Jump to content

[S II] USB Jig


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λόγω του ότι θα έχεις "πειραγμένο" kernel εκτιμώ πως δεν θα σου δουλέψει το update μέσω KIES.

 

Άρα μόλις δωθεί η 2.3.4 ποια θα ήταν η σωστή διαδικασία για να την αποκτήσει κάποιος που σήμερα έχει root;

Κάνει τη διαδικασία του unroot flashάροντας την επίσημη ΚΕ2 και αφήνοντας μετά το ΚΙΕS να κάνει τα υπόλοιπα;

 

Κάτι άλλο (τελευταίο ελπίζω γιατί καταλαβαίνω ότι σας έχω πρήξει λίγο - τα λέω και σε λάθος thread..), με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν θα έμπαινε από μόνη της η επίσημη ΚΕ2 βγάζοντας αυτόματα και το root από τη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 346
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Άρα μόλις δωθεί η 2.3.4 ποια θα ήταν η σωστή διαδικασία για να την αποκτήσει κάποιος που σήμερα έχει root;

Κάνει τη διαδικασία του unroot flashάροντας την επίσημη ΚΕ2 και αφήνοντας μετά το ΚΙΕS να κάνει τα υπόλοιπα;

 

Ναι, εκτός και αν διαρρεύσει η επίσημη 2.3.4 ελληνική (όταν βγει) και βάζεις κατευθείαν εκείνη μέσω odin.

 

Κάτι άλλο (τελευταίο ελπίζω γιατί καταλαβαίνω ότι σας έχω πρήξει λίγο - τα λέω και σε λάθος thread..), με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν θα έμπαινε από μόνη της η επίσημη ΚΕ2 βγάζοντας αυτόματα και το root από τη συσκευή;

 

H επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων επαναφέρει τη rom που φοράς στην κατάσταση όπως όταν την πρωτοανοίγεις. Την ίδια rom όμως, αυτή που φοράει ήδη η συσκευή. Δεν είναι σε θέση η επαναφορά να αλλάξει τη rom ή τον kernel (που ευθύνεται για το root). Κατά συνέπεια το root δεν χάνεται και εν γένει δεν επανέρχεται η συσκευή στην εργοστασιακή της κατάσταση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παράλαβα αυτό το USB Jig το οποίο χρησιμοποίησα και έκανε άψογα τη δουλειά του, σε 10 μέρες ήταν σπίτι μου με κάτι λιγότερο από 4,5 ευρώ χωρίς μεταφορικά!

 

Όποιος θέλει "σκούπισμα" από Χανιά...ελεύθερα.:p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παράλαβα αυτό το USB Jig το οποίο χρησιμοποίησα και έκανε άψογα τη δουλειά του, σε 10 μέρες ήταν σπίτι μου με κάτι λιγότερο από 4,5 ευρώ χωρίς μεταφορικά!

 

Όποιος θέλει "σκούπισμα" από Χανιά...ελεύθερα.:p

και εγω αυτο ακριβως πηρα.9 αυγουστου εφυγε απο hong kong σημερα παρελαβα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο ακριβως πηρα.9 αυγουστου εφυγε απο hong kong σημερα παρελαβα.

 

και εγώ αυτό παρήγγειλα περιμένω ..12 εστάλη από Hong-kong

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου ηρθε πριν λιγες μερες, αλλα αν συγκρινεις το κοστος κατασκευης του με την τιμη που το αγορασαμε....μαμησε τα!!!
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου ηρθε πριν λιγες μερες, αλλα αν συγκρινεις το κοστος κατασκευης του με την τιμη που το αγορασαμε....μαμησε τα!!!

 

Πες απλά ότι έφερες δωράκι από την Κορέα με 4 ευρώ μεταφορικά μόνο, κανείς δεν θα σε πιστεύει!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα χθες reset με το usb jig και ολα οκ.

