Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ο δημος τι φταιει, αν δεν εχουν αδεια οι κεραιες;;;

 

εγω ξερω πως ειναι αυτος ο "συλλογος" , ο οποιος καταγγελει τις παρανομες κεραιες στο δημο, ο οποιος ειναι υποχρεωμενος να τις βγαλει

 

ο δήμος μας φταίει και όχι οι εταιρείες αυτο είναι το μονο σίγουρο . Ήθελα να ήξερα τον σταθμό βάσης απέναντι απο το τρένο στην κηφισιά στο ζαχαροπλαστείο μιχαήλ απο πάνω δεν τον έχουνε δει ; . Μάλλον παίζουν συμφέροντα πωσ σε αυτήν στην περιοχη δεν έχει σημα στa άλωνία και μετά ολο το κομμάτι τις κηφισίας έχει κανονικά σημα ;.
Link to comment
Share on other sites

Ας δώσω κι εγώ μια αναφορά για την ποιότητα του σήματος της Vodafone στο Χαϊδάρι, στο οποίο κινούμαι τις περισσότερες ώρες της ημέρας.

 

Η ποιότητα λοιπόν του σήματος στην περιοχή αυτή είναι το λιγότερο απογοητευτική. Και δεν μιλάμε για κάποια απομακρυσμένο κομμάτι αυτού, μιλάμε για περιοχές όπως το Παλατάκι και τα Κουνέλια, όπου η ποιότητα του σήματος είναι στο μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας μη αποδεκτή.

 

Μιλάμε για σήμα GPRS και EDGE το οποίο ουσιαστικά ακυρώνει το smartphone. Μπορεί με 5 ευρώ να έχω 600 MB για έναν μήνα, αλλά τι να τα κάνω αυτά όταν ουσιαστικά δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ή πρέπει να ψάχνω για καλό σήμα σαν να είμαι σε κανένα βουνό;...

Link to comment
Share on other sites

Κατοικω στη Χαλκιδα...σε χωριο κοντα στη Χαλκιδα. Οσον αφορα το 2g δεν υπαρχει προβλημα...και τα 3 δικτυα δουλευουν απροβληματιστα. Λογω της δουλειας μου...ειμαι ναυτικος...χρησιμοποιω το mobile internet απο τον καιρο που ξεκινησε...οπως και πολλοι συναδελφοι. Ειχα εντυπωσιαστει με την ταχυτητα του δικτυου της vodafone...κατεβαζα torrent με 2mb/sec στο λιμανι του Πειραια. Τρελη ταχυτητα για μενα που εκει που μενω δεν υπαρχει δυνατοτητα να εχω πανω απο 150kb/sec download. Δοκιμασα λοιπον το stick της vodafone στο σπιτι μου και εμεινα με το στομα ανοιχτο...δεν επεφτε κατω απο τα 800kb/sec download. Ομως εδω και 2 μηνες αυτο δεν ισχυει....η ταχυτητα ειναι χαμηλοτερη απο το adsl του ΟΤΕ...ολες της ωρες της ημερας με full 3g σημα. Δοκιμαζω ενα stick της wind και τοτε επαθα τη μεγαλη ζημια...1 mb/sec download οποια ωρα της ημερας και να το δοκιμασα...με 1 γραμμη σημα 3g....καποτε η wind δεν ειχε 3g στο χωριο μου...και αν προσθεσουμε το οτι δινει ακομα τα 30 gb στα συμβολαια μαλλον αρχιζω να το σκεφτομαι σοβαρα. Με τη vodafone που μιλησα μου ειπανε οτι δεν εχει αλλαξει κατι στην περιοχη που μενω...κι ομως εγω βλεπω οτι εχουν αλλαξει παρα πολλα. Πολλοι συναδελφοι μου εχουν πει οτι εχουν τα ιδια προβληματα μεσα στον Πειραια. Κατι δεν παει καλα με τη vodafone...δε ξερω τι...αλλα εγω σκεφτομαι να αλλαξω παροχο οσον αφορα το internet.
Link to comment
Share on other sites

H+ σε Πλαταμώνα και Αγιο Παντελεήμονα (νομός Πιερίας).

