Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καποιος καποια βοηθεια?

Θα σου πω με τα λίγα που ξέρω μια και το έκανα πρόσφατα. Θα πας εδώ και κάπου στη μέση της σελίδας θα δεις που λέει "Stock ROMs" και διάλεξε όποια νομίζεις ή από εδώ κατεβάζεις την τελευταία (2.3.6) από τη samsung. Στη συνέχεια κατεβάζεις το ODIN Multidownloader 4.43 και το AriesVE.ops. Ανοίγεις το ODIN Multidownloader μπαίνεις σε download mode στο κινητό (Volume Down + Home + Power) συνδέεις το usb στον υπολογιστή και βάλε τη rom και το AriesVE.ops όπως στην παρακάτω εικόνα αλλά να τσεκάρεις πρώτα το one package αριστερά στα options και πατάς start. Θα περιμένεις λιγάκι και θα σου πει κάποια στιγμή να αποσυνδέσεις το usb μόλις αρχίσει να κάνει αυτόματα restart το κινητό. Καλό θα ήταν όταν πάνε όλα καλά να κάνεις ένα hard reset μέσα από τα options του κινητού. (ρυθμίσεις-απόρρητο-επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων). Να ξέρεις μόνο ότι όλα τα δεδομένα σου θα χαθούν.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια...εχει ο αδελφος μου το συγκεκριμενο κινητο και το εκανε ρουτ και προσπαθησε να φλασαρει αλλη ρομ..προφανως κατι εκαανε λαθος και τωρα το κινητο δεν ανοιγει κολλαει στην αρχηη στο boot .μπορειται να μου πειτε αν υπαρχει καποιο εργαλειο να το επαναφερουμε σε στοκ ?ευχαριστω πολυ

 

Διάβασε εδώ. Υπάρχουν οδηγίες για όλα όσα αφορούν το I9001.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη πάνω - πάνω εδώ (PDA: I9001XXKQB).

Μπορείς να δεις και εδώ για link και πληροφορίες.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ. Υπάρχουν οδηγίες για όλα όσα αφορούν το I9001.

 

Είναι η πρώτη πάνω - πάνω εδώ (PDA: I9001XXKQB).

Μπορείς να δεις και εδώ για link και πληροφορίες.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

 

οκ παιδια ευχαριστω το προβλημα λυθηκε

 

update καλημερα παιδια...ενω νομιζαμε οτι το κινητο του αδελφου μου ειναι ενταξει σημερα παρατηρησαμε διαφορα προβληματα...δεν κραταει ιστορικο στιις κλησεις δε μπορω να τον παρω τηλ δε στελνει μυνηματα δε λειτουργει το ιντερνετ και του βγαζει συνεχεια μυνημα ...λυπουμαστε αλλα η ταδε λειτουργια δε λειτουργει σωστα...δε ξερω φταιει το λειτουργικο?η φταιει το οτι ο αδελφος μου του ειχε κανει φορματ χωρις να κρατησει backup και μετα το κινητο δε λειτουργουσε...τα φωτα σας παρακαλω μηπως βρουμε καποια ακρη

Edited by bili_xatzi
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το Galaxy S (η γυναικα μου) και σκεφτομαι να αγορασω και το S plus

πειτε μου μη κανω καμια βλακεια. Γιατι το S plus για να περασω μια rom θελει το odin Multi_Downloader_v4.43 καθως και το αρχειο AriesVE.ops και δε γινεται με το odin v1.85 χωρις τιποτα αλλο; τοσο πολυ διαφερουν τα 2 κινητα (s και s plus)

ευχαριστω.

TCe
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.. θα χρειαστω λιγη βοηθεια. ειχα σπασει το κιν μου με το super one click. και ημουν κανονικα ο διαχειριστησ. οταν περασα μια αλλη εκδοση φασματος χαθηκε το εικονιδιο του superuser. τι μπορω να κανω για να το ξαναβαλω; κατεβασα την εφαρμογη cwm manager και για να ανοιξειμοθ λεει οτι πρεπει να ειμαι ο διαχειριστης.. περιμενω τα φωτα σας:)
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το Galaxy S (η γυναικα μου) και σκεφτομαι να αγορασω και το S plus

πειτε μου μη κανω καμια βλακεια. Γιατι το S plus για να περασω μια rom θελει το odin Multi_Downloader_v4.43 καθως και το αρχειο AriesVE.ops και δε γινεται με το odin v1.85 χωρις τιποτα αλλο; τοσο πολυ διαφερουν τα 2 κινητα (s και s plus)

ευχαριστω.

 

Προσωπικα θα προτιμουσα το απλο S καθως εχει τεραστια υποστηριξη απο τους xda :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το Galaxy S (η γυναικα μου) και σκεφτομαι να αγορασω και το S plus

πειτε μου μη κανω καμια βλακεια. Γιατι το S plus για να περασω μια rom θελει το odin Multi_Downloader_v4.43 καθως και το αρχειο AriesVE.ops και δε γινεται με το odin v1.85 χωρις τιποτα αλλο; τοσο πολυ διαφερουν τα 2 κινητα (s και s plus)

ευχαριστω.