Ετσι νομιζα ομως, αλλά σημερα που ετυχε να το συνδεσω με τον υπολογιστη μέσω καλωδίου και ενω έχω τον εντοπισμο σφαλματων, κανεις τον γνωστο ηχο το τηλεφωνο, αλλά δεν μου δινει την επιλογη για να συνδεθω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εκανα χθες reset με το usb jig και ολα οκ.

Ετσι νομιζα ομως, αλλά σημερα που ετυχε να το συνδεσω με τον υπολογιστη μέσω καλωδίου και ενω έχω τον εντοπισμο σφαλματων, κανεις τον γνωστο ηχο το τηλεφωνο, αλλά δεν μου δινει την επιλογη για να συνδεθω

 

Δοκίμασες με απενεργοποιημένο τον εντοπισμό σφαλμάτων;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εκει δεν εχω προβλημα. Μου βγάζει κανονικα η οθόνη το αντιστοιχο εικονιδιο να συνδεθω με το Kies.

Τωρα πως εγινε το άλλο και στην γραμμη των ειδοποιησεων δεν μου εμφανιζεται η δυνατοτητα να συνδεθω με usb, δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Περιοχή κατερίνης οποίος χρειαστει, το εχω! Σήμερα το παρέλαβα, 8 μέρες μετά την παραγγελία.

Το δοκίμασα βέβαια κ έκανε τον μηδενισμό χωρίς κανένα πρόβλημα!

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μηδενισει τον μετρητη. Τωρα να βαλω original firmware και να το στειλω για servece? Θα ειναι ΟΚ?

Και δευτερον δεν μπορω να βρω να κατεβασω το original Greek. Απο που?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και δευτερον δεν μπορω να βρω να κατεβασω το original Greek. Απο που?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3693550#post3693550

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω custom rom και αλλον kernel αν χρησιμοποιησω το usb θα μου μηδενισει και τον μετρητη και θα μου σβησει το θαυμαστικο??Ρωταω γιατι θα παραμενω με custom kernel!Oποτε σε αυτην την περιπτωση δεν το σβηνει ε?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγω που εχω custom rom και αλλον kernel αν χρησιμοποιησω το usb θα μου μηδενισει και τον μετρητη και θα μου σβησει το θαυμαστικο??Ρωταω γιατι θα παραμενω με custom kernel!Oποτε σε αυτην την περιπτωση δεν το σβηνει ε?

 

Θα μηδενίσει τον μετρητή και θα φύγει και το θαυμαστικό, ας είσαι με custom rom/kernel.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ok παιδες σαν ηλεκτρονικος απλα θα θελα να σας προιδεασω για καποια πραγματα μην βρεθειτε προ εκπληξεως...

μιλαω για αυτους που θελουν να το ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ,

 

1)καταρχην το καλωδιο ειναι ακριβο.... αν θες τωρα σε ειδα τωρα στασου να βρεις καλωδιο μινι usb πας πχ στο Γερμανο που εχει σε ΝΟΚΙΑ αλλα και σε Samsung. με 10 ευρω και 23 αντιστοιχα.

αρα μεχρι στιγμης απο εκει δεν αξιζει να ψωνισεις..

 

2)οταν αρχισεις και ανοιγεις το βυσματακι ας πουμε με το κοφτακι συνηδητοποιεις οτι εχει μεταλικη θωρακιση η οποια ειναι 1 σωμα και με το μεταλικο βισμα που στην ουσια μπαινει στην υποδοχη....στην καλυτερη δεν εχει λιωμενο πλαστικο μεσα στο πλακετακι που εχει απο την μερια του mini usb που μας ενδιαφερει αλλα κατα πασα πιθανοτητα εχει και λιωμενο πλαστικο (ετυχε σε μενα) με αποτελεσμα να μην μπορεις να κανεις δουλεια...αν το τραβιξεις ξυλωνονται και τα πινακια....