Επίσης σε μικρό κομμάτι της εθνικής οδού έξω απ'την Λάρισα (αναμενόμενο)

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί και σε σας?

Στις τελευταίες βροχές εδώ στην Άρτα ενώ υπάρχει σήμα στο κινητό δε μπορεί να πραγματοποιηθεί η κλήση!

Συγκεκριμένα εχτές μίλαγα στο τηλέφωνο, ξεκινά η βροχή και μετά από λίγο κόπηκε η σύνδεση. Μετά από λίγη ώρα ήρθαν και τα σχετικά μηνύματα ότι με πήραν τηλέφωνο.

 

Τόσα χρόνια που είμαι εδώ με βροχές και χιόνια δεν πάθαινα κάτι τέτοιο. :angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι διάβασα στο internet στο site τις vodafone στο καινούργιο goodyς τησ κηφισίας θα μπεί κεραία μικρο! ΚΑΛΑ συγνώμη τι νοημα έχει να μπεί εκεί ; αφου ο σταθμός βάσης δίπλα στa ελτα τον βλέπεις που είναι μαζί με την κεραία τις κοσμοτε πάνω απο τον οτε και καλύπτει ήδη την περιοχη. Προφανώς το κάνουν επειδη μπαίνει πολύ κόσμος στa goodyς ;. Επίσης και στa flocafe έχουνε βάλει γενικότερα και σε αλλά goodys .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι διάβασα στο internet στο site τις vodafone στο καινούργιο goodyς τησ κηφισίας θα μπεί κεραία μικρο! ΚΑΛΑ συγνώμη τι νοημα έχει να μπεί εκεί ; αφου ο σταθμός βάσης δίπλα στa ελτα τον βλέπεις που είναι μαζί με την κεραία τις κοσμοτε πάνω απο τον οτε και καλύπτει ήδη την περιοχη. Προφανώς το κάνουν επειδη μπαίνει πολύ κόσμος στa goodyς ;. Επίσης και στa flocafe έχουνε βάλει γενικότερα και σε αλλά goodys .

 

Πηγαινε σε καποιο Goodys/Flocafe με κεραια (που δεν ειναι μονο 3G... ) και θα καταλαβεις απο το sms που θα σου ερθει.... ;)

 

Free 3G + Free WiFi.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε καποιο Goodys/Flocafe με κεραια (που δεν ειναι μονο 3G... ) και θα καταλαβεις απο το sms που θα σου ερθει.... ;)

 

Free 3G + Free WiFi.

 

Τέλειο έρχεται μονο στην vodafone ; ή στa αλλά δίκτυa ; και πωσ ΣΟΥ έρχεται όταν θα πας κάνεις κλήση ; και είσαι δίπλα στην κεραία ; ή όχι ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Kotsianis7 ωραιος!!!

Αν μαθεις κατι και για Πλακα Λιτοχωρου ,κερναω καφε στη θαλασσα!!!

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

@johnmegarythmos,

 

Αν ψάξεις, έχει στην λίστα τα καταστήματα Flo/Goody's

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11128

 

Έχει συμβεί και σε σας?

Στις τελευταίες βροχές εδώ στην Άρτα ενώ υπάρχει σήμα στο κινητό δε μπορεί να πραγματοποιηθεί η κλήση!

Συγκεκριμένα εχτές μίλαγα στο τηλέφωνο, ξεκινά η βροχή και μετά από λίγο κόπηκε η σύνδεση. Μετά από λίγη ώρα ήρθαν και τα σχετικά μηνύματα ότι με πήραν τηλέφωνο.

 

Τόσα χρόνια που είμαι εδώ με βροχές και χιόνια δεν πάθαινα κάτι τέτοιο. :angry::angry:

 

Τι στο καλό? Ψόφησαν τα μικροκυματικά? :p

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω πολύ θετική την ανάρτηση στο site της Vodafone των δηλώσεων εγκατάστασης νέων σταθμών.

