Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[quote=leosedf;2871899

 

 

Νομίζεις, ήδη εγκαταστάθηκε κοντά ενα site και θα μπούν και άλλα μαζί με 3G.

 

Πες μου ακριβως που εγκατασταθηκε σταθμος,αν ειναι πες το μου prive για να σου πω,ειναι κοντα στην πολη η καπου στο νομο σε καποιο χωριο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χθες βράδυ κατά τις 2 μήπως γινόντουσαν εργασίες αναβάθμισης/συντήρησης σε κανένα κέντρο;Σαντορίνη,δεν υπήρχε gprs,ήταν off!Περιοχή Ημεροβιγλίου!
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να μην εχω σημα gprs σπιτι μου ενω εχω φουλ σημα ομιλιας;

Ενω στο σπιτι δεν μπορω ουτε ιντερνετ να εχω ουτε να στειλω mms μολις βγω μπορω.

Να σημειωσω οτι πριν λιγες μερες ειχα κανονικοτατα σημα gprs.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή μένεις? Μίλησες με την εξυπηρέτηση πελατών?

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Νεα Σμυρνη ειμαι. Μια ωρα κυριολεκτικα μιλαγα χτες με την εξυπηρετηση. Μου ξαναστειλαν ολες τις ρυθμισεις αλλα μου ειπαν με σιγουρια οτι απο τη στιγμη που υπαρχει σημα ομιλιας δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει δικτυο gprs
Link to comment
Share on other sites

Στην Οία Σαντορίνης αδύναμο/ελάχιστο σήμα 3ης γενιάς..Όπως και σε Φηρά/Hμεροβίγλι σε κάποιους εσωτερικούς χώρους το 3g είναι εκτός!Θέλει επειγόντως σταθμό βάσης εκει,only 3g!
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος να πει σε αυτους τους ξυπνιους εκει στη Vodafone οτι οι πελατες δεν ειναι ηλιθιοι? Πρωτα φτιαχνεις δικτυο και μετα διαφημιζεις 100% καλυψη... Αν τα χρηματα του μαρκετινγκ πηγαιναν στο δικτυο, δε θα υπηρχε αναγκη για διαφημισεις... Αλλα φαινεται οτι υπαρχουν χρωστουμενα που πρεπει να δοθουν σε καποιους...
Link to comment
Share on other sites

Στην Κοζανη μεσα στο σπιτι μου πιανει μονο στο σαλονι,βγαινω απο το σπιτι και δεν εχει καθολου σήμα πρεπει να προσωρησω μερικά μέτρα πρώτα,ακομα και στην κεντρικη πλατεια δεν σε καποια σημεια δεν εχει.αλλα και γενικα σε αλλα μερη οπως στην σκοπελο που πηγα σε μια δυο παραλιες δεν ειχε και στον δρομο χανοταν μερικες φορες.Τωρα οκ θα μου πειτε πολλα θες να εχεις παντου απλα το λεω μονο και μονο επειδη με νευριασε η διαφήμηση της κάλυψης!κονντα 100% θα μας τρελάνουνν!?
Link to comment
Share on other sites

Νεα Σμυρνη ειμαι. Μια ωρα κυριολεκτικα μιλαγα χτες με την εξυπηρετηση. Μου ξαναστειλαν ολες τις ρυθμισεις αλλα μου ειπαν με σιγουρια οτι απο τη στιγμη που υπαρχει σημα ομιλιας δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει δικτυο gprs

 

Το GPRS σε επίπεδο δικτύου κορμού διαχειρίζεται από άλλο κέντρο από ότι η ομιλία οπότε παρότι εσύ μιλάς κανονικά και από άποψη ραδιοδικτύου είσαι οκ δεν έχεις GPRS λόγω core δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Το GPRS σε επίπεδο δικτύου κορμού διαχειρίζεται από άλλο κέντρο από ότι η ομιλία οπότε παρότι εσύ μιλάς κανονικά και από άποψη ραδιοδικτύου είσαι οκ δεν έχεις GPRS λόγω core δικτύου.

