Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει καποιο handsfree με κουμπια για την ενταση και για να αλλαζεις τραγουδια?

Σε bluetooth βρηκα μονο, http://www.getitnow.gr/prod/tilefonia/aksesoyar-kiniton/bluetooth/samsung-hs3000-bluetooth/prod1590092pp/

 

Θα το προτιμουσα παντως σε wired, αν εχει δοκιμασει καποιος κανενα που να δουλευει ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, έχω το κινητό και φοράει τον Skyhigh OC στα 1,8 . Υπάρχει περίπτωσή να τα παίξει το κινητό. Να τον κατεβάσω στα 1,4 ή δεν υπάρχει τέτοια περίπτωσή ?

 

Κατ'αρχάς να έχεις την minimum τιμή στο στα 122 ή 245 Mhz. Αν το κινητό "δεν το αντέχει" θα στο δείξει. Εκείνο που μπορεί να συμβεί είναι να μην μπορεί να πάρει ο επεξεργαστής την τιμή αυτή και το no frills ή παρόμοια προγράμματα θα σε ειδοποιήσουν. Μπορεί επίσης αν παίζεις κάποιο απαιτητικό παιχνίδι (όπως το asphalt 6), να σου κρασάρει, μπορεί ίσως να σου σβήσει ξαφνικά, ή να έχεις υπερβολικά lags. Αν κάποιο από αυτά αρχίζει να σου συμβαίνει συχνά, τότε ίσως να φταίει η υψηλή τιμή του επεξεργαστή, οπότε καλό είναι να την κατεβάσεις.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν θελω να αλλαξω rom εβαλα τον skyhigh kernel και εκανα root το κινητο.

Ολα καλα αλλα δεν μπορω να αλλαξω boot animation...δεν γινετε με την stock rom?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν θελω να αλλαξω rom εβαλα τον skyhigh kernel και εκανα root το κινητο.

Ολα καλα αλλα δεν μπορω να αλλαξω boot animation...δεν γινετε με την stock rom?

 

Βέβαια.

Βάλε όποιο θέλεις στο /system/media ή στο /data/local με όνομα bootanimation.zip και permissions rw-r--r-- (3 τικ στην αριστερή στήλη και το πρώτο στην μεσαία)

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

Link to comment
Share on other sites

Η διαδιακασία για να αλλάξεις με τον skyhigh το bootanimation είναι η εξής απλή: Μετονομάζεις το bootanimation που θέλεις σε "bootanimation.zip" και πηγαίνεις system/media για να το εγκαταστήσεις. Δεν ξέρω μόνο αν μπορεί να γίνει σε stock rom.

 

Και για όποιον θέλει ένα καλό review για το Temple run μπορεί να δεί

. :D

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια.

Βάλε όποιο θέλεις στο /system/media ή στο /data/local με όνομα bootanimation.zip και permissions rw-r--r-- (3 τικ στην αριστερή στήλη και το πρώτο στην μεσαία)

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

 

 

Ετσι δεν εχω καθολου bootanimation.

Εκει που κατεβαζω το animation εχει τρεις επιλογες, εγω εχω κατεβασει για CWM, μηπως θελει καποια αλλη?

Αυτες τις επιλογες εχει για το animation στο xda Download CWM || CM7 (mtd) || MIUI (mtz).

Κανω κατι λαθος?

 

Απο μονο του δεν εχει bootanimation.zip στο system/media

Link to comment
Share on other sites

Ετσι δεν εχω καθολου bootanimation.

Εκει που κατεβαζω το animation εχει τρεις επιλογες, εγω εχω κατεβασει για CWM, μηπως θελει καποια αλλη?

Αυτες τις επιλογες εχει για το animation στο xda Download CWM || CM7 (mtd) || MIUI (mtz).

Κανω κατι λαθος?

