Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλη χρονιά σε όλη την παρέα!

Τις μέρες των γιορτών που είχα και χρόνο αλλά έπαιξε και πολύ hotspot σε φίλους παρατήρησα το εξής:

Με το MiFi της VF έβαλα το PS5 να κατεβάσει κάποια παιχνίδια και είχα δύο κάρτες, μία CU και μία NOVA και με τις δύο εταιρείες πάνω κάτω να δίνουν τις ίδιες, καλές ταχύτητες (70-90mbps). Το πρόβλημα, όμως, που παρατηρησα με τη VF ήταν ότι όταν κατέβαζα το παιχνίδι, το υπόλοιπο PS5 και οποιαδήποτε άλλη συσκευή συνδεόταν στο MiFi, ηταν νεκρή - δεν έδινε ίντερνετ πουθενά αλλού. Κάποια στιγμή που κατάφερα να ανοίξω το YT στο κινητό, δεν έδινε παραπάνω από 240p ανάλυση.

Με τη NOVA δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Αυξανόταν η ώρα λήψης (από 3 σε 4 πχ) αλλά ταυτόχρονα μπορούσες να κάνεις ό,τι θέλεις οπουδήποτε αλλού πχ την ώρα που κατέβαζε το παιχνίδι, είδα μία ολόκληρη σεζόν Φιλαράκια από το Netflix (σε 1080p) και σε streaming έδινε max 720p60 χωρίς διακοπές. 

Το ίδιο παρατήρησα και με το κινητό σε σημείο που είχε χαμηλές ταχύτητες πχ 10mbps. Όσο ήμουν με δεδομένα, έκανα ό,τι ήθελα χωρίς πρόβλημα. Μόλις άνοιξα το hotspot σε φίλο για να ανεβάσει βίντεο στο insta, το δικό μου κινητό σε όλες τις εφαρμογές έγραφε "Χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ". Μόλις σταματήσε το upload, ώς δια μαγείας, όλα ξεμπούκωσαν και είχα πρόσβαση.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Με 5G θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα 

Δεν είναι λογική όμως αυτή. Και η Cosmote έχει πολύ καλό 5G αλλά και το 4G πάει τρένο..

Θα μας πει η Vodafone πότε θα αλλάξουμε κινητό; Και να πεις ότι είχε καλή κάλυψη;;; Άσε που τα 5G mobile router κοστίζουν 350+ €.

Και στην Ξάνθη τα ίδια. Το πρωί πάει καλούτσικα το 4G αλλά από το μεσημέρι και μετά πέφτει σε τραγικά μονοψήφια.

Ελπίζω να είναι προσωρινό λόγω των unlimited και του ελεύθερου χρόνου λόγω εορτών.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Δεν είναι λογική όμως αυτή. Και η Cosmote έχει πολύ καλό 5G αλλά και το 4G πάει τρένο..

Θα μας πει η Vodafone πότε θα αλλάξουμε κινητό; Και να πεις ότι είχε καλή κάλυψη;;; Άσε που τα 5G mobile router κοστίζουν 350+ €.

Και στην Ξάνθη τα ίδια. Το πρωί πάει καλούτσικα το 4G αλλά από το μεσημέρι και μετά πέφτει σε τραγικά μονοψήφια.

Ελπίζω να είναι προσωρινό λόγω των unlimited και του ελεύθερου χρόνου λόγω εορτών.

Το ξέρω ότι δεν είναι σωστή τακτική,αλλά έχει ειπωθεί εδώ μέσα στο φόρουμ και από ειδικούς ότι η εταιρεία επενδύει κυρίως στο 5G

 

9 ώρες πριν, ParafronGR said:

Καλη χρονιά σε όλη την παρέα!