 

Αυτό ισχύει αλλά τα αν έχει σήμα και μπορεί και μιλάει τότε το κελί είναι σε λειτουργία και είναι σχεδόν σίγουρο ότι μπορεί και να έχει GPRS. Στην κεραία βάσης δεν υπάρχουν χωριστά μηχανήματα που διαχειρίζονται το GPRS.

 

Αν η Vodafone είχε πρόβλημα στο δίκτυο κορμού με το GPRS (π.χ. στο SGSN) τότε θα είχαν πρόβλημα πολύ εκτεταμένες περιοχές.

 

Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση να χτύπησε καμια καρτούλα στο BSC.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Στην Κοζανη μεσα στο σπιτι μου πιανει μονο στο σαλονι,βγαινω απο το σπιτι και δεν εχει καθολου σήμα πρεπει να προσωρησω μερικά μέτρα πρώτα,ακομα και στην κεντρικη πλατεια δεν σε καποια σημεια δεν εχει.αλλα και γενικα σε αλλα μερη οπως στην σκοπελο που πηγα σε μια δυο παραλιες δεν ειχε και στον δρομο χανοταν μερικες φορες.Τωρα οκ θα μου πειτε πολλα θες να εχεις παντου απλα το λεω μονο και μονο επειδη με νευριασε η διαφήμηση της κάλυψης!κονντα 100% θα μας τρελάνουνν!?

 

θα βγαλανε καμια κεραια,μπορει ο δημος να την εκανε τη δουλεια αλλα παιζει στανταρ οτι εχει την καλυτερη καλυψη τωρα,την κοσμοτε σε αρκετα σημεια την ξεσκιζει

Link to comment
Share on other sites

Στην Κοζανη μεσα στο σπιτι μου πιανει μονο στο σαλονι,βγαινω απο το σπιτι και δεν εχει καθολου σήμα πρεπει να προσωρησω μερικά μέτρα πρώτα,ακομα και στην κεντρικη πλατεια δεν σε καποια σημεια δεν εχει.αλλα και γενικα σε αλλα μερη οπως στην σκοπελο που πηγα σε μια δυο παραλιες δεν ειχε και στον δρομο χανοταν μερικες φορες.Τωρα οκ θα μου πειτε πολλα θες να εχεις παντου απλα το λεω μονο και μονο επειδη με νευριασε η διαφήμηση της κάλυψης!κονντα 100% θα μας τρελάνουνν!?

 

H διαφήμιση αναφέρεται σε πληθυσμιακή και όχι γεωγραφική κάλυψη. Δεν λένε κάπου ψέματα όσο περίεργο και αν σου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

H διαφήμιση αναφέρεται σε πληθυσμιακή και όχι γεωγραφική κάλυψη. Δεν λένε κάπου ψέματα όσο περίεργο και αν σου φαίνεται.

 

Εγω πιστευω οτι ουτε 99% του πληθυσμου καλυπτεται απο καμια εταιρεια αφου τα προβληματα με το ξυλωμα κεραιων ειναι πανελλαδικο

Link to comment
Share on other sites

Nαι ο bored01 εχει δίκιο αυτο που λένε ειναι πονηρό,δηλαδη η Ελλάδα εχει 10.000.000 πληθυσμο ας πουμε,αν τα 5(λεμε τωρα)ζουνε στην αθήνα τκαι εχει πληρες σημα εκει τοτε αυτο σημαίνει οτι καλύπτει το 50%,τωρα αλλα 30 στην θεσσαλονίκηνπαει στα 80% και τα αλλα θα τα βρει κάπου!αλλα το κινητο το χρειάζεσαι συνληθως πιο πολύ σε άλλα μέρη απομωνομένα αρα μας ειναι άχρηστο αυτο!

 

@picard

δεν μου εχει τύχει ποτέ αυτό,οποτε μπαίνω μεσα σε υπόγειο ηκλειστό χώρο το σήμα ειναι 0 ενω η κοσμοτέ πάντα εχει!

