Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Ο φορτιστής που περιείχε η συσκευασία του Arc είναι o EP800 ή ο EP700;

Ευχαριστώ!

 

Είναι ο ΕΡ800. Μόλις κοίταξα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες, παρακολουθώ λίγο καιρό το φόρουμ και είναι η πρώτη φορά που γράφω. Το ξέρω αυτό που θα ρωτήσω υπόθηκε (πάρα)πολλές φορές και εδώ αλλά υπάρχει και στο google. Είμαι λίγο αρχάριος και γι'αυτό τα θέλω λιανά! Είμαι κάτοχος arc s εδώ και 5-6 μήνες. Θέλω να το κάνω ροοτ ώστε να σβήσω τις περιττές εφαρμογές και να κάνω το κινητό πιο γρήγορο και γενικά να έχει καλύτερη απόδοση.

 

Έκδοση android: 4.0.4

Αριθμός έκδοσης: 4.1.B.0.587

Έκδοση Kernel: 2.6.32.9-perf

 

Κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω για να ροοταρο το κινητό μου. Ευχαριστώ εκ των προταίρων και συγνώμη για το κουραστικό και επαναλαμβανόμενω ποστ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρες, παρακολουθώ λίγο καιρό το φόρουμ και είναι η πρώτη φορά που γράφω. Το ξέρω αυτό που θα ρωτήσω υπόθηκε (πάρα)πολλές φορές και εδώ αλλά υπάρχει και στο google. Είμαι λίγο αρχάριος και γι'αυτό τα θέλω λιανά! Είμαι κάτοχος arc s εδώ και 5-6 μήνες. Θέλω να το κάνω ροοτ ώστε να σβήσω τις περιττές εφαρμογές και να κάνω το κινητό πιο γρήγορο και γενικά να έχει καλύτερη απόδοση.

 

Έκδοση android: 4.0.4

Αριθμός έκδοσης: 4.1.B.0.587

Έκδοση Kernel: 2.6.32.9-perf

 

Κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω για να ροοταρο το κινητό μου. Ευχαριστώ εκ των προταίρων και συγνώμη για το κουραστικό και επαναλαμβανόμενω ποστ.

 

Εδώ υπάρχουν τα πάντα. Θα σε βοηθήσει και αυτός ελληνικός οδηγός...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339346

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έπεσε στα χέρια μου ένα ολοκαίνουριο arc. Σκεφτόμουνα να το δώσω και να πάρω το T αλλα βλέποντας με τί ρυθμό πέφτουν οι τιμές λέω να περιμένω μέχρι να βγεί το Z. Φυσιολογικά όπως έγινε με το S όταν βγήκε το Τ μετά απο λίγο θα πέσει η τιμή στα 350 τουλάχιστον. Θα την παλέψω με τον arc μέχρι τότε (κανα 6μηνο υπολογίζω)? Σαν χρήση το θέλω σαν smartphone/business. Δεν παίζω games δεν κάνω πολύ browsing θέλω να μπορώ να έχω μαζί μου μια αξιοπρεπή κάμερα, να λαμβάνω τα email μου να μπορώ να διαβάσω doc/xls/pdf να τρέχει google drive, evernote. Εννοείτε πως rootaro, διώχνω bloatware και τρέχω link2sd σε class 10 sdcard. Τα 512 RΑΜ με ζορίζουν. ICS να βάλω? Δε θα ξηλώσω bootloader οπότε απο custom μπορώ να βάλω ότι παίζει με locked. Έχει κάποιος βάλει κάποια για everyday use που να ναι stable και σχετικά smooth?

 

Πολλά έγραψα... :P

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

 

Edit: Αν την δώσω πόσο να την δώσω? Η συσκευή είναι ολοκαίνουρια χωρίς συσκευσία μου την στέλνει η sony σαν αντκατάσταση άλλης συσκευή που χάλασε μες την εγγύσηση. Με ρωτάνε κάποιοι συνάδελφοι πόσο να την δώσω.

