Jump to content

HD2 : Εγκατάσταση Windows Phone 7 Mango


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 137
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει δυνατοτητα να κανει καποιος upload το "Radio με υποστηριξη 576mb ram"

 

To link ειναι νεκρο δυστυχως.

 

 

P.S.: Υπαρχει καπου thread για εγκατασταση ακομα πιο καινουριας εκδοσης των windows στο HTC HD2 απο αυτην? Οπως ας πουμε Windows Phone 7.5?

 

 

Ευχαριστω πολυ.

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ http://samsamuel.co.uk/hosted/ για τα radio

Από ρομ μπορείς να βάλεις μέχρι και tango http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=977

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω πολυ! Μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποιο απο ολα τα radio στο λινκ που μου εδωσες ειναι το "Radio με υποστηριξη 576mb ram" για να κατεβασω?
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω και παλι φιλε μου!

 

Μιας που τωρα βρηκα χρονο και θα κατσω να ασχοληθω λιγο και βλεπω πως υπαρχουν αρκετα ατομα εμπειρα που εχουν κανει την διαδικασια και ξερουν, πριν προχωρησω στην εγκατασταση της συγκεκριμενης ROM θα ηθελα να ρωτησω αν οσοι την εχετε, παρατηρησατε διαφορα bugs του τυπου μειωμενος χρονος μπαταριας η καποια λειτουργεια του τηλεφωνου να μην δουλευει καλα η οτιδηποτε αρνητικο που θα επρεπε να γνωριζει καποιος πριν προχωρησει στην συγκεκριμενη αναβαθμηση.

 

P.S.: Τα links για την mango ROM ειναι νεκρα επισης, αν καποιος εχει καποιο αλλο download link ας το παραθεσει γιατι δεν εχω ιδεα που μπορω να την βρω.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το φόρουμ δε θα βρεις πολλούς να έχουμε wp7 γιατί προτιμούμε android.Η ρομ που δείχνεις ειναι πλέον πολύ παλιά.Δεν έχει ελληνικά και μερικές ακόμη έξτρα λειτουργίες που προστέθηκαν αργότερα.Θα σου προτείνω να δοκιμάσεις αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1356833

τώρα απο bugs που υπάρχουν σε όλες τις ρομ.

1.μειωμένη διάρκεια μπαταρίας σε σχέση με wm αλλά και android.Eιδικά σε σχέση με wm δεν υπάρχει σύγκριση.Αμα έχεις και bt ακουστικό ειναι ακόμη χειρότερα.

2.Υπερθέρμανση.Το hd2 έτσι και αλλιώς ζεσταίνεται σχετικά εύκολα αλλά με τα wp7 λόγω του ότι η cpu δουλεύει συνεχώς στα 998mhz,υπερθερμαίνεται πιο εύκολα μετά από λίγη ώρα χρήσης.

3.Για να μπορείς να έχεις πρόσβαση στο marketplace πρέπει να επικοινωνήσεις με την ms μέσω chat για να πάρεις κωδικό ενεργοποίησης http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1356833 φυσικά δε θα τους πεις ότι έχεις hd2 αλλά hd7

Επισης κάποια στιγμή (χωρίς να υπάρχει χρονικός προσδιορισμός) περιμένουμε ένα μεγάλο update από τον cotulla,τον δημιουργό του magldr bootloader και όχι μόνο, με το οποίο θα λύνονται τα 1 και 2

