Jump to content

Sony Ericsson Xperia Active


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 486
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους! Μιας και εχω έρωτα με τα rugged phones, το συγκεκριμένο το πήρα την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του στην Ελλάδα, και απο τότε δεν έχω χρειαστεί κάτι παραπάνω από ένα κινητό. Αντέχει ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ! Προσωπικά θα του έδινα ακόμη μία πιστοποίηση αδιαβροχοποίησης σε αλκοόλ ;) Το μόνο που έχει τραβήξει περισσότερα από το Active ήταν το Noκia 5500 Sport. Από εκεί και πέρα το χάος.

 

Λοιπόν στο θέμα για το οποίο γράφω τωρα... Επειδή η Stock Rom του Active δεν με ενθουσίαζε και πολύ από άποψη ελαφρότητας, απόδοσης, και αντοχής της μπαταρίας, αποφάσισα να φτιάξω μία δικιά μου Rom και να την μοιράσω στους φίλους του Active αλλά και του Flashing. Όσοι τριγυρνάτε στο γνωστό XDA forum για την συσκευή μας θα το ξέρετε. Παραθέτω το link από κάτω.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1375991

 

Αισίως έχω φτάσει στο 8ο revision της Rom βάζοντας και βγάζοντας συνέχεια πράγματα. Αυτό που θα ήθελα από όσους ενδιαφέρονται, είναι να ποστάρουν τη χρήση της μπαταρίας που κάνει το κινητό τους, είτε με stock rom, είτε με Cyanogen η οτιδήποτε. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να δώ κατα πόσο μπορώ να καλυτερέψω την Rom μου απο άποψη μπαταρίας. Αυτό που έχετε να κάνετε είναι το εξής. Να κατεβάσετε απο το Play Store το: My Battery Drain Analyzer, να αφήσετε το κινητό το βράδυ σε 2G mode, χωρίς wifi και αυτόματα updates, και την επόμενη μέρα το πρωί να ποστάρετε το πόσο %/ώρα χρησιμοποιεί η συσκευή. Υπάρχει και ανάλογο thread στο XDA, αλλά επειδή το δίκτυο του τηλεφώνου είναι που χρησιμοποιεί το περισσότερο ρεύμα στην συσκευή όσο είναι σε standby, και τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας εχουν αρκετά μεγάλες διαφορές από χώρα σε χώρα, είναι δύσκολο να πάρει κάποιος σωστά αποτελέσματα για την χώρα του.

 

Περιμένω λοιπόν το feedback σας!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Εχω φτάσει στο όριο την κάρτα μνήμης και πήρα μια 4γιγα. Για να κάνω την αλλάγή, πως πρεπει να το κάνω? κανω απλά copy paste στην παλία με την καινουρια ή πρεπει να ακολουθήσω άλλη διαδικασια? (καθοτι ασχετος)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Εχω φτάσει στο όριο την κάρτα μνήμης και πήρα μια 4γιγα. Για να κάνω την αλλάγή, πως πρεπει να το κάνω? κανω απλά copy paste στην παλία με την καινουρια ή πρεπει να ακολουθήσω άλλη διαδικασια? (καθοτι ασχετος)

Ναι κανε copy paste, απλα πριν σβησεις το περιεχομενο της παλιας καρτας να εισαι σιγουρος οτι εχουν μεταφερθει και δουλευουν τα παντα ολα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ναι κανε copy paste, απλα πριν σβησεις το περιεχομενο της παλιας καρτας να εισαι σιγουρος οτι εχουν μεταφερθει και δουλευουν τα παντα ολα.

 

τι παιζει με την ελληνικη εγγυηση αν ειναι αγορασμενο απο internet ; το υποστηριζει η ελληνικη αντιπροσωπια;ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χαιρεται! σημερα για δευτερη φορα ενω το xperia active ειχε ενα γενναιο ποσοστο μπαταριας 20% περιπου, καποια στιγμη βλεπω οτι εχει κλεισει μονο του.. το ξανανοιγω και βλεπω 8% το οποιο κρατησε ανετα για 2 ωρες ανοιχτο μεχρι τη φορτιση.. Για ποιο λογο γινεται αυτο, γνωριζει καποιος? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και εγώ, σαν κάτοχος του ACTIVE εδώ και λίγα λεπτά.

Πριν καν περιεργαστώ το κινητάκι..... πάμε για rootάρισμα και flashάρισμα :rolleyes:

 

Θα ποστάρω τις εντυπώσεις μου και εγώ από την πρώτη μου εμπειρία με το spartan που απ' ότι είδα είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχω διαβάσει όλο το φόρουμ ακόμη δεν κατάλαβα πως περνάμε τον νέο kernel.

Έκανα στην αρχή την χαζομάρα να μην τον περάσω και από την τρίτη ώρα που είχα το τηλέφωνο κατάφερα να το μετατρέψω σε ένα καταπληκτικό τούβλο.

Βέβαια έμαθα αρκετά και πειραματίστηκα αρκετά εδώ και 2 μέρες.

Ρωτάω εδώ γιατί δεν μπορώ να ποστάρω στο φόρουμ των XDA λόγω νουμποσύνης. (έχει κάποιον περιορισμό)

Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει ή ας μου βρει που μπορώ να βρω οδηγίες.

