Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3


harvik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Battery drain;;

Με αρκετή ομιλία και wifi μετά από 2+ μέρες είμαι στο 50%.

 

μαρεσει που γραφω και ποτε γίνεται....:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 617
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδη εχω μπερδευτει ελαφρώς, το product code του κινητου αλλάζει ανάλογα με τη ρομ που του φοράμε; δηλαδή τώρα το δικό μου εχει gt-i9000HKDKOR, και οταν βαλω τον κωδικο με τα καγκελακια και τους αστερισκους και ΙΜΕΙ δεν μου βγαζει επιλογες για cos/vgr/eur αλλα μονο xeu/xeo/kor/dbt/cpw. Τωρα ειμαι με jvp. Το ειχα παρει απο wind αρα;
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω μπερδευτει ελαφρώς, το product code του κινητου αλλάζει ανάλογα με τη ρομ που του φοράμε; δηλαδή τώρα το δικό μου εχει gt-i9000HKDKOR, και οταν βαλω τον κωδικο με τα καγκελακια και τους αστερισκους και ΙΜΕΙ δεν μου βγαζει επιλογες για cos/vgr/eur αλλα μονο xeu/xeo/kor/dbt/cpw. Τωρα ειμαι με jvp. Το ειχα παρει απο wind αρα;

 

Είναι όπως τα λες, το product code περιέχεται στo firmware που περνάς, πχ οι 2.3.4 που έχουν διαρρεύσει δεν έχουν Ελληνικά product code (μόνο οι custom roms συνήθως έχουν)...

Άρα το product code που έχει τώρα το κινητό σου είναι άσχετο με το τι είχε όταν το πήρες (και εμένα τώρα KOR έχει, όταν το αγόρασα είχε COS).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω μπερδευτει ελαφρώς, το product code του κινητου αλλάζει ανάλογα με τη ρομ που του φοράμε; δηλαδή τώρα το δικό μου εχει gt-i9000HKDKOR, και οταν βαλω τον κωδικο με τα καγκελακια και τους αστερισκους και ΙΜΕΙ δεν μου βγαζει επιλογες για cos/vgr/eur αλλα μονο xeu/xeo/kor/dbt/cpw. Τωρα ειμαι με jvp. Το ειχα παρει απο wind αρα;

Επισης για να συμπληρωσω το Βασιλη (:lol::lol:) οταν το product code που ηδη εχουμε δεν συμφωνει με το firmware που προσπαθουμε να περασουμε, τοτε μπαινει το KOR που ειναι by default. Αρα μεσα στον κυκεωνα των φλασαρισματων καπου απεκτησες κι εσυ το KOR (το ιδιο εχω κι εγω)...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Επισης για να συμπληρωσω το Βασιλη (:lol::lol:) οταν το product code που ηδη εχουμε δεν συμφωνει με το firmware που προσπαθουμε να περασουμε, τοτε μπαινει το KOR που ειναι by default. Αρα μεσα στον κυκεωνα των φλασαρισματων καπου απεκτησες κι εσυ το KOR (το ιδιο εχω κι εγω)...

 

:lol:, δεν έχω να συμπληρώσω κάτι στο θέμα (τι θα μπορούσα άλλωστε; ).

Ενα μόνο έχω να πω στον Παναγιώτη: είμαστε και οι 2 πάνω απο το πληκτρολόγιο έτοιμοι (& οπλισμένοι) να αρχίσουμε την τυπογραφία... Κάντε ερωτήσεις να αρχίσουμε διαγωνισμό (μπα, πλάκα κάνω, βαριέμαι και κυριότερα βαριέμαι να χάνω πάλι:p)!

 

ΥΓ:Βγήκε και μολις πέρασα την καινούργια JUWE 5.3 (JVR based) για να ξεσκάσω λίγο!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

:lol:, δεν έχω να συμπληρώσω κάτι στο θέμα (τι θα μπορούσα άλλωστε; ).

Ενα μόνο έχω να πω στον Παναγιώτη: είμαστε και οι 2 πάνω απο το πληκτρολόγιο έτοιμοι (& οπλισμένοι) να αρχίσουμε την τυπογραφία... Κάντε ερωτήσεις να αρχίσουμε διαγωνισμό (μπα, πλάκα κάνω, βαριέμαι και κυριότερα βαριέμαι να χάνω πάλι:p)!

