Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαντάζομαι την έκανες σε εξωτερικό χώρο, γιατί σύμφωνα με αρκετούς δεν πιάνει πουθενά μέσα σε σπίτια :p:lol:

 

Οι ανταγωνιστές μάλλον χρησιμοποιουν κάποιου είδους εξωτική τεχνολογία και πιάνουν παντού και πάντα σε εσωτερικούς χώρους:p

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι την έκανες σε εξωτερικό χώρο, γιατί σύμφωνα με αρκετούς δεν πιάνει πουθενά μέσα σε σπίτια :p:lol:

 

Οι ανταγωνιστές μάλλον χρησιμοποιουν κάποιου είδους εξωτική τεχνολογία και πιάνουν παντού και πάντα σε εσωτερικούς χώρους:p

 

Κοιταξε στο Ρετζικι παντως δεν πιανει ουτε μεσα στο σπιτι ουτε απ εξω. Μαλιστα η βονταφον με ενημερωσε οτι οντως υπαρχουν κενα ραδιοκαλυψης αγνωστο ποτε θα επιδιορθωθουν. Πιθανοτατα φταιει ο δημος αλλα την παταμε ολοι. Αρα κατ εμε η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Ωστοσο οφειλουμε να πουμε ενα μπραβο στη βονταφον για το σαπορτ τους που το θεωρω κορυφαιο και τερμα ευγενικο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια βδομάδα μεγάλο πρόβλημα η Vodafone σε πολλές περιοχές γύρω από την πόλη των Γιαννιτσών. Έχω ενημερώσει επανειλημμένα, έχω μιλήσει σε τηλέφωνο και στο chat και μου είπαν πως θα δουν το πρόβλημα τεχνικοί. Χθες πήγα στο κατάστημα εδώ στα Γιαννιτσά και μου είπαν ότι είναι γνωστό το πρόβλημα και έχουν ενημερώσει και αυτοί αλλά άγνωστο το πότε θα λυθεί. Συγκεκριμένα ενώ έχει φουλ κάλυψη, όταν παίρνεις τηλ δεν σε ακούνε ή δεν τους ακούς.
Link to comment
Share on other sites

Μια μέτρηση με CA

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161222/989e976c69cce8bad1984af027fcf274.jpg

 

Στάλθηκε από το VFD 900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε μας λες που έγινε το τεστ όμως... Σε κατάστημα Vodafone; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε στο Ρετζικι παντως δεν πιανει ουτε μεσα στο σπιτι ουτε απ εξω. Μαλιστα η βονταφον με ενημερωσε οτι οντως υπαρχουν κενα ραδιοκαλυψης αγνωστο ποτε θα επιδιορθωθουν. Πιθανοτατα φταιει ο δημος αλλα την παταμε ολοι. Αρα κατ εμε η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Ωστοσο οφειλουμε να πουμε ενα μπραβο στη βονταφον για το σαπορτ τους που το θεωρω κορυφαιο και τερμα ευγενικο.

 

Αυτό που λες δεν έχει σχέση με τις γενικότητες τύπου Δεν πιάνει σε εσωτερικούς χώρους. Αντίστοιχα ισχύει και για τους άλλους παρόχους, ότι αν κάπου δεν υπάρχει κοντά σταθμός βάσης δεν θα πιάνουν. Αυτή η ατάκα που λένε 3-4 άτομα δεν σου αφήνει και πολλά περιθώρια να κάνεις σοβαρό διάλογο περί κάλυψης:rolleyes:

 

Δε μας λες που έγινε το τεστ όμως... Σε κατάστημα Vodafone; :lol:

 

