Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλύπτουν ίσως έτσι η μία τις τρύπες της άλλης και "χτυπάνε" πιο εύκολα την cosmote! Τι να πω...;

βασικά παρόλο που δεν αναφέρει για χρέωση...δεν ξέρουμε αν θα υπάρξει στο μέλλον...σωστά ? αφού από παντού θέλουν να βγάλουν χρήμα...άρα δεν ξέρουμε τι θα γίνει με το θέμα της χρέωσης...

 

οπότε μπορεί να είναι και άλλο το όφελος..σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτουν ίσως έτσι η μία τις τρύπες της άλλης και "χτυπάνε" πιο εύκολα την cosmote! Τι να πω...;

 

Μου φαινεται πολυ παραξενη αυτη η κινηση! Αποκλειεται να επεκταθει σε περιοχες μεγαλης συγκεντρωσης πλυθησμου και ζητησης! Τουλαχιστον στο κοντινο μελλον! Ειναι καλο και μονο που ξεκινησε και απολυτα απαραιτητο σε ακριτικες περιοχες, νησια και για την καλυψη θαλασσιας επιφανειας! Ειναι πολυ σημαντικο στο Αιγαιο να γινεται κοινη χρηση των σταθμων των 2 εταιριων. Ολα αυτα βεβαια αργοτερα. Προς το παρον οι λιγες περιοχες που αναφερθηκαν :O

Link to comment
Share on other sites

βασικά παρόλο που δεν αναφέρει για χρέωση...δεν ξέρουμε αν θα υπάρξει στο μέλλον...σωστά ? αφού από παντού θέλουν να βγάλουν χρήμα...άρα δεν ξέρουμε τι θα γίνει με το θέμα της χρέωσης...

 

οπότε μπορεί να είναι και άλλο το όφελος..σωστά?

Όπου έχει εφαρμοστει στο εξωτερικό δεν υπάρχει χρέωση. Και δεν νομίζω να το επιτρέψει και η ΕΕΤΤ αφού δεν γίνεται ο κάθε χρήστης που δεν είναι πολύ εξοικειωμένος με ρυθμίσεις κινητού όπως η χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου να πληρώνει ανυποψίαστος roaming μέσα στην Αθήνα! Εξάλλου αν υπάρχει χρέωση δεν έχει νόημα αυτή η συνεργασία που στόχος της είναι όπως είπε ο Πέτρος να καλυφθούν πιο γρήγορα οι περιοχές με πρόβλημα με τη κάθε εταιρεία να επενδύει σε διαφορετικά σημεία (π.χ η Vodafone που μπορεί να δώσει άφθονη χωρητικότητα να ενισχύσει τη κάλυψη στα αστικά κέντρα και η ΤΙΜ στην επαρχία όπως κάνει τα τελευταία χρόνια).

Μου φαινεται πολυ παραξενη αυτη η κινηση! Αποκλειεται να επεκταθει σε περιοχες μεγαλης συγκεντρωσης πλυθησμου και ζητησης! Τουλαχιστον στο κοντινο μελλον! Ειναι καλο και μονο που ξεκινησε και απολυτα απαραιτητο σε ακριτικες περιοχες, νησια και για την καλυψη θαλασσιας επιφανειας! Ειναι πολυ σημαντικο στο Αιγαιο να γινεται κοινη χρηση των σταθμων των 2 εταιριων. Ολα αυτα βεβαια αργοτερα. Προς το παρον οι λιγες περιοχες που αναφερθηκαν :O

 

Κατ'αρχάς στο Αιγαίο και γενικότερα στις θαλάσσιες περιοχές και οι δύο εταιρείες έχουν μια χαρά κάλυψη (extended cells). Από εκεί και πέρα σίγουρα πολύ χρήσιμη εφαρμογή του προγράμματος αυτού θα είναι στις περιοχές της επαρχίας που πάσχουν και ιδιαίτερα στις ακριτικές. Πιστεύω όμως ότι θα λειτουργεί και στα αστικά κέντρα αφού και εκεί υπάρχουν περιοχές που και οι δύο εταιρείες έχουν πρόβλημα λόγω ξηλώματος κεραιών. Π.χ για νομό Αττικής, οι συνδρομητές της ΤΙΜ στη Καλλιθέα και της Vodafone στα Μελίσσια ή στη Νέα Σμύρνη θα σωθούν!!! Εξάλλου στια σημεία με αυξημένη ζήτηση έχουν μια χαρά σήμα όλες και μη ξεχνάς πως οι συσκευές τείνουν να επιλέγουν πάντα το οικείο δίκτυο (άρα δεν νομίζω να τεθεί θ΄λεμα χωρητικότητας).