Link to comment
Share on other sites

Οk φιλε, σ ευχαριστω και παλι εισαι αναλυτικοτατος. Λογικα θα δοκιμασω την πιο προσφατη rom που λινκαρες απο πανω.
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Oταν την βάλεις θα δεις ότι το hd2 ειναι σαν να φτιάχτηκε για να τρέχει με wp7.Τα τρέχει με απίστευτη ευκολία.Επισης κάτι που θα πρέπει να προσέξεις ειναι η κάρτα μνήμης σου,να ειναι συμβατή με τα wp7.Αν κατά την πρώτη εκκίνηση στο σημείο που λέει "εγκάτασταση εφαρμογών παρακαλώ περιμένετε" κάνει πάνω από 5-6 λεπτά,τότε η κάρτα σου δεν ειναι συμβατή και θα έχεις καθυστερήσεις στην εγκατάσταση εφαρμογών και στην αναπαραγωγή βίντεο.Δε παίζει τόσο ρόλο το class της κάρτας (μιλώ πάντα για sdhc κάρτες και όχι τις απλές 2gb micro sd γιατί με αυτές ειναι ακόμη χειρότερα) αλλά γενικότερα η συμβατότητα.π.χ. με μια toshiba 4gb class4 δε δουλευόταν με τίποτε το κινητό,ενώ με μια sandisk 16gb class2 όλα πήγαιναν κανονικά. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καπου εγινε καποιο λαθος απο μερος μου... Περναω μια χαρα την HSPL 2.08 και ολα καλα. Οταν ομως παω να εγκαταστισω το MAGLDR ενω βγαινει και στον υπολογιστη και στην οθονη του κινητου μου η μπαρα και μεσα σε 5 δευτερολεπτα φορτωνει στα 100% κλεινει το τηλ (κανει restart) και οταν ξανανοιγει μου εμφανιζει την λευκη οθονη με το σημα (πρασινα γραμματα) htc και καθεται εκει για παντα. Οτι και να κανω δεν φευγει εκτος αν βγαλω την μπαταρια. Δοκιμασα να το ξανανοιψω με πατημενο το power button μπας και μπει στις ρυθμισεις του MAGLDR αλλα τιποτα.

 

Οποιος γνωριζει κατι και μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα.

 

Ευχαριστω.

 

Ολα οκ το εφτιαξα ;)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Τελικα περασα επιτυχως την HD2 Pdaimatejam Rom Wp7.5 Tango 7.10.8779.8 v8.1 στο κινητο μου. Ολα βαινουν καλως μεχρι στιγμης, φιλε bbbb ειχες απολυτο δικιο... το HD2 οχι απλα υποστιριζει αλλα εχει φτιαχτει για να τρεχει σε αυτην την ROM.

 

Το μονο μελανο σημειο ειναι η μπαταρια. Δεχομαι να μην κραταει οσο πριν αλλα αυτο π γινεται ειναι υπερβολικο. Το αφηνω 2-3 ωρες και εχει φαει 30-40% μονο του... Διαβασα για το κολπακι με την καμερα κλπ... Το φορτισα πληρως, με το που ανοιξα το τηλεφωνο ανοιξα την βιντεοκαμερα το αφησα να εστιασει 5-6 δευτερα και την εκλεισα μπας και βελτιωθουν τα πραγματα αλλα τιποτα... Κανω κατι λαθος?

 

 

Υπαρχει καποιος τροπος για να κανουμε την μπαταρια να αντεχει περισσοτερο? Κατι πηρε το ματι μου για αλλαγη του radio επισης...

 

Αν ξερει καποιος ας μας διαφωτησει!

 

 

Ευχαριστω!

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Αν η ρομ έχει πάνω το software radio 5.71 τότε δε δουλεύει το κόλπο με την κάμερα.Xρειάζεται να βάλεις το radio 5.51

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1111613&highlight=radio+5+51 δυστυχώς πρέπει να ξαναφλασάρεις την ρομ από την αρχή

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως ειμαι τυχερος και οταν πηγαινω στις πληροφοριες μου λεει οτι εχω το 5.51! Το θεμα ειναι οτι ετσι κι αλλιως δεν βλεπω καποια διαφορα ακομα κι αν κανω το κολπο με την καμερα. Πρεπει και να τραβηξω video για καποια δευτερα η απλα ν' ανοιξω το video να εστιασω και σε 5-6secs να την κλεισω?
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Εστιάζεις και το κλείνεις.Προσωπικά όσες φορές κάνω αυτό το κόλπο,πάντα πιάνει.Το αποτέλεσμα μετά από αυτό ειναι να χάνω περίπου 1% ανά ώρα.Οπότε χωρίς χρήση,βγάζεις άνετα την μέρα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Παιδια εχω μερικα ψιλοπροβληματακια περι της εγκαταστασης των Windows Mango, και θελω μια μικρη βοηθεια απο εσας...

 

Στο τηλεφωνο μου εχω HSPL 3.03.0000 (official) και δεν μπορω να βρω την HSPL 2.08 για να ξεκινησω την εγκατασταση....

