Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, αγόρασα χθες το plus και προσπαθώ να βρω τρόπο να εμφανίζεται κατα την διάρκεια σύνταξης μηνύματος το υπόλοιπο χαρακτήρων. Υπάρχει κάποιος τρόπος? πρέπει να κατεβάσω πρόγραμμα από το μάρκετ? Προς το παρόν δεν θέλω να κάνω root...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπόλοιπο χαρακτήρων όταν στέλνουμε sms... υπάρχει κάποια ρύθμιση ή πρέπι να βάλω άλλο πρόγραμμα? Δεν είμαι root...

 

Απ'ότι ξέρω όχι. Προσωπικά χρησιμοποιώ το go sms pro όπου εμφανίζεται το υπόλοιπο χαρακτήρων. Μπορείς να το κατεβάσεις από το market χωρίς να είσαι root.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

rom: broodROM RC2

kernel: feacore phoenix with OC (1.8ghz) version

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρούσα στο κινητό με την 2.3.3 ότι "λάγκαρε" όταν σκρόλαρα επαφές και αναζήτηση wifi δικτύων. Είπα να βάλω την 2.3.6 γιατί είδα σε φιλαράκι που έχει το galaxy s (όχι το plus) ότι δεν λάγκαρε καθόλου με 2.3.5. Έβαλα την 2.3.6 , βελτιώθηκε το λαγκάρισμα αρκετά στις επαφές αλλά στα wifi δίκτυα ακόμα είναι αισθητό. Εσείς τα έχετε αυτά τα προβλήματα ?? Και γιατί το απλό galaxy ενώ έχει μικρότερο επεξεργαστή δουλεύει απροβλημάτιστα ??
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω όχι. Προσωπικά χρησιμοποιώ το go sms pro όπου εμφανίζεται το υπόλοιπο χαρακτήρων. Μπορείς να το κατεβάσεις από το market χωρίς να είσαι root.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση να σαι καλά...

το κατέβασα, έβαλα και την ελληνικήν, αλλά στα μηνύματα μου δίνει 70 χαρακτήρες... έψαξα στις ρυθμίσεις δεν βρήκα κάτι για 160... κάποια λύση?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση να σαι καλά...

το κατέβασα, έβαλα και την ελληνικήν, αλλά στα μηνύματα μου δίνει 70 χαρακτήρες... έψαξα στις ρυθμίσεις δεν βρήκα κάτι για 160... κάποια λύση?

Ευχαριστώ...

 

Κλασικό πρόβλημα...Πηγαίνεις ρυθμίσεις - βασικό μενού - επιλέγεις την ελληνική γλώσσα και κατεβάζεις τα ελληνικά από το market (μάλλον το έκανες). Ύστερα πηγαίνεις στο "εκτεταμένο" μενού - ρυθμίσεις αποστολής - ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις (το τεκάρεις) - υποστηριζόμενες γλώσσες (επιλέγεις ελληνικά). Αν και πάλι δεν λειτουργήσει απεγκατέστησε την υποστήριξη ελληνικών (όχι την εφαρμογή), ξανακατέβασέ τα από το market και ακολούθα ξανά τα ίδια βήματα. Κάποια στιγμή δεν μπορεί, θα σου κάτσουν οι 160 χαρακτήρες :)

 

Απενεργοποίησε επίσης από την stock εφαρμογή όλες τις αναφορές παράδοσης και ειδοποιήσεις μηνυμάτων και ενεργοποίησέ τες στο go sms για να μην λαμβάνεις διπλά μηνύματα ειδοποίησης και αναφορές παράδοσης. Έχει πολύ παραμετροποίηση το go sms αν θέλεις να ασχοληθείς.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

rom: broodROM RC2

kernel: feacore phoenix with OC (1.8ghz) version

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Κλασικό πρόβλημα...Πηγαίνεις ρυθμίσεις - βασικό μενού - επιλέγεις την ελληνική γλώσσα και κατεβάζεις τα ελληνικά από το market (μάλλον το έκανες). Ύστερα πηγαίνεις στο "εκτεταμένο" μενού - ρυθμίσεις αποστολής - ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις (το τεκάρεις) - υποστηριζόμενες γλώσσες (επιλέγεις ελληνικά). Αν και πάλι δεν λειτουργήσει απεγκατέστησε την υποστήριξη ελληνικών (όχι την εφαρμογή), ξανακατέβασέ τα από το market και ακολούθα ξανά τα ίδια βήματα. Κάποια στιγμή δεν μπορεί, θα σου κάτσουν οι 160 χαρακτήρες :)