Τις μέρες των γιορτών που είχα και χρόνο αλλά έπαιξε και πολύ hotspot σε φίλους παρατήρησα το εξής:

Με το MiFi της VF έβαλα το PS5 να κατεβάσει κάποια παιχνίδια και είχα δύο κάρτες, μία CU και μία NOVA και με τις δύο εταιρείες πάνω κάτω να δίνουν τις ίδιες, καλές ταχύτητες (70-90mbps). Το πρόβλημα, όμως, που παρατηρησα με τη VF ήταν ότι όταν κατέβαζα το παιχνίδι, το υπόλοιπο PS5 και οποιαδήποτε άλλη συσκευή συνδεόταν στο MiFi, ηταν νεκρή - δεν έδινε ίντερνετ πουθενά αλλού. Κάποια στιγμή που κατάφερα να ανοίξω το YT στο κινητό, δεν έδινε παραπάνω από 240p ανάλυση.

Με τη NOVA δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Αυξανόταν η ώρα λήψης (από 3 σε 4 πχ) αλλά ταυτόχρονα μπορούσες να κάνεις ό,τι θέλεις οπουδήποτε αλλού πχ την ώρα που κατέβαζε το παιχνίδι, είδα μία ολόκληρη σεζόν Φιλαράκια από το Netflix (σε 1080p) και σε streaming έδινε max 720p60 χωρίς διακοπές. 

Το ίδιο παρατήρησα και με το κινητό σε σημείο που είχε χαμηλές ταχύτητες πχ 10mbps. Όσο ήμουν με δεδομένα, έκανα ό,τι ήθελα χωρίς πρόβλημα. Μόλις άνοιξα το hotspot σε φίλο για να ανεβάσει βίντεο στο insta, το δικό μου κινητό σε όλες τις εφαρμογές έγραφε "Χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ". Μόλις σταματήσε το upload, ώς δια μαγείας, όλα ξεμπούκωσαν και είχα πρόσβαση.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Με κάνεις να ανησυχώ 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, aektzhs 1 said:

Το ξέρω ότι δεν είναι σωστή τακτική,αλλά έχει ειπωθεί εδώ μέσα στο φόρουμ και από ειδικούς ότι η εταιρεία επενδύει κυρίως στο 5G

Θα το δεχόμουν αν είχε την κάλυψη του 5G. Τώρα και δεν την έχει και στην κάλυψη του 4G που έχει (όση έχει τελοσπάντων) έχει θέμα.

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Το ξέρω ότι δεν είναι σωστή τακτική,αλλά έχει ειπωθεί εδώ μέσα στο φόρουμ και από ειδικούς ότι η εταιρεία επενδύει κυρίως στο 5G

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Με κάνεις να ανησυχώ 

Εγώ που έχω 2 CU σε 4G router πηγαίνουν τραίνο μην ανησυχείς.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ενεργοποιήθηκε η κεραία στο κέντρο. Γιατί βρίσκομαι εντός μαγαζιού στο μονοπλιό που ούτε κλήση δεν έβγαζες. Να μη μιλήσω για δεδομένα που ψάχναμε τα wifi από τα μαγαζιά. Οπότε μια χαρά.

Screenshot_20240103-144645.thumb.png.9ee8ea08de551f381986786652993749.pngScreenshot_20240103-144640.thumb.png.0857bd7687ed775f8497f3ff21400501.pngScreenshot_20240103-144633.thumb.png.a600dcab7ad56d37aa7fd5f513896210.png

Link to comment
Share on other sites

Δε βάζεις και ένα cellmapper στο κινητό να μπει στο χάρτη αυτή η κεραία;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, geofak said:

Νομίζω ενεργοποιήθηκε η κεραία στο κέντρο. Γιατί βρίσκομαι εντός μαγαζιού στο μονοπλιό που ούτε κλήση δεν έβγαζες. Να μη μιλήσω για δεδομένα που ψάχναμε τα wifi από τα μαγαζιά. Οπότε μια χαρά.

