Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο Τ9 αφού υπάρχει QWERTY ;

 

Ελληνικό πληκτρολόγιο σημαίνει ελληνικό πληκτρολόγιο σε όποιο πεδίο μπορείς να πληκτρολογήσεις. Τόσο απλά.

 

Τώρα αν εννοείς για 70 χαρακτήρες στα μηνύματα, νομίζω ότι αυτό θα είναι το όριο και εδώ.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πιστευεις οτι το QUERTY το αποφεύγω στη σύνταξη sms και με το Τ9 πάω σφαίρα;

Το θέμα με τους 70 χαρακτήρες ίσως δεν πολυενδιαφέρει απο τη στιγμή που οι περισσότεροι έχουμε πακέτα με δωρεάν sms που ούτως ή άλλως υπερκαλύπτουν τις ανάγκες μας...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Παντως οποιος θελει το Ν9 για τηλεφωνημα , sms και αυτο ηταν, καλυτερα να κοιταξει αλλου

 

με ολο το σεβασμο

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι αυτό μια άποψη,αλλά θεωρώ αδιανόητο ένα smartphone να μην είναι πρώτα απ'όλα ένα ευχρηστο κινητό τηλέφωνο.Τόσο σπουδαίο είναι να υποστηρίζονται βασικές λειτουργίες ενός κινητού τηλεφώνου όπως η χρήση της μητρικής μας γλώσσας στον τηλεφωνικό κατάλογο και στη σύνταξη sms?Τι να τις κάνω τις δύο δισσεκατομμύρια εφαρμογές όταν θέλω να πάρω τηλέφωνο τη Γιάννα και πρέπει να ψάξω με το G και να πρέπει να την έχω καταχωρήσει ως "Gianna"...

Απλά πράγματα ζητάμε.Τα αυτονόητα δηλαδή...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά,η ελληνική έκδοση έχει πληκτρολόγιο στα ελληνικα?

δειτε κι εδω για ελληνικο πληκτρολογιο στο Ν9

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=261041&page=7

 

στο #101

Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Παντως οποιος θελει το Ν9 για τηλεφωνημα , sms και αυτο ηταν, καλυτερα να κοιταξει αλλου

 

με ολο το σεβασμο

 

γενικοτερα αν το ψαξεις προκαλει εντυπωση. Εχω και τον κολλητο μου που εχει το SGSII και το χει για σερφαρισμα και μονο. Αυτα τα κινητα τελικα ειναι μονο για να σκοτωνουμε χρονο :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το είχα στο χέρι για λίγο στην παρουσίαση του technoblog στην Θες/νίκη δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε δεν ξέρω άλλη η οθόνη δε είναι τόσο φωτεινή σε σχέση με το δικό μου xperia ray υπήρχε μια ελαφριά κιτρινιλα εντυπωσιακό το scrolling των οθονών αλλά μεχρι εκεί η φωτογραφική σε κλειστό χώρο χάλια την ίδια άποψη είχαν και άλλοι για την φωτογραφική κάναμε σύγκριση και με το Samsung note και το htc radar to htc βγάζει πολύ καλύτερη φωτογραφία δεν ξέρω τελικά μάλλον έκανα καλά που ακύρωσα την παραγγελιά
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δε σε εντυπωσίασε σα συσκευή ;

Τι ακριβώς ζητάς απο το smartphone σου - για να ξέρω αν είναι να κρατήσω μια επιφύλαξη και γω για τη δική μου παραγγελία ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δε σε εντυπωσίασε σα συσκευή ;

Τι ακριβώς ζητάς απο το smartphone σου - για να ξέρω αν είναι να κρατήσω μια επιφύλαξη και γω για τη δική μου παραγγελία ;

 

Ναι δεν με εντυπωσίασε ούτε η οθόνη του δεν είναι φωτεινη(κάτι που θέλω σε ενα smartphone αξίας 599) ,παρολου που ηταν στο φουλ φωτεινότητα κάμερα μέτρια το μόνο εντυπωσιακο το soll των οθονών με εντυπωσίασε το Samsung note οθόνη απίστευτη το πανάκι που κάνει τρέλα πράγματα είχα πρόβλημα ΜΡ το μέγεθος αλλά τωρα που το είδα.μπροστά σε αυτά που έχει δεν με πειράζει Καθόλου

Edited by irovoudou
λαθος
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν με εντυπωσίασε ούτε η οθόνη του δεν είναι φωτεινη(κάτι που θέλω σε ενα smartphone αξίας 599)

 

ενεργοποιημενος light sensor.