 

Απενεργοποίησε επίσης από την stock εφαρμογή όλες τις αναφορές παράδοσης και ειδοποιήσεις μηνυμάτων και ενεργοποίησέ τες στο go sms για να μην λαμβάνεις διπλά μηνύματα ειδοποίησης και αναφορές παράδοσης. Έχει πολύ παραμετροποίηση το go sms αν θέλεις να ασχοληθείς.

 

 

ΤΕΛΕΙΑ... όλα καλά... ευχαριστώ γιατρέ :) ... υπάρχει περίπτωση να γνωρίζεις κι αν γίνεται να αντικατασταθεί το εικονίδιο των 'παλιών' μηνυμάτων με το go sms στην κάτω μπάρα?

 

και πάλι 1000 ευχαριστώ με έσωσες...

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΑ... όλα καλά... ευχαριστώ γιατρέ :) ... υπάρχει περίπτωση να γνωρίζεις κι αν γίνεται να αντικατασταθεί το εικονίδιο των 'παλιών' μηνυμάτων με το go sms στην κάτω μπάρα?

 

Δεν θυμάμαι αν γίνεται, γιατί εδώ και καιρό χρησιμοποιώ τον go launcher ex (όπου και φυσικά μπορείς να το κάνεις πανεύκολα) και όχι τον stock launcher. Θα σου πρότεινα να τον κατεβάσεις γιατί εκτός από τις πολλές επιλογές που σου δίνει είναι πιο smooth από τον εργοστασιακό. Αν θέλεις κατεβάζεις και μία εφαρμογή ακόμα (το Home switcher) για να επιλέγεις ποιον launcher θέλεις να χρησιμοποιείς. Αν και δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσεις στον εργοστασιακό μετά τον go launcher ex :)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

rom: broodROM RC2

kernel: feacore phoenix with OC (1.8ghz) version

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν γίνεται, γιατί εδώ και καιρό χρησιμοποιώ τον go launcher ex (όπου και φυσικά μπορείς να το κάνεις πανεύκολα) και όχι τον stock launcher. Θα σου πρότεινα να τον κατεβάσεις γιατί εκτός από τις πολλές επιλογές που σου δίνει είναι πιο smooth από τον εργοστασιακό. Αν θέλεις κατεβάζεις και μία εφαρμογή ακόμα (το Home switcher) για να επιλέγεις ποιον launcher θέλεις να χρησιμοποιείς. Αν και δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσεις στον εργοστασιακό μετά τον go launcher ex :)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

rom: broodROM RC2

kernel: feacore phoenix with OC (1.8ghz) version

 

 

 

μαμεί... πέφτω με τα μούτρα στη δουλειά... μόνο και μόνο που γυρίζει στο πλάι το κάτω μενού όταν γυρίζεις την οθόνη... μου σηκώθηκε η τρίχα... :)

Link to comment
Share on other sites

μαμεί... πέφτω με τα μούτρα στη δουλειά... μόνο και μόνο που γυρίζει στο πλάι το κάτω μενού όταν γυρίζεις την οθόνη... μου σηκώθηκε η τρίχα... :)

 

Αν θέλεις βέβαια το απενεργοποιείς: ρυθμίσεις λειτουργίας - screen orientation - vertical mode (αν και δεν το βλέπω :)). Έχει τεράστια παραμετροποίηση και πάρα πολλά θέματα (γράψε go launcher ex theme στο μαρκετ και θα σου τα βγάλει) . Καλή διασκέδαση :)

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

rom: broodROM RC2

kernel: feacore phoenix with OC (1.8ghz) version

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα bluetooth hands free nokia bh-105 και προσπαθω να συνδεθω με το galaxy αλλα δεν συνδεεται;τι συμβαινει;δεν ειναι συμβατο;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια εχω ενα bluetooth hands free nokia bh-105 και προσπαθω να συνδεθω με το galaxy αλλα δεν συνδεεται;τι συμβαινει;δεν ειναι συμβατο;

 

Μήπως χρειάζεται κάποιου είδους reset για να το δει η νέα σου συσκευή; Ρίξε μια ματιά στα χαρτιά του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το λαγκάρισμα θα μου πει κανείς αν κάνει το ίδιο και στο δικό του κινητό ???
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Για το λαγκάρισμα θα μου πει κανείς αν κάνει το ίδιο και στο δικό του κινητό ???

