Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο δικό μου κινητό το vodafone smart 4 max , υπάρχει μια εγκατεστημενη εφαρμογή που εχει εγκαταστήσει η Vodafone και λέγεται "Netperform" , η οποία μετράει την ταχύτητα του 3G και 4G δικτυου και επίσης σου δείχνει και χάρτη μέσω του google maps , πού βρισκόμαστε την ώρα που κάνουμε την μέτρηση και από ποια κεραία περνουμε εκείνη την στιγμη . ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ εφαρμογή , την χρησιμοποιώ συχνα .

 

Να ρωτησω και κατι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ : Με αφορμή τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ πλημμύρες που είχαμε στον Έβρο ειδικά (αλλά και αλλού) , θέλω να ρωτησω όταν η στάθμη του νερου ανεβαίνει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ πάνω απο το έδαφος και εκκενωνονται ΧΩΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ , οι κεραίες των εταιριών κινητής τηλεφωνίας ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ καθόλου η ΟΧΙ ? Αμα μπείτε στο youtube και πατησετε "πλημμύρες Έβρος" η "πλημμύρες Ορμενιο" , το βορειότερο χωριό της Ελλάδας , θα νομίζετε οτι στις περιοχές αυτές έπεσε κανένας κομήτης , ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ . Αν ξέρετε , πείτε μου , τι πιστευετε γι ' αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Aν πας απο τα Λαβαρα μεχρι Καστανιες και Ορεστιαδα θα δεις οτι ολοι οι πυργοι ειναι σε μηκος του ποταμου αλλα σε υψωματα που δεν υπαρχει περιπτωση να βρεθουν κατω απο το νερο.Δεν γνωριζω αν υπαρχουν γεννητριες στη βαση τους αλλα εφοσον εχουν και να κοπει η παροχη ρευματος δεν νομιζω να εχουν προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Στα Χανια η cosmote εχει ΠΙΟ ΕΠΕΚΤΑΜΕΝΟ δικτυο 4G απο την Vodafone , φιλε zerokill ?

 

Και μια ερωτηση προς ολους : Στις Σερρες η Vodafone εχει 4G ή οχι ?

 

Στα Χανιά Ναι η cosmote εχει πολυ μεγαλυτερη καλυψη σε 4G απο οτι η vodafone.

Σερρες δεν εχει σε κανενα σημειο 4G

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα έχει κάλυψη 4G στις Σέρρες η cosmote . Σ' ευχαριστώ πολύ ;)

 

Δεν εχω ιδεα για την Cosmote αλλα στο site λεει αναλυτικα αν υπαρχει διαθεσιμο το δικτυο 4G υπαρχει αναλυτικος χαρτης με τις περιοχες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανένας φίλος κάποια μέτρηση της ταχύτητας του 4G δικτύου της Vodafone στο Σύνταγμα , στην Ομόνοια η στο κέντρο της Θεσσαλονίκης ? Θα με ενδιέφερε η απάντηση του .
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ταχύτητες , ΚΑΘΟΛΟΥ άσχημες ;) Δεν λέω όχι σε μεγαλύτερες , αλλά δεν είμαι και δυσαρεστημένος .
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω κατι τον φιλο TakeOverNet αλλα και οποιον αλλο φιλο , αρκει να ΓΝΩΡΙΖΕΙ : Η Vodafone και η Cosmote , τωρα που μιλαμε (Φεβρουαριος 2015) , εχουν κανει ΟΛΕΣ της κεραιες τους ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ να προσφερουν απλο 3G , H και Η+ ή σε ενα ποσοστο 70-80% της Ελληνικης Επικρατειας ? Συγγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση μου , αν ΔΕΝ ισχυει κατι τετοιο . Απαντηστε μου αν ξερετε ΣΙΓΟΥΡΑ γι' αυτο .
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως η Vodafone έχει ρίξει βάρος στο 4G και σε πολλά σημεία οι ταχύτητες είναι άστα να πάνε με 3G ακόμα και αν το σήμα δείχνει φουλ. Στο σπίτι μου (αγ. Δημήτριο Αττικής) με υποτίθεται καλό σήμα πιάνει μετά βίας 2-2,5 mbps. Με συσκευή LTE και το σήμα στη μέση πιάνει πάνω από 20. Αντίστοιχα η cosmote έχει εδώ 11-15 σε 3G και έως 65 σε 4G. Στο εξοχικό μου (Τήνος) πέρυσι το καλοκαίρι είχα τεράστιο πρόβλημα καθώς μέσα στη χώρα και δεν έπιανε καν 3G. Και όταν δοκίμασα cosmote για πλάκα και είχα μέχρι 20 στο 3G και από 80 έως 120 στο 4G (και τονίζω το γεγονός ότι δεν μιλάω για κάποιο αστικό κέντρο) ήταν ο λόγος που με έκανε να αλλάξω και να χρησιμοποιώ το cosmote σαν κύριο νούμερο, μιας και τα δύο έχουν ακριβώς το ίδιο κόστος ανά μήνα όντας φοιτητικά.
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εδω Κρητη τουλαχιστον στην περιοχη εξω απο τα Χανια οπως νοτια παλαιοχωρα,Σούγια,Δυτικα στο Ελαφονησι .. αλλα και λιγο εξω απο τα Χανιά οπως Αγια Μαρίνα (κατω σταλός) ενω το σημα δειχνει φουλ 3G οι ταχυτητες δεν ξεπερνανε τα 2Mpbs.Τραγικα χαμηλη η ταχυτητα.