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς στο Αιγαίο και γενικότερα στις θαλάσσιες περιοχές και οι δύο εταιρείες έχουν μια χαρά κάλυψη (extended cells).

 

Θα διαφωνησω μαζι σου γιατι οσες φορες εχω ταξιδεψει δεν ειδα στο κινητο μου καλυψη οπως την περιγραφεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω μαζι σου γιατι οσες φορες εχω ταξιδεψει δεν ειδα στο κινητο μου καλυψη οπως την περιγραφεις ;)

 

Και εγώ πάλι όποτε έχω ταξιδέψει έχω δει ελάχιστες διαφορές. Μόνο στη διαδρομή Κυλλήνη-Κεφαλλονιά είχα σοβαρό πρόβλημα με ΤΙΜ. Αλλά θέλω να πω ότι αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο είναι να δούμε βελτίωση στην επαρχία αλλά και στις περιοχές των αστικών κέντρων που πάσχουν λόγω...δημάρχων και όχι τόσο το να έχεις το τέλειο σήμα τις λίγες ώρες που θα είσαι στο πλοίο! :O

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ειμαι στην Μυτιληνη για την ακριβεια στην καλλονη σε ενα στρατοπεδο απο σημα πολυ ασταθες ειτε ειμαι μεσα ειτε ειμαι εξω απο τον θαλαμο του στρατοπεδου κανει συνεχως διακοπες.Γιατι ετσι ρε παιδια θα το διορθωσουν ποτε αυτο το προβλημα?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ειμαι στην Μυτιληνη για την ακριβεια στην καλλονη σε ενα στρατοπεδο απο σημα πολυ ασταθες ειτε ειμαι μεσα ειτε ειμαι εξω απο τον θαλαμο του στρατοπεδου κανει συνεχως διακοπες.Γιατι ετσι ρε παιδια θα το διορθωσουν ποτε αυτο το προβλημα?

 

Το έχεις δηλώσει το πρόβλημα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εχω δηλωσει και δεν ειναι προβλημα συσκευης ολοι αυτο το παραπονο εχουν στο στρατοπεδο...Αν παρω τηλεφωνο θα γινει κατι?

 

το προβλημα παντως ισχυει και με την tim αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο...Η vodafone που χρησιμοποιω κυριως εχει ελαχιστο σημα και μιλας με διακοπες

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εχω δηλωσει και δεν ειναι προβλημα συσκευης ολοι αυτο το παραπονο εχουν στο στρατοπεδο...Αν παρω τηλεφωνο θα γινει κατι?

 

Προφανώς και πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Vodafone (13830 συμβόλαια, 1251 καρτοκινητά) και να ζητήσεις να καταγραφεί το πρόβλημα ώστε να ελεγχθεί από το αρμόδιο τμήμα της εταιρείας. Μάλιστα είναι πολύ πιθανό να επικοινωνήσουν εντός 5 ημερών για να σε ενημερώσουν.(καλό είναι να καλέσουν και οι άλλοι που έχουν πρόβλημα, ίσως αυτό κινητοποιήσει πιο άμεσα την εταιρεία);)

 

Ειλικρινά απορώ πως περιμένετε να λυθεί ένα πρόβλημα αν δεν καλέσετε να το καταγράψουν για να ελεγχθεί? :confused: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε και τι θα κανουν θα βαλουν κεραια για παρτι μας?σιγουρα το ξερουν το προβλημα θα παρω να δω τι θα μου πουν...
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε και τι θα κανουν θα βαλουν κεραια για παρτι μας?σιγουρα το ξερουν το προβλημα θα παρω να δω τι θα μου πουν...