 

Είναι τελείως διαφορετικά ναι.

 

 

 

 

 

καλησπερα σε ολους.. θα χρειαστω λιγη βοηθεια. ειχα σπασει το κιν μου με το super one click. και ημουν κανονικα ο διαχειριστησ. οταν περασα μια αλλη εκδοση φασματος χαθηκε το εικονιδιο του superuser. τι μπορω να κανω για να το ξαναβαλω; κατεβασα την εφαρμογη cwm manager και για να ανοιξειμοθ λεει οτι πρεπει να ειμαι ο διαχειριστης.. περιμενω τα φωτα σας:)

Πρέπει να ξαναγινεις root.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Είναι τελείως διαφορετικά ναι.

 

 

 

 

 

 

Πρέπει να ξαναγινεις root.

 

παω να κανς ξανα root και μου κολαει το super one clickν2.3.3.0 εχει και νεοτερη εκδοση; φταιει αυτο? προσπαθησα και απο αλλο pc και παλι τα ιδια κολαει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για πιο λογο αμα αφησω το κινητο σε τραπεζι π.χ χωρις να το πειραζω που και που αναβει η οθονη μονη της?

Δεν γινετε να το σταματησω αυτο απο καπου?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...ενω νομιζαμε οτι το κινητο του αδελφου μου ειναι ενταξει σημερα παρατηρησαμε διαφορα προβληματα...δεν κραταει ιστορικο στιις κλησεις δε μπορω να τον παρω τηλ δε στελνει μυνηματα δε λειτουργει το ιντερνετ και του βγαζει συνεχεια μυνημα ...λυπουμαστε αλλα η ταδε λειτουργια δε λειτουργει σωστα...δε ξερω φταιει το λειτουργικο?η φταιει το οτι ο αδελφος μου του ειχε κανει φορματ χωρις να κρατησει backup και μετα το κινητο δε λειτουργουσε...τα φωτα σας παρακαλω μηπως βρουμε καποια ακρη

 

Ίσως δεν εγκαταστάθηκε σωστά η ρομ. Ποια εγκατέστησες; Πιθανόν να βοηθήσει ένα hard reset ή μια επανεγκατάσταση αφού κάνεις ένα hard reset πριν και ένα μετά την εγκατάσταση (εννοείται ότι μεταφέρεις ότι πολύτιμα αρχεία έχεις και backup στον υπολογιστή γιατί το φορμάρισμα θα στα σβήσει)

 

παιδια εχω το Galaxy S (η γυναικα μου) και σκεφτομαι να αγορασω και το S plus πειτε μου μη κανω καμια βλακεια. Γιατι το S plus για να περασω μια rom θελει το odin Multi_Downloader_v4.43 καθως και το αρχειο AriesVE.ops και δε γινεται με το odin v1.85 χωρις τιποτα αλλο; τοσο πολυ διαφερουν τα 2 κινητα (s και s plus)

ευχαριστω.

 

Είναι ίδια στην εμφάνιση, αλλά διαφορετικά στα υπόλοιπα.

Ναι για να περάσεις ρομ χρειάζεσαι odin Multi_Downloader_v4.43, το AriesVE.ops και το αρχείο της ρομ. Τόσο απλά. Σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα είναι ακόμα πιο απλά με εγκατάσταση μέσω cwm. :)

 

παω να κανς ξανα root και μου κολαει το super one clickν2.3.3.0 εχει και νεοτερη εκδοση; φταιει αυτο? προσπαθησα και απο αλλο pc και παλι τα ιδια κολαει

 

Για να γίνεις root κοίτα εδώ.

 

EDIT: Και για όσους έχουν προβλήματα με το wifi στην broodrom ή σε κάποια άλλη ρομ, η λύση ίσως να βρίσκεται εδώ.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν εγκαταστάθηκε σωστά η ρομ. Ποια εγκατέστησες; Πιθανόν να βοηθήσει ένα hard reset ή μια επανεγκατάσταση αφού κάνεις ένα hard reset πριν και ένα μετά την εγκατάσταση (εννοείται ότι μεταφέρεις ότι πολύτιμα αρχεία έχεις και backup στον υπολογιστή γιατί το φορμάρισμα θα στα σβήσει)

 

ολα καλα του εβαλα τη broodROM RC5 απλα επειδη το wifi αποσυνδεεται μονο του μετα απο ενα διαστημα ξερεις πως βαζω τα παρακατω αρχεια για να γινει το fix?

Signed_broodROMRC5_KQ1_Wifi zip

KQ1_Modem.tar

wifiandmorefixer.apk

sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις πρώτα αυτό εδώ. Εγκαθίσταται μέσω cwm. Αν δεν σου λύσει το πρόβλημα τότε δοκιμάζεις αυτά που αναφέρεις.