Edited by tbak
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα ροοτ στο ARC S που έχω και μιας και είμαι αρχάριος πάλεψα αρκετά.

Για να εγκαταστήσω το jelly bean android ενώ έχω περάσει το αρχείο zip στην κάρτα μνήμης και το τρέχω κολλάει και δεν κάνει τίποτα.

Υπάρχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; Έχω ήδη περασμένη την 4.0.4 με 4.1.Β.0.587

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έπεσε στα χέρια μου ένα ολοκαίνουριο arc. Σκεφτόμουνα να το δώσω και να πάρω το T αλλα βλέποντας με τί ρυθμό πέφτουν οι τιμές λέω να περιμένω μέχρι να βγεί το Z. Φυσιολογικά όπως έγινε με το S όταν βγήκε το Τ μετά απο λίγο θα πέσει η τιμή στα 350 τουλάχιστον. Θα την παλέψω με τον arc μέχρι τότε (κανα 6μηνο υπολογίζω)? Σαν χρήση το θέλω σαν smartphone/business. Δεν παίζω games δεν κάνω πολύ browsing θέλω να μπορώ να έχω μαζί μου μια αξιοπρεπή κάμερα, να λαμβάνω τα email μου να μπορώ να διαβάσω doc/xls/pdf να τρέχει google drive, evernote. Εννοείτε πως rootaro, διώχνω bloatware και τρέχω link2sd σε class 10 sdcard. Τα 512 RΑΜ με ζορίζουν. ICS να βάλω? Δε θα ξηλώσω bootloader οπότε απο custom μπορώ να βάλω ότι παίζει με locked. Έχει κάποιος βάλει κάποια για everyday use που να ναι stable και σχετικά smooth?

 

Πολλά έγραψα... :P

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

 

Γεια σου φίλε, αν δεν παίζεις βαριά παιχνίδια, για πολύ καλή κάμερα, emails, pdf/doc, evernote το κινητό είναι υπερ-αρκετό. ;)

Από όσες rom/kernels έχω δοκιμάσει, ο ιδανικότερος ICS συνδυασμός είναι XArc kernel και Pureness Rom. Smooth, ελαφριά, γρήγορη.

Και με το Cyber-shot Mod οι φωτογραφίες είναι καλύτερες από ποτέ. :cool:

 

Υ.Γ. Υπομονή μερικούς μήνες να πέσει κάπως η τιμή του καταπληκτικού και πανέμορφου Xperia Z..! Μέχρι τότε το Arc θα σε καλύψει πλήρως πιστεύω.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το κράτησα το κινητό. Μου στείλαν το Arc S τελικά. Δοκίμασα για αρχή το Ultimate HD 2.03 με το mode 2.4 (δε θυμάμαι ακριβώς) και locked bootloader + Cybershot HDR. Το κινητό πάει μια χαρά με το link2sd σε ext3 partition έχω βάλει τις εφαρμογές που δουλεύω και έχει πολύ χώρο και ram ακόμα. Θα το κρατήσω έτσι για λίγο καιρό φαίνεται να με καλύπτει πλήρως.

 

Θα δοκιμάσω και το Pureness.

 

P.S Πανέμορφο κινητό. Πρίν είχα το ray και το Arc μου φαινόταν παντόφλα. Τώρα που συνήθισε το μάτι σε κάτι 4.6"-4.8" μου φαίνεται λεπτεπίλεπτο και μαζεμένο.

 

Γεια σου φίλε, αν δεν παίζεις βαριά παιχνίδια, για πολύ καλή κάμερα, emails, pdf/doc, evernote το κινητό είναι υπερ-αρκετό. ;)

Από όσες rom/kernels έχω δοκιμάσει, ο ιδανικότερος ICS συνδυασμός είναι XArc kernel και Pureness Rom. Smooth, ελαφριά, γρήγορη.

