Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε χωριά.

Δεν γνωρίζω θέματα καθυστερήσεων. Γνωρίζω μόνο όταν είναι να γίνουν εργασίες κλπ.

 

Αγριά έχει και γ@μώ τα τόστ. Το ΕΤΖΕ δεν προσφέρει καμια ουσιαστική βελτίωση για μένα τουλάχιστον, απλά έχει διαφορετικές TRU η καμπίνα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμα... μπανάνα στη Λευκάδα! Συνολικά ανύπαρκτο 3G, μετά βίας edge για λίγες στιγμές και στα βουνά προς τις παραλίες της δυτικής πλευράς είχε και... απόλυτο κενό.

Αδύνατο να δουλέψεις με internet... Συγχαρητήρια...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Σήμα... μπανάνα στη Λευκάδα! Συνολικά ανύπαρκτο 3G, μετά βίας edge για λίγες στιγμές και στα βουνά προς τις παραλίες της δυτικής πλευράς είχε και... απόλυτο κενό.

Αδύνατο να δουλέψεις με internet... Συγχαρητήρια...

 

Όπως είπε ο φίλος πιο πάνω, από αυτή την Τρίτη θα υπάρχει 3G στην Λευκάδα... Μένει να περιμένεις μερικές μέρες!:worry:

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο φίλος πιο πάνω, από αυτή την Τρίτη θα υπάρχει 3G στην Λευκάδα... Μένει να περιμένεις μερικές μέρες!:worry:

 

πως το ξέρουνε ότι την τρίτη θα υπάρχει σήμα τρίτης γενιάς στην λευκάδα;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο φίλος πιο πάνω, από αυτή την Τρίτη θα υπάρχει 3G στην Λευκάδα... Μένει να περιμένεις μερικές μέρες!:worry:

 

Μην το δένεις και κόμπο... Σήμα μπανάνα έχει, edge μάλλον ανεπαρκές... Όποιος πάει εκεί από Τρίτη να μας πει...

Ακόμα και σε κεντρικά σημεία της Αθήνας όμως, όπως στην Δ.Βασιλείου στο Ν.Ψυχικό όπου είναι γεμάτο καφέ, η βόδιφον δεν έχει 3G...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τί στοίχημα βάζεις?

Δεν είμαι σίγουρος αν θα καλύψει ΟΛΗ τη Λευκάδα αλλα σίγουρα θα φέρει σημαντική βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χρησιμοποιω καρτοιντερνετ με στικακι και laptop,χαλκιδικη στο παλιουρι δεν εχω καλη καλυψη,μεσα στο σπιτι η πιο δυνατη ειναι η wind,προφανως καποια στιγμη θα κανει μεγαλο ντου η vodafone διοτι εκτος οτι εχει το μεγαλυτερο φασμα σκαει και περισσοτερα φραγκα για το δικτυο της,αυτο που με προβληματιζει ειναι το εξης γιατι δε βαλανε EDGE παντου ετσι ωστε να εχουμε μεγαλυτερες ταχυτητες στο νετ?
Link to comment
Share on other sites

Παλιούρι έχει κεραία η voda στο βουναλάκι. Δεν είμαι σίγουρος αν έχει εγκατεστημένο 3G. Παίζει να πέρνεις απο τριγύρω εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Παλιούρι έχει κεραία η voda στο βουναλάκι. Δεν είμαι σίγουρος αν έχει εγκατεστημένο 3G. Παίζει να πέρνεις απο τριγύρω εκεί.

 

Τις βλεπω πανω αλλα δεν πρεπει να εχουν 3G,το 3G πρεπει να ειναι απο αλλον σταθμο πολυ πιο μακρια,σημα μια-δυο γραμμες εως και καθολου ορισμενες φορες,μπορεσα και μπηκα 1-2 φορες αλλα κοβεται που και που η συνδεση,οποτε γυρνας σε GSM που ειναι εξαιρετικο το σημα αλλα δεν εχει EDGE αυτο ειναι θα χαμε 3 φορες πιο γρηγορη συνδεση,η wind παλι δε με εντυπωσιαζει που εχει καλυψη 3G το ιδιο πραγμα ειχε παιχτει πριν 10 χρονια στο GSM και μετα εκανε ντου η voda και την ξεπερασε.

Link to comment
Share on other sites

Καβαλα στους αμμολοφους υπαρχει φουλ σημα αλλα οχι 3G αντιθετα που μεσα στο χωριο της Ν.Περαμου εχει (2 χλμ)
Link to comment
Share on other sites

Σήμα... μπανάνα στη Λευκάδα! Συνολικά ανύπαρκτο 3G, μετά βίας edge για λίγες στιγμές και στα βουνά προς τις παραλίες της δυτικής πλευράς είχε και... απόλυτο κενό.