 

P.S. Όχι πως και εδώ είμαι παλιός!!!! Δύο- τρεις ώρες πιο παλιός, δηλαδή το ίδιο νουμπάς είμαι.

P.S. 2 Μην με βαρέσετε αν είμαι off topic ή αν υπάρχει κάπου η λύση και δεν την βρήκα. Μόνο βρίστε με.

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

rootάρισμα

flashάρισμα :rolleyes:

spartan

 

Πολλές αγνωστες λέξεις!

Για δώσε λίγο τα φωτα σου μηπως μας χρειαστουν κ σε μας!

 

το active δεν έχει θέμα με τα κουμπιά τα touch όπως έχει το xperia mini?

 

Κανένα πρόβλημα

Το μίνι τί έχει?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα

Το μίνι τί έχει?

 

Πολλα μίνι (οχι προ) υπερθερμενονται μετά από αρκετη χρήση και πατιουνται τα κουμπιά μόνα τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολλές αγνωστες λέξεις!

Για δώσε λίγο τα φωτα σου μηπως μας χρειαστουν κ σε μας!

Κανένα πρόβλημα

Το μίνι τί έχει?

Κανε δυο βολτες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146 και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085 :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εχω το εξης προβλημα

Πήρα μια 4ΓΒ κάρτα γιατι η μανίσια @ΓΒ τελείωσε. Συνδέω το τηλ στο πισί και κάνω αντιγ>επικολ σ ενα φάκελο στο πισι, ωστε να μεταφερω ολα τα αρχεια της παλιας στην νεα κάρτα. Σωστα ως εδω?

Οταν βάζω την νεα καρτα στο τηλ για να της φορτωσω τα αρχεια, βλεπω οτι έχει μέσα ηδη καποια πραγματα. Τα αφηνω οπως ειναι?

Υποψιν, δεν εχω καρντριντερ οποτε ολη η δουλεια γινεται μεσω τηλ. Μήπως στην αρχικη μεταφορα απο την παλια βαζω και αρχεια του τηλ?

Εντωμεταξυ με ρωταει αν θελω να αντικαταστησω τα παλια η οχι!

 

 

Τελικά αποτυχία...

Οποιος γνωρίζει πως να βάλω την καινουρια μου κάρτα παρακαλώ να μ ενημερωσει!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μία ερώτηση ρε παιδιά. Flash έχει? Μπορεί να συνδεθεί με ΤV (με καλώδιο micro ΗDMI)? Ευχαριστώ Edited by larrysalonika
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα. Μία ερώτηση ρε παιδιά. Flash έχει? Μπορεί να συνδεθεί με ΤV (με καλώδιο micro ΗDMI)? Ευχαριστώ

 

Επειδή έχεις κάνει ακριβώς την ίδια ερώτηση και αλλού (για άλλη συσκευή), θα συνιστούσα να κοιτάξεις στα χαρακτηριστικά της συσκευής και θα πάρεις την απάντηση που ζητάς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, η εσωτερικη μνημη του κινητου ειναι αρκετη ή μετραμε τα mb με το σταγονομετρο?? σκεφτομαι την αγορα του συγκεκριμενου κινητου, γιατι θελω μια ανθεκτικη συσκευη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, η εσωτερικη μνημη του κινητου ειναι αρκετη ή μετραμε τα mb με το σταγονομετρο?? σκεφτομαι την αγορα του συγκεκριμενου κινητου, γιατι θελω μια ανθεκτικη συσκευη.

 

Δεν πρέπει να ξεπερνά τα 200ΜΒ πάνω κάτω. ΟΚ μέγεθος για τα βασικά. Το αγόρασε η αδεελφή μου πριν 10 μέρες και είναι μια χαρά για αυτά που θέλει. Λόγω επιδότησης φυσικά :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να ξεπερνά τα 200ΜΒ πάνω κάτω. ΟΚ μέγεθος για τα βασικά. Το αγόρασε η αδεελφή μου πριν 10 μέρες και είναι μια χαρά για αυτά που θέλει. Λόγω επιδότησης φυσικά :p

 

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.

Για τα βασικα ειναι αρκετη η μνημη, αλλα γενικως... ειναι στριμωγμα....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είμαι νέος κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού, θα ήθελα λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας της πρώτες εντυπώσεις μου.

Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος με το Active, πολύ καλή οθόνη, ζωντανά χρώματα, δεν εχει κολλήματα, πολύ εύχρηστο, είμαι από τους χρήστες που το δουλεύω απλά μια κάποια παιχνίδια και μικρο εφαρμογές, να πω ότι το προηγούμενο τηλέφωνό μου ήταν το htc wildfire, το οποίο κολλούσε στο σερφάρισμα λόγο του ποιο μικρού επεξεργαστή (μάλλον).

Είναι αρκετά εμφανίσιμο και ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα :)

Το προτείνω ανεπιφύλακτα ;)

aeromodelistis.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αφού έχω διαβάσει όλο το φόρουμ ακόμη δεν κατάλαβα πως περνάμε τον νέο kernel.

