Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που αναφέρετε με τις μεταπτώσεις του δικτύου το παρατηρώ και εγώ.Είναι κουραστικό να είσαι έξω στο δρόμο και να έχεις μόνο EDGE ή να εμφανίζεται προσωρινά 4G και αμέσως μετά EDGE. Ανατολική Θεσσαλονίκη (περιοχή Νέα Κρήνη) και οι άλλες δυο εταιρίες να είναι σταθερά με 4G.

 

Εγώ το έχω δει στην Αθήνα, στην Πελοπόννησο, στη Μύκονο, στην Τήνο, στη Λέσβο (και στη Μυτιλήνη :lol: ). Γενικά σε όσες περιοχές έχω πάει τελευταία, γίνεται το ίδιο. Κατά τ' άλλα, δεν υπάρχει πρόβλημα... :rolleyes: Άλλοι πάροχοι ακόμα και με 1 σκάλα 4G, μένουν σταθερά εκεί, εκτός κι αν έρθει κλήση... Το έχω δηλώσει πολλές φορές, αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρετε με τις μεταπτώσεις του δικτύου το παρατηρώ και εγώ.Είναι κουραστικό να είσαι έξω στο δρόμο και να έχεις μόνο EDGE ή να εμφανίζεται προσωρινά 4G και αμέσως μετά EDGE. Ανατολική Θεσσαλονίκη (περιοχή Νέα Κρήνη) και οι άλλες δυο εταιρίες να είναι σταθερά με 4G.

Εναλλαγη βλεπω απο 4G σε Edge για κληση γενικα(Χαριλαου-Αερογεφυρα Χαλκιδικης).Αλλα αυτο το θεμα της που δεν πιανει σε κλειστους χωρους και ασανσερ καθολου ειναι εκνευριστικο.Οι αλλες πιανουν και η συνεταιρα της Victus εχει σχεδον οριακο σημα.Παρολα αυτα αξιοπρεπες σημα αλλα θελω παπαρανω απο 10€/μηνα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αλλα αυτο το θεμα της που δεν πιανει σε κλειστους χωρους και ασανσερ καθολου ειναι εκνευριστικο.Οι αλλες πιανουν και η συνεταιρα της Victus εχει σχεδον οριακο σημα.

 

Δηλαδή δεν πιάνει μέσα σε σπίτια η Vodafone; ούτε σε ασανσέρ; Ε τότε να την πετάξουμε :p Καταλαβαίνεις ότι αυτή σου η γενίκευση επειδή έτυχε να βρεθείς σε 4-5 σημεία που μπορει όντως να μην είχε καλό σήμα, είναι λίγο αστεία..

 

Τέλος πάντων, περί ορέξεως. Ας έχει την πιο ισορροπημένη απόδοση σε κάλυψη-ταχύτητες-κατανάλωση γενικά (διότι, κακά τα ψέματα, είναι αρκετά πιο καλορυθμισμένο το δίκτυο από τις άλλες 2 και αυτό φαίνεται στη διαθεσιμότητά του) και ας μην πιάνει στο ασανσέρ της δίπλα πολυκατοικίας:p

 

edit: Φράγμα Σμοκόβου, ν. Καρδίτσας τέρμα GPRS! Really??? Αφού υπάρχει σταθμός, το UMTS γιατί δεν υπάρχει;;; (με Wind αν δεν απατώμαι - @mixtri, διαφώτισέ με :p )

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως κάτι περίεργο υπάρχει στο θέμα δικτύου. Στην Θράκη στις 3 μεγάλες πόλεις Ξάνθη, Κομοτηνή, Αλεξανδρούπολη μετά από επίσκεψη του συνεργείου μας για συντηρήσεις σε πελάτες με εφαρμογες τηλεμετρίας μέσα στις πόλεις η Voda πιάνει σωστά 4g μονό στο κέντρο ενώ οι άλλες πιάνουν καμπάνα παντού.

 

Μόλις φεύγεις 1500 μετρά από το κέντρο των πόλεων προς τα άκρα μονό 3g…

 

Η κάνουν αναβάθμιση η κάτι άλλο συμβαίνει γιατί οι πελάτες μας σε αυτές τις πόλεις λένε ότι έτσι ήταν εξ αρχής. Στείλαμε επίσημη επιστολή στην εταιρία και αναμένουμε απάντηση.