 

Εμένα στο galaxy S με custom 2.3.5 δε μου λαγκάρουν οι επαφές, αλλά αν ανοίξω το wifi, στην λίστα που εμφανίζεται αυτόματα με τα διαθέσιμα δίκτυα υπάρχει lag.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο galaxy S με custom 2.3.5 δε μου λαγκάρουν οι επαφές, αλλά αν ανοίξω το wifi, στην λίστα που εμφανίζεται αυτόματα με τα διαθέσιμα δίκτυα υπάρχει lag.

 

Και εμένα οι επαφές έχουν βελτιωθεί κατά πολύ από την 2.3.3. Είναι ελάχιστο έως καθόλου. Αλλά στο wifi αν και βελτιώθηκε είναι αισθητό.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

και να δυσαρεστα απο τη samsung. τελικα το galaxy s ΔΕΝ θα παρει ICS. Αντι για αυτο θα παρει ενα Value pack update πανω στην 2.3 δλδ καλυτερο σερφαρισμα, νεα widgets και καλυτερο multi-tasking. πηγη gsmarena.com
TCe
Link to comment
Share on other sites

Nαι, μόνο που το πέντε μηνών SG+ δεν είναι το SG!

 

Η Samsung υποστηρίζει ότι δεν μπορεί να δώσει ICS στο Galaxy S λόγω Ram. Αν προσέξετε το πρόγραμμα αναβαθμίσεων της Samsung, περιέχει μόνο συσκευές με 1 GB ραμ (SGS 2, Galaxy R, Note). Εύχομαι να πάρετε ICS γιατί η συσκευή σας είναι πρόσφατη και είναι κρίμα (και απαράδεκτο) να μην την υποστηρίξουν, αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω. Αν η Samsung μπορούσε να χωρέσει ICS και touchwiz στα 512 MB θα το έκανε και για το galaxy s (λόγω δημοτικότητας) και για το galaxy W (λόγω επίσης πρόσφατης κυκλοφορίας).

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που περαστει καποια απο τις 2.3.6 αλλης χωρας πλην Ελλαδος, θα πρεπει να γινει κ η σχετικη ρυθμιση επιλογης χωρας στο KIES;

Κ επισης πως ειναι δυνατον να διατηρουνται επαφες κ ρυθμισεις περνωντας αλλη ρομ;;; Δεν ειναι σαν να κανεις hard reset;;

Edited by teobot
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που περαστει καποια απο τις 2.3.6 αλλης χωρας πλην Ελλαδος, θα πρεπει να γινει κ η σχετικη ρυθμιση επιλογης χωρας στο KIES;

 

Κοίτα σελίδες 21 - 22. Υπάρχουν οδηγίες από τον haki.

 

Με custom rom την broodROM RC2 καί ρυθμίσεις στο No-frills CPU Control 246.76 MHz ~ 1804.8 MHz

smartassV2 / bfq, το τηλέφωνο πέταξε! 2700- στο Quadrant και 4040+ στο AnTuTu. Και όλα δουλεύουν άψογα!

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

rom: broodROM RC2

kernel: feacore phoenix with OC (1.8ghz) version

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σελίδες 21 - 22. Υπάρχουν οδηγίες από τον haki.

 

Με custom rom την broodROM RC2 καί ρυθμίσεις στο No-frills CPU Control 246.76 MHz ~ 1804.8 MHz

smartassV2 / bfq, το τηλέφωνο πέταξε! 2700 στο Quadrant και 4040 στο AnTuTu. Και όλα δουλεύουν άψογα!

