Jump to content

[S II] USB Jig


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να επιστρέψω το SGSII στην αρχική του κατάσταση.

Η διαδικασία είναι βάζω bootloader που το επιτρέπει, κάνω reset με το jig και μετά flash την επίσημη rom? Δεν θα ξαναμετρήσει ο counter?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 346
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλω να επιστρέψω το SGSII στην αρχική του κατάσταση.

Η διαδικασία είναι βάζω bootloader που το επιτρέπει, κάνω reset με το jig και μετά flash την επίσημη rom? Δεν θα ξαναμετρήσει ο counter?

 

Όπως ακριβώς τα είπες :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα είπες :)

Οπότε, βρίσκω ένα cos firmware που να έχει τον παλιό bootloader και το κάνω update από KIES.

Ξέρουμε ποιό είναι το τελευταίο επίσημο ελληνικό firmware με τον παλιό bootloader?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, βρίσκω ένα cos firmware που να έχει τον παλιό bootloader και το κάνω update από KIES.

Ξέρουμε ποιό είναι το τελευταίο επίσημο ελληνικό firmware με τον παλιό bootloader?

 

Μόνο τον παλιό bootloader θες.Τον φλασάρεις στη θέση PDA με το Odin.

Πάρτον από το dropbox mου http://dl.dropbox.com/u/46595847/GT-I9100_OLD_BOOTLOADER.tar

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τον παλιό bootloader θες.Τον φλασάρεις στη θέση PDA με το Odin.

Πάρτον από το dropbox mου http://dl.dropbox.com/u/46595847/GT-I9100_OLD_BOOTLOADER.tar

Ωραίος, ευχαριστώ!

Οπότε φλασάρω το τελευταίο COS, μετά τον bootloader και reset με το jig? Το KIES δεν επηρεάζεται από τον bootloader?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, ευχαριστώ!

Οπότε φλασάρω το τελευταίο COS, μετά τον bootloader και reset με το jig? Το KIES δεν επηρεάζεται από τον bootloader?

 

Το Kies δεν επηρεάζεται.

Φλάσαρε το firmware τελευταίο, για να είσαι μαμά (με καινούριο bootloader).

Έτσι κι αλλιώς όταν βάζεις official rom δε μετράει ο μετρητής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο υπομονή μιας και ο chaifire δημιούργησε ένα εργαλείο που όταν το τρέξεις αφαιρεί το θαυμαστικό αλλά, και το πιο σημαντικό, μηδενίζει τον μετρητή χωρίς φυσικά κανένα jig.

Και λέω υπομονή γιατί λειτουργεί μόνο σε ics.

Βέβαια όσοι έχετε κάποια beta ics μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε..;)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=22463153#post22463153

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με jig στα νότια προάστια ν αφαιρέσουμε τo θαυμαστικό που το βλέπω και μου σπάει τα νεύρα? D

 

Νίκαια αν σου κάνει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μόνο τον παλιό bootloader θες.Τον φλασάρεις στη θέση PDA με το Odin.

Πάρτον από το dropbox mου http://dl.dropbox.com/u/46595847/GT-I9100_OLD_BOOTLOADER.tar

 

Γεια σας ...Αν μπορειτε σας παρακαλω να μου λυσετε μια απορια. Σε αλλα forum διαβασα οτι το αρχειο το βαζουμε στην θεση bootloader ... ποιο ειναι το σωστο .

Ευχαριστω ..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας ...Αν μπορειτε σας παρακαλω να μου λυσετε μια απορια. Σε αλλα forum διαβασα οτι το αρχειο το βαζουμε στην θεση bootloader ... ποιο ειναι το σωστο .

Ευχαριστω ..

 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνουν αυτά που έχεις διαβάσει μιας και αυτό που λες δεν βγάζει νόημα.

 

Είναι απλό, για να κάνεις χρήση του USB jig θα πρέπει να έχεις παλαιότερο bootloader για να μπορέσει να μηδενιστεί. Το πως θα περάσεις τον bootloader αυτό θα το βρεις στους οδηγούς που έχουμε για αυτή τη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνουν αυτά που έχεις διαβάσει μιας και αυτό που λες δεν βγάζει νόημα.

 

Είναι απλό, για να κάνεις χρήση του USB jig θα πρέπει να έχεις παλαιότερο bootloader για να μπορέσει να μηδενιστεί. Το πως θα περάσεις τον bootloader αυτό θα το βρεις στους οδηγούς που έχουμε για αυτή τη συσκευή.

Οντως δεν εχω καταλαβει σωστα αν και εχω ριξει αρκετο διαβασμα και γι'αυτο ζηταω την βοηθεια σας .

Εκανα λοιπον root το S2 (xwkk2) και μεχρι εδω ολα καλα . Το τριγωνο ομως δεν εβγαινε και ο μετρητης δεν μηδενιζε με την χρηση του usb jig . Και ετσι αναγκαστηκα να φωρτωσω με Odin3 στην θεση bootloader αυτο (GT-I9100_OLD_BOOTLOADER) το τριγωνο και ο μετρητης ενταξει. Το τηλεφωνο απο εκει και μετα οταν του κανω επανεκινηση καποιες φορες δεν μου φωρτωνει καθολου τα εικονακια και πρεπει να το ανοιξω και να το κλεισω αρκετες φορες για να τα φωρτωσει ...

Γι 'αυτο σας Παρακαλω αν μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας ...

Ευχαριστω ...