 

Απο μονο του δεν εχει bootanimation.zip στο system/media

 

Επειδή μάλλον δεν έχεις cwm θα κάνεις τη διαδικασία χειροκίνητα. Κατέβασε το αρχείο CWM στον υπολογιστή, ξεζίπαρε το και μετέφερε μόνο το "bootanimation.zip" (θα το βρεις στο system/media), στον φάκελο που είπαμε (system/media), για να το εγκαταστήσεις.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να βγει καποιο αξιολογο update απο τον arco68, εφτιαξα ενα CWM package με διαφορα skinned apk που βρηκα τριγυρω, για οσους δεν γουσταρουν να βλεπουν ασπρα backgrounds στις κυριες εφαρμογες του CM9.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=24984366#post24984366

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να βγει καποιο αξιολογο update απο τον arco68, εφτιαξα ενα CWM package με διαφορα skinned apk που βρηκα τριγυρω, για οσους δεν γουσταρουν να βλεπουν ασπρα backgrounds στις κυριες εφαρμογες του CM9.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=24984366#post24984366

 

καλημερα απο που κατεβαζω την cm9 ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα απο που κατεβαζω την cm9 ?

Το τελευταιο recovery εδω.

Το recovery μπορεις να το εγκαταστησεις με τον QuickFlasher ή μεσω Odin.

(Αν προτιμας να εγκαταστησεις το recovery μεσω Odin, θες αυτο κι αυτο)

 

Τα υπολοιπα πραγματακια (με την σειρα που στα γραφω) τα εγκαθηστας μεσω recovery. (Install zip from internal/external sdcard)

 

Το τελευταιο full build μαζι με τα google apps ειναι εδω.

Το τελευταιο hotfix για το παραπανω build ειναι εδω. (SMS splitting disabled, το automatic timezone λειτουργει, η αυτοματη φωτεινωτητα μπορει να ενεργοποιηθει, και MTP support [το ενεργοποιουμε απο το Storage. Το USB Debugging Mode πρεπει να ειναι απενεργοποιημενο για να λειτουργησει])

Ο τελευταιος kernel εδω. (Default governor: interactive, μερικες αλλαγες στο gain των ηχειων)

Edited by rocky13
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο recovery εδω.

Το recovery μπορεις να το εγκαταστησεις με τον QuickFlasher ή μεσω Odin.

(Αν προτιμας να εγκαταστησεις το recovery μεσω Odin, θες αυτο κι αυτο)

 

Τα υπολοιπα πραγματακια (με την σειρα που στα γραφω) τα εγκαθηστας μεσω recovery. (Install zip from internal/external sdcard)

 

Το τελευταιο full build μαζι με τα google apps ειναι εδω.

Το τελευταιο hotfix για το παραπανω build ειναι εδω. (SMS splitting disabled, το automatic timezone λειτουργει, η αυτοματη φωτεινωτητα μπορει να ενεργοποιηθει, και MTP support [το ενεργοποιουμε απο το Storage. Το USB Debugging Mode πρεπει να ειναι απενεργοποιημενο για να λειτουργησει])

Ο τελευταιος kernel εδω. (Default governor: interactive, μερικες αλλαγες στο gain των ηχειων)

Σ ευχαριστω θα την δοκιμασω ,

τη δοκιμασα η ρομ πεταει η καμερα δεν δουλευει δεν εχω εντοπισει κατι αλλο για την ωρα

δεν εχω δοκιμασει το gps ακομα, επισης μαλλον δεν δουλευει το ραδιο γιατι δεν βρισκω την εφαρμογη.

Αυτο που δεν μπορω να κανω οσο κι αν προσπαθησα με το root explore ειναι να εγκαταστησω το facebook στο system/app ετσι ωστε να εχω τις φωτο των επαφων του fb στις επαφες μου

αν και στο Λογαριασμοι κ συγχρονισμος υπαρχει το fb οταν το επιλεγω δεν μου εμφανιζει επιλογη για login

Edited by timos1968
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω θα την δοκιμασω ,

τη δοκιμασα η ρομ πεταει η καμερα δεν δουλευει δεν εχω εντοπισει κατι αλλο για την ωρα

δεν εχω δοκιμασει το gps ακομα, επισης μαλλον δεν δουλευει το ραδιο γιατι δεν βρισκω την εφαρμογη.