Σε εσωτερικούς χώρους δεν πιάνει η Vodafone. Μόνο σε πλατείες

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα δεδομένα αλλάζουν ανάλογα την περιοχή. Σπίτι μου Vodafone έχει φουλ σήμα και 4g μέσα στο σπίτι, ενώ Cosmote συνήθως είσαι με Edge και κλήση κάνεις μόνο δίπλα στο παράθυρο. Αυτό δεν σημαίνει ότι παντού είναι έτσι. Προφανώς αλλού πιάνει η Χ εταιρεία, αλλού η Υ και αλλού η Ζ.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μα συγνώμη κιόλας, αλλά συζητάμε και τεκμηριώνουμε το προφανές;:lol::blink:

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ (και δεν αναφέρομαι σε σένα Psylos) ανάλογα την περιοχή (ακόμη και ανάλογα την οδό) κάθε εταιρία μπορεί να διαφέρει. Τραβάμε τα μαλλιά μας δηλαδή μ'αυτά που διαβάζουμε εδώ μεσα:wacko:

 

Το προβλημα γίνεται ακόμη πιο έντονο όσο πιο υψηλη είναι η συχνότητα λειτουργίας, καθώς έχουμε ακόμη μεγαλύτερη κατευθυντικότητα και ακόμη και κοντά σε σταθμό να είμαστε ενδέχεται η κάλυψη να μην είναι η ενδεδειγμένη, γιατί μπορεί να μην μας "βλέπει" καλά ο σταθμός.

 

Ευελπιστώ να επανέλθει η κουβέντα σε λογικά πλαίσια, γιατί θα αρχίσω να πιστεύω ότι μένω σε σκηνή στον κήπο κι όχι μέσα σε σπίτι:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Περιοχή Άγιος Γεώργιος Βοιωτίας 5 λεπτά έξω από την Λιβαδεια.Παντα είχα σήμα φουλ και μέσα στο σπίτι και εκτός.Απο τις οκτώ το απόγευμα μία παύλα βρίσκει και μετά την ξαναχανει...Συνέχεια εκτός δικτύου....Δε ξέρω τι γίνεται...
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Πτολεμαΐδα από σήμερα αναβάθμισε το δίκτυο σε 4G

 

Μέτρηση με το 4G της vodafone στην Πτολεμαΐδα

 

Συνεχόμενα Μηνύματα

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση με το 4G της vodafone στην Πτολεμαΐδα

 

Ειδες και βελτιοωσει στο 3g? Σε ποια σημεια/περιοχες περιπου πιανει το 4g ?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου το είχα ρυθμίσει μόνο για 3G και πουθενά εντός πόλεως δεν είχα θέμα ούτε και στα περίχωρα και φυσικά οι ταχύτητες ήταν καλές.

Το σαββατοκύριακο που θα πάω σε οικισμό που είχε οριακή κάλυψη 3G θα σου πω αν υπάρχει βελτίωση.

Τις επόμενες μέρες θα ενημερώσω και για την κάλυψη του 4G και που υπάρχει και που δεν υπάρχει κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Ειδες και βελτιοωσει στο 3g? Σε ποια σημεια/περιοχες περιπου πιανει το 4g ?

 

Στην Πτολεμαΐδα εδώ και πολλά χρόνια δεν υπάρχει αξιοπρεπείς κάλυψη από καμιά εταιρεία πέρα από την κοσμοτε. Η Vodafone προφανώς και δεν ενδιαφέρεται να καλύψει την πόλη. Στις καφετέριες του κέντρου η βοντα δεν έχει ούτε 2g. Και γενικά μέσα σε κτήρια 3g ούτε για πλάκα.

 

Γενικά σε ισόγεια ούτε 2g δηλαδή πρέπει να βγεις έξω για να μιλήσεις και σε ορόφους μόνο 2g. 3g και 4g μόνο εξωτερικούς χώρους. Γενικά αυτό ισχύει καθώς απ ότι ξέρω κεραίες έχει μόνο εκτός της πόλης και ένα ψευτοmicro στο κατάστημα vf.