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν εχω καταλαβει σωστα αν και εχω ριξει αρκετο διαβασμα και γι'αυτο ζηταω την βοηθεια σας .

Εκανα λοιπον root το S2 (xwkk2) και μεχρι εδω ολα καλα . Το τριγωνο ομως δεν εβγαινε και ο μετρητης δεν μηδενιζε με την χρηση του usb jig . Και ετσι αναγκαστηκα να φωρτωσω με Odin3 στην θεση bootloader αυτο (GT-I9100_OLD_BOOTLOADER) το τριγωνο και ο μετρητης ενταξει. Το τηλεφωνο απο εκει και μετα οταν του κανω επανεκινηση καποιες φορες δεν μου φωρτωνει καθολου τα εικονακια και πρεπει να το ανοιξω και να το κλεισω αρκετες φορες για να τα φωρτωσει ...

Γι 'αυτο σας Παρακαλω αν μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας ...

Ευχαριστω ...

 

Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς οτι δηλαδή ανοίγει κανονικά αλλά βλέπεις τις αρχικές σου οθόνες κενές, τότε δεν είναι πρόβλημα απλά βάζεις πολύ γρήγορα τον pin. Περίμενε λίγο στην οθόνη που βάζεις τον κωδικό. Όσο κουφό και αν ακούγεται σε εμένα δουλεύει δοκίμασέ το:)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετοπιζω ενα θεμα με το CUSTOM BINARY DOWNLOAD μου λεει: YES(3 COUNTS)!Ειχα κανει μονο root(δεν περασα καμια rom).Αυτο συνεχιζεται ακομα, που ειμαι unroot!Στην σελιδα 8 ο isurfer λεει πως: υπάρχει και άλλος τρόπος λίγο πιο

μπελαλίδικος, ξαναπερνάς stock σύμφωνα με τις οδηγίες! Ειμαι σε 2.3.4!O oδηγος για root λεει μως δεν αφηνει τιποτα οταν θα κανουμε unroot!Τωρα θα εχω προβλημα με την εγγυηση;Μπορω να κανω κατι χωρις το usb jig;Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να κανω κατι χωρις το usb jig;

 

Το να κάνεις οτιδήποτε πάνω στο κινητό χωρίς jig είναι έγκλημα (αν θες εγγύηση τουλάχιστον). Τώρα δοκίμασε πρώτα να περάσεις μια stock rom μήπως το επαναφέρει. Αν όχι δοκιμάζεις είτε με jig (δεν χρειάζεται να αγοράσεις έτοιμο - κολλητήρι και μια βόλτα σε συνοικιακό κατάστημα ηλεκτρονικών αρκούν), είτε με τον τρόπο που υπάρχει στο xda για ICS Roms, χωρίς jig, χωρίς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάποιος στη Πάτρα με USB jig να μου κάνει εξυπηρέτηση???

Είναι επείγων. Δίνω και αμοιβή 5 ευρώ, αλλιώς κερνάω καφέ

HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν έχει κάποιος usb jig και μπορεί να το στείλει με ΕΛΤΑ ας στείλει ένα pm.Τα έξοδα ενοείται είναι δικά μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ενώ παλιά είχα αφαίρεσει το θαυμάστικο με το jig τώρα δεν μπορώ να το αφαιρέσω. Μπορεί κάποιος να μου πει το λόγο ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ενώ παλιά είχα αφαίρεσει το θαυμάστικο με το jig τώρα δεν μπορώ να το αφαιρέσω. Μπορεί κάποιος να μου πει το λόγο ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-5

 

Έχεις καινούριο bootloader γι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καινούριο bootloader γι αυτό

 

Μου πέρασε από το μυαλό αλλά δεν θυμόμουν ποια rom φορούσα όταν το έβγαλα. Στράτο λες να κάνω restore ένα παλιό back up που έχω να αφαιρέσω το θαυμάστικο και μετά να ξανά περάσω την νυν rom που εχω;Θα τα καταφέρω με αυτό το τρόπο ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-5

Edited by vitriolis
Link to comment
Share on other sites

Μου πέρασε από το μυαλό αλλά δεν θυμόμουν ποια rom φορούσα όταν το έβγαλα. Στράτο λες να κάνω restore ένα παλιό back up που έχω να αφαιρέσω το θαυμάστικο και μετά να ξανά περάσω την νυν rom που εχω;Θα τα καταφέρω με αυτό το τρόπο ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-5

 

Ταλαιπωρία.Βάζεις τον παλιό bootloader με Odin, βάζεις jig και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρία.Βάζεις τον παλιό bootloader με Odin, βάζεις jig και τέλος.

 

Δεν τον έχω όμως. Από που να τον κατεβάσω ;Ποια η διαφορά ανάμεσα τους ;Χάνουμε η κερδίζουμε τίποτα ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω όμως. Από που να τον κατεβάσω ;Ποια η διαφορά ανάμεσα τους ;Χάνουμε η κερδίζουμε τίποτα ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-5

 

Θα σε μαλώσω...Είναι και στην προηγούμενη σελίδα.

Καμία διαφορά.Απλά είναι ξεκλείδωτος.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε μαλώσω...Είναι και στην προηγούμενη σελίδα.

Καμία διαφορά.Απλά είναι ξεκλείδωτος.

 

Οκ ευχαριστώ φίλε μου για τις πολύτιμες πληροφορίες σου

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] USB Jig

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...