ειμαι 1000% σιγουρος.

 

το Ν9 εχει εκθειαστει για την οθονη του αλλωστε (την ζωντανοτητα των χρωματων)

 

 

*carl zeiss με 8mp και ...χαλια (!) φωτογραφια?

biased...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

αλλά θεωρώ αδιανόητο ένα smartphone να μην είναι πρώτα απ'όλα ένα ευχρηστο κινητό τηλέφωνο.

 

Μήπως θέλεις να σου θυμίσω τι είχε γίνει με τα πρώτα iPhone; Αλλά παντού ακόμα και τότε (όχι τόσο με το 2G όσο με 3G) σαν το τέλειο smartphone πλασάρονταν

 

Σήμερα το είχα στο χέρι για λίγο στην παρουσίαση του technoblog στην Θες/νίκη δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε δεν ξέρω άλλη η οθόνη δε είναι τόσο φωτεινή σε σχέση με το δικό μου xperia ray υπήρχε μια ελαφριά κιτρινιλα εντυπωσιακό το scrolling των οθονών αλλά μεχρι εκεί η φωτογραφική σε κλειστό χώρο χάλια την ίδια άποψη είχαν και άλλοι για την φωτογραφική κάναμε σύγκριση και με το Samsung note και το htc radar to htc βγάζει πολύ καλύτερη φωτογραφία δεν ξέρω τελικά μάλλον έκανα καλά που ακύρωσα την παραγγελιά

 

Και μένα μου φαίνεται πολύ περίεργο γιατί για την οθόνη παντού έχω διαβάσει τα καλύτερα λόγια. Δε νομίζω τα μάτια τόσων να έκαναν λάθος (βλέπεις δεν μιλάω για benchmarks). Μόνο κάτι προβληματικές συσκευές Ταϊλάνδη, αν θυμαμαι καλά, είχαν ένα θεμα με καμμένα pixel, αλλά πραγματικά ελάχιστες. Τώρα η κάμερα... πραγματικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το πιστέψω, δεν θα σου παραθέσω κάνα κατεβατό από τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά ρε γ*μώτο ΣΕ ΟΠΟΙΑ συσκευή έχω δει αυτό το carl zeiss βγάζει απίστευτες φωτογραφίες!!!

 

Ξέρεις καμιά φορά προσπαθούμε να καθησυχάσουμε τον εαυτό μας ότι πράξαμε σωστά (

δεν ξέρω τελικά μάλλον έκανα καλά που ακύρωσα την παραγγελιά
) αγνοώντας τα πραγματικά γεγονότα :rolleyes:

 

Πάντα φιλικά

Edited by Jorge_greek
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιημενος light sensor.

ειμαι 1000% σιγουρος.

 

το Ν9 εχει εκθειαστει για την οθονη του αλλωστε (την ζωντανοτητα των χρωματων)

 

 

*carl zeiss με 8mp και ...χαλια (!) φωτογραφια?

biased...

 

Για την ακρίβεια προβληματικος light sensor. Το είδα σε 2 διαφορετικά Ν9, δε δουλευει η αυτοματη φωτεινοτητα σωστα και ριχνει το φωτισμο. Θα διορθωθεί όμως εύκολα αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις:

1. Με το ελληνικό πληκτρολόγιο που αναφέρθηκε πιο πάνω θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί στις αναζητήσεις; (Δεν μπορώ να σκεφτώ ένα καλό λόγο να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί αλλά better safe than sorry).