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1.Τι διάστημα μεσολαβεί κατά μέσον όρο από την υποβολή της αίτησης μέχρι την εγκατάσταση και λειτουργία του σταθμού, σύμφωνα με το νέο νόμο;

2.Έχουν λειτουργήσει κάποιοι σταθμοί ήδη από αυτούς;

 

Υ.Γ Με χαρά βλέπω, στην περιοχή Κουκάκι που δουλεύω, όλο και πιο συχνά το Η+ στην οθόνη!

Link to comment
Share on other sites

Και η Cosmote τις αναρτά

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T23B/section/Micro_Stations

 

Υ.Γ.: Δηλώσεις micro είναι κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω χασει πλεον το μετρημα, αλλα εχεις δικιο, δεν ειναι απλα καποιοι μηνες....

δεν εχω μετρησει ποτε το 3g στην περιοχη, γιατι το βρισκω σπανια :)

 

παρολαυτα, αν δεχτουμε πως οσες κεραιες επεσαν ηταν παρανομες, τοσα χρονια θα επρεπε να εχει γινει κατι.....(ειχα ακουσει πως πλεον ειναι καποιοι μηνες, μετα τους οποιους μπορει να μπει η κεραια ΝΟΜΙΜΑ μεχρι να παρει την κανονικη αδεια)

 

το full σημα, ειναι αποδειξη της αδυναμιας/αδιαφοριας τους (που -και καλα- υπαρχει 100% πληθυσμιακη καλυψη, ενω στην πραξη υπαρχουν πολλες χαμενες κλησεις....)

 

τελικα στην κηφισια πηρα ενα voice box και εβαλα μεσα την καρτα μου και μια χαρα εχω σημα με ενα ασυρματο στο σπιτι ακομα και στο ισογειο πυο εποιανει το ασυρματο καλυπτω και ισογειο και 1 οροφο και τον δευτερο οροφο κατι που δεν μπορουσα να μιλησω στο ισογειο και στο πρωτο οροφο. στο πρωτο οροφο επρεπε να κολλαγα στο παραθυρο και στο ισογειο μου εβγαζε μια γραμμη σημα και στο σπιτι της γιαγιας μου στο ισογειο καθολου σημα δεν ειχε αστα να πανε μου ελυσε τα χερια το voice box αλλα το σπαστικο ειναι οτι βγαζω βαζω την καρτα του κινητου μου απο το κινητο στο voice box αλλα αφου μιλαω καθαρα δεν με πειραζει , επισης βαζω πρωτα φραγη μυνηματων εισερχομενων επειδη δεν εχω σταθερο με sms ουτε καποιο ασυρματο με δυνατοτητα sms οποτε επειδη τα μυνηματα χανονται στο voice box βαζω φραγη στα sms πριν βαλω την καρτα σημ στο voice box , επισης μεσα απο το voice box δεν μπορεισ να κανεις call me back δεν σου επιτρεπει ακους σημα κατειλλημενου. Παλι καλα ελυσα το προβλημα καλυψης με αυτον τον τροπο , βεβαια μου τυχαινει να ακουω πολυ δυνατα καποιον στην αρχη τις συνομιλιας και μετα να στρωνει η επικοινωνια αλλα δεν μου συμβαινει συχνα αλλα μου εχει τυχει, απλα τωρα σκεφτομαι να παρω ενα ασυρματο με sms για να μην βαζω και βγαζω φραγες, αλλα παρατηρησα οτι δεν ειναι ολα τα ασυρματα τηλεφωνα συμβατα με το voice box π.χ. δοκιμασα ενα απλο πανασονικ αλλα δεν ειχα αναγνωριση ενω με ενα παλιο που ειχα που τα εχει παιξει σαν συσκευη αλλα λειτουργει της ζιμενσ δεν ειχα προβλημα με την αναγνωριση οποτε ειναι θεμα συσκευης.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
btw η voda εγκαθιστά LTE..