Αδύνατο να δουλέψεις με internet... Συγχαρητήρια...

 

Εχει 3G απο τη Καρυά. Επίσης στις ανατολικές ακτές είχα κάλυψη απο Μύτικα Αιτ/νιας και απο τα Ακαρνανικά Ορη (Πάρκο κεραιών). Κάλυψη 2G απο επιπλέον κεραίες στο νησί, απο Ιθάκη και απέναντι απο Αιτ/νια. Προφανώς στη περιοχή που ήσουν υπήρχε πρόβλημα. Εγώ είχα 2-3 γραμμές σήμα 3G στο Νυδρί και net όχι με πολύ υψηλές ταχύτητες αλλά για τι δουλειά που το ήθελα όλα ΟΚ. Σίγουρα χρειάζεται βελτίωση η κάλυψη...στη δυτική πλευρά...αλλά γι΄αυτό πρέπει να ρωτήσεις τους Mau - Maou της περιοχής

Δεδομένου ότι επανάληψη = μητηρ πάσης μαθησεως...ποιός έβαλε απροβλημάτιστα κεραιες εκει (πάλι) :X

Link to comment
Share on other sites

Σε ώρες αιχμής στο Νυδρί και στην πρωτεύουσα δεν είχα παρά μόνο gprs! Αλλά και στο Ν.Ψυχικό στη Δ.Βασιλείου στα καφέ δεν έχει 3G. Ελπίζω να έχει edge σύντομα στα περισσότερα μέρη διότι με gprs δεν παλεύεται!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Σε καλυψη 3G το παραδεχομαι μεχρι κι εγω οτι ερχεται τριτη αλλα αυτο ειναι κατι προσωρινο,θα μπουν νεοι σταθμοι και θα γινει σοβαρη δουλεια γιατι εδωσε τα περισσοτερα και σε φασμα,μη το ξεχναμε αυτο,δεν εχει τωρα θα χει μετα.
Link to comment
Share on other sites

Εχει 3G απο τη Καρυά. Επίσης στις ανατολικές ακτές είχα κάλυψη απο Μύτικα Αιτ/νιας και απο τα Ακαρνανικά Ορη (Πάρκο κεραιών). Κάλυψη 2G απο επιπλέον κεραίες στο νησί, απο Ιθάκη και απέναντι απο Αιτ/νια. Προφανώς στη περιοχή που ήσουν υπήρχε πρόβλημα. Εγώ είχα 2-3 γραμμές σήμα 3G στο Νυδρί και net όχι με πολύ υψηλές ταχύτητες αλλά για τι δουλειά που το ήθελα όλα ΟΚ. Σίγουρα χρειάζεται βελτίωση η κάλυψη...στη δυτική πλευρά...αλλά γι΄αυτό πρέπει να ρωτήσεις τους Mau - Maou της περιοχής

Δεδομένου ότι επανάληψη = μητηρ πάσης μαθησεως...ποιός έβαλε απροβλημάτιστα κεραιες εκει (πάλι) :X

Bασικά σήμερα ήμουν Βασιλική στη Λευκάδα και ολόκληρη η νότια πλευρά έχει βαρέσει και -61 db με 3G(απο το απόγευμα και μετά). Όσοι παραπονιέστε για το σήμα Πάντε νότια LOL.

Μετά πλάκωσαν οι πυρκαγιές και έχουμε διακοπή για διαφιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα στη Λαμία πώς είναι; Βρέθηκε γνωστός μου εκεί και δεν άκουσα καλά σχόλια. Ούτε 3G ούτε edge βρήκε...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Σήμα... μπανάνα στη Λευκάδα! Συνολικά ανύπαρκτο 3G, μετά βίας edge για λίγες στιγμές και στα βουνά προς τις παραλίες της δυτικής πλευράς είχε και... απόλυτο κενό.

Αδύνατο να δουλέψεις με internet... Συγχαρητήρια...

 

Εχει 3G απο τη Καρυά. Επίσης στις ανατολικές ακτές είχα κάλυψη απο Μύτικα Αιτ/νιας και απο τα Ακαρνανικά Ορη (Πάρκο κεραιών).

 

Bασικά σήμερα ήμουν Βασιλική στη Λευκάδα και ολόκληρη η νότια πλευρά έχει βαρέσει και -61 db με 3G(απο το απόγευμα και μετά). Όσοι παραπονιέστε για το σήμα Πάντε νότια LOL.

