Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι η τριτη φορα που μεσα σε καποιους μηνες, το ιδιο -οχι τοσο κεντρικο- κομματι της κηφισιας μενει με ελαχιστο εως ανυπαρκτο σημα (οδοι αλωνιων, ομηρου κτλ).

 

την πρωτη φορα ηταν μαλλον μια κεραια που ξηλωθηκε... τις αλλες δυο ομως;;

 

η κατασταση εχει ετσι εδω και ακριβως μια βδομαδα, ενω ειναι ενημερη η βοντα απο την πρωτη κιολας μερα (μετα απο 6 κλησεις,γιατι κοβοταν η γραμμη)...

Link to comment
Share on other sites

ειναι η τριτη φορα που μεσα σε καποιους μηνες, το ιδιο -οχι τοσο κεντρικο- κομματι της κηφισιας μενει με ελαχιστο εως ανυπαρκτο σημα (οδοι αλωνιων, ομηρου κτλ).

 

την πρωτη φορα ηταν μαλλον μια κεραια που ξηλωθηκε... τις αλλες δυο ομως;;

 

η κατασταση εχει ετσι εδω και ακριβως μια βδομαδα, ενω ειναι ενημερη η βοντα απο την πρωτη κιολας μερα (μετα απο 6 κλησεις,γιατι κοβοταν η γραμμη)...

 

τελικα μετα απο 9 μερες και ενω ειχαν περασει τοσες εργασιμες και ενα Σαββατο πρωι, το προβλημα διορ8ω8ηκε καποια στιγμη το μεσημερι προς απογευμα...

 

παλι καλα βεβαια...

 

χωρις ομως να υπαρχει καποια ενημερωση απο καποιον...αφου πλεον το κινητο ειναι εργαλειο δουλειας για καποιους, θα επρεπε να υπαρχει καποια ενημερωση (εστω και κατ εκτιμηση ) για το ποτε θα λυνοταν το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

ειναι η τριτη φορα που μεσα σε καποιους μηνες, το ιδιο -οχι τοσο κεντρικο- κομματι της κηφισιας μενει με ελαχιστο εως ανυπαρκτο σημα (οδοι αλωνιων, ομηρου κτλ).

 

την πρωτη φορα ηταν μαλλον μια κεραια που ξηλωθηκε... τις αλλες δυο ομως;;

 

η κατασταση εχει ετσι εδω και ακριβως μια βδομαδα, ενω ειναι ενημερη η βοντα απο την πρωτη κιολας μερα (μετα απο 6 κλησεις,γιατι κοβοταν η γραμμη)...

 

Και παλι ξηλωθηκε κεραια.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο 9 μερες και ενω ειχαν περασει τοσες εργασιμες και ενα Σαββατο πρωι, το προβλημα διορ8ω8ηκε καποια στιγμη το μεσημερι προς απογευμα...

 

παλι καλα βεβαια...

 

χωρις ομως να υπαρχει καποια ενημερωση απο καποιον...αφου πλεον το κινητο ειναι εργαλειο δουλειας για καποιους, θα επρεπε να υπαρχει καποια ενημερωση (εστω και κατ εκτιμηση ) για το ποτε θα λυνοταν το προβλημα

 

Και στην περιοχή Επταπυργίου Θεσ/νικης,όταν απενεργοποιήθηκε κεραία πριν κάποιους μήνες,επανήλθε το καλό σήμα(όχι όσο ήταν όταν λειτουργούσε η κεραία,αλλά γενικά καλό,χωρίς προβληματα),μετά από 2 βδομάδες περίπου!Προφανώς,προχωρούν σε αναδιάταξη συχνοτήτων και προτεραιοτήτων για να καλυφθουν όσο γίνεται αποτελεσματικότερα αυτές οι περιοχές!Και το καταφέρνουν(όσο μπορούν βέβαια)

 

Και παλι ξηλωθηκε κεραια.

 

Έλα;;!!Δεν το πιστεύουμε!!Είναι κατι πρωτοφανές!!:p Μα καλά,δεν έχουν τι να κάνουν όλοι οι αργόσχολοι και ασχολούνται με το ξήλωμα κεραιών;;Έλεος πια!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ξηλωθηκε κεραια.

 

ξερεις για το συγκεκριμενο θεμα;;

 

Τωρα μπηκε αλλη στη θεση της;;

 

Ελπιζω αυτη τη φορα να εχει αδεια ή ο,τι αλλο χρειαζεται ωστε να μην μπορει ο καθενας να την κατεβασει

Link to comment
Share on other sites

ξερεις για το συγκεκριμενο θεμα;;

 

Τωρα μπηκε αλλη στη θεση της;;

 

Ελπιζω αυτη τη φορα να εχει αδεια ή ο,τι αλλο χρειαζεται ωστε να μην μπορει ο καθενας να την κατεβασει

 

Απο οτι ακουσα ξηλωθηκε η κεραια που ηταν απο το 93 (!!) στην Κηφισίας κοντά στο στην πλατεια. Δεν ξερω αν μπηκε νεα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτες οι παλιες κεραιες του '93 ειναι γνωστο, ειναι παλαιας τεχνολογιας και εκπεμπουν ραδιενεργεια...Ελεος..ποσο βλακες ειναι..16 χρονια δεν ειχαν προβλημα? Τωρα το βρηκαν?
Link to comment
Share on other sites

ειναι παλαιας τεχνολογιας και εκπεμπουν ραδιενεργεια...