 

2. Πώς αλλάζει η γλώσσα στο πληκτρολόγιο; Το τελευταίο μου νόκια ήταν το N95-8Gb και για να γυρίσω γλώσσα έπρεπε να πάω μέσω μενού. Στο Wave μου η αλλαγή πληκτρολογίου γίνεται "πατώντας" ένα κουμπί στο εικονικό πληκτρολόγιο, στο Ν9 με το custom greek mapping πώς θα γίνεται η αλλαγή;

 

3. Επίσης όσον αφορά τα SMS πώς θα γίνει να παίξουν με 160 χαρακτήρες και όχι με 80?

 

4. Ένα πράγμα που μου τη σπάει στο Wave είναι ότι στον τηλεφωνικό κατάλογο (αλλά και στο media player) εμφανίζει μόνο τα γράμματα του λατινικού πληκτρολογίου (και εννοώ τα εμφανίζει αριστερά, σαν index). Στο N9 υπάρχει επιλογή σχετικά με τα ελληνικά ή όλα μαζί είναι στο Index με label # ;

 

Το Ν9 είναι -για μένα- το πιο όμορφο κινητό που έχω δει και το λειτουργικό του είναι φοβερά υποσχόμενο, πόσο μάλλον όταν έχεις διαθέσιμο τον κώδικα και μπορείς ο ίδιος να φτιάξεις κάποιο bug ή να προσθέσεις κάποιο feature. Από την άλλη ωστόσο δεν είμαι προγραμματιστής και φοβάμαι να δώσω 630 ευρώ με την ελπίδα της υποστήριξης από το community και από τη ΝΟΚΙΑ αν δεν ξυπνήσει από στραβό πλευρό αυτός ο παπάρας ο Έλοπ.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θέλεις να σου θυμίσω τι είχε γίνει με τα πρώτα iPhone; Αλλά παντού ακόμα και τότε (όχι τόσο με το 2G όσο με 3G) σαν το τέλειο smartphone πλασάρονταν

 

 

 

Και μένα μου φαίνεται πολύ περίεργο γιατί για την οθόνη παντού έχω διαβάσει τα καλύτερα λόγια. Δε νομίζω τα μάτια τόσων να έκαναν λάθος (βλέπεις δεν μιλάω για benchmarks). Μόνο κάτι προβληματικές συσκευές Ταϊλάνδη, αν θυμαμαι καλά, είχαν ένα

 

Δεν ήμουν μόνος μου και οι άλλοι 5 γύρω μου το ίδιο είπαν για την φωτογραφική και την οθόνη εκτός αν αυτή την συσκευή είχε πρόβλημα και μάλιστα όλοι είπαν πως είναι δυνατόν να την εκθειάζουν τόσο

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε... αυτο λεμε.. για να την εκθειαζουν ολοι... ε θα 'ναι καλη

 

Για την ακρίβεια προβληματικος light sensor. Το είδα σε 2 διαφορετικά Ν9, δε δουλευει η αυτοματη φωτεινοτητα σωστα και ριχνει το φωτισμο. Θα διορθωθεί όμως εύκολα αυτο...

 

σαν του Ν8 δηλαδη..

 

εστω....

μικρο τα κακο οπως ειπες. φτιαχνεται.

 

αλλα οχι να λεμε πως δεν εχει φωτεινα χρωματα το Ν9 (!!)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε... αυτο λεμε.. για να την εκθειαζουν ολοι... ε θα 'ναι καλη

 

 

 

σαν του Ν8 δηλαδη..

 

εστω....

μικρο τα κακο οπως ειπες. φτιαχνεται.

 

αλλα οχι να λεμε πως δεν εχει φωτεινα χρωματα το Ν9 (!!)

 

Οχι βεβαια, οθοναρα εχει το Ν9.

Διπλα διπλα με το S2 μου που το τσεκαρα αρκετες φορες ειχε σαφως πιο σωστη χρωματικη απεικονιση, απο τα oversaturated (ακομα και σε ρυθμιση movie) χρωματα του γαλαξια.