 

ΥΓ:Βγήκε και μολις πέρασα την καινούργια JUWE 5.3 (JVR based) για να ξεσκάσω λίγο!

Bασιλη, για να το θεσω καλυτερα ειναι 8 Αυγουστου και αντι να ξεκουραζουμε σωμα-πνευμα και κυριως ματι σε καμια παραλια καιγομαστε πανω απο το πληκτρολογιο για το galaxy (αυτη τη στιγμη μελεταω για να περασω την cyanogen:p). Μαλλον χριζει παρακολουθησης η περιπτωση μας.

 

Για να γραψω και κατι on topic (μην παει απατο το μηνυμα): Ωωωπ εβγαλε καινουργια ο juwe. Καλη φαση, περιμενουμε τις εντυπωσεις σου στο αντιστοιχο thread:D

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

οπότε φλασάρουμε με μια ελληνική (εν αναμονή της eur) π.χ και ειμαστε τζετ; Εχουμε και τη δυνατότητα να αλλάξουμε το product code αφου φλασαρουμε, απο οτι καταλαβα, και ετσι εισερχομαστε σε μια νεα εποχη οπου το κινητό μας έχει και πάλι εγγύηση;
Link to comment
Share on other sites

οπότε φλασάρουμε με μια ελληνική (εν αναμονή της eur) π.χ και ειμαστε τζετ; Εχουμε και τη δυνατότητα να αλλάξουμε το product code αφου φλασαρουμε, απο οτι καταλαβα, και ετσι εισερχομαστε σε μια νεα εποχη οπου το κινητό μας έχει και πάλι εγγύηση;

Tωρα απ'οτι καταλαβα δεν εχεις ελληνικη ρομ. Αν θελεις ελληνικη για εγγυηση βαζεις την JVN και γυρνας ευκολα το CSC για να εχεις EUR, ουτως η αλλως το ιδιο firmware θα δωσουν. Το product code ειναι δυσκολο να αλλαξει και δεν αξιζει να μπεις στον κοπο, ουτως η αλλως στο service δεν το κοιτανε. Με την ελληνικη ρομ θα εισαι οκ.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως τα λες, το product code περιέχεται στo firmware που περνάς, πχ οι 2.3.4 που έχουν διαρρεύσει δεν έχουν Ελληνικά product code (μόνο οι custom roms συνήθως έχουν)...

Άρα το product code που έχει τώρα το κινητό σου είναι άσχετο με το τι είχε όταν το πήρες (και εμένα τώρα KOR έχει, όταν το αγόρασα είχε COS).

 

Η πληροφορία για το product code βρίσκεται στο φακελο /efs και συγκεκριμένα στο αρχείο nv_data.bin. Όταν φλασάρουμε μία rom με διαφορετικό product code το παλιό μας γίνεται backup στο αρχείο nv_data.bak.

Οπότε ένας τρόπος επαναφοράς είναι μετά το φλασάρισμα να σβήσουμε το nv_data.bin και να κανουμε restart οπότε το σύστημα δημιουργεί παλι το αρχείο από τις πληροφορίες που βρίσκει στο backup αρχειο.

Η μέθοδος αυτή έχει αναφερθεί στο xda και ακολουθώντας την έχω πάντα Ι9000HKDCOS product code στο δικό μου galaxy s.

 

Προσοχή!! Δεν προτείνω σε κάποιον να το κάνει απλά το αναφέρω. Καλό είναι αν το δοκιμάσετε πάντως να έχετε κρατήσει backup του /efs folder σε περίπτωση που χρειαστεί καθώς και να έχετε ενεργοποιημένο το USB debugging.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα χθες την αναβάθμιση με Odin γιατί είχα EUR κωδικό. Το κινητό πάει σφαίρα πραγματικά φορτώνει πολύ ποιο γρήγορα τα sites, σε όλα καλύτερο από το Froyo αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Σχεδόν τα μισά παιχνίδια που έτρεχα με την 2.2 δεν μπορεί πλέον να τα τρέξει. Ειδικά αυτά τα HD της Gameloft μου στοιχίζουν που δεν τα τρέχει. Ξέρει κανένας τι παίζει; Μήπως υπάρχουν τίποτα ρυθμίσεις που μπορεί να διορθώσουν το πρόβλημα; Γιατί καλή η 2.3.3 αλλά αν δεν μπορεί να τρέξει τα μισά παιχνίδια τότε τι στο καλό αναβάθμιση είναι;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα χθες την αναβάθμιση με Odin γιατί είχα EUR κωδικό. Το κινητό πάει σφαίρα πραγματικά φορτώνει πολύ ποιο γρήγορα τα sites, σε όλα καλύτερο από το Froyo αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Σχεδόν τα μισά παιχνίδια που έτρεχα με την 2.2 δεν μπορεί πλέον να τα τρέξει. Ειδικά αυτά τα HD της Gameloft μου στοιχίζουν που δεν τα τρέχει. Ξέρει κανένας τι παίζει; Μήπως υπάρχουν τίποτα ρυθμίσεις που μπορεί να διορθώσουν το πρόβλημα; Γιατί καλή η 2.3.3 αλλά αν δεν μπορεί να τρέξει τα μισά παιχνίδια τότε τι στο καλό αναβάθμιση είναι;