 

Το πρώτο εγκαθίσταται μέσω cwm, το δεύτερο μέσω odin, το τρίτο το μεταφέρεις στο τηλέφωνό σου και απλά το εγκαθιστάς.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίγεις το wifi όταν το χρειάζεσαι και μετά το κλείνεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα της αποσύνδεσης δημιουργείται όταν το έχεις συνέχεια ανοιχτό.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίγεις το wifi όταν το χρειάζεσαι και μετά το κλείνεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα της αποσύνδεσης δημιουργείται όταν το έχεις συνέχεια ανοιχτό.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

 

δηλαδη δε μπορω καπως να το φτιαξω σιγουρα?

sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω το wifi ανοιχτό συνέχεια. Το ανοίγω και το κλείνω όταν το χρειάζομαι. Σ'αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα αποσύνδεσης, όση ώρα και να το έχω ανοιχτό. Αν θέλεις να το έχεις συνέχεια ανοιχτό (και δεν βρίσκω κάποιο λόγο γι'αυτό), τότε αξιόπιστη λύση μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω το wifi ανοιχτό συνέχεια. Το ανοίγω και το κλείνω όταν το χρειάζομαι. Σ'αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα αποσύνδεσης, όση ώρα και να το έχω ανοιχτό. Αν θέλεις να το έχεις συνέχεια ανοιχτό (και δεν βρίσκω κάποιο λόγο γι'αυτό), τότε αξιόπιστη λύση μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

το εκανε και μια φορα καθως χρησιμοποιουσα το ιντερνετ στον browser

sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

Και με το Wifi Binaries της ΚP4;

Έκανες format σε όλα τα partitions μέσω cwm πριν και ένα hard reset μετά την εγκατάσταση της RC5;

Πολλά προβλήματα και bugs δημιουργούνται επειδή δεν κάνουμε hard reset πριν την εγκατάσταση μιας ρομ (καλό θα ήταν και ένα μετά).

Σε μένα πάντως η RC5 υπήρξε η πιο απροβλημάτιστη βερσιόν της broodrom.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Και με το Wifi Binaries της ΚP4;

Έκανες format σε όλα τα partitions μέσω cwm πριν και ένα hard reset μετά την εγκατάσταση της RC5;

Πολλά προβλήματα και bugs δημιουργούνται επειδή δεν κάνουμε hard reset πριν την εγκατάσταση μιας ρομ (καλό θα ήταν και ένα μετά).

Σε μένα πάντως η RC5 υπήρξε η πιο απροβλημάτιστη βερσιόν της broodrom.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

 

κανω format πριν την εγκατασταση και αφου την εγκαταστησω κανω ολα τα wipe....και μετα παλι reboot και ετοιμος.το hard reset γινεται με καποια ψηφια που πληκτρολογεις στο dialer ετσι δεν ειναι?ειναι καλυτερο απο format μεσω cwm?...

sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

To format σε όλα τα partitions μέσω cwm είναι πιο αποτελεσματικό (σου σβήνει βέβαια και ότι έχεις στην εξωτερική, γι'αυτό χρειάζεται προσοχή, ώστε να φυλάξουμε ότι θέλουμε στον υπολογιστή και μετά να τα ξαναπεράσουμε στο τηλέφωνο).

Ναι το hard reset γίνεται επιλέγοντας *2767*3855# στον dialer.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

To format σε όλα τα partitions μέσω cwm είναι πιο αποτελεσματικό (σου σβήνει βέβαια και ότι έχεις στην εξωτερική, γι'αυτό χρειάζεται προσοχή, ώστε να φυλάξουμε ότι θέλουμε στον υπολογιστή και μετά να τα ξαναπεράσουμε στο τηλέφωνο).

Ναι το hard reset γίνεται επιλέγοντας *2767*3855# στον dialer.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

οκ ετσι και αλλιως ο αδελφος μου δεν εχει εξωτερικη καρτα...τελευταια ερωτηση ξερεις ποια ειναι η πιο καλη ρομ απο αποψη σταθεροτητηας και γενικοτερα?

sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει όλες τις ρομ. Εξαρτάται και από τηλέφωνο. Μπορεί να σου κάτσει καλά μία ρομ που σε άλλους βγάζει προβλήματα και το αντίστροφο. Μόνο δοκιμάζοντας βλέπεις και επιλέγεις. Γενικά πάντως από αυτούς που δοκίμασαν πολλές ρομ, η broodrom είναι από τις πιο απροβλημάτιστες και σταθερές.

 

Εκείνο που έχω εμπεδώσει για τα καλά (από προσωπική εμπειρία) είναι ότι πριν την εγκατάσταση μιας ρομ θα πρέπει να κάνουμε format σε όλα τα partitions ή τουλάχιστον ένα hard reset (καλό θα ήταν και ένα hard reset αμέσως μετά την εγκατάσταση και το άνοιγμα του τηλεφώνου) καθώς και όλα τα wipe, για να αποφύγουμε πιθανά bugs, που δεν οφείλονται στην ρομ, αλλά στην κακή εγκατάσταση από μέρους μας.

 

Και να φροντίζουμε να κρατάμε πάντα ένα nandroid backup, ώστε να επαναφέρουμε τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις που είχαμε πριν, ή ολόκληρη τη ρομ αν δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα κατά την εγκατάσταση.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...