Υστερει κι αυτο στην απεικονιση κειμενου (οπως καθε amoled αυτης της τεχνολογιας και τετοια αναλυσης), αλλα μεχρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

...ΣΕ ΟΠΟΙΑ συσκευή έχω δει αυτό το carl zeiss βγάζει απίστευτες φωτογραφίες...

 

Μαλλον δεν εχεις δει φωτογραφιες απο το 5800 και εχεις τετοια αποψη για τους carl zeiss.

Παντως τα video,μερα και νυχτα,ειναι χαλια(μιλωντας ΠΑΝΤΑ για σχεση τιμης αποδοσης).

Στη ληψη φωτογραφιων ειναι πολυ καλο.

 

Edited by nekisia1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εχεις δει φωτογραφιες απο το 5800 και εχεις τετοια αποψη για τους carl zeiss.

Παντως τα video,μερα και νυχτα,ειναι χαλια(μιλωντας ΠΑΝΤΑ για σχεση τιμης αποδοσης).

 

 

Σίγουρα είναι τα βίντεο αυτά από την κάμερα του Ν9? Γιατί όντως το βρίσκω τραγικό αυτό που είναι νύχτα. Εγώ πάντως που βρήκα βίντεο από νυχτερινές λήψεις με ακόμη λιγότερο φωτισμό είναι πολύ καλύτερο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=GnieyjZhdHg

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι τα βίντεο αυτά από την κάμερα του Ν9? Γιατί όντως το βρίσκω τραγικό αυτό που είναι νύχτα. Εγώ πάντως που βρήκα βίντεο από νυχτερινές λήψεις με ακόμη λιγότερο φωτισμό είναι πολύ καλύτερο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=GnieyjZhdHg

 

Το θεμα,εκτος του θορυβου κατα την ληψη,ειναι και τα σπασιματα ανα διαστηματα.Το video που παρεθεσες,ειναι αρκετα καλο για νυχτα κατι παραπανω απο αποδεκτο αλλα εχει μεγαλη διαφορα απο ολα τα αλλα video που εχω δει και η οποια επικεντρωνεται στην ζεστασια των χρωματων,το blur και φυσικα το lag ειτε ειναι μερα ειτε ειναι νυχτα.Με λιγα λογια,αμφισβητω περισσοτερο το video του νηματος που δινεις παρα ολα τα αλλα μαζι.

Μπορει καποιος να πει "λεπτομερειες",οπως παραπανω αναφερθηκε για τον ηχο κατα την κληση ή την αποστολη μηνυματων,αλλα και παλι αν τα εξαιρουμε ολα τα παραπανω σταδιακα τοτε μιλαμε για ενα υπερεκτιμημενο Linux.

Η απλοτητα του UI του,απεφθεινεται και σε μη εμπειρους χρηστες οι οποιοι δεν γνωριζουν ή δεν προκειται ποτε να μαθουν τι σημαινει terminal.Εαν δεν στοχευαν και στον απλο χρηστη θα το'χαν στημενο σε κονσολα(υπερβολη).

Edited by nekisia1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα,εκτος του θορυβου κατα την ληψη,ειναι και τα σπασιματα ανα διαστηματα.Το video που παρεθεσες,ειναι αρκετα καλο για νυχτα κατι παραπανω απο αποδεκτο αλλα εχει μεγαλη διαφορα απο ολα τα αλλα video που εχω δει και η οποια επικεντρωνεται στην ζεστασια των χρωματων,το blur και φυσικα το lag ειτε ειναι μερα ειτε ειναι νυχτα.Με λιγα λογια,αμφισβητω περισσοτερο το video του νηματος που δινεις παρα ολα τα αλλα μαζι.

Μπορει καποιος να πει "λεπτομερειες",οπως παραπανω αναφερθηκε για τον ηχο κατα την κληση ή την αποστολη μηνυματων,αλλα και παλι αν τα εξαιρουμε ολα τα παραπανω σταδιακα τοτε μιλαμε για ενα υπερεκτιμημενο Linux.

