Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς όχι.... Μου βάζει εξ'ορισμού τα Ιαπωνέζικα, και μπαίνοντας να γράψω ένα μήνυμα δεν μου δίνει δικαίωμα επιλογής τρίτης γλώσσας. Παρόλο που στο πληκτρολόγιο εμφανίζονται τα ελληνικά ως επιλογή! Τι στο καλό πατήθηκε και μου έκανε αυτό το μπέρδεμα δεν μπορώ ακομα να καταλάβω....

 

Αν κοιτάξεις ρυθμίσεις για τη γλώσσα δεν λεει καπου Προεπιλογή?

Αυτό μάλλον, θα πρέπει να το αλλάξεις στη γλώσσα που θες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς όχι.... Μου βάζει εξ'ορισμού τα Ιαπωνέζικα, και μπαίνοντας να γράψω ένα μήνυμα δεν μου δίνει δικαίωμα επιλογής τρίτης γλώσσας. Παρόλο που στο πληκτρολόγιο εμφανίζονται τα ελληνικά ως επιλογή! Τι στο καλό πατήθηκε και μου έκανε αυτό το μπέρδεμα δεν μπορώ ακομα να καταλάβω....

Γεια δες αυτο : Μπες στα μηνυματα ή στον καταλογο ή στο ιντερνετ καπου τελος παντον ωστε να εμφανισθει το πληκτρολογιο,

κρατα πατημενη την ''περιοχη'' που γραφεις το κειμενο(αυτη με τον κενσορα και να υπαρχει ο κενσορας μεσα στο κειμενο) και θα σου βγαλει μια καρτα, επελεξε το ''μεθοδος εισοδου'' και επελεξε το ''πληκτρολογιο xperia''

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς να σβησεις την ειδοποίηση χωρίς να κάνεις κάτι άλλο, αλλά αν είσαι root διέγραψε την εφαρμογή Updater από το /system/app..

Ουσιαστικά σβήνεις την εφαρμογή που τσεκάρει και σε ειδοποιεί για αναβαθμίσεις. :cool:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μου εμφανίζει στην γραμμή ειδοποιησεων οτι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση, υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί αυτή η ειδοποιηση και να μην ειναι μόνιμα στη γραμμη ειδοποιησεων??

Eγω οταν ανοιγω το κινητο πηγαινω ρυθμισεις/ εφαρμογες/ διαχειριση εφαρμογων/ ολα/ βρισκω το "Update center" και παταω "αναγκαστικη διακοπη"

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μου εμφανίζει στην γραμμή ειδοποιησεων οτι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση, υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί αυτή η ειδοποιηση και να μην ειναι μόνιμα στη γραμμη ειδοποιησεων??

 

βρισκεις το "Update center" και πατας "εκκαθαριση δεδομενων"

ετσι εξαφανιζεται η ειδοποιηση, αλλα μετα απο καμια εβδομαδα ή μετα απο reboot θα στο ξαναβγαλει (οποτε το ξανακανεις)

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos μου εβαλε η κορη μου καταλαθος κλειδωμα με μοτιβο και δεν ξερω τι να κανω!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις βοήθειές σας αλλά τελικά τίποτα δεν έπιασε..... Κάπου μου είπανε να κατεβάσω ένα πρόγραμμμα keyboard από το play και από εκεί μπόρεσα να ξερυθμίσω την κλειδωμένη γλώσσα των Γιαπωνέζικων και να βάλω τα Ελληνικά. Απλά τώρα πρέπει να τρέχει συνέχειακαι αυτό το πρόγραμμα για να έχω ελληνικά....

 

Αλήθεια με την μνήμη ram τι...κόλπο υπάρχει ή πατέντα που μου γεμίζει συνέχεια (ξεφτίλα μόνο τα 340ΜΒ...) και δεν μπορώ να κάνω δουλειά, πολλές φορές ούτε και να σερφάρω ακόμα?

 

Επίσης παρατηρώ ότι πολλές εφαρμογές ΔΕΝ μπορούν να μετακινηθούν στην κάρτα! Αυτό μπορεί να "διορθωθεί" με κάποον τρόπο? Εντάξει αυτό είναι το αυτονόητο!!! Στην καρτέλα "λήφθηκε" των εφαρμογών, ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ που έχει απομείνει ελεύθερος είναι...20 ΜΒ από τα 360 ΜΒ που έχει.... Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει το update σε αρκετές εγκατεστημένες ήδη εφαρμογές, και να μου βγαίνει συνέχεια το μήνυμα "Δεν υπάρχει επαρκής διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος..." Λύσεις αδέλφια???