Και με το Cyber-shot Mod οι φωτογραφίες είναι καλύτερες από ποτέ. :cool:

 

Υ.Γ. Υπομονή μερικούς μήνες να πέσει κάπως η τιμή του καταπληκτικού και πανέμορφου Xperia Z..! Μέχρι τότε το Arc θα σε καλύψει πλήρως πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

πριν και μενα ολα τα >4 ιντσες παντοφλες μου φαινοτανε ,αλλα μολις ασχοληθεις για κανα 2ημερο με 4+ιντσες,μετα δεν ξαναγυριζεις πισω.τωρα οπτε βλεπω καποιον με κινητο <4 ιντσες του λεω μα καλα ρε πως βλεπεις?δεν τα λυπασαι τα ματια σου?χαχαχα.εννοειται το επομενο κινητο θα ναι 5ιντσο.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λές είναι. Μετά απο μια βδομάδα βλέπω το xperia mini της γυναίκας μου και μου φαίνεται χάλια.

 

 

πριν και μενα ολα τα >4 ιντσες παντοφλες μου φαινοτανε ,αλλα μολις ασχοληθεις για κανα 2ημερο με 4+ιντσες,μετα δεν ξαναγυριζεις πισω.τωρα οπτε βλεπω καποιον με κινητο <4 ιντσες του λεω μα καλα ρε πως βλεπεις?δεν τα λυπασαι τα ματια σου?χαχαχα.εννοειται το επομενο κινητο θα ναι 5ιντσο.
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία!Όπως καταλαβαίνετε η μνήμη του τηλεφώνου μου είναι γεμάτη και μου βγάζει το μήνυμα για ανεπαρκή χώρο κ.α.!Πήγα στις ρυθμίσεις για να δω τι μπορώ να βγάλω και παρατήρησα κάτι. Κάπου έχει ένα πρόγραμμα που λέγεται "αποθηκευτικός χώρος προγράμματος αποθήκευσης" και τα δεδομένα του είναι γύρω στα 32mb(όχι απεγκατάσταση!)! Δεν έκανα φυσικά εκκαθάριση δεδομένων γιατί δεν ξέρω τι πρόκειται να σβήσει!Έψαξα και στο ίντερνετ αλλά ακόμα δεν βρήκα κάτι!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω επιδιορθωση τηλεφωνου μεσω seus κ μου λεει δεν υπαρχει διαθεσιμο λογισμικο για τη συσκευη!κανω κατι λαθος?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω επιδιορθωση τηλεφωνου μεσω seus κ μου λεει δεν υπαρχει διαθεσιμο λογισμικο για τη συσκευη!κανω κατι λαθος?

 

Έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader? Αν ναι, μην προσπαθείς να κάνεις repair μέσω SEUS/PCcompanion/Bridge, αλλά κατέβασε και φλάσαρε το .ftf που θέλεις μέσω Flashtool. Τσέκαρε και στους XDA..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader? Αν ναι, μην προσπαθείς να κάνεις repair μέσω SEUS/PCcompanion/Bridge, αλλά κατέβασε και φλάσαρε το .ftf που θέλεις μέσω Flashtool. Τσέκαρε και στους XDA..

μεσω flashtool μου βγαζει αυτο: ERROR - ERR_SEVERITY="MAJOR";ERR_CLASS="SECURITY_CLASS";ERR_DYNAMIC="SIN header verification failed" καμια λυση ?

 

ok το ελυσα δουλευει..