 

ΤΙ?

ΠΟΙΟΣ?

ΠΟΥ?

ΠΩΣ?

ΠΟΤΕ?

ΓΙΑΤΙ?

 

Τί εκπέμπουν λένε οι κεραίες???

 

Άμα είναι έτσι να βάλουν μια τέτοια σπίτι μου να βάλω δίπλα και ένα αντιδραστήρα μπας και γλυτώσω κανά φράγκο απ' τη ΔΕΗ:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να πεις οτι ξηλωθηκαν επειδη εμποδιζε τα πουλια να αναπαραχθουν και τα χελιδονια να μην ερθουν... μαλλον αυτος ειναι ο λογος!!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο 9 μερες και ενω ειχαν περασει τοσες εργασιμες και ενα Σαββατο πρωι, το προβλημα διορ8ω8ηκε καποια στιγμη το μεσημερι προς απογευμα...

 

παλι καλα βεβαια...

 

χωρις ομως να υπαρχει καποια ενημερωση απο καποιον...αφου πλεον το κινητο ειναι εργαλειο δουλειας για καποιους, θα επρεπε να υπαρχει καποια ενημερωση (εστω και κατ εκτιμηση ) για το ποτε θα λυνοταν το προβλημα

 

και ναι, για αλλη μια φορα , δεν εχουμε παλι σημα στην περιοχη. Ενω το Σαββατο επανηλθε (4-5/5), εχτες Δευτερα παλι τα ιδια (0-1/5 με πολλες χαμενες κλησεις, το κινητο κολλημενο στο τζαμι κτλ κτλ)

 

και επειδη κουραστηκα (και σας κουρασα κι εσας) αλλα και αφου ΚΑΝΕΙΣ δεν ξερει να μας πει τι γινεται και εως ποτε θα γινεται, λεω να φιληθουμε σταυρωτα με τη βοντα. Θα ακολουθησω τη συμβουλη της , θα κρατησω τον παλιο μου αριθμο (βλεπε διαφημιση με σκυλακι που ειναι ετοιμο να κλαψει στην σελιδα της) και να αναζητησω την τυχη μου σε καμια αλλη πορτοκαλια...

Link to comment
Share on other sites

Θές να σε πάρουν και τηλέφωνο? Χλωμό να πάρεις τέτοιες πληροφορίες κλπ. Άλλαξε εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

θελω οταν τους παιρνω εγω τηλεφωνο να ξερουν και να μου λενε τι και εως ποτε συμβαινει.

Και αν δεν ξερουν, τοτε ναι, να με παιρνουν και τηλεφωνο.

 

Αλλα μαλλον μιλαω για το CC καποιας αλλης εταιριας, σε καποια αλλη χωρα...

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχει σήμα, που να τον πάρουν τηλέφωνο? :lol: :p

 

Όντως, δεν είναι Ελλάδα το τηλεφωνικό κέντρο που μιλάς, στην Μποτσουάνα είναι η ακριβής τοποθεσία...

Link to comment
Share on other sites

Πού πήγε το full έως τα υπόγεια σήμα 3g της Vodafone στα Κάστρα Θεσ/νίκης,οέο;; :confused: Το οποίο εδώ και 2 μέρες υπήρχε;;Στα ξαφνικά από χτες,η κάλυψη 3g στην περιοχή ξαναγύρισε στα επίπεδα που υπήρχε μέχρι πρότεινως,δηλαδή μέτρια πράγματα σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους και handover σε gsm στις κλήσεις!Τι στο καλό κάνουν;;Πειράματα;; :mad:
Link to comment
Share on other sites

και ναι, για αλλη μια φορα , δεν εχουμε παλι σημα στην περιοχη. Ενω το Σαββατο επανηλθε (4-5/5), εχτες Δευτερα παλι τα ιδια (0-1/5 με πολλες χαμενες κλησεις, το κινητο κολλημενο στο τζαμι κτλ κτλ)

 

και ξανα full σημα...αγνωστο για ποσο θα κρατησει...

προφανως καποιο προβλημα υπαρχει...και προφανως το προσπαθουνε... γιατι ομως να μην υπαρχει ενημερωση οταν τους παιρνεις τηλεφωνο;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παρατήρησε κανείς θεαματική βελτίωση στο σήμα στην περιοχή των Άνω Ιλισίων...ελπίζω να μην είναι η ιδέα μου..
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παρατήρησε κανείς θεαματική βελτίωση στο σήμα στην περιοχή των Άνω Ιλισίων...ελπίζω να μην είναι η ιδέα μου..