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζεις ότι τολμούν να πουν το ποσοστό της γεωγραφικής τους κάλυψης (αναφέρομαι και στις τρεις)? Ενώ πληθυσμιακά επειδή πράγματι καλύπτουν πάνω από το 99% σπέυδουν να το διαφημίσουν.
Link to comment
Share on other sites

Η λύση της Vodafone UK για 100% κάλυψη στο σπίτι!Είναι βεβαια μια ακριβούτσικη λύση, αφού κοστίζει £160.00 one off, η £5.00 τον μηνα για 24 μήνες(σύνολο £120.00).Το ερώτημα που έχει τεθεί και εδώ είναι γιατί κάποιος να πληρώνει για την αδυναμία του δικτύου να στήσει δικό του δίκτυο.Υπάρχουν βεβαια και κάποιοι περιορισμοί όπως ότι υποστηρίζει μονο 3G συσκευές(δεν έχει GSM900/1800), αλλα k ότι συνδέονται νούμερα που έχουν προεγκριθεί από το δίκτυο.Ο χρόνος θα δείξει...Πάντως αν κάποιος έχει σταθερό με τουλάχιστον 1Mbps ADSL έχει και full 3G.Αν και εγώ δεν έχω πρόβλημα στην περιοχή μου(Devon,UK), το πήρα προκειμενου να δοκιμάσω αυτή την τεχνολογία που είναι τόσο καινούργια.Είναι τα Femtocell το μέλλον της κάλυψης...?
Link to comment
Share on other sites

Η λύση της Vodafone UK για 100% κάλυψη στο σπίτι!Είναι βεβαια μια ακριβούτσικη λύση, αφού κοστίζει £160.00 one off, η £5.00 τον μηνα για 24 μήνες(σύνολο £120.00).Το ερώτημα που έχει τεθεί και εδώ είναι γιατί κάποιος να πληρώνει για την αδυναμία του δικτύου να στήσει δικό του δίκτυο.Υπάρχουν βεβαια και κάποιοι περιορισμοί όπως ότι υποστηρίζει μονο 3G συσκευές(δεν έχει GSM900/1800), αλλα k ότι συνδέονται νούμερα που έχουν προεγκριθεί από το δίκτυο.Ο χρόνος θα δείξει...Πάντως αν κάποιος έχει σταθερό με τουλάχιστον 1Mbps ADSL έχει και full 3G.Αν και εγώ δεν έχω πρόβλημα στην περιοχή μου(Devon,UK), το πήρα προκειμενου να δοκιμάσω αυτή την τεχνολογία που είναι τόσο καινούργια.Είναι τα Femtocell το μέλλον της κάλυψης...?

 

Είναι λίγο νωρίς να πούμε ότι το Femtocell είναι το μέλλον της κάλυψης... Καταρχάς όλο και περισσότερα κινητά υποστηρίζουν WIFI. Με τεχνολογίες τύπου VPN-blackberry- που υποστηρίζουν handover από WIFI<=>3g σε συνδυασμό με VOIP και end-to-end πρωτόκολλο κρυπτογράφησης/αυθεντικοποίησης μπορούν να αξιοποιηθούν ακόμα και τα WIFI networks για κάλυψη σε εσωτερικούς χώρους.Και δεν είμαστε πολύ μακρυά από τέτοιες τεχνολογίες;)

 

Αυτό που δείχνεις στην εικόνα όντως είναι πολύ καλή τεχνολογία και στην Ελλάδα λύνει μεγάλα προβλήματα με αδειοδοτήσεις...

 

Επιπλέον,υποστηρίζει 3g γιατί με 2g αλλάζεις την τοπολογία του δικτύου με τέτοια μηχανήματα...! Στο 3g δεν αλλάζει κάτι! Οι κώδικες διαχειρίζονται εννοιαία από κάποιο server άρα εξασφαλίζεται η ομαλή λειτουργία,εκτός του FemtoCell και των γειτόνων που δεν έχουν πρόσβαση σε αυτό (παρεμβολλές)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οταν (και αν) κάποια στιγμή το δώσουν δωρεάν το ξανασυζητάμε.