Αυτο που δεν μπορω να κανω οσο κι αν προσπαθησα με το root explore ειναι να εγκαταστησω το facebook στο system/app ετσι ωστε να εχω τις φωτο των επαφων του fb στις επαφες μου

αν και στο Λογαριασμοι κ συγχρονισμος υπαρχει το fb οταν το επιλεγω δεν μου εμφανιζει επιλογη για login

 

Για την καμερα ακομη δεν εχουνε μπει drivers, ειναι κλειστου κωδικα τα libraries που χρειαζονται.. Θα πρεπει να περιμενουμε αρκετα γι αυτο..

Το GPS κλειδωνει σφαιρα, γρηγοροτερα και δυνατοτερα απο οποιαδηποτε αλλη ROM, δοκιμασμενο. ;)

Με το FB δεν ξερω τι παιζει, αλλα εχε υποψην οτι η CM9 βρησκεται σε ημιτελες σταδιο ακομη, δεν την εχουν καλα καλα παει σε beta σταδιο στο ιδιο το CM team.. Υπομονη..

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παιδιά. Δεν ξέρω αν έχετε αναφέρει κάπου για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πήρα εδώ και μία βδομάδα το Samsung S plus.

Θα ήθελα να αναφέρω 3 προβληματάκια που αντιμετωπίζω.

 

1. Όταν το κινητό κλειδωθεί αυτόματα, μετά που θα πατήσω το μεσαίο κεντρικό κουμπί να ανοίξει η οθόνη καθυστερεί πολύ να ανοίξει της τάξεως 3 δευτερολέπτων. Επίσης δυσκολεύει και το σύρσιμο στο ξεκλείδωμα μετά. Δηλαδή πρέπει να το πιάσεις από πολύ άκρη και να το σύρεις μέχρι τέρμα για να ξεκλειδώσει

2. έχω βάλει μία sd Card 2G kingston η οποία κατά την διάρκεια της μέρας βγαίνει μπαίνει και όλο πρόβλημα κάνει. Θα αγοράσω άλλη βέβαια πιο μεγάλη αλλά συμβαίνει και σε άλλον?

3. Με τα ακουστικά αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα. στην ποιότητα ήχου βασικά. Ακούω τα τραγούδια σαν έκο και χαμηλή ποιότητα.

 

Βασικά πιο πολύ με ανησυχεί το πρώτο. Που αργεί να φωτίσει η οθόνη όποτε είναι μαύρη σε κατάσταση αδράνειας.

Ευχαριστώ πολύ ΄..

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παιδιά. Δεν ξέρω αν έχετε αναφέρει κάπου για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πήρα εδώ και μία βδομάδα το Samsung S plus.

Θα ήθελα να αναφέρω 3 προβληματάκια που αντιμετωπίζω.

 

1. Όταν το κινητό κλειδωθεί αυτόματα, μετά που θα πατήσω το μεσαίο κεντρικό κουμπί να ανοίξει η οθόνη καθυστερεί πολύ να ανοίξει της τάξεως 3 δευτερολέπτων. Επίσης δυσκολεύει και το σύρσιμο στο ξεκλείδωμα μετά. Δηλαδή πρέπει να το πιάσεις από πολύ άκρη και να το σύρεις μέχρι τέρμα για να ξεκλειδώσει

2. έχω βάλει μία sd Card 2G kingston η οποία κατά την διάρκεια της μέρας βγαίνει μπαίνει και όλο πρόβλημα κάνει. Θα αγοράσω άλλη βέβαια πιο μεγάλη αλλά συμβαίνει και σε άλλον?

3. Με τα ακουστικά αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα. στην ποιότητα ήχου βασικά. Ακούω τα τραγούδια σαν έκο και χαμηλή ποιότητα.

 

Βασικά πιο πολύ με ανησυχεί το πρώτο. Που αργεί να φωτίσει η οθόνη όποτε είναι μαύρη σε κατάσταση αδράνειας.

Ευχαριστώ πολύ ΄..