 

Δεν υπήρχε ποτέ καλύτερη κάλυψη και κατά τη γνώμη μου ούτε θ υπάρξει καθώς η εταιρεία μέσω της εξυπηρέτησης υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Στην Πτολεμαΐδα εδώ και πολλά χρόνια δεν υπάρχει αξιοπρεπείς κάλυψη από καμιά εταιρεία πέρα από την κοσμοτε. Η Vodafone προφανώς και δεν ενδιαφέρεται να καλύψει την πόλη. Στις καφετέριες του κέντρου η βοντα δεν έχει ούτε 2g. Και γενικά μέσα σε κτήρια 3g ούτε για πλάκα.

 

Γενικά σε ισόγεια ούτε 2g δηλαδή πρέπει να βγεις έξω για να μιλήσεις και σε ορόφους μόνο 2g. 3g και 4g μόνο εξωτερικούς χώρους. Γενικά αυτό ισχύει καθώς απ ότι ξέρω κεραίες έχει μόνο εκτός της πόλης και ένα ψευτοmicro στο κατάστημα vf.

 

Δεν υπήρχε ποτέ καλύτερη κάλυψη και κατά τη γνώμη μου ούτε θ υπάρξει καθώς η εταιρεία μέσω της εξυπηρέτησης υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Την ξερω την κατασταση voda/wind στην πτολεμαιδα οτι ειναι σε με βαθμολογια απο το 1-10 δεν πιανει ουτε καν 2. απλα επηδει αναφερθηκε 4g ειπα μηπως καναν σωστη δουλεια και το στρωσαν μπας και φυγουμε απο cosmote τωρα τον φεβρουαριο που ληγει το συμβολαιο αλλα δεν το βλεπω

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Να παίρνεις εσύ και όποιον άλλον τηλέφωνο και να το λες και επίσης δήλωνε το στην εγγύηση δίκτυου κάθε δύο μέρες μπας και ενδιαφερθούν (που δε νομίζω).

 

Στο τηλέφωνο μου είπε μήπως είναι μόνο σε σας? Μου ερθε να της πω Ε ναι γιατί παίζει να είμαι ο μόνος που είχε vf σε όλο το μαγαζί.

 

Καλά και αυτοί στο κατάστημα vf δεν ντρέπονται για αυτήν την κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Πτολεμαΐδα είχα πάει το 2001 και τότε είχα τελεστετ. Υπήρχε πολύ καλή κάλυψη στο κέντρο και κεραίες εντός πόλης. Μπορεί να έπεσε και ξήλωμα από τότε.

 

Σε γενικές γραμμές βόρεια Ελλάδα καταλαβαίνω ότι μόνο μια εταιρεία έχει σοβαρό δίκτυο και οι άλλες απλά παρουσία. Τώρα με τη victus τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να εξαλειφθούν. Ούτε πρόβλημα αδειοδότησης έχουν αλλά ούτε κόστους. Αν η μια εταιρεία έχει 10 κεραίες και οι δυο μαζί πρέπει να έχουν 15 τουλάχιστον :) Για να δούμε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά εγώ με την δουλειά μου γυρίζω από γειτονιά σε γειτονιά και σε διαμερίσματα και δεν έχω πρόβλημα με το 3G της βονταφον. Σίγουρα σε κάποια καφέ στο κέντρο έχει πρόβλημα γιατί ακριβώς οι κεραίες της είναι εκτός πόλης.

Τώρα όμως που έβαλε 4G να είσαι βέβαιος ότι θα διορθωθεί και το 3G...Έτσι εκτιμώ.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά εγώ με την δουλειά μου γυρίζω από γειτονιά σε γειτονιά και σε διαμερίσματα και δεν έχω πρόβλημα με το 3G της βονταφον. Σίγουρα σε κάποια καφέ στο κέντρο έχει πρόβλημα γιατί ακριβώς οι κεραίες της είναι εκτός πόλης.

Τώρα όμως που έβαλε 4G να είσαι βέβαιος ότι θα διορθωθεί και το 3G...Έτσι εκτιμώ.

