Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, την έχει. Αν δε μου το έλεγες δε θα το παρατηρουσα, μιας και δεν έχω διαβάσει εκτενώς το παρόν thread.

Μήπως τελικά αδίκως λέμε τα συν και τα πλην και πρέπει να σκεφτόμαστε αν κάποιες παρτίδες βγήκαν με προβληματική απόκριση στην οθόνη, αν άλλες έχουν προβληματικό αισθητήρα κάμερας κλπ; :confused:

 

Ελπίζω να δούνε την συζήτηση που κάνουμε οι κάτοχοι του ray και να μας βοηθήσουν για να βγάλουμε ένα αξιόπιστο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τι εννοειτε προβλημα στην αποκριση?

 

Το touch της οθονης.Καποιες φορες πρεπει να πατησεις 2-3 φορες αυτο που θες.Μηπως ειναι απο την εργοστασιακη ζελατινα;Το εχω διαβασει και σε καποια αλλα site περι κακου touch για το ray.

Link to comment
Share on other sites

Το touch της οθονης.Καποιες φορες πρεπει να πατησεις 2-3 φορες αυτο που θες.Μηπως ειναι απο την εργοστασιακη ζελατινα;Το εχω διαβασει και σε καποια αλλα site περι κακου touch για το ray.

 

Δεν μου χει συμβει ποτε... μηπως θελει καλιμπραρισμα η οθονη? Εχω ακουσει και για αλλα κινητα αυτο το θεμα και εφτιαξε με seus. Αλλα δεν ξερω αν ειναι ιδια περιπτωση ουτε αν ειναι εκτεταμενο το προβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου χει συμβει ποτε... μηπως θελει καλιμπραρισμα η οθονη? Εχω ακουσει και για αλλα κινητα αυτο το θεμα και εφτιαξε με seus. Αλλα δεν ξερω αν ειναι ιδια περιπτωση ουτε αν ειναι εκτεταμενο το προβλημα

 

Μπορεις να γινεις πιο σαφης;Με ενδιαφερει γιατι καταντα κουραστικο.(το seus ειναι προγραμμα της σονυ να υποθεσω).

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι όταν μιλάω και έχω ανοιχτή ακρόαση δεν ακούγομαι καλά στους άλλους και πρέπει να μιλάω κοντά στο κινητό για να με ακούσουν. Είναι φυσιολογικό αυτό; Edited by Markrous
Link to comment
Share on other sites

Το touch της οθονης.Καποιες φορες πρεπει να πατησεις 2-3 φορες αυτο που θες.Μηπως ειναι απο την εργοστασιακη ζελατινα;Το εχω διαβασει και σε καποια αλλα site περι κακου touch για το ray.

 

Με την ζελατινα το εχω και πιο smooth δεν γινεται.

Βασικα δεν πατας την οθονη,κυριλεκτικα μολις που αγγιζεις.

Μπορεις να το δεις και στο βιντεακι που εχω στην υπογραφη.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Με την ζελατινα το εχω και πιο smooth δεν γινεται.

Βασικα δεν πατας την οθονη,κυριλεκτικα μολις που αγγιζεις.

Μπορεις να το δεις και στο βιντεακι που εχω στην υπογραφη.

 

Γιαυτο θεωρησα οτι κατι δεν παει καλα. Μεχρι και σερβις μπορει να θελει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το touch της οθονης.Καποιες φορες πρεπει να πατησεις 2-3 φορες αυτο που θες.Μηπως ειναι απο την εργοστασιακη ζελατινα;Το εχω διαβασει και σε καποια αλλα site περι κακου touch για το ray.

Όχι, δεν έχει θέμα τo touch του.. Εγώ του έχω ζελατίνα, που έχει και αρκετές γρατσουνιές πάνω, και πάλι δεν έχει πρόβλημα. Κάτι δεν πάει καλά.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο θεωρησα οτι κατι δεν παει καλα. Μεχρι και σερβις μπορει να θελει.