 

Κάτι μου λέει ότι κάποιοι δούλευαν πυρετωδώς 1η Μαϊου για να μη τους πιάσουν τις υπόλοιπες μέρες να βάζουν κεραίες...:lol: Κατάντια...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και μέσα στο Πάσχα δούλεψαν πυρετωδώς για 3η γενιά στην Θεσ/νίκη,σε κάποιες περιοχές!Τα μπράβο και τα συγχαρητήρια στους τεχνικούς πρέπει να πάνε,όχι τόσο στην εταιρία..Άντε να συνεχίσουν ακόμη πιο δυναμικά!Μια παρατήρηση περί κάλυψης:η Εδεσσα καλύπτεται με 3η γενιά από κεραία που βρίσκεται δίπλα από της Κόσμο στο βουνό;;Διότι πρόσφατα που την επισκέφθηκα είχε μέτριο-αδύναμο σήμα 3ης γενιάς σε εξωτερικούς χώρους μάλιστα!Χρειάζονται επειγόντως τουλάχιστον 2 κεραίες εντός πολης συν αυτές στον ήδη υπάρχοντα ιστό!Επίσης,λίγη περισσότερη κινητοποίηση στην Μαγνησία δε βλάπτει...Πλην του Βόλου όπου υπάρχει το γνωστό πρόβλημα,δε βλέπω γιατί να μένει χωρίς 3η γενιά και χωρίς ποιοτική 2η ο υπόλοιπος νομός...Ανεπίτρεπτη η κάλυψη του νομού και πραγματικά ντροπιαστική η εικόνα..Είναι ρεζίλι να πιάνει -100 με -95 dBm η εταιρία μέσα στα ίδια της τα μαγαζιά σε αρκετές περιοχές..Και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στον Βόλο αλλά και σε Αλμυρό,Αγχίαλο κλπ,κλπ..Βελτίωση με προσθήκη 3ης γενιάς παρατήρησα μόνο στην Χρυσή Ακτή Παναγίας,αλλά έχω την αίσθηση ότι ο ιστός που καλύπτει την περιοχή βλέπει βιομηχανική περιοχή εν μέρει και η περιοχή καλύφθηκε επειδή έτυχε!Mixtri,κανω λάθος ή εκείνος ο κακόμοιρος ιστός που προσπαθεί να καλύψει τα ακάλυπτα σε όλη την τριγύρω περιοχή δε βλέπει ΒΙ.ΠE.;;
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι κάποιοι δούλευαν πυρετωδώς 1η Μαϊου για να μη τους πιάσουν τις υπόλοιπες μέρες να βάζουν κεραίες...:lol: Κατάντια...

 

Κατάντια ξεκατάντια δεν με χάλασε καθόλου!:lol:.

Τέτοιοι που είμαστε τι να κάνουν και οι εταιρείες με τις κεραίες τους; Το παλεύουν όσο μπορούν!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πρόσφατη αναφορά μου σε προβληματικό σήμα σε τμήμα της οδού Μητροπόλεως (Θεσσαλονίκη) στην Εξυπηρέτηση Πελατών, μου ήρθε σήμερα μήνυμα στο κινητό:

"Στη περιοχή που μας αναφέρατε διαπιστώθηκαν σημεία ελλειπούς κάλυψης. Γίνονται προσπάθειες ενίσχυσης του σήματος."

Ας ελπίσουμε πάντως οι προσπάθειες να έχουν ...αίσιο τέλος!

Link to comment
Share on other sites

καλή υπομονή johny-b... και εγώ αυτό το sms έλαβα πριν...... κανά 8μηνο και τώρα είδα φως!!!!!

 

Παιδιά

 

να είστε σίγουροι ότι οι τεχνικοί έχουν επίγνωση σχεδόν όλων των κενών κάλυψης, τα δικά μας μηνύματα σπάνια προσθέτουν κάτι. Αυτό επίσης σημαίνει ότι για να να μην έχει διορθωθεί το πρόβλημα, μάλλον είναι σύνθετο.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί οι τεχνικοί είναι μπροστά, να πάν ανα πάσα στιγμή παντού, είναι έτοιμοι να τελειώσουν τη δουλειά σε μια μέρα και λιγότερο. Δεν φταίνει αν υπάρχουν ΒΟΔΙΑ σε γραφεία.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όμως και οι περιοχές στις οποίες η εταιρία δεν πυκνώνει το δίκτυό της και επιμένει να τις αγνοεί πεισματικά απ'την αρχή λειτουργίας του δικτύου της,όπως π.χ. Ο νομός Μαγνησίας,όπου γενικά έχει αραιό δίκτυο και παρά τις καταχωρήσεις διαφόρων,τον αγνοεί..Εκεί δε φταίνε αυτα τα βόδια που δεν παραχωρούν τις άδειες..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...