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

ειχα την jjs hybrid μια χαρα, πηγα να περασω τη cyanogedmod 9 και τωρα το κινητο ανοιγει μενει στο sony και τιποτα αλλο! pc companion και seus τιποτα. ενω ξεκινανε μου βγαζουν κ τα 2 οτι εχω ενημερωμενο κινητο και τιποτα αλλο. τι κανω?????

 

:!: :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις βοήθειές σας αλλά τελικά τίποτα δεν έπιασε..... Κάπου μου είπανε να κατεβάσω ένα πρόγραμμμα keyboard από το play και από εκεί μπόρεσα να ξερυθμίσω την κλειδωμένη γλώσσα των Γιαπωνέζικων και να βάλω τα Ελληνικά. Απλά τώρα πρέπει να τρέχει συνέχειακαι αυτό το πρόγραμμα για να έχω ελληνικά....

 

Αλήθεια με την μνήμη ram τι...κόλπο υπάρχει ή πατέντα που μου γεμίζει συνέχεια (ξεφτίλα μόνο τα 340ΜΒ...) και δεν μπορώ να κάνω δουλειά, πολλές φορές ούτε και να σερφάρω ακόμα?

 

 

Καλησπέρα. Όσον αφορά στη μνήμη RAM η αλήθεια είναι ειδικά ότι αν έχεις πολλά widgets, κάποιο live wallpaper κτλ έχεις πρόβλημα. Υπάρχουν πολλοί task killers, αλλά εμένα προσωπικά δε με βόλεψαν, καθώς μετά από λίγη ώρα οι περισσότερες εφαρμογές άνοιγαν ξανά. Αυτό που πραγματικά με έσωσε ήταν το "πάγωμα" κάποιων εφαρμογών του συστήματος, οι οποίες έτρεχαν χωρίς λόγο. Φυσικά το πάγωμα κάποιας εφαρμογής προυποθέτει η συσκευή σου να είναι root. Από τότε που χρησιμοποίησα αυτόν τον τρόπο στη μνήμη RAM είναι μόνιμα ελεύθερα πάνω από 150 ΜΒ.. Επίσης έχω εγκαταστήσει το Fast Reboot από το google play, το οποίο είναι κάτι σαν refresh/ανανέωση που χρησιμοποιούμε στο pc για να ξεκολλήσει.. Κάτι παρόμοιο κάνει και αυτό στη συσκευή..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όσον αφορά στη μνήμη RAM η αλήθεια είναι ειδικά ότι αν έχεις πολλά widgets, κάποιο live wallpaper κτλ έχεις πρόβλημα. Υπάρχουν πολλοί task killers, αλλά εμένα προσωπικά δε με βόλεψαν, καθώς μετά από λίγη ώρα οι περισσότερες εφαρμογές άνοιγαν ξανά. Αυτό που πραγματικά με έσωσε ήταν το "πάγωμα" κάποιων εφαρμογών του συστήματος, οι οποίες έτρεχαν χωρίς λόγο. Φυσικά το πάγωμα κάποιας εφαρμογής προυποθέτει η συσκευή σου να είναι root. Από τότε που χρησιμοποίησα αυτόν τον τρόπο στη μνήμη RAM είναι μόνιμα ελεύθερα πάνω από 150 ΜΒ.. Επίσης έχω εγκαταστήσει το Fast Reboot από το google play, το οποίο είναι κάτι σαν refresh/ανανέωση που χρησιμοποιούμε στο pc για να ξεκολλήσει.. Κάτι παρόμοιο κάνει και αυτό στη συσκευή..

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια Άννα. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι το fast reboot στηνουσία δεν σου αυξάνει την ram αλλά πιο πολύ μάλλον επιταχύνει τον επεξεργαστή του κινητού.... Από κει και πέρα θαμου πρότεινες κάποιον καλό task killer που να τον έχεις δουλέψει? Ή επίσης ποιες εφαρμογές ΔΕΝ είναι απαραίτητες να τρέχουν με το που ανοίγει το κινητό? Τώρα να μπω στην διαδικασία του ρουταρίσματος δεν το έχω ξανακάνει για να έχω την άνεση να το κάνω τώρα (και για αυτόν τον λόγο...). Όπου μπορείς να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα πάντως! Ευχαριστώ πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια Άννα. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι το fast reboot στηνουσία δεν σου αυξάνει την ram αλλά πιο πολύ μάλλον επιταχύνει τον επεξεργαστή του κινητού.... Από κει και πέρα θαμου πρότεινες κάποιον καλό task killer που να τον έχεις δουλέψει? Ή επίσης ποιες εφαρμογές ΔΕΝ είναι απαραίτητες να τρέχουν με το που ανοίγει το κινητό? Τώρα να μπω στην διαδικασία του ρουταρίσματος δεν το έχω ξανακάνει για να έχω την άνεση να το κάνω τώρα (και για αυτόν τον λόγο...). Όπου μπορείς να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα πάντως! Ευχαριστώ πολύ.....