Στο Ρέθυμνο μεσα στην πολη παντως η καλυψη 3G ειναι καλη με μετριες ταχυτητες.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι σταθμοί dual και κανένας δεν υποστηρίζει απλό 3G. hsdpa και hsupa

 

Απο οτι εχω δει, υπάρχουν micro only 2g η only 3g

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι σταθμοί dual και κανένας δεν υποστηρίζει απλό 3G. hsdpa και hsupa

 

Απο οτι εχω δει, υπάρχουν micro only 2g η only 3g

 

απο αυτα μαλλον θα εχουν στα απομερα εδω στην Κρητη... :p

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα έχω δει πολλά micro.

Επίσης Χανιά είναι γεμάτη η πόλη.

Αλλά αυτά έχουν εμβέλεια καμία 200 μέτρα το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα έχω δει πολλά micro.

Επίσης Χανιά είναι γεμάτη η πόλη.

Αλλά αυτά έχουν εμβέλεια καμία 200 μέτρα το πολύ.

 

Γεματη αλλα στην πολη το σημα 3G ειναι ανυπαρκτο μεσα σε πολυκατοικιες και σε πολλες περιοχες.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είμαι τόσο γκαντέμης, στην περιοχή που μένω τώρα στην Άρτας έχουμε φουλ 3G σήμα αλλά η ταχύτητα είναι 1 Mbps ή και λιγότερο!!!!! Σε άλλες περιοχές της πόλης η ταχύτητα είναι υψηλή..

 

Επίσης τώρα με το πέρασμα σε ψηφιακό σήμα στην περιοχή της Κω ελπίζω να δούμε και εκεί 4G από την Vodafone..

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είμαι τόσο γκαντέμης, στην περιοχή που μένω τώρα στην Άρτας έχουμε φουλ 3G σήμα αλλά η ταχύτητα είναι 1 Mbps ή και λιγότερο!!!!! Σε άλλες περιοχές της πόλης η ταχύτητα είναι υψηλή..

 

Επίσης τώρα με το πέρασμα σε ψηφιακό σήμα στην περιοχή της Κω ελπίζω να δούμε και εκεί 4G από την Vodafone..

Πέρσι που είχα ερθει αέρα είχα αναφέρει το πρόβλημα και μου απάντησαν ότι ήταν παρεμβολές στον σταθμό

 

 

Δεν το δηλώνεις και εσυ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στον Βόλο υπάρχουν micro take ?

 

Εδώ Πάει πολύ παλιά. Δεν θυμάμαι. Αλά λογικά ναι. Αυτά δεν χρειάζονται παν άδεια. Νομίζω τα έχει όλα (;) κάπου στο Vodafone.gr

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεματη αλλα στην πολη το σημα 3G ειναι ανυπαρκτο μεσα σε πολυκατοικιες και σε πολλες περιοχες.

 

Λογικό 2G τα θυμάμαι και εγώ.