 

Οπως επισης πατησα στο Link της πρωτης σελιδας για την Mango Rom αλλα λειπει το αρχειο.........

 

Μπορει μηπως να μου το στειλει καποιος ? Στειλτε μου κανα Link με τα αρχεια........ Pleaseeeee

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποίησε το hspl 4 http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11499585&postcount=3

Οι διαθέσιμες wp7 rom υπάρχουν στο http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=977

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στο Link για τις Rom των Windows 7.5 που μου εστειλες φιλος, αλλα με βγαζει στην σελιδα του Multiupload, και πατωντας τα Link με πεταει σε κατι αθλια Banner-site με κατι ασχετα πραγματα.....

http://www.multiupload.nl/I9OW7AEUD0

 

Και το αλλο Link που εχει μου βγαζει ενα μηνυμα οτι το αρχειο δεν υπαρχει πλεον..

http://depositfiles.com/files/th0alqgtc (This file does not exist, the access to the following file is limited or it has been removed due to infringement of copyright.)

 

Θελει να κανω καποιο Register στο Multiupload για να μπορεσω να κατεβασω την Rom των windows 7.5 ?

Γιατι δεν κατεβαινει το αρχειο ρε παιδια ? Τι κανω λαθος ????????????

 

 

Οπως επισης στο πρωτο Post που υπαρχει το Link για το Radio με υποστήριξη 576ΜΒ RAM το πατησα και μου βγαζει http://www.megaupload.com/?d=T2Z40FIL μια εικονα για FBI και κατι τετοια....

Που πηγε και αυτο το ρημαδι το αρχειο ?

Χωρις αυτο το αρχειο γινεται να βαλω τα Windows 7.5 ?

 

Επισης μια τελευταια ερωτηση......... Υπαρχει Rom με Windows 7.5 στα Ελληνικα ?

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Φίλε σίγουρα απαντάς με βάση τα λινκ απο το προηγούμενο ποστ μου; Εγώ δεν έδωσα τα λινκ που μου δείχνεις :blink:

Μου λες ότι έχεις hspl 3.03 που σημαίνει ότι έχεις την wm rom 3.14 που έχει ήδη ράδιο 2.15.50.14

Πήγαινε μεσα στις ρυθμισεις της συσκευής ή κατά την εκκίνηση της συσκευής κάτω δεξιά βγαίνουν κάτι γράμματα.Η πρώτη σειρά πάνω λέει το ράδιο που έχεις.Εκει κατά 99,99999% όπως και μέσα στις ρυθμίσεις των wm θα λέει 2.15.50.14 oπότε έχεις ήδη το σωστό ράδιο και δε χρειάζεται να το ξαναπεράσεις.

Θα πας στο πρώτο λινκ που δίνω δηλαδή αυτό http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11499585&postcount=3 και απο το attachment θα πάρεις το hspl4.Θα το τρέξεις και θα επιλέξεις hspl 2.08.Ετσι μετά από αυτό θα μπορέσεις να περάσεις τον magldr.

To δεύτερο λινκ που δίνω δηλαδή αυτό http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=977 έχει τις τελευταίες wp7 rom.Ολες έχουν ελληνικά.Αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1356833 ειναι η πιο καινούρια που υπάρχει μέχρι τώρα που γράφεται αυτό το ποστ.Οπως θα δεις έχει 25 γλώσσες τις οποίες χωρίζει σε 3 ρομ.H rom v8.2 - 2 περιλαμβάνει και τα ελληνικά.

Η mango rom που υπάρχει στο πρώτο ποστ δεν έχει ελληνικά και ειναι πολύ παλιά.Τα λινκ της έχουν "πέσει" (και γιαυτό δεν μπορεις να την κατεβάσεις) και δεν ασχολείται κανεις να την ξανανεβάσει μιας και όπως είπα ειναι ήδη ξεπερασμένη.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα Tango περαστηκαν, αλλα μου βγαζει ενα μυνημα οτι η καρτα μνημης ειναι κατεστραμενη..... και δεν με αφηνει να μπω μεσα στο λειτουργεικο συστημα. Τι γινεται ρε παιδια ? Τι κολλημα εχει φαει ? Υα με τρελανει, η καρτα μνημης μια χαρα δουλευε στα Mobile 6.5

 

Δοκιμασα με 2 καρτες μνημης που εχω, (μια Kingston 8GB class 4 και αλλη μια SanDisk 2GB Class 4) αλλα τιποτα, δεν αναγνωριζει καμια.