 

Υπαρχουν custom rom(οι επισημες "σκαλισμενες" απο γνωστες) που κανουν το κινητο αεροπλανο σε ταχυτητα.

Συνηθως θελουν ξεκλειδωτο bootloader,αλλα πλεον τρεχουν και με κλειδωμενο.Ενοειτε οτι χρειαζεται να εισαι root.

Εχουν αφαιρεσει ολη την σαβουρα απο το λογισμικο με αποτελεσμα στην πρωτη εκινηση να εχεις 350mb ελευθερα,ενω οσο και να φορτωσεις την συσκευη με εφαρμογες παιχνιδια θα εισαι πανω απο 150mb ram.και παντα θα τρεχει χωρις κοληματα.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζεις κάποια καλή custom rom για τοποθέτηση χωρίς να ξεκλειδώσουμε bootloader??

εγω εχω εδω και τρεις μερες την JELLY SANDWICH 7.2.1 στο NEO V αλλα δεν μπορω ν απω οτι ειδα και καμια φοβερη διαφορα σε σχεση με την επισημη 4.1.B.0.587.... παντως την θεωρω αρκετα καλυτερη απο την ice cream pureness

Link to comment
Share on other sites

έχεις βρει κάποια διαδικασία για root στην 4.1.B.0.587???

υπαρχει

τσεκ μερικες σελιδες πιο πισω

Link to comment
Share on other sites

έχεις βρει κάποια διαδικασία για root στην 4.1.B.0.587???

ήσουν ευχαριστημένος με την 4.1.B.0.587?

αν και εχεις ρωτησεις αρκετες φορες και εχει απαντηθει επισης αρκετες φορες... :

ακολουθεις αυτον τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339346

αλλα στο βημα 6 θα πρεπει να βρεις τον kernel 4.1.B.0.587 του arc. και να τον χρησιμοποιησεις στο βημα 7

Οσο για την δευτερη ερωτηση... πιστευω πως για κλειδωμενο bootloader, η καλυτερη απο ολες τισ επισημες ics αλλα και απο τις custom pureness και JELLY SANDWICH 7.2.1 για μενα ειναι η .587 (εννοειται ρουταρισμενη και ξηλωμενες εφαρμογες) με αυτην ειχα παντα περισσοτερη ελευθερη ραμ.

κατα τα αλλα γουστα ειναι αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι: έχετε κάνει όλοι την τελευταία αναβάθμιση σε .587?

Έχω την εντύπωση οτι έχω μείνει ο τελευταίος πανελλαδικά (για να μην πω παγκόσμια!)

SI 1247-7722.

Έχω αρχίσει και βαριέμαι την αναμονή και όσο ψάχνομαι να κάνω την αναβάθμιση μαζί με root και όλα τα συναφή τόσο χάνομαι και μπερδεύομαι και κατά συνέπεια έχω τους ενδοιασμούς μου.

Συμπαράσταση αδέρφια.......:sorry::sorry::sorry:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι: έχετε κάνει όλοι την τελευταία αναβάθμιση σε .587?

Έχω την εντύπωση οτι έχω μείνει ο τελευταίος πανελλαδικά (για να μην πω παγκόσμια!)

SI 1247-7722.

Έχω αρχίσει και βαριέμαι την αναμονή και όσο ψάχνομαι να κάνω την αναβάθμιση μαζί με root και όλα τα συναφή τόσο χάνομαι και μπερδεύομαι και κατά συνέπεια έχω τους ενδοιασμούς μου.

Συμπαράσταση αδέρφια.......:sorry::sorry::sorry:

Κι εμείς με 1247-7740 ακόμα περιμένουμε... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει καλυφθεί σε προηγούμενες αναρτήσεις έχω ακόμα τις απορίες μου.

Καθώς είμαι άσχετος με rooting, bootloaders και roms ψάχνοντας να βρώ έναν τρόπο να ξεφορτωθώ όλα τα bloatware της sony κατέληξα στα εξής (παρακαλώ διορθώστε με όπου κάνω λάθος για να καταλάβω):

Πρέπει να βρώ μια rom (πχ arconium, cwm fxp 10 κλπ) και να έναν kernel (πχ arcknight κλπ), να ξεκλειδώσω τον boot loader και με κάποια διαδικασία (κάτι έω βρεί αλλά δεν το έχω καταλάβει!:confused:) να κάνω το κινητό μου root.

