στο απο wake up ανοιγμα του κινητου.

βεβαια η μπαταρία κρατούσε αρκετά περισσότερο.

αλλα το ξαναγύρισα στο ondemand.

 

Tα μονο μικροπαραπονάκια ειναι οτι στα παιχνίδια κανει καποια κολληματάκια.

Οταν βάζεις to usb δεν φαινεται εικονίδιο αλλα ενα μαυρο κενο.

 

Κατα τα άλλα ειναι οτι πιο stable και smooth εχω χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την απόφαση μου για μία καλή custom rom, δοκίμασα 3-4 μαζί με μερικές official και πληροφοριακά σας λέω ότι κατέληξα στη broodROM RC4. Η πρώτη μου εντύπωση είναι ότι αγόρασα καινούριο κινητό. Θα συμφωνήσω λοιπόν με τις γνώμες μερικών ότι αν δεν βάλεις custom rom δεν καταλαβαίνεις τις δυνατότητες του android. Το τηλέφωνο πετάει. Με την ευκαιρία ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις πληροφορίες που άντλησα και αντλώ από το myphone που χωρίς αυτό δεν θα κατάφερνα κάτι μια και ήταν η πρώτη φορά που το επιχείρησα.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τις γνώμες μερικών ότι αν δεν βάλεις custom rom δεν καταλαβαίνεις τις δυνατότητες του android.

 

Αυτή η πρόταση είναι σχεδόν αλήθεια. Όμως, μπορείς και σε κάποια stock (official) rom να κάνεις εσύ κάποια από τα tweeks που έχουν κάνει για σένα άλλοι σε μια custom rom και να έχεις πάλι μια rom που πετάει και με το stock theme που εμένα μου αρέσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η πρόταση είναι σχεδόν αλήθεια. Όμως, μπορείς και σε κάποια stock (official) rom να κάνεις εσύ κάποια από τα tweeks που έχουν κάνει για σένα άλλοι σε μια custom rom και να έχεις πάλι μια rom που πετάει και με το stock theme που εμένα μου αρέσει πολύ!

Δεν διαφωνώ. Αλλά όταν είσαι νέος στο χώρο και ειλικρινά με roms και tweeks δεν ξέρω τι μου γίνεται, σαν πρώτη προσπάθεια μου φάνηκε ποιο εύκολο να το κάνω σαν πακέτο. Ελπίζω σιγά σιγά με τη βοήθεια σας να μπω και σε ποιο εκτεταμένες ενέργειες. Παρά τους φόβους μου (μην κάνω πατάτα :lol:) η αρχή έγινε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ. Αλλά όταν είσαι νέος στο χώρο και ειλικρινά με roms και tweeks δεν ξέρω τι μου γίνεται, σαν πρώτη προσπάθεια μου φάνηκε ποιο εύκολο να το κάνω σαν πακέτο. Ελπίζω σιγά σιγά με τη βοήθεια σας να μπω και σε ποιο εκτεταμένες ενέργειες. Παρά τους φόβους μου (μην κάνω πατάτα :lol:) η αρχή έγινε. ;)

 

Σίγουρα. Και οι broodrom's ειναι τα πιο πληρη και σχεδον bugless πακετα! :happy::D

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη και η broodrom RC5 εδώ και λίγη ώρα. Με μια γρήγορη ματιά, την είδα χωρίς κάποιο πρόβλημα στα βασικά. Θα την τσεκάρω από αύριο καλύτερα στις λεπτομέρειες.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

τη λεει η rc5 τη δοκίμασες?εχει τίποτα θεματακια?αξίζει το κόπο η μένουμε ακομα με τη 4 μεχρι να βελτιωθεί τελείως?

ROM:invendor 7 alpha 1 beta..

 

KERNEL:castagna it 10.4 luzlactive 245-1400 row...

PHONE..SAMSUNG GALAXY PLUS

recovery..5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

τη λεει η rc5 τη δοκίμασες?εχει τίποτα θεματακια?αξίζει το κόπο η μένουμε ακομα με τη 4 μεχρι να βελτιωθεί τελείως?

 

δοκιμασα την rc5ειναι πολυ καλη το φιξ του wifi δεν μου πολυ δουλεψε θα βαλω το FXRwifi fix and rescue .apk και βλεπουμε:p

Link to comment
Share on other sites

τη λεει η rc5 τη δοκίμασες?εχει τίποτα θεματακια?αξίζει το κόπο η μένουμε ακομα με τη 4 μεχρι να βελτιωθεί τελείως?

