Jump to content

Archos Tablets


kotsarikos2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το Crypto Passepartout λεει τπτ?

Αν σε αυτο βάλεις εφαρμογες για android θα τρέξουν ?

Σε ρωταω γιατι το θελω για Gaming , μουσική και internet με όλα τα παρελκόμενα ... (Facebook , Twitter)

Ταινίες βλεπω στο ps3 bluray.

 

Αυτα πως τα βλέπεις ;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908296

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.662429

Edited by Ragnarok86
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά δεν μου αρέσει για τον λόγο ότι δεν έχει market που επίσης το θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα, παρόλο που υπάρχει ο τρόπος που περιέγραψα, αλλά είναι σπαστικό και καθόλου πρακτικό να το κάνεις όλη την ώρα. Εκτός αυτού, δεν νομίζω ότι θα συνεχίσουν να διατίθενται για πολύ αφού η Crypto βγάζει την καινούργια σειρά Nova Pad.

 

Σε περίπτωση που κοιτάς τα ονόματα τα οποία ενδέχεται να σου παρέχουν περισσότερη εμπιστοσύνη, έχε υπόψιν σου ότι και τα Crypto, Βitmore(Forthnet-InfoQuest), Spice(Πλαίσιο), είναι κλασσικότατες ΟΕΜ(χωρίς λογότυπο ή όνομα) "κινεζιές" στις οποίες βάλανε τα ονόματα Passepartout, Bitmore Tab, Spice. Εκτός των άλλων οι πωλητές εκεί που πωλούνται τα συγκεκριμένα tablets είτε είναι άσχετοι και απληροφόρητοι εντελώς έιτε εσκεμμένα παραπληροφορούν τον κόσμο σχετικά με τις ελλείψεις αυτών των tablets. Και τις περισσότερες φορές οι τεχνικές περιγραφές στα sites των "μεγάλων" είναι από άθλιες εώς πάρα πολύ άθλιες.

 

Tα 2 από e-shop δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους :) όπως και τα περισσότερα ως συνήθως. Για το πρώτο αν είναι πάρε το MID V7 που έχω στην υπογτραφή μου. Ίδια είναι, αλλά δεν θα σου κάνει δουλειά. Το δεύτερο είναι άλλη μία κλασική ΟΕΜ περίπτωση και αυτό που ξεχωρίζει είναι οι ελάχιστες ώρες αναπαραγωγής video που σημαίνει ότι η μπαταρία του δεν λέει. Στα λεφτά αυτά το Momo 8A είναι σαφώς καλύτερο.

Edited by Tabletistas
Link to comment
Share on other sites

Δεν με πρήζεις καθόλου :)

 

Καλό είναι αλλά έχει resistive οθόνη που πάντα δυσκολεύει την χρήση ενός tablet. Επίσης δεν έχει HDMI και έχει μικρή μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμα αυτά αλλά έχω την εντύπωση ότι εδώ μιλάμε για Archos, με τα υπέρ και τα κατά τους... :)
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμα αυτά αλλά έχω την εντύπωση ότι εδώ μιλάμε για Archos, με τα υπέρ και τα κατά τους... :)

 

Σωστή παρατήρηση, όμως τα τελευταία posts μεταφέρθηκαν εδώ από ξεχωριστό θέμα όπου ο Ragnarok86 ζήτησε πληροφορίες και για άλλα tablets εκτός των Archos.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο το crypto ιμαι πολυ ευχαριστημενος!To MIDV7 δεν εχει ουτε hdmi εχει εναν αρκετα αργο επεξεργαστη και δεν εχει εγγυηση!

Vodafone 858 Smart(Huawei U8160):Android 2.2

Crypto Passepartout 70 R84:Android 2.3

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σε όλους. Έχω το αrchos 80 "g9 και προσπαθω να του περάσω κάποιο πρόγραμμα gps αλλα από τρία προγράμματα που του έβαλα δεν τρέχει κανένα. Τα ίδια προγράμματα τρέχουν κανονικά στο s2 που έχω. Τι να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε όλα τα βασικά, ενεργοποίησε το gps και βγές έξω. Επίσης δες τι γίνεται με την "αδειοδότηση", διότι το Navigon ας πούμε κάθε φορά που ξεκινάει πρέπει να συνδεθεί και μέσω 3G ή WiFi για να τσεκάρει το licence...
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, το προηγούμενο post δεν το διάβασες?