Μετά πλάκωσαν οι πυρκαγιές και έχουμε διακοπή για διαφιμήσεις.

 

Επειδή πάω αρχές Σεπτέμβρη στη Λευκάδα, ποιες περιοχές έχουν σταθερό σήμα 3G χωρίς "διακοπές για διαφημίσεις"; Άκου κει να μην υπάρχει 3G μέσα στην πόλη!

 

Το πρόβλημα είναι μόνο της Vodafone ή και των άλλων δύο; Βλέπω π.χ. στο χάρτη κάλυψης της Wind, ότι η Λευκάδα καλύπτεται ικανοποιητικά. Αν είναι να φήσω προσωρινά τη Vodafone και να πάρω κάποιο προπληρωμένο πακέτο της Wind ή της Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάω αρχές Σεπτέμβρη στη Λευκάδα, ποιες περιοχές έχουν σταθερό σήμα 3G χωρίς "διακοπές για διαφημίσεις"; Άκου κει να μην υπάρχει 3G μέσα στην πόλη!

 

Το πρόβλημα είναι μόνο της Vodafone ή και των άλλων δύο; Βλέπω π.χ. στο χάρτη κάλυψης της Wind, ότι η Λευκάδα καλύπτεται ικανοποιητικά. Αν είναι να φήσω προσωρινά τη Vodafone και να πάρω κάποιο προπληρωμένο πακέτο της Wind ή της Cosmote.

 

Σήμα σταθερό υπάρχει σίγουρα σε Άγιο Νικήτα, Κάθισμα, Βασιλική και πλέον μέσα στην πόλη. Νομίζω και στην Καρυά και λίγο στο Νυδρί. Και όπως προείπε ο leosedf στο μεγαλύτερο μέρος της δυτικής πλευράς. Η Wind δεν καλύπτει ούτε για πλάκα κανένα σημείο της πόλης, άσε τι δείχνει ο χάρτης. Η Cosmote υπερτερεί κυρίως σε εξωτερικούς χώρους σε Λυγιά, Καρυώτες κλπ. αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει καλή κάλυψη 3G πλέον έχει και η Vodafone εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σήμα σταθερό υπάρχει σίγουρα σε Άγιο Νικήτα, Κάθισμα, Βασιλική και πλέον μέσα στην πόλη. Νομίζω και στην Καρυά και λίγο στο Νυδρί. Και όπως προείπε ο leosedf στο μεγαλύτερο μέρος της δυτικής πλευράς.

 

Ευχαριστώ. Ευτυχώς που έχει 3G στη δυτική πλευρά και στη Βασιλική. Γιατί στην ανατολική δε θα ήθελα να μείνω με τίποτα. :lol:

 

Ξέρεις επίσης τι γίνεται από κάλυψη στις παραλιακές περιοχές από Πρέβεζα μέχρι και Πάργα-Σύβοτα;

Link to comment
Share on other sites

Πάργα έχει καλύτερη κάλυψη 3G από τις άλλες 2 η VF.

 

Επίσης, είναι η μοναδική με κάλυψη 3G στα χωριά Αγία Κυριακή, Λιβαδάρι, Μόρφι κλπ. και γενικά καλύπτει όλη τη διαδρομή από το χωριό Μαργαρίτι προς Πάργα.

 

Σύβοτα μόνο η VF και η Wind έχουν καλό 3G(μέσα στα Σύβοτα εννοώ). H Cosmote σχεδόν καθόλου.

 

Στην παραλία Μέγα άμμο, έχουν και οι 3 κάλυψη 3G, όπως και στον Λίχνο(αν και εκεί δεν είμαι σίγουρος 100% για Wind, δε θυμάμαι). Στην Μικρή Άμμο, 3G μόνο η Κόσμο.

 

Επίσης, στη διαδρομή Πάργα-Πρέβεζα η VF είναι η μόνη με 3G, μέχρι και το χωριό Βράχος, αν θυμάμαι καλά.

 

Από κει και έπειτα, και μέχρι να φτάσεις Λευκάδα, παύει να έχει 3G και αναλαμβάνει η Cosmo στα περισσότερα σημεία(όχι όλα).

 

Στη διαδρομή Πάργα-Σύβοτα(πλησιάζοντας Σύβοτα) είναι επίσης ελαφρώς ισχυρότερο σε κάποια πιο δύσκολα σημεία της διαδρομής το σήμα της Vodafone(σε gsm δίκτυο, γιατί εκεί καμία δεν έχει 3G).