Δεν είναι αυτό δικαιολογία. Θα βρουν πολυκατοικίες που θα δεχτούν την τοποθέτηση. Αν είναι πρόβλημα σε σημεία τότε να μπουν microcells.

Edited by Mark_K

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό δικαιολογία. Θα βρουν πολυκατοικίες που θα δεχτούν την τοποθέτηση. Αν είναι πρόβλημα σε σημεία τότε να μπουν microcells.

 

Έχει 1. Στο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι ότι μπορούν να πάρουν άδεια για να στήσουν σταθμούς; Στον Βόλο πχ δεν δίνεται άδεια, ό,τι μπήκε μπήκε.

 

Δεν θέλουν να χάσουν χρήματα από εισερχόμενη και εξερχόμενη κίνηση, δεν είναι χαζές. Αλλά όταν δεν δίνεται άδεια, δεν θα κάτσουν να πληρώσουν συνεργεία για να βγει ο σταθμός σε 1 βδομάδα. Και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Δέκα χρόνια δεν μπόρεσε

 

Το θεωρείς απίθανο; έχω να σου πω ιστορίες για τον Βόλο....:lol: Μπορεί να μην έπεσε και η ανάλογη μίζα, σαφώς... Μην το ψάχνεις.. κανονικά, 1-2 μήνες μαξ έπρεπε να κρατάει η διαδικασία αδειοδότησης και να έφευγαν οι αρμοδιότητες από τους δήμους. Στον Βόλο πχ υπάρχει επιτροπή ποιότητας ζωής που αποφασίζει να μη δοθούν άδειες για σταθμούς. Με ποιο δικαίωμα να παρεμβαίνουν σε κάτι τέτοιο αυτοί οι άσχετοι; Δεν υπονοώ ότι και στην Πτολεμαϊδα συμβαίνει κάτι αντίστοιχο, αλλά μάλλον συμβαίνει από τα λεγόμενά σας.. Σε πόλεις δηλαδή που δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, γιατί η κάλυψη είναι αξιοπρεπής;

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω το νοημα να βγαινουν οι κεραιες. Αφου καθημερινα κανουμε ντουζ-μπανιο απο ραδιοκυμματα απο το μικροκυμματων μεχρι την τηλεοραση το αμαξι κτλ τι μας πειραζουν οι κεραιες; Τουναντιον αν το κινητο δεν εχει επαρκες σημα εκπεμπει περισσοτερη ακτινοβολια
Link to comment
Share on other sites

Μια ολόκληρη σελίδα με Offtopic! Θα μπει ο Mark_K και θα τραβάει τα μαλλιά του... :lol:

 

Όλες οι εταιρίες έχουν πρόβλημα με το σήμα σε εσωτερικό χώρο, αλλά η Vodafone είναι η μόνη που έχει τόσο μεγάλο, ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας... Δε νομίζω πως φταίει μόνο η "κακή" πολεοδομία, που δε δίνει άδειες... :rolleyes: Απλά δε θέλει να το φτιάξει. Τουλάχιστον όταν δώσει WiFi Calling, θα φτιάξει εν μέρει η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Μια ολόκληρη σελίδα με Offtopic! Θα μπει ο Mark_K και θα τραβάει τα μαλλιά του... :lol:

Tα βλέπω από το πρωί. Να γίνει μια απλή αναφορά στην Cosmote δεν μας ενοχλεί. Για αυτό και τα είχα αφήσει αρχικά. Από τη στιγμή όμως που βλέπω να αρχίζει να παίρνει μια τροπή "X VS Y", αναγκαστικά έκοψα όλα τα off topic, όσο είναι δυνατόν χωρίς να χαλάσει η κουβέντα. Παρακαλώ ας μείνουμε στα προβλήματα στην κάλυψη της Vodafone, και όποιος θέλει να γράψει κάτι για άλλη εταιρεία έχουμε το δικό της θέμα για να το κάνει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...