Δεν εχω καταλαβει γιατι απλα εγω εχω γενιας 6 ταμπλετ επισης ειμαι νεος στο θεμα του ταμπλετ!!!Οποτε το ερωτημα ειναι μπορω να κανω φορματ το λογισμικο π εχει και να βαλω κατι αντιστοιχο σε iphone ipad??? η κατι π να ειναι εξισου γρηγορο στο δικο μου ταμπλετ???αν ναι και πως το κανω???

 

Ψάξε στο xda developers να βρείς cystom rom αποκλειστικά για το μοντέλο που έχεις. Τα Archos είναι ξεχωριστή περίπτωση το καθένα, οπότε πρέπει να βρείς κάτι που αντιστοιχεί στο δικό σου...

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε όλα τα βασικά, ενεργοποίησε το gps και βγές έξω. Επίσης δες τι γίνεται με την "αδειοδότηση", διότι το Navigon ας πούμε κάθε φορά που ξεκινάει πρέπει να συνδεθεί και μέσω 3G ή WiFi για να τσεκάρει το licence...

 

Εχω ελενξει νομιζω τα παντα(απο αυτα που ξερω)Ολες τις προσπαθειες τις εκανα εξω σε ανοικτο χωρο και με σιδεση wifi και ανοικτο gps αλλα τιποτε Σε ολα τα προγραμματα στην αρχη μαυριζει η οθονη και μετα απο 10" με πεταει εξω.Na ειναι προβλημα ασημβατοτητας των προγραμματων με αντροιτ 3.2 η προβλημα του ταμπλετ?

Link to comment
Share on other sites

H Archos έβγαλε ανακοίνωση για την αναβάθμιση των G9 tablets:

"Regarding the upgrade to ICS: We apologize for the delay, but it is important to us to deliver a smooth transition over to Android 4.0 and to make sure that your experience is a positive one. We fully anticipate deploying the upgrade within the next two weeks."

Ας ελπίσουμε ότι θα είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση μέχρι τις 15 Μαρτίου.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε ICS για τα G9!!!!

http://update.archos.com/9/gen9/gen9_4.0.4/firmware_archos_it4.aos

 

Version 4.0.4 - March 8th, 2012

 

Initial Ice Cream Sandwich 4.0.3 firmware release

MediaCenter Video: support for MKV3D on TV with automatic switch to best 3D mode

MediaCenter Video: allow to disable system notifications in video player

MediaCenter Video: collection of VOB files from DVD are now gathered into a single movie item

MediaCenter Music: integrate Music control panel in Lock Screen

MediaCenter info dialog: allow to edit the name used for performing the Movie and TVShow online search

File Manager: display a notification when file copy continues in background

File Manager: improved drag and drop support

File Manager: new option to prevent indexing of some storage/sdcard folders by multimedia library

Applications: more robust video conferencing support (Google talk, Skype etc.)

USB file transfer: a samba server is now activated on the tablet when using USB network tethering for easier file transfer on non Windows based hosts

Archos widgets: new USB network tether widget

External Keyboard: french layout has been expanded to handle AtlGr keys for special symbols

Accessories: Xbox gamepad support

Link to comment
Share on other sites

Χθες εγκατέστησα το update. Η διαδικασία αναβάθμισης σταμάτησε σε κάποιο σημείο και αναγκάστητα να επανεκκινήσω το tablet. Μετά την επανεκκίνηση ολοκληρώθηκε κανονικά η αναβάθμιση (υπήρχαν κάποια προγράμματα που δεν είχαν ρυθμιστεί αρχικά για άγνωστο λόγο).

 

Μετά την αναβάθμιση του tablet μου (80 G9 turbo) στην έκδοση 4.0 του Android, δε λειτουργεί η HDMI σύνδεση με την τηλεόραση. Απ' ότι φαίνεται υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα.

Υπάρχει κάποιος κάτοχος G9 tablet που να αντιμετωπίζει ανάλογο ζήτημα;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση του tablet μου (80 G9 turbo) στην έκδοση 4.0 του Android, δε λειτουργεί η HDMI σύνδεση με την τηλεόραση. Απ' ότι φαίνεται υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα.

Υπάρχει κάποιος κάτοχος G9 tablet που να αντιμετωπίζει ανάλογο ζήτημα;

 

Έκανα και εγώ την αναβάθμιση αλλά δεν έχω προβλημα παίζει κανονικά.

Να ρωτήσω κάτι. Έχω βάλει ένα προγραμα gps και είναι αρκετά γιγα όταν τοβαζω στη μνήμη του ταμπλετ παίζει κανονικά όταν τοβαζω στην κάρτα μνήμης όχι τη πρέπει να κάνω για να παίζει από την κάρτα γιατί έχω γεμίσει τη μνήμη του ταμπλετ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Έχω βάλει ένα προγραμα gps και είναι αρκετά γιγα όταν τοβαζω στη μνήμη του ταμπλετ παίζει κανονικά όταν τοβαζω στην κάρτα μνήμης όχι τη πρέπει να κάνω για να παίζει από την κάρτα γιατί έχω γεμίσει τη μνήμη του ταμπλετ?