 

Γενικά, αλλού θα έχει η μια, αλλού η άλλη.

 

Επίσης, και προς Ηγουμενίτσα η VF και η Wind έχουν καλύτερη κάλυψη 3G από Κόσμο, όπως και σε κάποια χωριά κοντά στην Ηγουμενίτσα, όπου η Κόσμο δεν έχει καθόλου.

 

Το σήμα στη Λαμία πώς είναι; Βρέθηκε γνωστός μου εκεί και δεν άκουσα καλά σχόλια. Ούτε 3G ούτε edge βρήκε...

 

Όχι, υπάρχει κανονικά 3G. Μήπως έτυχε σε καμιά βλάβη ή αναβάθμιση; :confused: Πριν 3 βδομάδες πέρασα από Λαμία και είχε κανονικά. Μήπως ο γνωστός σου αναφερόταν προς Στυλίδα μεριά,όπου όντως εκεί η VF είναι η μόνη που δεν έχει 3G;

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Και ένα πολύ μεγάλο μέρος της Εύβοιας έχει κάλυψη Edge και 3G από εκεί που είχε μόνο απλό GPRS. (ακόμα και σε υψόμετρα)
Link to comment
Share on other sites

Στη διαδρομή Χαλκίδα- Κύμη και προς Αγία Άννα που έκανα. Ειδικά το edge είναι πλέον ορατό σε πολλά μέρη. Αν και εκεί που υπήρχε το Edge μετά από λίγο σίγουρα θα έβρισκες και κάποιο αδύναμο 3G δίκτυο.. Από ότι έχω καταλάβει πάνε μαζί αυτά.

 

Περιμένω να δω κάποια βελτίωση πάντως και στη βόρεια Αττική... Ακόμα να δω 3G σπίτι μου.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρα τρίχα (πέρασε και δεν ακούμπησε) θα είχε και καλό 3G στο ζαγόρι και γύρω περιοχές όπως επίσης και δωδώνη.

Πρόβλημα στο transmission. Τις επόμενες ημέρες θα έχω νεότερα να πάω για ύπνο γιατι γύρισα μόλις απ' τα ξημερώματα.

Στην Βασιλική και πιό πίσω η κοιλάδα πλέον έχει σφαίρα δίκτυο, το έχω καταγράψει όλο αλλα θα τα αναλύσω μόλις γυρίσω σπίτι/γραφείο/κρεβατι.

 

Όσοι θέλετε στη Λευκάδα πάνω στη γέφυρα έχει 3G. :P Χρειάζεται υπομονή πάντως για να λυθούν προβλήματα. Δεν έρχεται ενας μπαρμπας να βάλει στην πρίζα το εργαλείο να βγάλει 3G.

Link to comment
Share on other sites

....Επίσης, στη διαδρομή Πάργα-Πρέβεζα η VF είναι η μόνη με 3G, μέχρι και το χωριό Βράχος, αν θυμάμαι καλά.

 

Από κει και έπειτα, και μέχρι να φτάσεις Λευκάδα, παύει να έχει 3G και αναλαμβάνει η Cosmo στα περισσότερα σημεία(όχι όλα).

....

 

Ευχαριστώ για τις πολύ αναλυτικές πληροφορίες! Είσαι κινητή εγκυκλοπαίδεια ή καλύτερα εγκυκλοπαίδεια κινητής! :lol:

 

Αν κατάλαβα καλά από το χάρτη που είδα, η περιοχή Καστροσυκιά δεν έχει 3G η Vodafone αλλά μόνο η Cosmote?

 

Αν και εκεί που υπήρχε το Edge μετά από λίγο σίγουρα θα έβρισκες και κάποιο αδύναμο 3G δίκτυο.. Από ότι έχω καταλάβει πάνε μαζί αυτά.

 

Μπα.. το EDGE πάει μαζί με το 2G (GPRS), όχι με το 3G. Και μάλιστα η ενεργοποίησή του μπορεί να γίνει πολύ γρήγορα στο υφιστάμενο δίκτυο και προπαντός είναι πολύ φτηνότερη.

 

Ξύπνησαν κάπως αργά οι δύο εταιρίες μας (η Wind άρχισε νωρίτερα) αλλά το καλό είναι που ξύπνησαν επειδή σαφώς δε συγκρίνεται το EDGE με το GPRS. Ειδικά στην Cosmote, δεν συγκρίνεται ούτε με το 3G. Σε πολλές περιοχές με χάλια HSPA (λέμε τώρα) το EDGE είναι γρηγορότερο. :rolleyes:

Edited by nikosr78
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...