 

1) Αυτο συμβαινει επειδη το κινητο μπαινει σε κατασταση υπνου, γυρω στα 20-30 δευτερολεπτα αφοτου κλειδωσει, για εξοικονομιση ενεργειας. Δηλαδη πολυ χαμηλος χρωνισμος στον επεξεργαστη, και μεχρι να ανεβει (scaling) οταν εσυ το τσιγκλας, κανει καποια αλφα ωρα.

Αυτο το φαινομενο υπαρχει γενικα στην συσκευη αυτη, οποτε δεν εχεις κατι να σε ανησυχει.. Αν απο την αλλη σου την σπαει (το wakeup lag), μπορεις να φορτωσεις μια custom ROM και να πειραξεις την ελαχιστη συχνοτητα του επεξεργαστη με το καταληλο app ή setting.

(μερικες S+ συσκευες ακομη, τεινουν να δειχνουν σημαντικη βελτιωση ή εξαλειψη αυτου του φαινομενου με μια custom ROM. Αναλογως την ROM και το ποσο τυχερος εισαι :P)

2) Οταν εννοεις βγαινει/μπαινει, εννοεις οτι δεν κουμπωνει καλα ως φυσικο μεσο? Γιατι στην αλλη περιπτωση, αν σου πεταει μυνημα του στυλ "SD Card removed unexpectedly" τοτε μαλλων εχει θεματακι (κατασκευαστικο) η καρτουλα, και πρεπει να αγορασεις μια καλυτερη.

3) Μηπως εχεις ενεργοποιησει το virtual 7.1 εφε στο music player του κινητου? Αν οχι, γιατι δεν τα δοκιμαζεις και σε καμια αλλη υποδοχη.. Κανενα PC ή Stereo πχ, να δεις αν ειναι προβληματικα και να τα στειλεις πισω.. Επισης μπορεις να δοκιμασεις και την υποδοχη του κινητου, δοκιμαζοντας αλλα ακουστικα αν εχεις προχειρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παιδιά. Δεν ξέρω αν έχετε αναφέρει κάπου για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πήρα εδώ και μία βδομάδα το Samsung S plus.

Θα ήθελα να αναφέρω 3 προβληματάκια που αντιμετωπίζω.

 

1. Όταν το κινητό κλειδωθεί αυτόματα, μετά που θα πατήσω το μεσαίο κεντρικό κουμπί να ανοίξει η οθόνη καθυστερεί πολύ να ανοίξει της τάξεως 3 δευτερολέπτων. Επίσης δυσκολεύει και το σύρσιμο στο ξεκλείδωμα μετά. Δηλαδή πρέπει να το πιάσεις από πολύ άκρη και να το σύρεις μέχρι τέρμα για να ξεκλειδώσει

2. έχω βάλει μία sd Card 2G kingston η οποία κατά την διάρκεια της μέρας βγαίνει μπαίνει και όλο πρόβλημα κάνει. Θα αγοράσω άλλη βέβαια πιο μεγάλη αλλά συμβαίνει και σε άλλον?

3. Με τα ακουστικά αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα. στην ποιότητα ήχου βασικά. Ακούω τα τραγούδια σαν έκο και χαμηλή ποιότητα.

΄..

 

αν και σου απαντησαν πολυ σωστα θα συμπληρωσω οτι

 

1. ναι υπαρχει αυτο το θεματακι αλλα ουτε το παρατηρω πια

2. κανενα θεμα με την 16αρα μου εδω και 3 μηνες

3. μπορει να ειναι χαλασμενα ακουστικα.. σε ενα s2 ειχα κατι αντιστοιχο... κατεβασε καποιον player δοκιμασε ή βαλε καποια αλλα ακουστικα να δεις τι γινεται...

oiwnos
Link to comment
Share on other sites

Heads up.. Νεο full build (CM9) απο τον arco68

clickidy click click

 

Changelog:

  • Hotfix στα θεματα της χαμηλης/ανεπαισθητης δονησης απο τον vpupkin.
  • Καποιες αλλαγες στα vibration pattens (θα χρειαστει feedback γι αυτο, διοτι δεν γνωριζει εαν ειναι πολυ δυνατα ή οχι με το vibration hotfix του vpupkin)
  • Περιεχει ολα τα προηγουμενα kernel updates και CM9 updates απο το πιο προσφατο build.