 

άντε να δουμε πότε θα εξαπλωθεί και αυτο μακάρι να ειναι μεγαλύτερη η συχνότητα και να ποιανεi ακόμα και στισ προβληματικές περιοχές όπως στην κηφισια.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο ψηλή η συχνότητα τόσο χειρότερα, οι χαμηλές είναι που έχουν χαμηλότερη εξασθένηση.
Link to comment
Share on other sites

Απο το μεσημέρι σημερα υπάρχει γενικό πρόβλημα με την δρομολόγηση μηνυμάτων, κυρίως σε περιβάλλον 3G. Μετα απο επικοινωνία με την Vodafone μου είπαν ότι λογικά μεχρι αύριο θα εχει λυθεί και ότι είναι λόγω αναβάθμισης σε 4G... Είδωμεν!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες!

Η αναβάθμιση γίνεται ανά σταθμό και δεν επηρεάζει. Κάτι άλλο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Απο το μεσημέρι σημερα υπάρχει γενικό πρόβλημα με την δρομολόγηση μηνυμάτων, κυρίως σε περιβάλλον 3G. Μετα απο επικοινωνία με την Vodafone μου είπαν ότι λογικά μεχρι αύριο θα εχει λυθεί και ότι είναι λόγω αναβάθμισης σε 4G... Είδωμεν!

 

σε ποια περιοχη;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Στην Ανω Κυψέλη
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες!

Η αναβάθμιση γίνεται ανά σταθμό και δεν επηρεάζει. Κάτι άλλο είναι.

 

Βεβαίως και επηρεάζει. Τα μηνύματα δρομολογούνται απο το δίκτυο κορμού της εταιρείας και ενδέχεται να υπήρξαν θέματα κατα την δημιουργία της νέας δρομολόγησης μεταξύ των δικτύων 2G/3G και LTE.

 

Στο LTE αλλάζει ο σταθμός και δημιουργείται ένα τελείως καινούριο δίκτυο κορμού απο την αρχή - μέχρι και η συνδρομητική βάση δεδομένων αλλάζει (η παλιά HLR γίνεται HSS)

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ας δώσω κι εγώ μια αναφορά για την ποιότητα του σήματος της Vodafone στο Χαϊδάρι, στο οποίο κινούμαι τις περισσότερες ώρες της ημέρας.

 

Η ποιότητα λοιπόν του σήματος στην περιοχή αυτή είναι το λιγότερο απογοητευτική. Και δεν μιλάμε για κάποια απομακρυσμένο κομμάτι αυτού, μιλάμε για περιοχές όπως το Παλατάκι και τα Κουνέλια, όπου η ποιότητα του σήματος είναι στο μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας μη αποδεκτή.

 

Μιλάμε για σήμα GPRS και EDGE το οποίο ουσιαστικά ακυρώνει το smartphone. Μπορεί με 5 ευρώ να έχω 600 MB για έναν μήνα, αλλά τι να τα κάνω αυτά όταν ουσιαστικά δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ή πρέπει να ψάχνω για καλό σήμα σαν να είμαι σε κανένα βουνό;...

 

Τα ίδια και στα 50μ απο τον σταθμό του Ηλεκτρικου στην Καλλιθέα.

Οδός (οχι λεωφόρος) Ελ. Βενιζέλου, το στικάκι της voda ειναι θεόκουφο, αλλά gprs ρε παιδιά μεσα στον δρόμο;

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και στα 50μ απο τον σταθμό του Ηλεκτρικου στην Καλλιθέα.

Οδός (οχι λεωφόρος) Ελ. Βενιζέλου, το στικάκι της voda ειναι θεόκουφο, αλλά gprs ρε παιδιά μεσα στον δρόμο;

 

Ειδικά για τη Καλλιθέα τα πρόβλημα που αναφέρεις υπάρχει γενικά στη περιοχή τουλάχιστον δύο χρόνια όταν ο δήμαρχος της περιοχής αποφάσισε να ξηλώσει ότι υπήρχε σε κεραία. Και οι τρεις εταιρίες πλέον έχουν λίγους σταθμούς για μια τόσο πυκνοκατοικημένη περιοχή...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...