 

Αν νομίζεις πως δεν θα κάνουν κάτι κάτσε χωρίς σήμα. Εγώ σου λέω πως τα προβλήματα αυτά καταγράφονται και πολλές φορές επιλύονται. Κάνε ότι νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κίνηση η πιλοτική εθνική περιαγωγή, μακάρι να επεκταθεί και στην υπόλοιπη Ελλάδα. Να ζοριστεί λίγο και η κοσμοτέ...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

μακαρι αλλα πιστευω οτι καλυτερα θα ηταν να γινοταν καποια συνεργασια vodaPHONE COSMOTE- παντως αν επεκταθει σε ολη την ελλαδα θα ειναι οντως μια πολυ καλη κινηση να δουμε και εμεις ασπρη μερα στον πετσοφα.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε και τι θα κανουν θα βαλουν κεραια για παρτι μας?σιγουρα το ξερουν το προβλημα θα παρω να δω τι θα μου πουν...

 

Γιατι να μην βαλουν?

Link to comment
Share on other sites

An kai dn pisteuw oti tha ginei kati toulaxiston tovs2 mines p tha eimai edw aurio prwi pairnw til
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καποιος απο Περαια Σαλονικης, να μας πει αν βλεπει καμια βελτιωση? Ειχαμε πολλες καταιγιδες τελευταια, αν και μαθαινω οτι η Voda αυξανει και παλι το mscs-bscs (απο οσο ξερω, τα υπαρχοντα mscs σηκωνουν διπλασιο αριθμο κεραιων απο αποψη χωρητικοτητας).
Link to comment
Share on other sites

Καποιος απο Περαια Σαλονικης, να μας πει αν βλεπει καμια βελτιωση? Ειχαμε πολλες καταιγιδες τελευταια, αν και μαθαινω οτι η Voda αυξανει και παλι το mscs-bscs (απο οσο ξερω, τα υπαρχοντα mscs σηκωνουν διπλασιο αριθμο κεραιων απο αποψη χωρητικοτητας).

 

Ο καιρος δεν πτοει τη Vodafone οπως μας δειχνει αλλωστε και τοσα χρονια! Ενδιαφερεται για το δικτυο και τους πελατες της περισσοτερο απο καθε αλλη! Τα προβληματα που προκαλει ο καρος αντιμετωπιζονται πανελλαδικα.TakeOverNet υπηρχε γενικοτερα προβλημα στην περιοχη? Νομιζω οτι εχουμε ξαναμιλησει για Περαια Θεσ/νικης.

Link to comment
Share on other sites

Για Θεσσαλονίκη λογικό ήταν να επενδύσει,εξάλλου τώρα ήταν η μόνη που δεν έπιανε Περαία(η Cosmote πάντα την κάλυπτε,η ΤΙΜ κάλυψε κάποια σημεία που είχε πρόβλημα εδώ και κάμποσο καιρό) Η Περαία ήταν πολύ προβληματική για ΤΙΜ/Vodafone πριν από 1 χρόνο...

 