 

Προφανώς θα χουν βγεί ενημερώσεις για τα παιχνίδια που αναφέρεις για να είναι συμβατά με GB αλλα δε τις εχεις κανει (?)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα χουν βγεί ενημερώσεις για τα παιχνίδια που αναφέρεις για να είναι συμβατά με GB αλλα δε τις εχεις κανει (?)

 

Δεν είναι αυτό. Το Racing Thander 2 το κατέβασα εχθές μετά την αναβάθμιση και το έχω αγοράσει κι όλας και πάλι δεν φορτώνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό. Το Racing Thander 2 το κατέβασα εχθές μετά την αναβάθμιση και το έχω αγοράσει κι όλας και πάλι δεν φορτώνει.

 

Τότε ίσως απλά να μην είναι συμβατό με GB.

Από οτι φαίνεται από εδώ

https://market.android.com/details?id=com.polarbit.rthunder2

εχει να γίνει update από το Μάρτιο.

Kαλύτερα να ρωτήσεις στο thread για apps και games

 

Edit: Μόλις πρόσεξα οτι αυτό είναι raging thunder 2 αρα ισως αναφέρομαι σε άλλο αν και δε βρήκα αυτο που λες...

Edited by _XrS_
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα χθες την αναβάθμιση με Odin γιατί είχα EUR κωδικό. Το κινητό πάει σφαίρα πραγματικά φορτώνει πολύ ποιο γρήγορα τα sites, σε όλα καλύτερο από το Froyo αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Σχεδόν τα μισά παιχνίδια που έτρεχα με την 2.2 δεν μπορεί πλέον να τα τρέξει. Ειδικά αυτά τα HD της Gameloft μου στοιχίζουν που δεν τα τρέχει. Ξέρει κανένας τι παίζει; Μήπως υπάρχουν τίποτα ρυθμίσεις που μπορεί να διορθώσουν το πρόβλημα; Γιατί καλή η 2.3.3 αλλά αν δεν μπορεί να τρέξει τα μισά παιχνίδια τότε τι στο καλό αναβάθμιση είναι;

 

Τελικά υπάρχει αναβάθμιση για EUR ή ακόμα περιμένουμε εμείς???:(

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το galaxy s από ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα πριν λίγους μήνες (το παρέλαβα επιτόπου, όχι μέσω courier). Δεν το έχω "πειράξει". Θέλω να εγκαταστήσω την επίσημη αναβάθμιση 2.3.3 και υποθέτω οτι το product code παιζει κάποιο ρόλο. Το product code όπως φαίνεται και από το kies είναι XEH. Μπορώ να το αλλάξω αν θέλω; Είναι σκόπιμο να το αλλάξω σε κάποιο ελληνικό; Να το αλλάξω στο EUR εφόσον έχω συνδεση με vodafone ή δεν έχει σημασία; Υπάρχει περιπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση, το hardware, ή το λογισμικό;

Παρακαλώ απαντήστε μου αν γνωρίζετε. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το galaxy s από ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα πριν λίγους μήνες (το παρέλαβα επιτόπου, όχι μέσω courier). Δεν το έχω "πειράξει". Θέλω να εγκαταστήσω την επίσημη αναβάθμιση 2.3.3 και υποθέτω οτι το product code παιζει κάποιο ρόλο. Το product code όπως φαίνεται και από το kies είναι XEH. Μπορώ να το αλλάξω αν θέλω; Είναι σκόπιμο να το αλλάξω σε κάποιο ελληνικό; Να το αλλάξω στο EUR εφόσον έχω συνδεση με vodafone ή δεν έχει σημασία; Υπάρχει περιπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση, το hardware, ή το λογισμικό;