 

Δε νομιζω για σερβις.Οχι.Αυτο το καλιμπραρισμα πως το κανουμε μπορεις να μου πεις σε παρακαλω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται κάποιο καλιμπράρισμα (βαθμονόμηση για να θυμόμαστε και τη γλώσσα μας :) ) στις capacitive οθόνες. Αυτό ίσχυε για τις resistive.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται κάποιο καλιμπράρισμα (βαθμονόμηση για να θυμόμαστε και τη γλώσσα μας :) ) στις capacitive οθόνες. Αυτό ίσχυε για τις resistive.

 

Εσυ τι προτεινεις editor;Απο αποψεις πολλες αλλα κανενας δε λεει ξεκαθαρα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως υπάρχει πρόβλημα με την απόκριση τότε η καλύτερη λύση είναι να επισκεφτείς ένα service point. Προτού κάνεις αυτό όμως, κι αν φυσικά είναι εφικτό, προσπάθησε να βρεις ένα Ray και να δεις αν κι εκείνο έχει την ίδια συμπεριφορά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως υπάρχει πρόβλημα με την απόκριση τότε η καλύτερη λύση είναι να επισκεφτείς ένα service point. Προτού κάνεις αυτό όμως, κι αν φυσικά είναι εφικτό, προσπάθησε να βρεις ένα Ray και να δεις αν κι εκείνο έχει την ίδια συμπεριφορά.

 

Ευχαριστω πολυ zxr.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται κάποιο καλιμπράρισμα (βαθμονόμηση για να θυμόμαστε και τη γλώσσα μας :) ) στις capacitive οθόνες. Αυτό ίσχυε για τις resistive.

 

Εισαι σιγουρος Γιωργο? Το ιδιο κανανε στο xperia mini οταν ανεβαζε θερμοκρασιες και κολλαγαν τα κουμπια. Το ιδιο το σερβις ελεγε στους πελατες οτι εκανε βαθμονομηση αφου το θες στα ελληνικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όλοι μας έχουμε ακούσει πάρα πολλά από τα service και ακόμα περισσότερα από τους πωλητές των καταστημάτων (υποτίθεται) τεχνολογίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα πιστεύουμε κι όλα!!!

 

Τα μόνα που μπορείς να αλλάξεις είναι τα xmin, ymin και xmax, ymax που δίνουν ουσιαστικά τις συντεταγμένες του αγγίγματος. Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να βρεις το αρχείο που υπάρχουν αυτές οι τιμές (πχ /kernel/drivers/input/touchscreen). Πιστεύεις ότι στο service κάνουν τέτοιες δουλειές;;;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όλοι μας έχουμε ακούσει πάρα πολλά από τα service και ακόμα περισσότερα από τους πωλητές των καταστημάτων (υποτίθεται) τεχνολογίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα πιστεύουμε κι όλα!!!

 

Τα μόνα που μπορείς να αλλάξεις είναι τα xmin, ymin και xmax, ymax που δίνουν ουσιαστικά τις συντεταγμένες του αγγίγματος. Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να βρεις το αρχείο που υπάρχουν αυτές οι τιμές (πχ /kernel/drivers/input/touchscreen). Πιστεύεις ότι στο service κάνουν τέτοιες δουλειές;;;

 

Αρα κ στο σερβις να το παω δεν εχει νοημα ετσι οπως τα λες!...και την βαθμονομηση απολκειεται να μπορεσω να την κανω.Εδω απορω πως εκανα την μετατροπη στο νεξους μου.Τεσπα.Θα πω την γυναικα μεινε με το ray!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα κ στο σερβις να το παω δεν εχει νοημα ετσι οπως τα λες!...και την βαθμονομηση απολκειεται να μπορεσω να την κανω.Εδω απορω πως εκανα την μετατροπη στο νεξους μου.Τεσπα.Θα πω την γυναικα μεινε με το ray!!!