 

Ίσως είναι προτιμότερο να απευθύνεις την ερώτηση στο θέμα GPS και πλοήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση δεν ξέρω πως μπορώ να κλείνω της εφαρμογές πχ ακόμη και όταν ανοίγω το ίντερνετ ξεκινά από τη σελίδα πού ειχα κλείσει την προηγούμενη μερα και όχι από την αρχική.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση δεν ξέρω πως μπορώ να κλείνω της εφαρμογές πχ ακόμη και όταν ανοίγω το ίντερνετ ξεκινά από τη σελίδα πού ειχα κλείσει την προηγούμενη μερα και όχι από την αρχική.

 

Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς τον προεγκατεστημένο internet browser. Θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις κάποιον καλύτερο, π.χ. τον Dolphin Browser HD. Ο Dolphin έχει την επιλογή "Έξοδος", ώστε να ανοίγει πάντα η αρχική σελίδα, όταν τον εκκινείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα

πριν λίγες μέρες απέκτησα ενα Archos 70 Internet 250Gb για λίγο παιχνίδι και καμιά εφαρμογή.

μιας και βρήκα χώρο είπα να βάλω λίιιγα αρχειάκια παραπάνω :D

έβαλα λοιπόν λιίιγες φώτο 24.000 τον αριθμό!!!:lol::lol:

αυτό έχει ως αποτέλεσμα να είναι συνεχώς σε κατάσταση updating multimedia library και να μου γεμίσει την system storage...

απορίες

1. υπάρχει τρόπος να μπορέσω να κρατήσω ολα αυτά τα αρχεία και να μη χρειάζεται να κάνει updating multimedia library και να δημιουργεί αντίγραφο στη μνήμη της συσκευής???

2.η συσκευή είναι root αλλά θέλω να τρέξω ενα πρόγραμμα που λέγετε WiFi Ad Hoc enabler για να μπορέσω να δώσω internet απο το κινητό αλλά οταν πάω να ανοίξω την εφαρμογή μου βγάζει μήνυμα

 

''unable to gain root access,please verify you have rooted your device.if already done,please grant this application root access''

 

έχει κανείς καμία ηδέα????

Edited by _KOSTASKELLAS_
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια πριν λιγες ημερες η αδελφη μου αγορασε το archos 7 home tablet v1 kai 8ελω να με βοη8ησετε να βρω update.επισης δεν παιρνει φακελους apk.τι 8α κανω χρειαζομαι βοη8εια:cry:
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το HT δεν είναι πιστοποιημένο από την Google, οπότε από το Appslib (market της Archos), κατεβάζεις το arctools το οποίο σου "περνάει" το κανονικό market, Gmail κ.λ.π. βασικές εφαρμογές. Στην συνέχεια ρυθμίσεις->εφαρμογές->άγνωστες πηγές και τσεκάρεις την επιλογή, ώστε να μπορείς να εγκαθιστάς .apk. Για update (και root) ψάχνεις στο xda γιατί κάθε Archos είναι διαφορετική περίπτωση, ακόμα και ίδια μοντέλα σε διαφορετικές διαστάσεις έχουν διαφορές.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα μια μεγαλη βλακια εβαλα στο archos 7 ΗΤ V1 android 2.2 froyo kai moy kollaei olo to tablet ase poy den dibazei th karta mirco sd kai οταν παω να το βαλω στον υπολογηστη ο υπολογιστης δεν μου το διαβαζει το ταμπετ τ να κανω? γενικα τ ταμπετ ειναι για πεταμα :cry::cry::cry::(

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα greeklish και να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες. Δες εδώ την ανακοίνωση κατάργησης των.

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύει υποτυποδώς, update από την μαμά εταιρεία... αλλοιώς στο service.
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω αλλα μιπος γινεται να το κανω εγω το service kαι αν δεν μπορω ποσο κοστηζει?

:worry:

 

κατεβασα usb driver alla τπτ δεν μ το διαβαζει ο usb driver einai τ google t να κανω?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα greeklish και να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες. Δες εδώ την ανακοίνωση κατάργησης των.

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish.

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Το update γίνεται over the air με σύνδεση wi fi και το archos υποχρεωτικά στην πρίζα (φορτιστή). Αν δεν παίζει, service...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...