Παρακαλώ απαντήστε μου αν γνωρίζετε. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Το product code ειναι δυσκολο να αλλαξει και μπορει να προκληθουν προβληματα στο τηλεφωνο. Μπορεις να επρασεις κατευθειαν στην επισημη ελληνικη χωρις να ασχοληθεις με το product code. Ακολυθησε τους οδηγους και θα εχεις ελληνικη gingerbread εντος εγγυησης.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα.περασα την ελληνικη εκδοση jvn μεσω odin..σημερα το πρωι το Αndroid system ηταν στο 33%=battery drain στο max..ειχα 2.2.1 κ περασα την νεα rom μετα απο factory reset...παρατηρησε κανεις κατι παρομοιο;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Battery drain;;

Με αρκετή ομιλία και wifi μετά από 2+ μέρες είμαι στο 50%.

 

Και εγώ παρατήρησα πως δεν κρατάει όπως πριν με 2.2. Πλήρη φόρτιση , πεφτω για ύπνο. Το πρωί 91%.

Link to comment
Share on other sites

Το product code ειναι δυσκολο να αλλαξει και μπορει να προκληθουν προβληματα στο τηλεφωνο. Μπορεις να επρασεις κατευθειαν στην επισημη ελληνικη χωρις να ασχοληθεις με το product code. Ακολυθησε τους οδηγους και θα εχεις ελληνικη gingerbread εντος εγγυησης.

 

Οταν λές να ακολουθήσω τους οδηγούς εννοείς να κάνω root ή να περιμένω πότε θα γίνει αυτόματα η αναβάθμιση σε gingerbread μέσω kies; Θα προτιμούσα να αναβαθμίσω μεσω kies (επίσημα) εκτός κι αν αυτο δεν είναι εφικτό για κάποιο λόγο οπότε να μην περιμένω μάταια. Αν δεν πρόκειται να γίνει αυτόματα τι μπορώ να κάνω εναλλακτικά;

 

Παραθέτω τα στοιχεία της συσκευής μου για όποιον μπορεί να με διαφωτίσει

GT-I9000 / 2.2.1 / I9000XXJPY / 2.6.32.9 / root@DELL105#1 / FROYO.XWIS8

τρεχουσα εκδοση υλικολογισμικού PDA:JS8 / PHONE:JPY / CSC:JS5 (XEH)

Link to comment
Share on other sites

Τότε ίσως απλά να μην είναι συμβατό με GB.

Από οτι φαίνεται από εδώ

https://market.android.com/details?id=com.polarbit.rthunder2

εχει να γίνει update από το Μάρτιο.

Kαλύτερα να ρωτήσεις στο thread για apps και games

 

Edit: Μόλις πρόσεξα οτι αυτό είναι raging thunder 2 αρα ισως αναφέρομαι σε άλλο αν και δε βρήκα αυτο που λες...

 

Ναι σωστά είναι Raging Thander 2, έκανα λάθος και είχες δίκιο κι όσον αφορά τις συμβατότητες. Κατέβασα τα ποιο καινούρια apk αρχεία της Gameloft και τα παιχνίδια παίζουν κανονικά και μάλιστα τα γραφικά τους μου φάνηκαν καλύτερα.

 

Τελικά υπάρχει αναβάθμιση για EUR ή ακόμα περιμένουμε εμείς???:(

Παιδιά η ίδια αναβάθμιση είναι απλά δεν έχει δοθεί στις συσκευές που αγοράστηκαν χωρίς συμβόλαιο και έχει περασμένες τις ρυθμίσεις της εταιρείας που την δίνει. Μπορείς να διαβάσεις πως θα το κάνεις από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 Δεν είναι τίποτα σπουδαίο αν προσέξεις και παίρνει όλο κι όλο κανένα μισάωρο. Απλά αν έχεις Wind μετά θα πρέπει να ζητήσεις της ρυθμίσεις από την εταιρεία και να τις περάσεις χειροκίνητα. Διαφορετικά περίμενε είπανε πως σε 10 -15 μέρες θα δοθεί και στους υπόλοιπους μέσω Kies.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Οταν λές να ακολουθήσω τους οδηγούς εννοείς να κάνω root ή να περιμένω πότε θα γίνει αυτόματα η αναβάθμιση σε gingerbread μέσω kies; Θα προτιμούσα να αναβαθμίσω μεσω kies (επίσημα) εκτός κι αν αυτο δεν είναι εφικτό για κάποιο λόγο οπότε να μην περιμένω μάταια. Αν δεν πρόκειται να γίνει αυτόματα τι μπορώ να κάνω εναλλακτικά;