 

Το περίεργο πού είναι; δεν ενεργοποίησαν LTE απλά σε άλλους σταθμούς. Όταν χρειαστεί θα μπει προφανώς

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα από τις 08:15 έως 12:30 σε εταιρία στη Θεσσαλονίκη δε δούλευε τίποτα στο τηλ.κεντρο της εταιρίας που είναι βονταφον, καθόλου ίντερνετ και δε δούλευαν τα εταιρικά τηλέφωνα, επίσης βονταφον. Επί 2 ώρες προσπαθούσε εκπρόσωπος της εταιρίας να επικοινωνήσει με τεχνικό τμήμα, αλλά αφαντοι όλοι! Περιττό να σας πω ότι θα φύγουν προς άλλο πάροχο...
Link to comment
Share on other sites

Υπήρξε πρόβλημα σε κάποιες περιοχές.

 

Απορία: όταν εξαντλήσουν όλους τους παρόχους μετά από αντίστοιχη βλάβη στον καθέναν, θα το πάρουν από την αρχή ξανά; :p

Link to comment
Share on other sites

Υπήρξε πρόβλημα σε κάποιες περιοχές.

 

Απορία: όταν εξαντλήσουν όλους τους παρόχους μετά από αντίστοιχη βλάβη στον καθέναν, θα το πάρουν από την αρχή ξανά; :p

 

Τί να σου πω, δε ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι η βονταφον κόστισε στην εταιρία κάποιες δεκάδες χιλιάδες ευρώ σε παραγγελίες. Εαν το τεχνικό τμήμα δεν αργούσε τόσο, ίσως οι απώλειες να έπεφταν στο μισό. Το σίγουρο είναι ότι θα φυγουν...

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα εδώ και ώρες στα Βριλήσσια. Ενώ δείχνει ότι υπάρχει σήμα, είναι αδύνατον να πάρεις. Δεν μιλάμε φυσικά για ένα κινητό στην περιοχή αλλά τουλάχιστον για πέντε και σε απόσταση το ένα από το άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που η Vodafone έχει όλες τις συχνότητες κοντά στο σπίτι μου και μάλιστα με φουλ σήμα, με τη νέα μου συσκευή δε βλέπω 4G+! Δεν ξέρω βέβαια αν το δείχνει κιόλας, γιατί την έχω λίγες μέρες, αλλά οι ταχύτητες μοιάζουν για απλό 4G και η συσκευή μου μπορεί να πιάσει μέχρι 300 Mbps...

 

Περίεργο, γιατί η 800 και η 2600 φαίνεται να είναι στον ίδιο σταθμό, διότι έχουν το ίδιο "όνομα" (CID 8200 και 8201). :wacko:

 

%5Burl=https%3A//postimg.org/image/sr73uv0xr/%5D%5Bimg%5Dhttps://s27.postimg.org/m0qmlfds3/Screenshot_2016_12_20_06_09_21.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που η Vodafone έχει όλες τις συχνότητες κοντά στο σπίτι μου και μάλιστα με φουλ σήμα, με τη νέα μου συσκευή δε βλέπω 4G+! Δεν ξέρω βέβαια αν το δείχνει κιόλας, γιατί την έχω λίγες μέρες, αλλά οι ταχύτητες μοιάζουν για απλό 4G και η συσκευή μου μπορεί να πιάσει μέχρι 300 Mbps...

 

Περίεργο, γιατί η 800 και η 2600 φαίνεται να είναι στον ίδιο σταθμό, διότι έχουν το ίδιο "όνομα" (CID 8200 και 8201). :wacko:

 

%5Burl=https%3A//postimg.org/image/sr73uv0xr/%5D%5Bimg%5Dhttps://s27.postimg.org/m0qmlfds3/Screenshot_2016_12_20_06_09_21.jpg

 

Που μένεις φίλε; δύσκολα με την Vodafone βλέπεις 4G+

Link to comment
Share on other sites

Που μένεις φίλε; δύσκολα με την Vodafone βλέπεις 4G+

 

Στην Αθήνα είμαι. Περίεργο μου φαίνεται να έχει όλες τις συχνότητες και να μην έχει 4G+...

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα είμαι. Περίεργο μου φαίνεται να έχει όλες τις συχνότητες και να μην έχει 4G+...