Αυτά είναι κυρίως για να ενισχύει indoor κάλυψη και χωρητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι που είχα ερθει αέρα είχα αναφέρει το πρόβλημα και μου απάντησαν ότι ήταν παρεμβολές στον σταθμό

 

 

 

 

 

Δεν το δηλώνεις και εσυ;

 

 

Επικοινώνησα μαζί τους και μου πήρε μισή ώρα για να καταλάβουν το πρόβλημα! Σε άλλο σημείο της πόλης (άλλη κεραία) το ιντερνέτ πάει σφαίρα! Στην περιοχή απλά δεν πάει! Προσπαθούσε με το ζόρι να μας πει πως είχαμε υπερβεί το ημερήσιο όριο...

Link to comment
Share on other sites

Τι συζηταμε τωρα ρε παιδια οταν σε πολυ κεντρικα σημεια της Αθηνας (Κολωνακι, Εξαρχεια και Γκαζι) το 3G σημα ειναι εικονικο και εχουμε μονο 2G....

Και ολοι οι φιλοι μου στην παρεα με Cosmote εχουν φουλ 3G σημα και μια χαρα ταχυτητες...

Να εχεις 2,8 GB Internet και να μην μπορεις να τα χρησιμοποιησεις πουθενα... Το ιδιο χαλια σημα και στο Βορεια Προαστεια (Κηφισια, Νεα Ερυθραια, Δροσια, Ανοιξη, Αγιος Στεφανος...).

Εχεις και καλα 3G σημα εξω απο το μαγαζι ή το σπιτι (και αυτο μετριο) και μολις μπεις μεσα μονο 2G...

Ειναι να μη θες να πας στην Cosmote μετα ;;;

Τραγικη κατασταση για τετοια εταιρια εν ετη 2015...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στον Βόλο που μένω , το 3G και 4G της Vodafone και της Cosmote , πάνε ΣΦΑΙΡΑ σε ταχύτητες , ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ όμως . Προχθες πήρα το τρένο απο Βόλο και πήγα στην Λάρισα και είδα τα 4G δίκτυα των Vodafone και Cosmote . Και τα 2 δίκτυα είναι ΠΙΟ ΕΠΕΚΤΑΜΕΝΑ γενικά απο τον Βόλο (λογικό αυτό) και ΕΛΑΦΡΩΣ με μεγαλύτερες ταχύτητες . Στην καρδιά της Λάρισας , στην Κεντρική Πλατεία , καθως και στην πλατεία ταχυδρομείου , οι 2 εταιρείες έχουν ΚΟΡΥΦΑΙΟ 4G σήμα και ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ταχύτητες . Μόνο στον ΟΣΕ στην Λάρισα που είναι κόμβος με εκατοντάδες ανθρώπων καθημερινά , η Cosmote έχει ΜΕΤΡΙΟ 4G σήμα και μικρότερες ταχύτητες , οπου στο ίδιο σημείο η Vodafone είναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ . Στην Κεντρική Πλατεία της Λάρισας , εκανα μέτρηση ταχύτητας και των 2 4G δικτύων και τελικά η Cosmote βγήκε ΠΡΩΤΗ με 57,4 mbps download και 32.8 mbps upload και η Vodafone ΔΕΥΤΕΡΗ με 42.4 download και 14.2 upload . ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΗΜΑ οι ταχύτητες της Vodafone .

 

Μου κάνει εντύπωση ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ όμως που αναφέρεις πως σε ΤΟΣΟ κεντρικές και πυκνοκατοικοιμενες περιοχές της Αθήνας , η Vodafone στο 3G λες οτι είναι μέτρια. Όταν θα πάω Αθήνα θα το δω. Βέβαια παίζει ρόλο και η συσκευή που χρησιμοποιεί ο καθένας .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να παίζει ρόλο η συσκευή; Έχουμε δοκιμάσει με διαφορετικές συσκευές και την ίδια κάρτα SIM και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο απογοητευτικό σε 3G από τη Vodafone. Φουλ σήμα και καλά και ταχύτητες 1-2 mbps. Να το βράσω το 4G αν δε μπορεί να μου παρέχει μια αξιοπρεπή ταχύτητα σε 3G (6-8mbps) έστω σε όλα τα σημεία που δείχνει ότι πιάνει καλό σήμα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...