Για επαρχία θα γίνει τίποτα; Γιατί υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα στα ορεινά της Καρδίτσας από ότι είχα δει τα Χριστούγεννα και μόνο λίμνη Πλαστήρα έκανε η Vodafone κάποιες βελτιώσεις(1 colocation με ΤΙΜ/Cosmote σε μία αρκετά καλή θέση,τοποθέτησε 3 1800άρια κανάλια) Στην Αργιθέα η vodafone δε πιάνει ΠΟΥΘΕΝΑ(ας πάρει καμία κεραία από τη Μύκονο και ας τη φέρει,δε πειράζει...) και μιλάω για τουλάχιστον 40-50 χωριά:!: η Cosmote έχει κάνει πολύ καλές επενδύσεις στην περιοχή και η ΤΙΜ έχει ένα χρόνο που ασχολείται ιδιαίτερα με την περιοχή(τουλάχιστον σε επίπεδο μελέτης...) και σε λίγο καιρό πάει για 100% κάλυψη. Επίσης ο ορεινός όγκος από την πλευρά της λίμνης Σμοκόβου έχει τεράστιο πρόβλημα από Vodafone. Στη χειροκίνητη αναζήτηση μου έβρισκε καμία φορά vodafone αλλά το σήμα ήταν πλασματικό πολλές φορές...μόνο στο Σμόκοβο είχε πολύ καλό σήμα.Ακόμα πάντως και στον κάμπο υπάρχουν χωριά που δεν έχουν κάλυψη(και δεν αναφέρομαι στα χωριά που είναι δίπλα στην Ε.Ο. (αν και το Νέο Μοναστήρι έχει 6 μήνες που καλύφθηκε...) αλλά αυτά που είναι διάσπαρτα στον κάμπο. Είναι άκρως υποτιμητικό να βάζει μια εταιρία 4 κεραίες κεραίες με τα εξής χαρακτηριστικά:

1) Τέρμα ένταση

2) Διπλή κεραία

3) 32 carriers

για να καλύψει σχεδόν όλο τον κάμπο της Καρδίτσας,ποσοστό του κάμπου των Τρικάλων αλλά και Ν.Λαρίσης... Αυτό μου μοιάζει πολιτική ραδιοφώνου και όχι GSM. Δε λέω ότι δεν έχει κάλυψη σε εξωτερικούς χώρους(μια χαρά,παντού -60dBm έχει έξω από τα χωριά) αλλά σε εσωτερικούς χώρους ο ήχος είναι ΧΑΛΙΑ και οι συνδέσεις πολύ ασταθείς(άντε να μιλήσει ο άλλος από extended cell 10 λεπτά...) Πρέπει αν όπως λέει ο DJ_TEO ότι η Vodafone σέβεται τους πελάτες της,όσους τέλος πάντων έχει στην περιοχή μου, να κάνει κάποιες κινήσεις για να βελτιώσει την ποιότητά της. Αν μπορούν να βάλουν 6 κεραίες για όλο το Θεσσαλικό κάμπο μαγκιά τους αλλά τουλάχιστον να εξυπηρετούν σωστά τον κόσμο "από κάτω";)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για Θεσσαλονίκη λογικό ήταν να επενδύσει,εξάλλου τώρα ήταν η μόνη που δεν έπιανε Περαία(η Cosmote πάντα την κάλυπτε,η ΤΙΜ κάλυψε κάποια σημεία που είχε πρόβλημα εδώ και κάμποσο καιρό) Η Περαία ήταν πολύ προβληματική για ΤΙΜ/Vodafone πριν από 1 χρόνο...

 

Για επαρχία θα γίνει τίποτα; Γιατί υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα στα ορεινά της Καρδίτσας από ότι είχα δει τα Χριστούγεννα και μόνο λίμνη Πλαστήρα έκανε η Vodafone κάποιες βελτιώσεις(1 colocation με ΤΙΜ/Cosmote σε μία αρκετά καλή θέση,τοποθέτησε 3 1800άρια κανάλια) Στην Αργιθέα η vodafone δε πιάνει ΠΟΥΘΕΝΑ(ας πάρει καμία κεραία από τη Μύκονο και ας τη φέρει,δε πειράζει...) και μιλάω για τουλάχιστον 40-50 χωριά:!: η Cosmote έχει κάνει πολύ καλές επενδύσεις στην περιοχή και η ΤΙΜ έχει ένα χρόνο που ασχολείται ιδιαίτερα με την περιοχή(τουλάχιστον σε επίπεδο μελέτης...) και σε λίγο καιρό πάει για 100% κάλυψη. Επίσης ο ορεινός όγκος από την πλευρά της λίμνης Σμοκόβου έχει τεράστιο πρόβλημα από Vodafone. Στη χειροκίνητη αναζήτηση μου έβρισκε καμία φορά vodafone αλλά το σήμα ήταν πλασματικό πολλές φορές...μόνο στο Σμόκοβο είχε πολύ καλό σήμα.Ακόμα πάντως και στον κάμπο υπάρχουν χωριά που δεν έχουν κάλυψη(και δεν αναφέρομαι στα χωριά που είναι δίπλα στην Ε.Ο. (αν και το Νέο Μοναστήρι έχει 6 μήνες που καλύφθηκε...) αλλά αυτά που είναι διάσπαρτα στον κάμπο. Είναι άκρως υποτιμητικό να βάζει μια εταιρία 4 κεραίες κεραίες με τα εξής χαρακτηριστικά:

1) Τέρμα ένταση

2) Διπλή κεραία

3) 32 carriers

για να καλύψει σχεδόν όλο τον κάμπο της Καρδίτσας,ποσοστό του κάμπου των Τρικάλων αλλά και Ν.Λαρίσης... Αυτό μου μοιάζει πολιτική ραδιοφώνου και όχι GSM. Δε λέω ότι δεν έχει κάλυψη σε εξωτερικούς χώρους(μια χαρά,παντού -60dBm έχει έξω από τα χωριά) αλλά σε εσωτερικούς χώρους ο ήχος είναι ΧΑΛΙΑ και οι συνδέσεις πολύ ασταθείς(άντε να μιλήσει ο άλλος από extended cell 10 λεπτά...) Πρέπει αν όπως λέει ο DJ_TEO ότι η Vodafone σέβεται τους πελάτες της,όσους τέλος πάντων έχει στην περιοχή μου, να κάνει κάποιες κινήσεις για να βελτιώσει την ποιότητά της. Αν μπορούν να βάλουν 6 κεραίες για όλο το Θεσσαλικό κάμπο μαγκιά τους αλλά τουλάχιστον να εξυπηρετούν σωστά τον κόσμο "από κάτω";)

 

Δεν καλυπτει ολο τον καμπο με 4. Παντως αν ειναι οντως ετσι, αυτο σημαινει οτι εχει ελαχιστους συνδρομητες εκει?

Απο οσο ξερω, προγραμματιζονται και εκει κεραιες.

 

Καλο θα ηταν παντως οι συνδρομητες της καθε εταριας να ειδοποιουν την εταιρια τους για οποιοδηποτε προβλημα. Πχ αν δεν εχει αναφερθει προβλημα στην περιοχη απο οποιοδηποτε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καλυπτει ολο τον καμπο με 4. Παντως αν ειναι οντως ετσι, αυτο σημαινει οτι εχει ελαχιστους συνδρομητες εκει?

Απο οσο ξερω, προγραμματιζονται και εκει κεραιες.

 

Καλο θα ηταν παντως οι συνδρομητες της καθε εταριας να ειδοποιουν την εταιρια τους για οποιοδηποτε προβλημα. Πχ αν δεν εχει αναφερθει προβλημα στην περιοχη απο οποιοδηποτε?

Αναφέρω τις κεραίες που χρησιμοποιεί κανέις όταν βρίσκεται στο Ν.Καρδίτσας:

1) Δοβρούτσι

2) Κεραία στο Παλαμά

3) Κεραία στους Σοφάδες

4) Κεραία στον Τύμπανο

5) Κεραία στα Φάρσαλα(αυτή καλύπτει πολύ μικρό κομμάτι του Ν.Καρδίτσας για αυτό απέφυγα να την αναφέρω στις βασικές)

Υπάρχουν και άλλες μικρότερες(π.χ. το colocation στη Λίμνη Πλαστήρα) αλλά αυτές δεν εξυπηρετούν όλο τον κάμπο αλλά μερικά χωριά

 

Εγώ ανέφερα αρκετά προβλήματα ένα φεγγάρι που είχα CU αλλά δεν έγινε τίποτα.Φαινομενικά δεν αποτελεί πρόβλημα(και η θάλασσα κάλυψη έχει με την ίδια λογική) αλλά στην πραγματικότητα υπάρχουν αρκετά προβλήματα.