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

rom: broodROM RC2

kernel: feacore phoenix with OC (1.8ghz) version

 

Από μπαταρία να μας πεις πως πάει..... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που περαστει καποια απο τις 2.3.6 αλλης χωρας πλην Ελλαδος, θα πρεπει να γινει κ η σχετικη ρυθμιση επιλογης χωρας στο KIES;

Κ επισης πως ειναι δυνατον να διατηρουνται επαφες κ ρυθμισεις περνωντας αλλη ρομ;;; Δεν ειναι σαν να κανεις hard reset;;

 

Το ότι κάνεις αναβάθμιση δε σημαίνει πως είναι απαραίτητο το hard reset. Προτείνεται αλλά δεν είναι πάντα απαραίτητο. Όταν είναι απαραίτητο προφανώς γίνεται από το ίδιο το λογισμικό μόλις πρωτοανοίξει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σελίδες 21 - 22. Υπάρχουν οδηγίες από τον haki.

 

Με custom rom την broodROM RC2 καί ρυθμίσεις στο No-frills CPU Control 246.76 MHz ~ 1804.8 MHz

smartassV2 / bfq, το τηλέφωνο πέταξε! 2700 στο Quadrant και 4040 στο AnTuTu. Και όλα δουλεύουν άψογα!

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

rom: broodROM RC2

kernel: feacore phoenix with OC (1.8ghz) version

 

Να σε ρωτήσω κάτι. Το έβαλα και εγώ αλλά δεν έγιναν σύμφωνα με τον οδηγό. Εσένα έγινε η διαδικασία ακριβώς όπως περιγράφεται στις οδηγίες??

Και δεν μπορώ να συνδεθώ και μέσω kies

Edited by geornirv
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον haki για τις αναλυτικές του οδηγίες για το φλασάρισμα της ούγγρικης 2.3.6. (σελ 21,22)

Όταν όμως άλλαξα το sales code σε VDH δεν μου δούλευε το πακέτο δεδομένων σε vodafone. Επανέφερα σε EUR και δουλεύει κανονικά.

Απλά για ενημέρωση σε όποιον άλλον τύχει.

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία να μας πεις πως πάει..... :)

 

Σε κατάσταση αδράνειας (τηλέφωνο ανοιχτό, χωρίς καμία κλήση και καμία άλλη χρήση του) σε 10 ώρες η μπαταρία έπεσε 2% (μετά είχα κλήση που απάντησα και μπήκα στο ιντερνετ). Είναι καλύτερα από πριν.

 

Με συνεχή λειτουργία στο ιντερνετ πέφτει 10% στο μισάωρο (20% την ώρα), δηλαδή μπορεί να κρατήσει μέχρι και 5 ώρες συνεχούς λειτουργίας στο ιντερνετ. Κάπου τόσο είναι και για τα παιχνίδια. Είναι περίπου όσο και πριν. Το παιδί που έφτιαξε τη rom προτείνει για διαχειριστή (governor) στο No-frills CPU Control την επιλογή smartassV2 και όχι ondemand που είναι η προεπιλογή (για καλύτερη μπαταρία. Με επιλογή ondemand αυξάνονται ακόμα περισσότερο οι επιδόσεις του). Δεν είναι καθόλου άσχημα με επεξεργαστή στα 1804.8 MHz :)

 

Να σε ρωτήσω κάτι. Το έβαλα και εγώ αλλά δεν έγιναν σύμφωνα με τον οδηγό. Εσένα έγινε η διαδικασία ακριβώς όπως περιγράφεται στις οδηγίες??

Και δεν μπορώ να συνδεθώ και μέσω kies

 

Η διαδικασία έγινε σύμφωνα με τον οδηγό αλλά είχα το hang (veryfing platform v0,p0,ro) και στα δύο φλασαρίσματα με odin, που λύθηκαν όμως σύμφωνα με τις οδηγίες που δίνει (έβγαλα και ξαναέβαλα την μπαταρία χωρίς ν'αφαιρέσω το καλώδιο από το τηλέφωνο). Σου έστειλα π.μ.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

rom: broodROM RC2

kernel: feacore phoenix with OC (1.8ghz) version

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...