Η απλοτητα του UI του,απεφθεινεται και σε μη εμπειρους χρηστες οι οποιοι δεν γνωριζουν ή δεν προκειται ποτε να μαθουν τι σημαινει terminal.Εαν δεν στοχευαν και στον απλο χρηστη θα το'χαν στημενο σε κονσολα(υπερβολη).

 

Σίγουρα δε νομίζω οτι είναι λεπτομέρειες για μια συσκευή που κοστολογείται τόσο ψηλά, να έχει κάποιος υψηλές απαιτήσεις από αυτή. Το θέμα του λειτουργικού όπως και της εμφάνισης μια συσκυεής πιστεύω είναι υποκειμενικό και ο καθένας από εμάς επιλέγει αυτό που του ταιριάζει και του αρέσει περισσότερο, όλα τα λειτουργικά έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους, στην περίπτωση του Ν9 βέβαια είναι και λίγο νωρίς να το κρίνουμε καθώς τώρα ξεκινάει την "καριέρα" του, πάντως τα μηνύματα που λαμβάνω είναι θετικά και από άποψη εφαρμογών, αλλά και υποστήριξης από τη Nokia.

Τώρα όσον αφορά το θέμα της φωτογραφικής που συζητάγαμε μου δε μπορώ να κρίνω από μερικά βίντεο που βλέπω από το youtube καθώς δεν γνωρίζω πως έχει επεξεργαστεί ο καθένας τα βίντεο που ανεβάζει, μου κάνει εντύπωση πάντως που λες οτι το βιντεο που παρέθεσα έχει διαφορά από αυτά που έχεις δει, καθώς όσο και αν έψαξα στο youtube, το βίντεο που παρέθεσες είναι με διαφορά χειρότερο από όλα τα άλλα.

Και δίνω σαν παράδειγμα μερικά ακόμη, αν και ο καθένας μας είναι σε θέση να ψάξει και να βρει μόνος του:

http://www.youtube.com/watch?v=RJpQs2QFUAI

http://www.youtube.com/watch?v=aCrw3NXCS9M

Αν θα θέλεις πάντως να μας δώσεις και μερικά link δικά σου εξίσου άσχημης ποιότητας με αυτό που παρέθεσες πιο πάνω για να έχουμε και πιο πολλά δείγματα να συγκρίνουμε.

Τέλος όσον αφορά το θέμα με τα "σπασίματα" νομίζω οτι κάτι τέτοιο αναφέρεται και στο gsmarena, έχω όμως την εντύπωση οτι είναι κάτι που πολύ πιθανόν να διορθωθεί με επερχόμενη αναβάθμιση εφόσον είναι θέμα του firmware.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δε νομίζω οτι είναι λεπτομέρειες για μια συσκευή που κοστολογείται τόσο ψηλά...

 

Τα δικαια "ευτυχως" μαζευονται με το μερος σου.Προφανως επεφτα στις πατατες σε καθε αναζητηση.Πριν λιγο βρηκα αυτο

και αρχισα να αναθεωρω ακομη και για το lag...:X
Link to comment
Share on other sites

 

VLC Player = Matroska Video Playback ?????

 

Legen - w8 for it - DARY !!!! :p

Niiiiiiice :D

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάθατε τελικά αν ήρθε στο πλαίσιο ή σε κάποιο άλλο μαγαζί? Είναι πανέμορφο το άτιμο και μιας και το δικό μου κιν. τα έχει παίξει λέω να το χτυπήσω. Έρωτας το ρημάδι!!
Link to comment
Share on other sites

Επισημα Ελλαδα απο μεσα Νοεμβρη περιπου.

 

προς το παρων υπαρχει μονο το 16GB σε 3 γειτονικα καταστηματα ως παραλληλη εισαγωγη (δηλαδη δεν ειναι ελληνικο)

ψαξε να δεις ποια ειναι αυτα και που ειναι στο http://www.skroutz.gr

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...