Και ας πούμε ότι βελτιωθεί ο κάμπος,η Αργιθέα από ότι βλέπω θα μείνει για ακόμα πολύ καιρό χωρίς κάλυψη από vf...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω τις κεραίες που χρησιμοποιεί κανέις όταν βρίσκεται στο Ν.Καρδίτσας:

1) Δοβρούτσι

2) Κεραία στο Παλαμά

3) Κεραία στους Σοφάδες

4) Κεραία στον Τύμπανο

5) Κεραία στα Φάρσαλα(αυτή καλύπτει πολύ μικρό κομμάτι του Ν.Καρδίτσας για αυτό απέφυγα να την αναφέρω στις βασικές)

Υπάρχουν και άλλες μικρότερες(π.χ. το colocation στη Λίμνη Πλαστήρα) αλλά αυτές δεν εξυπηρετούν όλο τον κάμπο αλλά μερικά χωριά

 

Εγώ ανέφερα αρκετά προβλήματα ένα φεγγάρι που είχα CU αλλά δεν έγινε τίποτα.Φαινομενικά δεν αποτελεί πρόβλημα(και η θάλασσα κάλυψη έχει με την ίδια λογική) αλλά στην πραγματικότητα υπάρχουν αρκετά προβλήματα.

Και ας πούμε ότι βελτιωθεί ο κάμπος,η Αργιθέα από ότι βλέπω θα μείνει για ακόμα πολύ καιρό χωρίς κάλυψη από vf...

 

 

Ε οχι 4 ο νομος Καρδιτσας!

Τουλαχιστον τριπλασιες απο οσα αναφερεις και εχουν προγραμματιστει πολλες ακομα, πχ Σοφαδες. ;)

 

Στην Αργιθεα, η κεραια στο Μουζακι που ειναι απο πανω δεν εχει καλυψη?

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι 4 ο νομος Καρδιτσας!

Τουλαχιστον τριπλασιες απο οσα αναφερεις και εχουν προγραμματιστει πολλες ακομα, πχ Σοφαδες. ;)

 

Στην Αργιθεα, η κεραια στο Μουζακι που ειναι απο πανω δεν εχει καλυψη?

 

η κεραία στο Μουζάκι δε βλέπει Αργιθέα...:) Και επειδή είναι colocation με ΤΙΜ δεν έχει μεγάλη ένταση...

Σοφάδες προγραμματίστηκε κεραία; Δε το πιστεύω ότι έπιασαν τόπο οι διαμαρτυρίες μου:happy:

4 είναι οι βασικές,οι άλλες δρουν συμπληρωματικά σε πολύ μα πολύ μικρές περιοχές;) Και εγώ δε μίλησα για Ν.Καρδίτσας αλλά για τον κάμπο της Καρδίτσας. Εκεί δεν έχει πάνω από 10 κεραίες...τι στιγμή που οι άλλες έχουν 30+...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δε μίλησα για Ν.Καρδίτσας αλλά για τον κάμπο της Καρδίτσας. Εκεί δεν έχει πάνω από 10 κεραίες...τι στιγμή που οι άλλες έχουν 30+...

 

Και οι 10 αλλα και οι 30 μου φαινονται παρα πολλες! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Για Θεσσαλονίκη λογικό ήταν να επενδύσει,εξάλλου τώρα ήταν η μόνη που δεν έπιανε Περαία(η Cosmote πάντα την κάλυπτε,η ΤΙΜ κάλυψε κάποια σημεία που είχε πρόβλημα εδώ και κάμποσο καιρό) Η Περαία ήταν πολύ προβληματική για ΤΙΜ/Vodafone πριν από 1 χρόνο...

 