Screenshot_20240103-144645.thumb.png.9ee8ea08de551f381986786652993749.pngScreenshot_20240103-144640.thumb.png.0857bd7687ed775f8497f3ff21400501.pngScreenshot_20240103-144633.thumb.png.a600dcab7ad56d37aa7fd5f513896210.png

Τέλεια! 
Αρα έχουμε 3 Macros από Vodafone στην Αρτα! Αυτό ίσως είναι και Massive γιατί στις άδειες λέει για Ν78 από Nova-Vodafone

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Δε βάζεις και ένα cellmapper στο κινητό να μπει στο χάρτη αυτή η κεραία;

Δε γνωρίζω πως λειτουργεί το cellmapper. Βάζω 2 εικόνες παρακάτω

Screenshot_20240104-112743.thumb.png.47a6a6f27b4c636f32e08af662a3ce90.pngScreenshot_20240104-112733.thumb.png.6942b6a4438f8e5304ece34a4e58afba.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει λογαριασμό; Λογικά, όπως το βλέπω, τα ανεβάζει αυτόματα, αλλά για σιγουριά πήγαινε στο πλαϊνό μενού και από εκεί στο "Ανέβασμα και Στατιστικά" και κάνε upload χειροκίνητα.3887aa35bbe248029f8d5fc97b083719.jpg1ec65881fa5811c9abf26060e9274d5b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω και θα το φτιάξω εγώ να φαίνεται

Συνήθως θέλει κάποια ώρα να εμφανιστούν οι αλλαγές στον χάρτη..

image.thumb.png.b047f31e3d2668c1398007a307377f8a.png

Έτοιμο...

Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι είναι καινούρια προσθήκη, βρήκα στο keraies.eett.gr την κεραία που αδειοδότησε η Vodafone με τις πιο πρόσφατες ημερομηνίες (αυτή ήταν 05/2023) που ήταν αυτή του screenshot και εκεί υπάρχουν και οι συντεταγμένες της.

image.thumb.png.911f90700b26a3a0e09d1c38c87104e7.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, geofak said:

Ωραίος! Τη θέση της κεραίας πως την υπολόγισες ότι είναι εκεί;

Στάλθηκε από το Pixel 6a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η σκουφα Εχει σημα τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

Η σκουφα Εχει σημα τώρα; 
Πλέον ναι, από πλατεία μονοπωλίου μέχρι Αη Γιώργη και στα γύρω στενά που δοκίμασα. Μετά την κεντρική πλατεία προς Κιλκίς αύριο θα δοκιμάσω.

Έκανα και ένα speedtest με nova σε 5g , δεν έχω κάποιον σε vodafone, στη μέση της Μακρυγιάννη έπιασε 500+ ταχύτητα.

Στάλθηκε από το Pixel 6a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, geofak said:

Πλέον ναι, από πλατεία μονοπωλίου μέχρι Αη Γιώργη και στα γύρω στενά που δοκίμασα. Μετά την κεντρική πλατεία προς Κιλκίς αύριο θα δοκιμάσω.

Έκανα και ένα speedtest με nova σε 5g , δεν έχω κάποιον σε vodafone, στη μέση της Μακρυγιάννη έπιασε 500+ ταχύτητα.

Στάλθηκε από το Pixel 6a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Άρα Ν78. Λογικά θα εχει και η vf. Φανταστικά! 

Δες αν μπορεις και στη σκουφα προς κιλκις τι πιάνει η nova γιατί εκεί έχει δίκη της κεραια που μέχρι την πρωτοχρονιά που ήμουν εκεί ήταν 4G+. 

Ποια είναι η γνώμη σου για τα δίκτυα στην πόλη γενικά; Εγώ θεωρω τις συνεργάτιδες μόνη επιλογή για την αρτα. Είναι θεωρω υποδειγματικές. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Άρα Ν78. Λογικά θα εχει και η vf. Φανταστικά! 