 

Θα σου πρότεινα να περιμένεις μέχρι την τελική βελτίωση. Είναι βασισμένη βέβαια στην τελευταία stock rom της samsung με τα καλούδια του value pack, δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα, αλλά δεν υπάρχουν και εντυπωσιακές αλλαγές σε σχέση με την RC4.

 

δοκιμασα την rc5ειναι πολυ καλη το φιξ του wifi δεν μου πολυ δουλεψε θα βαλω το FXRwifi fix and rescue .apk και βλεπουμε:p

 

Έκανες format σε όλα τα partitions μέσω cwm πριν την εγκαταστήσεις, ή τουλάχιστον ένα hard reset και ένα hard reset αμέσως μετά την εγκατάσταση; Προσωπικά έχω το καλύτερο wifi που είχα ποτέ.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ξερετε να μου πειτε ποιο ειναι το καλυτερο phone.tar που μπορω να περασω με το odin και που θα το βρω??? (Ειναι για ενα φιλο γι'αυτο και δεν εχω παρακολουθησει το συγκεκριμενο θεμα...)
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχει δοκιμασει κανεις την cm9 με το τελευταιο κερνελ?

Σε σχέση με την bloodrom rc4 ειναι πιο γρήγορη-smooth?

αντιμετωπίζεται το πρόβλημα που λένε με την ποιότητα ηχου στην ομιλία?

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχει δοκιμασει κανεις την cm9 με το τελευταιο κερνελ?

Σε σχέση με την bloodrom rc4 ειναι πιο γρήγορη-smooth?

αντιμετωπίζεται το πρόβλημα που λένε με την ποιότητα ηχου στην ομιλία?

 

Εγω την εχω στο κινητο μου και πραγματικα πεταει! Πολυ καλη διαχειριση μπαταριας, πολυ smooth, ταχυτατο gps και πανω απολα κατι εντελως διαφορετικο απο το gingerbread. Προβλημα με την ποιοτητα του ηχου δεν εχω, ισως δεν το εχω προσεξει, παντως δεν μου εχει παραπονεθει κανεις οτι δεν με ακουει καλα. Σιγουρα ακομα εχει αρκετα θεματακια προς βελτιωση και δεν λειτουργει καμερα (εγω σπανια ουτως η αλλως την χρησιμοποιω και οταν το κανω η ποιοτητας της ειναι χαλια) και το ραδιοφωνο το οποιο δυστυχως το χρησιμοποιω και μου λειπει. (αλλοι ομως ουτε αυτο χρησιμοποιουν). Αν δεν σε ενοχλουν τα προς στιγμην προβληματακια τοτε αξιζει να την φλασαρεις και να πειραματιστεις λιγο (κανε backup την προηγουμενη και αν δε σαρεσει ξαναγυρνα στο gingerbread).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ξερετε να μου πειτε ποιο ειναι το καλυτερο phone.tar που μπορω να περασω με το odin και που θα το βρω??? (Ειναι για ενα φιλο γι'αυτο και δεν εχω παρακολουθησει το συγκεκριμενο θεμα...)

 

Τι εννοείς με το "καλύτερο phone.tar". Κάποια custom rom μήπως;

 

παιδες εχει δοκιμασει κανεις την cm9 με το τελευταιο κερνελ?

Σε σχέση με την bloodrom rc4 ειναι πιο γρήγορη-smooth?

αντιμετωπίζεται το πρόβλημα που λένε με την ποιότητα ηχου στην ομιλία?

 

Για να δεις τι λειτουργεί και τι όχι στην cm9 καθώς και τα διάφορα bugs που έχει βγάλει σε πολλούς, μπορείς να κοιτάξεις στο πρώτο post εδώ.

 

Πλέον έχουμε και την cm7 με κάμερα, gps, wifi, sound να λειτουργούν! Εδώ το thread και τα links για κατέβασμα και περιμένουμε να δούμε τα feedback όσων την δοκιμάσουν (από σελίδα 5, post 46 και μετά).

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "καλύτερο phone.tar". Κάποια custom rom μήπως;

 

 

 

Πχ εγω εχω το galaxy s και εχω βαλει μεσα την τελευταια επισημη jw5 2.3.6 που ουσιαστικα ειναι value pack....

Οταν την εβαλα στο odin για να την περασω (που ηταν με 3 αρχεια) ενα απο αυτα λεγοταν phone, ηταν αρχειο.tar και εμπαινε στη θεση"modem" του odin.....Εγω λοιπον αντικατεστησα το phone της jw5 με ενα αλλο απο αλλη rom (την jvu) που ειναι καλυτερο....ετσι το αποτελεσμα:καλυτερο σημα σε δικτυο,δεδομενα, ακομα και σε gps....