Η σειρά που τα είπα δεν ξέρω αν είναι σωστή!

Έχω ψάξει αρκετα στα forum xda αλλά επειδή το καθε post σε παραπέμπει σε κάποιο άλλο για να βρείς κάτι άλλο στο τέλος χάθηκα.

Πείτε μου τη γνώμη σας και αν μπορείτε προτείνετε μου κάποιο τρόπο για να ξεφορτωθώ bloatware.

Ευχαριστώ. :thanks::thanks::thanks:

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει καλυφθεί σε προηγούμενες αναρτήσεις έχω ακόμα τις απορίες μου.

........

........

 

root + αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει καλυφθεί σε προηγούμενες αναρτήσεις έχω ακόμα τις απορίες μου.

Καθώς είμαι άσχετος με rooting, bootloaders και roms ψάχνοντας να βρώ έναν τρόπο να ξεφορτωθώ όλα τα bloatware της sony κατέληξα στα εξής (παρακαλώ διορθώστε με όπου κάνω λάθος για να καταλάβω):

Πρέπει να βρώ μια rom (πχ arconium, cwm fxp 10 κλπ) και να έναν kernel (πχ arcknight κλπ), να ξεκλειδώσω τον boot loader και με κάποια διαδικασία (κάτι έω βρεί αλλά δεν το έχω καταλάβει!:confused:) να κάνω το κινητό μου root.

Η σειρά που τα είπα δεν ξέρω αν είναι σωστή!

Έχω ψάξει αρκετα στα forum xda αλλά επειδή το καθε post σε παραπέμπει σε κάποιο άλλο για να βρείς κάτι άλλο στο τέλος χάθηκα.

Πείτε μου τη γνώμη σας και αν μπορείτε προτείνετε μου κάποιο τρόπο για να ξεφορτωθώ bloatware.

Ευχαριστώ. :thanks::thanks::thanks:

Για να ξεφορτωθεις ολη τη σαβουρα της sony μπορεις να κανεις μονο ροοτ και με ενα προγραμμα οπως το Titanium να απεγκαστησεις οτι δεν χρειαζεσαι, προσεχτικα παντα μην ξηλωσεις κατι απαραιτητο απο το κινητο σου. Τωρα αν θες να ξεκλειδωσεις bootloader μπορεις να βρεις και μια ρομ η οποια θα ειναι και ροοτ και δεν θα εχει bloatware της sony. αλλα η διαδικασια του να κανεις μονο ροοτ ειναι παρα πολυ πιο ευκολη και πιο γρηγορη απο το να μπλεξεις με τα υπολοιπα....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω το Xperia Arc με Ics και οταν εχω κλειστο το κινητο και το ανοιξω δεν μου εμφανιζει αν καποιος μου εχει κανει κληση..Ξερει κανεις τι φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το μήνυμα που έρχεται για τις χαμένες κλήσεις δεν είναι θέμα κινητού αλλά παρόχου. Επικοινώνησε με τον πάροχό σου για εύρεση λύσης.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

επειδή δεν έχω το κιν, θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι η τελευταία verision που έχει βγει, και κάποιο link, για ροοτ, και cwm.

 

ευχαριστώ, :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια οπως λεω και στον τιτλο στο κινητο μου εδω και καποιους μηνες εχω περασει μια αλλη ROM απο τους XDA!

Δεν εχω καποιο προβλημα με την ROM απλα σε μερικα παιχνιδια εκει που παιζω με πεταει εξω...Mπορει να φταιει και ηROM?

Δεν νομιζω να φταιει το κινητο γιατι βλεπω σχολια στο play store απο αλλα παιδια που λενε οτι τρεχει μια χαρα το παιχνιδι!

Επίσης εχω παρατηρήσει και κατι αλλα κολλήματα στο κινητό... Παίζει και να είναι ο Launcher η η ROM?

Edited by ThanosDurex
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά πιθανό να φταίει και η rom. Από τη στιγμή που δεν είναι η επίσημη τα πάντα μπορεί να συμβούν.

 

Ωστόσο πιο πιθανό θεωρώ να φταίει το γεγονός ότι το κινητό έχει μόνο 512ΜΒ με αποτέλεσμα το λειτουργικό να τερματίζει το παιχνίδι επειδή "βλέπει" ότι ξεμένει από μνήμη.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...