 

Μην το βλέπεις έτσι.. αν έχει πράγματι πρόβλημα η οθόνη, μπορούν να σου την αλλάξουν. Εσένα δε σε νοιάζει τι θα κάνουν, αλλά απλά να τη φτιάξουν. Μην το αφήνεις αν υπάρχει πρόβλημα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

clock weathwe widget της LG,το γνησιο οχι του market η του go που θες 50mb,αυτο απασχολει μολις 4-5mb ram.

Επιλεγουμε athens και μετα back buton

Δουλευει....ρολοι!

http://www.2shared.com/file/5cuzJeFi/comlgeclockweatherwidget-1.html

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μην το βλέπεις έτσι.. αν έχει πράγματι πρόβλημα η οθόνη, μπορούν να σου την αλλάξουν. Εσένα δε σε νοιάζει τι θα κάνουν, αλλά απλά να τη φτιάξουν. Μην το αφήνεις αν υπάρχει πρόβλημα.

 

Εννοειτε οτι δε με νοιαζει φυσικα...απο την αλλη σκεφτομαι αμα το παω στο σερβις θα μου βαλουν την ics:cry::cry::cry:

 

Γινεται να τους πω να μη την βαλουν;...σιγα μη μ ακουσουν ομως!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε οτι δε με νοιαζει φυσικα...απο την αλλη σκεφτομαι αμα το παω στο σερβις θα μου βαλουν την ics:cry::cry::cry:

 

Γινεται να τους πω να μη την βαλουν;...σιγα μη μ ακουσουν ομως!!!

 

Με λιγο διαβασμα κανεις downgrade. Μην σε αγχωνει αυτο. Απλα παρε μπακ απ γιατι θα τα χασεις ολα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρα κ στο σερβις να το παω δεν εχει νοημα ετσι οπως τα λες!...και την βαθμονομηση απολκειεται να μπορεσω να την κανω.Εδω απορω πως εκανα την μετατροπη στο νεξους μου.Τεσπα.Θα πω την γυναικα μεινε με το ray!!!

 

Μην το βλέπεις έτσι.. αν έχει πράγματι πρόβλημα η οθόνη, μπορούν να σου την αλλάξουν. Εσένα δε σε νοιάζει τι θα κάνουν, αλλά απλά να τη φτιάξουν. Μην το αφήνεις αν υπάρχει πρόβλημα.

Έτσι ακριβώς φίλε μου όπως τα λεει η eltsele. Αν όντως υπάρχει πρόβλημα θα σου αλλάξουν digitizer.

Εννοειτε οτι δε με νοιαζει φυσικα...απο την αλλη σκεφτομαι αμα το παω στο σερβις θα μου βαλουν την ics:cry::cry::cry:

 

Γινεται να τους πω να μη την βαλουν;...σιγα μη μ ακουσουν ομως!!!

Κωνσταντίνε κάνε και διαφήμιση σε παρακαλώ!!! :lol::lol::p

Εδώ είσαι για το downgrade σου

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς φίλε μου όπως τα λεει η eltsele. Αν όντως υπάρχει πρόβλημα θα σου αλλάξουν digitizer.

 

Κωνσταντίνε κάνε και διαφήμιση σε παρακαλώ!!! :lol::lol::p

Εδώ είσαι για το downgrade σου

 

Εννοειται οτι θα σου κανα διαφημιση... με ξερεις..:p

Αλλα μεχρι να το παει, μεχρι να το παρει στα χερια του και μεχρι να μπει στη διαδικασια να κανει downgrade...δεν υπαρχει λογος να τον αγχωνουμε απο τωρα!:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα σου κανα διαφημιση... με ξερεις..:p

Αλλα μεχρι να το παει, μεχρι να το παρει στα χερια του και μεχρι να μπει στη διαδικασια να κανει downgrade...δεν υπαρχει λογος να τον αγχωνουμε απο τωρα!:cool:

 

Να σου πω έχει περάσει από το μυαλό μου να κάνω το update σε ics μπας γίνει καλύτερο αλλά με αυτά που διαβάζω... όλο και με απομακρύνει. Ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...