 

Κάποιος άλλος φίλος σου βλέπει 4G+ στα ίδια σημεία;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος φίλος σου βλέπει 4G+ στα ίδια σημεία;

 

Όχι, δεν έχω δοκιμάσει με κάποιον άλλο εδώ στην περιοχή... Η συσκευή μου είναι Gigaset ME.

 

Αν κατέβω Συνταγμα (ή εκεί τριγύρω) πριν τις διακοπές, θα το ψάξω κι εκεί για 4G+.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευη φευγω για cosmote. Τελος τα ψεματα κουραστηκα να μου λενε στο ρετζικι θα το φτιαξουν καποτε. Εχω πεναλτι 500 ευρω αλλα επειδη δεν πηρα συσκευη και οντως εχουμε θεμα στην περιοχη μου σε ολο το ρετζικι δεν θα πληρωσω τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευη φευγω για cosmote. Τελος τα ψεματα κουραστηκα να μου λενε στο ρετζικι θα το φτιαξουν καποτε. Εχω πεναλτι 500 ευρω αλλα επειδη δεν πηρα συσκευη και οντως εχουμε θεμα στην περιοχη μου σε ολο το ρετζικι δεν θα πληρωσω τιποτα.

 

Έπρεπε να είχες φύγει εδώ και 1 χρόνο... :)

Link to comment
Share on other sites

Το support τους μοναδικο. Ευγενεστατοι και με δωρακια που και που. Πριν 3 βδομαδες εβγαλα τη μια ροδα μου εκτος δρομου και χρειαζοταν γερανος. Επαιρνα λοιπον την οδικη και δεν ακουγα τιποτα στη μεση του δρομου και φυσικα ουτε με ακουγαν. Μετα απο ωριμη σκεψη cosmote family large δυο αριθμοι 2000 λεπτα μονολεπτα για ολους 2000sms 4gb ιντερνετ και 1000 λεπτα προς ενα σταθερο 65 ευρω απο 66 που εδινα στην βοντα. Καρτα εφαγε χ διοτι βαριομαστε να τρεχουμε να βαλουμε καρτα
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευη υπογραφουμε τα συμβολαια επιτελους. Γνωριζει κανεις ποτε ενεργοποιειται;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω χρόνια τώρα, ότι η Vodafone έχει πρόβλημα με το σήμα σε κτίρια, ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας! Για να μη με θεωρείτε υπερβολικό, ορίστε μια εικόνα... :rolleyes:

 

Σε κτίριο επί της Καραγεώργη Σερβίας στο Συνταγμα, απέναντι και λίγο πιο κάτω από το Υπουργείο Οικονομικών, η Vodafone είχε 1 σκάλα σήμα και μόλις μπήκα στο ασανσέρ πήγε 0!! Φανταστείτε τι "παίζει" στα περισσότερα κτίρια της περιοχής... :lol: Η Vodafone είναι στη θέση 2, το βλέπετε και μόνοι σας.

 

%5Burl=https%3A//postimg.org/image/wv3anbgmx/%5D%5Bimg%5Dhttps://s28.postimg.org/7p2cghfct/Screenshot_2016_12_21_14_40_24.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέσα στο σπίτι δεν συζητώ καν για 3G/H/4G. Στην καλύτερη περίπτωση έχω edge με 2 γραμμές. Και είναι κρίμα γιατί με το φοιτητικό cu έχω μαζέψει σχεδόν 11Gb και δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω. Εάν βγω από το σπίτι μετά βίας Η και 4G δεν υπάρχει. Χρόνια τώρα, όχι ότι πριν υπήρχε καλύτερο σήμα. Απλά έχω την εντύπωση πως δεν απασχολεί τη voda να βελτιώσει την κατάσταση στην περιοχή μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικαιο οντως σε σπιτια δεν πιανει. Βεβαια εξω μπορει να παει πολυ καλα η vodafone αλλα εαν υποθεσουμε πως το 60% της ζωης μας το περναμε σε κτιρια μεσα και οσο μεγαλωνουμε το ποσοστο μεγαλωνει περισσοτερο, δεν υπαρχει νοημα να τρωει τη ζωη του και να μην αλλαξει δικτυο.