Δες αν μπορεις και στη σκουφα προς κιλκις τι πιάνει η nova γιατί εκεί έχει δίκη της κεραια που μέχρι την πρωτοχρονιά που ήμουν εκεί ήταν 4G+. 
Ποια είναι η γνώμη σου για τα δίκτυα στην πόλη γενικά; Εγώ θεωρω τις συνεργάτιδες μόνη επιλογή για την αρτα. Είναι θεωρω υποδειγματικές. 
Η νοβα έπιανε Σκουφά και στα γύρω στενά από πριν, η vodafone είχε θέμα, οπότε τώρα πιστεύω λύθηκε κι αυτό. Cosmote επειδή έχω ελάχιστους πιάνει αρκετά καλά σχεδόν σε όλη την πόλη κι εκεί που έχει 5g τερματίζει. Εκεί που δεν τραβάει καμία από τις 2 είναι στα χωριά του κάμπου μέχρι Αμβρακικό και στα κοντινά από την πόλη ημιορεινά χωριά ενώ η cosmote τα πάει απλά λίγο καλύτερα. Στα μακρινά ορεινά που έχω επισκεφτεί είναι το ανάποδο. Αλλά και πάλι όχι με τεράστιες αποκλίσεις. Γενικότερα πάντως η vodafone στα περισσότερα σημεία της πόλης έπιανε πάντα αλλά με χαμηλές ταχύτητες.

Στάλθηκε από το Pixel 6a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνοικία Άγιοι Θεόδωροι Θήβα:

20240106_151519.thumb.jpg.a667f8e91db05884e5e5b06aca1d99fe.jpg

(από την πρόσφατα αναβαθμισμένη 13038)

Έξω από τον οικισμό Λεύκτρα Θηβών(μόνο LTE προς το παρόν,αλλά παλιότερα και αυτό ήταν δυσεύρετο. Γενικά μετά την αναβάθμιση της Θήβας έπιασαν και αυτά τα χωριά γύρω από την πόλη 700-1000 κατοίκων)

20240106_152245.thumb.jpg.aff7a9d40351bec56d3d3cd1a18cf612.jpg

(από την 2809 που παίζει 1800+2100)

Link to comment
Share on other sites

State coffee, Ερμού 118, Κέντρο Βόλου. (Εσωτερικός χώρος). Δεν περίμενα τόσο υψηλή ταχύτητα, αν και εξηγείται γιατί δεν έχει τόση κίνηση.

Screenshot_2024-01-07-17-30-43-416_cz.mroczis.netmonster~2.jpg

Screenshot_2024-01-07-17-26-35-725_org.zwanoo.android.speedtest~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, marios239 said:

State coffee, Ερμού 118, Κέντρο Βόλου. (Εσωτερικός χώρος). Δεν περίμενα τόσο υψηλή ταχύτητα, αν και εξηγείται γιατί δεν έχει τόση κίνηση.

Screenshot_2024-01-07-17-30-43-416_cz.mroczis.netmonster~2.jpg

Screenshot_2024-01-07-17-26-35-725_org.zwanoo.android.speedtest~2.jpg

Είσαι και παρα πολυ κοντά στην κεραια. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geofak said:

Εκτός η κεραία, 2 μέρες έπαιξε, γυρίσαμε στα παλιά! Δε ξέρω γιατί βέβαια.

Screenshot_20240109-132354.png

Θα κάνουν δοκιμές 

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο ρε παιδιά η victus δίνει φασμα της 700αρας στο 4G και δεν το δίνει όλο στο 5G; Δεν τους φτάνει η κάλυψη που κάνουν με την 800αρα; Πολύ κουλό μου ακούγεται για κάποιο λόγο. Σχεδόν πάνω από τους μίσους πλέον κρατάνε 5G συσκευη στα χέρια τους, να πεις ότι έχουν κάποιο άλλο πελατολόγιο αυτοί, δεν μπορώ να το καταλάβω..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, johnny_htc said:

Για ποιο λόγο ρε παιδιά η victus δίνει φασμα της 700αρας στο 4G και δεν το δίνει όλο στο 5G; Δεν τους φτάνει η κάλυψη που κάνουν με την 800αρα; Πολύ κουλό μου ακούγεται για κάποιο λόγο. Σχεδόν πάνω από τους μίσους πλέον κρατάνε 5G συσκευη στα χέρια τους, να πεις ότι έχουν κάποιο άλλο πελατολόγιο αυτοί, δεν μπορώ να το καταλάβω..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχουν αρχίσει και βάζουν(σπάνια αλλά βάζουν)και στο 5G

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...