 

Ποιος θα πάει να δώσει τόσα λεφτά για να έχει σήμα σπίτι του? Πιο εύκολο είναι να αλλάξει δίκτυο.

 

By the way, έρχεται και στη Voda GR το συγκεκριμένο σε λίγο καιρό αν και δεν ξέρω τι τιμολογιακή πολιτική θα ακολουθήσουν και κατα συνέπεια αν θα πιάσει.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Και αν στο σπίτι σου δεν πιάνει καμία εταιρία; :p Είναι αρκετές οι περιοχές όπου είτε λόγω μορφολογικών δυσκολιών ή λόγω ξηλωμάτων δεν έχουν καλο σήμα και οι 3 εταιρίες.Από το να ισχύει το γνωστό ρητό:στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος(κοινώς,αντί να επιλέξεις τη λιγότερο προβληματική),καλύτερα να πάρεις κάποιο τέτοιο μηχάνημα να κάνεις τη δουλειά σου!Ιδίως για τα δίκτυα 3ης γενιάς..όπου στη χώρα μας αποτελούν πρόκληση για τις εταιρίες με τόσους ανεγκέφαλους συμπολίτες...

 

Φυσικά,πρέπει να το δίνουν σε ιδιαίτερα χαμηλη τιμή ή γενικά να το επιδοτούν με κάποιο τρόπο(π.χ. να ενσωματώσουν το κόστος του στο μηνιαίο πάγιο ή να σε δεσμεύουν με το συμβόλαιο),διαφορετικά δε νομίζω να το επιλέξουν πολλοί..

Link to comment
Share on other sites

τι κανει ακριβως αυτο φιλε?

 

Φαντάσου ένα μικρo σταθμό βάσης μέσα στο σπίτι σου ο οποιος συνδέεται με το δίκτυο της Voda μέσο της σταθερής ADSL γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ειναι σίγουρα αλλα δεν νομιζω σε καμια περιπτωση οτι θα το δωσουν δωρεαν στην Ελλαδα! Αυτο το μηχανημα τι εμβελεια εχει δηλαδη σε τι ακτινα καλυπτει 3G ? Μπορει πχ εγω εχω 4-5 φιλους που μενουμε κοντα να το αγορασουμε και να το χρησιμοποιουμε κοινοχρηστα???
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεις από πριν ποιος/ποιοί αριθμός/οί θα το χρησιμοποιεί/ούν.

 

Ναι πρέπει να δηλώσεις ποιοι αριθμοί το χρησιμοποιούν.Μπορείς να δηλώσεις μέχρι και 34 νούμερα.34 νούμερα μπορούν να βρίσκονται ενεργοποιημένα μέσα στο Femto αλλα μονο 4 μπορούν ταυτόχρονα να κάνουν κλίση.Αν για κάποιο λόγο η ταχύτητα σου στο ADSL έχει πέσει τότε ρυθμίζει τον αριθμό προς τα κάτω ώστε η ποιότητα συνομιλίας να μην αλλοιώνεται.

 

Ενδιαφέρον ειναι σίγουρα αλλα δεν νομιζω σε καμια περιπτωση οτι θα το δωσουν δωρεαν στην Ελλαδα! Αυτο το μηχανημα τι εμβελεια εχει δηλαδη σε τι ακτινα καλυπτει 3G ? Μπορει πχ εγω εχω 4-5 φιλους που μενουμε κοντα να το αγορασουμε και να το χρησιμοποιουμε κοινοχρηστα???

 

Ο κατασκευαστής(by the way είναι SAGEM) προτείνει τα 30 μετρα.Δοκιμάζοντας to αντικειμενικά είναι λίγο καλύτερο από την εμβέλεια μιας DECT συσκευής σπιτιού.Οποτε αν είστε σε διπλανά διαμερίσματα τότε θα δουλέψει.Αν είστε σε απέναντι πολυκατοικίες χλομό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...