 

Και για να μην ξεχνιωμαστε, οι οδηγιες εγκαταστασεις παραμενουν ιδιες:

Το τελευταιο recovery εδω.

Το recovery μπορεις να το εγκαταστησεις με τον QuickFlasher ή μεσω Odin.

(Αν προτιμας να εγκαταστησεις το recovery μεσω Odin, θες αυτο κι αυτο)

 

Σημειωση: τα builds δεν περιεχουν τα google apps, οποτε τα ξαναεγκαθησταμε μετα το Wipe & Install..

τσακα και το link αλλη μια

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα. Πρόσφατα root-αρα το sgs+ μου και άρχισα να ψάχνω εφαρμογές κτλ. Έχω όμως πρόβλημα με την εγκατάσταση του BusyBox. Κατέβασα το BusyBox και μετά το BusyBox Installer αλλά με κανένα από τα δύο δεν τα κατάφερα.

 

Στο πρώτο μου εμφανίζεται μήνυμα που λέει ότι "superuser access granted" παρ' όλα αυτά η εφαρμογή μου εμφανίζει μια ότι δεν πήρε τα δικαιώματα του su οπότε κωλώνει και την άλλη ότι τα πήρε αλλά η εγκατάσταση του ΒusyBox απέτυχε.

 

Στο δεύτερο (BusyBox Installer) εμφανίζεται μήνυμα ότι η εφαρμογή δεν παίρνει δικαιώματα su, οπότε και κωλώνει πάλι.

 

Να σημειώσω ότι στην εφαρμογή superuser έχω κάνει update και έχω δώσει προεπιλεγμένα να δίνει δικαιώματα su στις εφαρμογές. Παρακαλώ για τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου παρομοια προβληματα ειχα και εγω οταν εκανα update την εφαρμογη superuser.

Αν ψαξεις 3-4 σελιδες πισω περιγραφω πως το ξεπερασα, ελπιζω να σε βοηθησει και εσενα.

Βεβαια καλο ειναι να περιμενεις και την γνωμη καποιου απο τα παιδια που ξερουν περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχετικά νέος χρήστης και θα ήθελα να μου πείτε ποια θεωρείται καλύτερη custom rom για το Galaxy s plus (με πλήρη υποστήριξη Ελληνικών) με κάποιο link για να μπορέσω να διαβάσω λεπτομέρειες (αν και τ αγγλικά μου είναι χάλια) μήπως καταφέρω να κάνω κάτι. :)
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ GALAXY S PLUS. ΤΟ ΕΣΠΑΣΑ ΜΕ ΤΟ SUPER ONE CLIK ΚΑΙ ΤΩΡΑ 8ΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΧΑΝΑΚΑΝΩ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

τη εννοείς το έσπασες?και αν εννοείς οτι εγινες superuser ,είσαι σίγουρος?

ROM:invendor 7 alpha 1 beta..

 

KERNEL:castagna it 10.4 luzlactive 245-1400 row...

PHONE..SAMSUNG GALAXY PLUS

recovery..5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ GALAXY S PLUS. ΤΟ ΕΣΠΑΣΑ ΜΕ ΤΟ SUPER ONE CLIK ΚΑΙ ΤΩΡΑ 8ΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΧΑΝΑΚΑΝΩ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

 

Δίπλα από το κουμπί root υπάρχει και το unroot στο super one click.

Ίδια διαδικασία.

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το go wx launcher και το go locker, οταν κλεισω και ανοιξω το κινητο με ρωταει πιο προγραμμα θα ειναι το προεπιλεγμενο για το κλειδωμα και για το πληκτρο Home.

Τικαρω τις επιλογες για go locker κ go ex launcher και τις κανω προεπιλογη σαν εφαρμογες αλλα αμα κλεισω και ανοιξω το κηνιτο δεν την κανει save την ρυθμιση και με ξανα ρωταει παλι.

Μηπως πρεπει να το κανω απο καπου αλλου?

Υπαρχει κατι σχετικο με τις προεπιλογες σε καποιο menu γιατι δεν μπορεσα να βρω κατι?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...