Edited by rs280ps
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία!Όπως καταλαβαίνετε η μνήμη του τηλεφώνου μου είναι γεμάτη και μου βγάζει το μήνυμα για ανεπαρκή χώρο κ.α.!Πήγα στις ρυθμίσεις για να δω τι μπορώ να βγάλω και παρατήρησα κάτι. Κάπου έχει ένα πρόγραμμα που λέγεται "αποθηκευτικός χώρος προγράμματος αποθήκευσης" και τα δεδομένα του είναι γύρω στα 32mb(όχι απεγκατάσταση!)! Δεν έκανα φυσικά εκκαθάριση δεδομένων γιατί δεν ξέρω τι πρόκειται να σβήσει!Έψαξα και στο ίντερνετ αλλά ακόμα δεν βρήκα κάτι!

 

κατεβασε το link2sd απο το μαρκετ και ψαξε στο google για το πως κανεις τη διαδικασια

δε θα σε ξανααπασχολησει ποτε αυτο το προβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία!Όπως καταλαβαίνετε η μνήμη του τηλεφώνου μου είναι γεμάτη και μου βγάζει το μήνυμα για ανεπαρκή χώρο κ.α.!Πήγα στις ρυθμίσεις για να δω τι μπορώ να βγάλω και παρατήρησα κάτι. Κάπου έχει ένα πρόγραμμα που λέγεται "αποθηκευτικός χώρος προγράμματος αποθήκευσης" και τα δεδομένα του είναι γύρω στα 32mb(όχι απεγκατάσταση!)! Δεν έκανα φυσικά εκκαθάριση δεδομένων γιατί δεν ξέρω τι πρόκειται να σβήσει!Έψαξα και στο ίντερνετ αλλά ακόμα δεν βρήκα κάτι!

 

Κατέβασε το Titanium Backup και κάνε διαχείρηση των εφαρμογών όπως θέλεις. Μπορείς να διαγράψεις τα πάντα να μεταφέρεις στην κάρτα και έτσι να ελευθερώσεις την μνήμη του τηλεφώνου. Εννοείται ότι πρέπει να έχεις κάνει root για να δουλέψει όπως και το link2sd.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το Rom Toolbox και απ'ότι θυμάμαι έχει την επιλογή για App2SD!Απλά με παραξένεψε πολύ που μια εφαρμογή συστήματος πιάνει τόσα MB και μου κίνησε την περιέργεια!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ μου βγαζει προβλημα ελεγχου ταυτοτητας.εβαλα το ρουτερ vdsl πριν δεν ειχα προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει το κιν. και μου αλλάξανε οθόνη, όταν μου το δώσανε είχαν περάσει την 2.3.4, πάω να κάνω αναβάθμιση στο σπίτι από pc companion και μου βρίσκει την 4.0.4 4.1.b.0.431. Η 4.1.b.0.587 δεν είναι η τελευταία;
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει το κιν. και μου αλλάξανε οθόνη, όταν μου το δώσανε είχαν περάσει την 2.3.4, πάω να κάνω αναβάθμιση στο σπίτι από pc companion και μου βρίσκει την 4.0.4 4.1.b.0.431. Η 4.1.b.0.587 δεν είναι η τελευταία;

 

Αφου κάνεις το update σε 4.1.b.0.431 μπορείς να την περάσεις μέσω flashtool. Απλά κατέβασε την από εδώ

 

http://www.filecrop.com/4.1.B.0.587.html

 

Πληροφοριακά πόσο πλήρωσες για αλλαγή οθόνης;

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα.

Εχω αρχισει και αναπολώ την απόδοση του τηλεφώνου με την 2.3 . Μιας και πια κουβαλάω μόνιμα ταμπλετ μαζί μου, θα ηθέλα να δουλεψω το κινητονπιο πολύ σαν απλο τηλ πια.

Το θέμα μου είναι το εξίς. Ποιος είναι ο πιο ευκολος τρόπος να κανω rollback σε παλιοτερη εκδοση πχ 2.3 ?

At the edge of infinity a true man stands alone

Huawei Honor 8 64/4 - Xiaomi Note 3 Special Edition - Sony xperia Z3

Asus Nexus 7 3G 32GB - Cube iWork8 Ultimate

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...