 

Το θεμα ειναι οτι οι καρτες μνημης δεν αναγνωριζονται πλεον ουτε και απο τον υπολογιστη, οπου δοκιμασα να τις βαλω για τις κανω Format... τι εγινε ? τις κατεστρεψε το HD2 ????

 

Εκανα καποια πειραματα εκει που σου βγαζει την αρχικη εικονα 12345 GO GO............ αλλα δεν πετυχε τιποτα..........

 

Καπου διαβασα οτι πρεπει με καποιο πληκρο να σταματησεις την εικονα στο "12345 GΟ GO" και εκεινη την στιγμη να βαλεις την καρτα μνημης για να την φλασαρουν τα Windows Tango......... ειναι σωστο αυτο, ισχυει ?

Μηπως τα Tango θελουν καρτα μνημης μονο Class 10 ????

 

Πως παγωνουμε την εικονα ρε παιδια στο 12345 GΟ GO ? Με ποιο πληκτρο ? Καποια αλλη λυση για λειτουργησει επιτελους το HD2 ????

 

Αν παω και αγορασω μια καινουργια καρτα Class 10 του κουτιου θα λειτουργησει αμεσως στο τηλεφωνο ή θελει παλι διαδικασιες ?

 

Εχω μεινει χωρις τηλεφωνο τωρα..........

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Να σας παραθεσω και μια εικονα απο την εγκατασταση των Tango.........

 

Αυτο μου εμφανισε οταν ολοκληροθηκε η εγκατασταση... λεει οτι εχει καποια λαθη.

 

Εχει γινει σωστα η εγκατασταση ή οχι ?

 

http://i47.tinypic.com/1zz16b5.jpg

HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου την εχει δωσει ασχημα το τηλεφωνο........ εχω κατεβασει την official Rom RUU_Leo_S_HTC_ELL_3.14.482.2_Radio_15.42.50.11U_2.15.50.14_LEO_S_Ship

 

Αλλα η εγκατασταση μενει τηο 0% και δεν προχοραει ?

 

Τι θελει ρε παιδια για να δουλεψει επιτελους ? Εστω να το παω πισω στην Official.........

HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Να σας παραθεσω και μια εικονα απο την εγκατασταση των Tango.........

 

Αυτο μου εμφανισε οταν ολοκληροθηκε η εγκατασταση... λεει οτι εχει καποια λαθη.

 

Εχει γινει σωστα η εγκατασταση ή οχι ?

 

http://i47.tinypic.com/1zz16b5.jpg

 

Πριν κανείς εγκαταστήσει την ρομ πρέπει να πας μέσο Magldr και να κανείς clearsd

 

δες το video στα πρώτα βήματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 1000 ευχαριστω σε ολους για την βοηθεια σας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Κατι τελευταιο... το Market Place λειτουργει κανονικα ? Κανενα καλο πργραμμα πλοηγησης ?

 

Και μερικα αρνητικα της αναβαθμισης σε Windows Tango.

 

1) Το HD2 υπερθερμενεται !!! Tο νιωθεις οτι καει !!!!

2) Η μπαταρια κραταει πολυ λιγο.......... σε 4-5 ωρες χρησης απο 100% παει στο 10%, με τα Mobile 6.5 μου κρατουσε τρια 48ωρα....

Υπαρχει καποια λυση για αυτα τα προβληματα ?

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Απο προγραμματα πλοηγησης υπαρχουν:nokia drive,navigon,navigation Greece και το locations της HTC.

Τα προβλήματα που αναφερεις ειναι γνωστα και δυστυχώς δεν τα εχει λυσει κανεις ακομη.παντως αποκλειεται με wm να σου κρατουσε 3 48ωρα δηλαδη εξι μερες.για να μπεις στο marketplace πρεπει να επικοινωνησεις με την Microsoft και να παρεις κωδικο ενεργοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...