Έκανα στην αρχή την χαζομάρα να μην τον περάσω και από την τρίτη ώρα που είχα το τηλέφωνο κατάφερα να το μετατρέψω σε ένα καταπληκτικό τούβλο.

Βέβαια έμαθα αρκετά και πειραματίστηκα αρκετά εδώ και 2 μέρες.

Ρωτάω εδώ γιατί δεν μπορώ να ποστάρω στο φόρουμ των XDA λόγω νουμποσύνης. (έχει κάποιον περιορισμό)

Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει ή ας μου βρει που μπορώ να βρω οδηγίες.

 

P.S. Όχι πως και εδώ είμαι παλιός!!!! Δύο- τρεις ώρες πιο παλιός, δηλαδή το ίδιο νουμπάς είμαι.

P.S. 2 Μην με βαρέσετε αν είμαι off topic ή αν υπάρχει κάπου η λύση και δεν την βρήκα. Μόνο βρίστε με.

 

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Σόρρυ για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά δεν μπαίνω να τσεκάρω απαντήσεις εδώ... Για ότι θέλεις μπορείς να μου στέλνεισ π.μ. στο XDA.

 

Για να βάλεις Κερνελ, πρέπει να κάνεις Bootloader Unlock, είτε με την μέθοδο της Sony Ericsson, είτε με την μέθοδο του Test Point. Και στις δύο περιπτώσεις υποτίθεται ότι χάνεις την εγγύηση. Από εκεί και πέρα, πρέπει να κατεβάσεις τα Fastboot Files, για να μπορέσεις να συνδέσεις το κινητό σε Fastboot Mode, πατώντας το Vol Up όταν συνδέεις το κινητό κλειστό μεσω USB στον υπολογιστή. Άμα ανάψει μπλέ led τότε είσαι σε Fastboot Mode. Ανοίγεις CMD και πατάς fastboot -i 0x0fce flash boot boot.img όπου "boot.img" είναι το Κερνελ. Προφανώς πρέπει να έχεις ήδη πάει στην σωστή διεύθυνση του φακέλου στον οποίο θα έχεις Fastboot Files και boot.img μαζί.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Τα Fastboot Files μπορείς να τα βρέις στο XDA, άν τα είχα πρόχειρα θα στα έκανα επικόλληση... :(

 

 

Όσο αφορά την εσωτερική μνήμη, με την Spartan Rom, έχω καταφέρει να διπλασιάσω σχεδόν την μνήμη του με apk optimization, zipalign και odex. Στο τέλος φτάνει να είναι κατελλειμένα τα 20MB της εσωτερικής μνήμης μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα, δεν μπορώ να μεταφέρω τα παλιά αρχεία απο 2GB SD μανήσια του SE Xperia Active (ότι είναι και το mini) σε 4GB Sandisk αγορασμενη από Γερμανο. Εχω δοκιμασει με copy paste σε υπολογιστή και ξανα πισω αφου βάλω την μεγαλη στο τηλ. αλλά δεν την διαβάζει. Καμια ιδεα?

 

Εχω πρόβλημα, δεν μπορώ να μεταφέρω τα παλιά αρχεία απο 2GB SD μανήσια του SE Xperia Active (ό,τι είναι και το mini) σε 4GB Sandisk αγορασμενη από Γερμανο. Εχω δοκιμασει με copy paste σε υπολογιστή και ξανα πισω αφου βάλω την μεγαλη στο τηλ. αλλά δεν την διαβάζει. Καμια ιδεα?

Ας το βαζατε στο θέμα του SE mini τουλάχιστον, εδω δεν εχει καθόλου κίνηση!

:rolleyes:

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως γίνετε να γεμίζει συνεχεια η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.... έχει αλλα 10 mb ελευθερα πλέον k δεν με αφήνει να κάνω καμια εγκατάσταση, ενώ η κάρτα μνήμης έχει free 1.5GB

τι πρέπει να κάνω? έχω μεταφέρει όσες εφαρμογές με αφήνουν στην sd.

μπορείτε να με βοηθήσετε?

thanks

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως γίνετε να γεμίζει συνεχεια η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.... έχει αλλα 10 mb ελευθερα πλέον k δεν με αφήνει να κάνω καμια εγκατάσταση, ενώ η κάρτα μνήμης έχει free 1.5GB

τι πρέπει να κάνω? έχω μεταφέρει όσες εφαρμογές με αφήνουν στην sd.

μπορείτε να με βοηθήσετε?

thanks

 

Κανε και μια εκκαθαριση προσωρινης μνημης με την εφαρμογη app2sd

Αλλα ρε συ πρεπει να χεις πανω απο 90 εφαρμογες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει πάνω από 90 εφαρμογές τω κινητό αλλα εξακολουθεί να μην αδειάζει!!!! δεν υπάρχει άλλος τρόπος?
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει πάνω από 90 εφαρμογές τω κινητό αλλα εξακολουθεί να μην αδειάζει!!!! δεν υπάρχει άλλος τρόπος?

 

Εγω με 80 και εχω στο ray 110 mb ελευθερα.εχεις πολλα παιχνιδια;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Active

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...