Για επαρχία θα γίνει τίποτα; Γιατί υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα στα ορεινά της Καρδίτσας από ότι είχα δει τα Χριστούγεννα και μόνο λίμνη Πλαστήρα έκανε η Vodafone κάποιες βελτιώσεις(1 colocation με ΤΙΜ/Cosmote σε μία αρκετά καλή θέση,τοποθέτησε 3 1800άρια κανάλια) Στην Αργιθέα η vodafone δε πιάνει ΠΟΥΘΕΝΑ(ας πάρει καμία κεραία από τη Μύκονο και ας τη φέρει,δε πειράζει...) και μιλάω για τουλάχιστον 40-50 χωριά:!: η Cosmote έχει κάνει πολύ καλές επενδύσεις στην περιοχή και η ΤΙΜ έχει ένα χρόνο που ασχολείται ιδιαίτερα με την περιοχή(τουλάχιστον σε επίπεδο μελέτης...) και σε λίγο καιρό πάει για 100% κάλυψη. Επίσης ο ορεινός όγκος από την πλευρά της λίμνης Σμοκόβου έχει τεράστιο πρόβλημα από Vodafone. Στη χειροκίνητη αναζήτηση μου έβρισκε καμία φορά vodafone αλλά το σήμα ήταν πλασματικό πολλές φορές...μόνο στο Σμόκοβο είχε πολύ καλό σήμα.Ακόμα πάντως και στον κάμπο υπάρχουν χωριά που δεν έχουν κάλυψη(και δεν αναφέρομαι στα χωριά που είναι δίπλα στην Ε.Ο. (αν και το Νέο Μοναστήρι έχει 6 μήνες που καλύφθηκε...) αλλά αυτά που είναι διάσπαρτα στον κάμπο. Είναι άκρως υποτιμητικό να βάζει μια εταιρία 4 κεραίες κεραίες με τα εξής χαρακτηριστικά:

1) Τέρμα ένταση

2) Διπλή κεραία

3) 32 carriers

για να καλύψει σχεδόν όλο τον κάμπο της Καρδίτσας,ποσοστό του κάμπου των Τρικάλων αλλά και Ν.Λαρίσης... Αυτό μου μοιάζει πολιτική ραδιοφώνου και όχι GSM. Δε λέω ότι δεν έχει κάλυψη σε εξωτερικούς χώρους(μια χαρά,παντού -60dBm έχει έξω από τα χωριά) αλλά σε εσωτερικούς χώρους ο ήχος είναι ΧΑΛΙΑ και οι συνδέσεις πολύ ασταθείς(άντε να μιλήσει ο άλλος από extended cell 10 λεπτά...) Πρέπει αν όπως λέει ο DJ_TEO ότι η Vodafone σέβεται τους πελάτες της,όσους τέλος πάντων έχει στην περιοχή μου, να κάνει κάποιες κινήσεις για να βελτιώσει την ποιότητά της. Αν μπορούν να βάλουν 6 κεραίες για όλο το Θεσσαλικό κάμπο μαγκιά τους αλλά τουλάχιστον να εξυπηρετούν σωστά τον κόσμο "από κάτω";)

 

''Εχει κάλυψη η βόνταφον στο Σμόκοβο?Γιατί πέρσυ που πέρασα μόνο η κοσμοτε και η τιμ είχαν σήμα με καλύτερη την κοσμοτέ σε αρκετά σημεία.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

''Εχει κάλυψη η βόνταφον στο Σμόκοβο?Γιατί πέρσυ που πέρασα μόνο η κοσμοτε και η τιμ είχαν σήμα με καλύτερη την κοσμοτέ σε αρκετά σημεία.

 

Δεν έχει κάλυψη η vf στο Σμόκοβο;:worry: Καθόλου; Γιατί είχα δει 3 σταθμούς και υπέθεσα ότι ο ένας ήταν κόκκινος...αλλά μάλλον κάτι άλλο ήταν.

η ΤΙΜ πιάνει σχετικά καλά στην περιοχη με αρκετά καλύτερη κάλυψη από την Cosmote σε ένα χωριό που βρισκόταν σχετικά "ψηλά",από την νότια πλευρά της λίμνης Σμοκόβου.Απλά η Κοσμοτε στη διαδρομή Λεοντάρι-Σμόκοβο έχει συνεχή κάλυψη ενώ η ΤΙΜ έχει πολλές μικρές τρυπούλες(θα χρειαστεί κάποιος σταθμός για το Λεοντάρι,τουλάχιστον να πιάνει και τη διαδρομή στο Σμόκοβο:p )

30 κεραίες δεν είναι πολλές για τόσο μεγάλη γεωγραφική έκταση φίλε Dj_Teo...:O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...