 

 

Η wind σου παει εξαιρετικα ή ειναι ιδεα μου;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω χρόνια τώρα, ότι η Vodafone έχει πρόβλημα με το σήμα σε κτίρια, ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας! Για να μη με θεωρείτε υπερβολικό, ορίστε μια εικόνα... :rolleyes:

 

Σε κτίριο επί της Καραγεώργη Σερβίας στο Συνταγμα, απέναντι και λίγο πιο κάτω από το Υπουργείο Οικονομικών, η Vodafone είχε 1 σκάλα σήμα και μόλις μπήκα στο ασανσέρ πήγε 0!! Φανταστείτε τι "παίζει" στα περισσότερα κτίρια της περιοχής... :lol: Η Vodafone είναι στη θέση 2, το βλέπετε και μόνοι σας.

 

%5Burl=https%3A//postimg.org/image/wv3anbgmx/%5D%5Bimg%5Dhttps://s28.postimg.org/7p2cghfct/Screenshot_2016_12_21_14_40_24.jpg

 

Εδώ και Χροοοοοοόνια το έχει αυτο, και οχι μόνο στο κέντρο, έλα λίγο πιο έξω, τα πράγματα ειναι πολύ χειροτερά, σε σημείο που το κινητό σου έχει σήμα 3G όταν δεν το χρησιμοποιείς και το έχεις στο γραφείο σου. Με το που θα το ακουμπήσεις και πας να κανεις μια κλήση σε πετάει στο Ε πριν καν πατήσεις το πλητκρο της κλησης. Τα ίδια κανει και στην πετρούπολη σε ένα ωραίο εστιατόριο με θέα όλη την αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ακόμα και με την 4η συσκευή που έχω δοκιμάσει, πάλι η Vodafone γυρνάει συνέχεια από 4G σε EDGE ή σε 3G.

 

Τέλος, στην πλατεία Συντάγματος, το 4G+ ανύπαρκτο. Έπιασα 30 Mbps με απλό 4G. Έλεγα μήπως έβλεπα εκεί 4G+ με τη νέα μου συσκευή, αλλά τζίφος...

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Η Συσκευή Υποστηρίζει 4G+ ?

 

Ναι, έχει Snapdragon 810, υποστηρίζει όλες τις μπάντες στην Ευρώπη και η ίδια η εταιρία του κινητού, λέει πως έχει LTE Cat 6 έως 300 Mbps. Λίγες μέρες που έχω τη συσκευή, πουθενά 4G+... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν πιάνει μέσα σε σπίτια η Vodafone; ούτε σε ασανσέρ; Ε τότε να την πετάξουμε :p Καταλαβαίνεις ότι αυτή σου η γενίκευση επειδή έτυχε να βρεθείς σε 4-5 σημεία που μπορει όντως να μην είχε καλό σήμα, είναι λίγο αστεία..

 

Τέλος πάντων, περί ορέξεως. Ας έχει την πιο ισορροπημένη απόδοση σε κάλυψη-ταχύτητες-κατανάλωση γενικά (διότι, κακά τα ψέματα, είναι αρκετά πιο καλορυθμισμένο το δίκτυο από τις άλλες 2 και αυτό φαίνεται στη διαθεσιμότητά του) και ας μην πιάνει στο ασανσέρ της δίπλα πολυκατοικίας:p

 

edit: Φράγμα Σμοκόβου, ν. Καρδίτσας τέρμα GPRS! Really??? Αφού υπάρχει σταθμός, το UMTS γιατί δεν υπάρχει;;; (με Wind αν δεν απατώμαι - @mixtri, διαφώτισέ με :p )

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το περίεργο πού είναι; δεν ενεργοποίησαν LTE απλά σε άλλους σταθμούς. Όταν χρειαστεί θα μπει προφανώς

Που να ηταν μονο αυτο,Κεντρο Θεσσαλονικης Καρολου Ντηλ με Προξενου Κορομηλα γωνια,ειναι μια διασταυρωση πριν τη Μητροπολη στην Αγιας Σοφιας.Μονο Edge σε εσωτερικους χωρους και χαλια 3G εξω στον δρομο.Οσο για 4G μονο απο 800 και αν πιανει.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μια μέτρηση με CA

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161222/989e976c69cce8bad1984af027fcf274.jpg

 

Στάλθηκε από το VFD 900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...