Αυτο που ρωταω λοιπον ειναι αν μπορω να κανω κατι αντιστοιχο και στο s plus..

.Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι γιατί οι περισσσότερες αν όχι οι custom roms είναι είναι ένα αρχείο (tar.md5) που τοποθετείται στο "one package" του odin, για εγκατάσταση (μαζί με το "AriesVE.ops").

 

Μπορείς βέβαια να εγκαταστήσεις την τελευταία stock rom που περιέχει το value pack, και να προσθέσεις κάποιο άλλο theme, mods, tweeks, scripts κλπ, μόνο που χρειάζεται λίγο ψάξιμο για να τα γνωρίσεις και να επιλέξεις αυτά που θέλεις. :)

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Η αδερφή μου έχει τη συσκευή, από τον Δεκέμβρη, "μαμά", με το 2.3.3 σήμερα την παρέδωσε στα χέρια μου και της πέρασα bloodRom RC5, όπως προτείνετε.

Στην μπάρα ειδοποιήσεων έχει μονίμως ένα μήνυμα: "λήψη ειδοποιήσεων από xda απενεργοποιημένη", ή κάτι τέτοιο και μάλιστα με ελαφρώς αλλοιωμένη γραμματοσειρά. Ξέρετε να μας πείτε αν και πως μπορεί να φύγει;

Είδα στο πακέτο 2 fixes. Ένα για το wi fi (δεν αφορά. Το wi fi είναι καλύτερο από ποτέ) κι ένα άλλο για αλλαγή fonts (δεν το πολυέπιασα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σιγουρέψου ότι έχεις το τηλέφωνό σου σε "συσκευή αποθήκευσης usb". Σύνδεσε το τηλέφωνο με τον υπολογιστή. Μέσα στον φάκελο "Additional Apps & Tools" θα βρεις τον "Status Bar Text Changer" και εκεί την εφαρμογή Statusbar_text_changer. Άνοιξέ την και γράψε όποιο κείμενο θέλεις (εγώ έγραψα broodROM RC5) και πάτα O.K. Θα ανοίξει ο μαύρος πίνακας και όταν σου γράψει "πάτα οποιοδήποτε κουμπί για συνέχεια" πατάς και κλείνει. Άνοιξε τον φάκελο "complete" και από κει επέλεξε το "push.bat" για να εγκαταστήσει το αρχείο στο τηλέφωνό σου. Θα ανοίξει ο μαύρος πίνακας ξανά και αν σου γράψει να πατήσεις κάποιο κουμπί για συνέχεια το πατάς και περιμένεις μέχρι να κάνει reboot αυτόματα το τηλέφωνό σου. Λογικά θα πρέπει να σου αλλάξει το κείμενο της status bar.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχει δοκιμασει κανεις την cm9 με το τελευταιο κερνελ?

Σε σχέση με την bloodrom rc4 ειναι πιο γρήγορη-smooth?

αντιμετωπίζεται το πρόβλημα που λένε με την ποιότητα ηχου στην ομιλία?

 

Δεν ξέρω έαν έτυχε ή πέτυχε :) αλλά η RC4 μία εβδομάδα τώρα περίπου που την χρησιμοποιώ το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν το wifi fix. Η rom "έκατσε" τέλεια στο κινητό μου χωρίς ν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα ακόμα και από αυτά που έχουν αναφερθεί για τη σχετική rom. Θα μείνω τελικά με αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα τα φωτα σας. εκλεισε το κινητο μου απο μπαταρια και πηγα να το φορτωσω απο το pc μου με το καλωδιο και μου ανοιξε το CWM-based recovery v5.5.0.4 και δεν μπορω να ανοιξω το κινητο μου τι κανω;; συναιχεια αυτο μου βγαζει ευχαριστω Edited by sider82
Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα τα φωτα σας. εκλεισε το κινητο μου απο μπαταρια και πηγα να το φορτωσω απο το pc μου με το καλωδιο και μου ανοιξε το CWM-based recovery v5.5.0.4 και δεν μπορω να ανοιξω το κινητο μου τι κανω;; συναιχεια αυτο μου βγαζει ευχαριστω

 

Δοκίμασες να βγάλεις την μπαταρία και να ξανακάνεις restart; Επίσης δοκίμασε να επιλέξεις reboot από το CWM recovery!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βγάλεις την μπαταρία και να ξανακάνεις restart; Επίσης δοκίμασε να επιλέξεις reboot από το CWM recovery!

ναι τα εκανα ολα αυτα και παλιτο ιδιο κανει...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...