 

αρα πακετο.... η μονη λυση που φανταζομαι εγω ειναι να βρουμε ενα "No NAME" καλωδιακι το οποιο υποθετω δε θα εχει τοσο καλη θωρακιση και τοσο καλη μονωση μπας και κανει καποιος δουλεια,,,,

η ευκολοτερη ακομα λυση ειναι να παρεις απο ebay και ξεμπερδεψες,,,εγω αυτο εκανα και ας ειμαι ηλεκτρονικος...ωστοσο οποιος χρειαστει κατι ας μου πει..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
η ευκολοτερη ακομα λυση ειναι να παρεις απο ebay και ξεμπερδεψες,,,

 

Αυτό ακριβώς. Εξάλλου πλέον το έχουν προμηθευτεί τόσοι σε αυτό το forum που σίγουρα θα μπορέσει να εξυπηρετηθεί και κάποιος που δεν το έχει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
volume down + home + power (από κλειστό κινητό) , μετά μπαίνει σε download σε ρωτάει τι θες να κάνεις και πατάς volume up.

Μετά σου λέει πόσες φορές έχεις φλασάρει.

Και για να βγεις απο το download τι πατας;
Link to comment
Share on other sites

Και για να βγεις απο το download τι πατας;

 

Ειτε το Power Button κρατημενο για πολλα δευτερολεπτα, ειτε βγαζεις μπαταρια.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα πήγα να πάρω και εγώ τις αντιστάσεις και με ρώτησε πόσα watt τις θέλω! Μήπως δεν κατάλαβε ο τύπος καλά ή.....:confused:
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να πάρω και εγώ τις αντιστάσεις και με ρώτησε πόσα watt τις θέλω! Μήπως δεν κατάλαβε ο τύπος καλά ή.....:confused:

 

Όχι καλά σου είπε, απλά ή δεν κατάλαβε για τι τις θες ή θέλει να στο παίξει τρελοεπιστήμονας... :)

Στην δεύτερη περίπτωση, πες του την επόμενη φορά που θα πας ότι καλά για Watt με ρώτησες, για ανοχή γιατί δε με ρώτησες; :p

 

Πες του 1/4 Watt και 5% ανοχή θέλεις...

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Όχι καλά σου είπε, απλά ή δεν κατάλαβε για τι τις θες ή θέλει να στο παίξει τρελοεπιστήμονας... :)

Στην δεύτερη περίπτωση, πες του την επόμενη φορά που θα πας ότι καλά για Watt με ρώτησες, για ανοχή γιατί δε με ρώτησες; :p

 

Πες του 1/4 Watt και 5% ανοχή θέλεις...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα τα Watt δεν παίζουν ρόλο από ότι καταλαβαίνω.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το ελληνικο firmware KI4, εκανα ρουτ το κινητο, με σβηστό το κινητό εβαλα το jig,το κινητό μπηκε σε download mode, δεν μηδενισε ομως το μετρητή. Τι εχει συμβει?
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το ελληνικο firmware KI4, εκανα ρουτ το κινητο, με σβηστό το κινητό εβαλα το jig,το κινητό μπηκε σε download mode, δεν μηδενισε ομως το μετρητή. Τι εχει συμβει?

 

 

Δες αυτό όπως γράφτηκε στο "Επίσημο" thread..;)

 

Μια διευκρίνηση που καλό είναι να γίνει. Αν έχω καταλάβει καλά η KI4 που βάζετε μέσω kies είναι με το νέο bootloader. Σε αυτή την περίπτωση μετά δε θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε αυτο το usb jig που έχετε οι περισσότεροι.

Για να μπορέσετε να το χρησιμοποιήσετε πρέπει να ακολουθήστε τις οδηγίες στο τέλος του παρακάτω post

forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16781156&postcount=2

και ποιο συγκεκριμένα αυτό:

If you've already flashed a full package from elsewhere or updated using KIES and cannot reset your binary counter using the Jig, just flash this package in the PDA or Bootloader section of Odin to replace the bootloaders and then you can reset the counter: http://www.multiupload.com/LQQBRQVJUD

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] USB Jig

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...