 

Παραθέτω τα στοιχεία της συσκευής μου για όποιον μπορεί να με διαφωτίσει

GT-I9000 / 2.2.1 / I9000XXJPY / 2.6.32.9 / root@DELL105#1 / FROYO.XWIS8

τρεχουσα εκδοση υλικολογισμικού PDA:JS8 / PHONE:JPY / CSC:JS5 (XEH)

 

Aυτή η συσκευή είναι από Ουγγαρία, και το λογισμικό που έχεις είναι το τελευταίο επίσημο για σένα. Αν θέλεις να βάλεις gingerbread, ή θα περιμένεις να το δώσει η Samsung στην Ουγγαρία, που δεν ξέρουμε πότε θα είναι αυτό, ή απλά θα ακολουθήσεις τον οδηγό στο επισημασμένο θέμα για τις αναβαθμίσεις. Στη 2η περίπτωση μπορεί να χάσεις την εγγύησή σου, αλλα φλασάροντας πάλι την JS8 που έχεις τώρα, θα την ξανααποκτήσεις... αν και πολύ αμφιβάλλω ότι τα κοιτάνε αυτά, ειδικά εφ'όσον το IMEI της συσκευής σου θα δείχνει ότι εξαρχής προοριζόταν για την Ευρωπαϊκή αγορά.

 

Μπορώ να το αλλάξω αν θέλω; Είναι σκόπιμο να το αλλάξω σε κάποιο ελληνικό; Να το αλλάξω στο EUR εφόσον έχω συνδεση με vodafone ή δεν έχει σημασία; Υπάρχει περιπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση, το hardware, ή το λογισμικό;

Παρακαλώ απαντήστε μου αν γνωρίζετε. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Καλύτερα απλά να βάλεις το Ελληνικό firmware από πάνω, και να αλλάξεις το csc σε eur.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Από χθες το βράδυ έγινε και στο δικό μου η αναβάθμιση σε 2.3.3 , την επίσημη ελληνική (Ξανά λοιπόν μέσα στην εγγύηση) μέσω odin και ακολουθώντας φυσικά τον οδηγό του tyxerakia και τις οδηγίες κατά καιρούς των υπολοίπων παιδιών εδώ μέσα (το kies υπάρχει πλέον στον υπολογιστή καθαρά για ιστορικούς λόγους).

Επέλεξα ξανά το COS και έκανα και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και όλα καλά.

Τελικά αν ασχοληθείς και διαβάσεις λιγάκι (πραγματικά λιγάκι) πράγματα που αρχικά σου φαίνονται βουνό, είναι πολύ απλά και εύκολα.

 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές. Το κινητό μου φαίνεται ακόμα πιο γρήγορο από την 2.2.1, ενώ και το wifi έχω την αίσθηση ότι κλειδώνει άμεσα.

 

( Και μια απορία: Δεν βρίσκω το asphalt5 μέσα στο SamsungApps, να υποθέσω ότι ισχύει και για όλους αυτό έτσι; )

Edited by iaiantas
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έδωσε και η Πορτογαλία 2.3.3

PDA:JVH

PHONE:JVO

Build Info: May 2011

Ελληνικό swype, αρχικές εντυπώσεις φαίνεται πιο γρήγορη από τη 2.2.1, η κάρτα 2in1 της cosmote δουλέυει επίσης σωστά...η μόνη παρατήρηση είναι μετά την αναβάθμιση μου δείχνει ότι η μπαταρία είναι γεμάτη ενώ πριν ήταν στα 3/4.

Επανέρχομαι, τρομερή βελτίωση στο σήμα gps, κλειδώνει αμέσως. Στο quadrant μου δινει σκορ 925 ενώ η 2.2.1 1000 +...αυτό δεν είναι φυσιολογικό.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

sos! φλάσαρα την GT-I9000_COS_JVN και κάνει συνέχεια reboot αφού πρώτα μου εβγαλε το 3e rcovery. Tι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...