Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το zip που θα κατεβάσει, πρέπει να το βάλει αναγκαστικά στην micro sd, μιας και το stock recovery δεν υποστηρίζει εγκατάσταση μέσω της εσωτερικής μνήμης.;)

 

Πτου! Είναι η δεύτερη φορά που την πατάω με το stock recovery..!:lol:

 

:O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καμία σχέση ο τρόπος της ICS με αυτόν της Jelly Bean.

 

-Πρώτα θα βρεις ποιο firmware έχεις (πχ XWLSD, XWLSJ κλπ..)

-Μετά θα πας εδώ να βρεις την τελευταία έκδοση του αρχείου που θα πρέπει να κατεβάσεις, φρόντισε να αντιστοιχεί στο firmware που έχεις (αν μου πεις το firmware μπορώ να σε βοηθήσω δίνοντάς σου απ'ευθείας το αρχείο που πρέπει να κατεβάσεις στη συσκευή σου)

-Μόλις βρεις το αρχείο που χρειάζεσαι θα δεις από κάτω του δύο links, εσύ θα πατήσεις στο πρώτο κι εκεί που θα μεταφερθείς θα πατήσεις "download" (καλύτερα να το κάνεις απ'τη συσκευή ώστε να κατέβει απ'ευθείας "μέσα" της, διαφορετικά αν το κάνεις από pc θα πρέπει να το βάλεις μέσα στη συσκευή συνδέοντάς την)

-Μόλις τοποθετήσεις το αρχείο στην SD σου (είτε την εξωτερική SD είτε την εσωτερική μνήμη της συσκευής σου) φρόντισε να ξέρεις σε ποιο σημείο το τοποθέτησες (αν το κάνεις κατ'ευθείαν απ'τη συσκευή θα στο βάλει στον φάκελο "Download")

-Kλείσε τη συσκευή και μπες στο recovery (πατάς ταυτόχρονα VolumeUp+Home+Power)

-Βρες το αρχείο εκεί που το τοποθέτησες και πάτα το Power για να εγκατασταθεί

-Κάνε reboot και είσαι έτοιμος

 

:)

 

καλημερα!!

το εκανα!!απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994544

το περασα στην Sd card εκανα το κολπο με τα 3 κουμπια και ολα οκ!!!

η εκδοση ειναι XWLSD (vodafone 4.1.2)

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να με βοηθησει καποιος?! Πως ξερω ποιο αρχειο αντιστοιχει στο firmware μου?

Basebrand version λεει I9100XXLS8 και BUILD NUMBER JZ054K.I9100XWLSD.

Οποτε εγω κατεβαζω το αντιστοιχο .zip για ποιο απο τα δυο??!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να με βοηθησει καποιος?! Πως ξερω ποιο αρχειο αντιστοιχει στο firmware μου?

Basebrand version λεει I9100XXLS8 και BUILD NUMBER JZ054K.I9100XWLSD.

Οποτε εγω κατεβαζω το αντιστοιχο .zip για ποιο απο τα δυο??!

 

Γι'αυτό που "τόνισα" στο μήνυμά σου ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Παιδια απο τη στιγμη που κανουμε ρουτ καποιο galaxy s2 i9100 android 4.0.3 με αυτο το προγραμμα "Root_SuperSU.0.98-Busybox.1.20.2-signed" μπορουμε να του περασουμε μετα ενα αλλο superuser προγραμμα και να απεγκαταστησουμε αυτο ή πρεπει υποχρεωτικα να μεινουμε με αυτο?

 

Και αν μπορουμε να αλλαξουμε προγραμμα superuser ποιο προτεινετε και γιατι?

 

Αν θες να κανεις ρουτ αλλα χωρις να πειραχτει ο custom bin counter το κανεις ακριβως οπως το κανεις και στην ice cream sandwitch 4.0.χ εκδοση android ¨η πρεπει να ακολουθησεις διαφορετικη διαδικασια?

 

Αν ειναι η ιδια διαδικασια τοτε ποιο signed root αρχειο zip πρεπει να κατεβασεις και να το περασεις σαν update απο το recovery menu του κινητου?

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο τη στιγμη που κανουμε ρουτ καποιο galaxy s2 i9100 android 4.0.3 με αυτο το προγραμμα "Root_SuperSU.0.98-Busybox.1.20.2-signed" μπορουμε να του περασουμε μετα ενα αλλο superuser προγραμμα και να απεγκαταστησουμε αυτο ή πρεπει υποχρεωτικα να μεινουμε με αυτο?

 

Και αν μπορουμε να αλλαξουμε προγραμμα superuser ποιο προτεινετε και γιατι?

 

Aυτό είναι το καλύτερο, και φυσικά αυτό προτείνεται. Μπορείς φυσικά να του κάνεις αναβάθμιση από το play store.

Αν θες να κανεις ρουτ αλλα χωρις να πειραχτει ο custom bin counter το κανεις ακριβως οπως το κανεις και στην ice cream sandwitch 4.0.χ εκδοση android ¨η πρεπει να ακολουθησεις διαφορετικη διαδικασια?

 

Αν ειναι η ιδια διαδικασια τοτε ποιο signed root αρχειο zip πρεπει να κατεβασεις και να το περασεις σαν update απο το recovery menu του κινητου?

Η διαδικασία είναι στο πρώτο μήνυμα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να προστεθει ο τροπος αλλαγης sales code για τις εκδοσεις 4.1.2 αφου πλεον εχει αλλαξει και θελει ειδικο προγραμμα κ.τ.λ.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να προστεθει ο τροπος αλλαγης sales code για τις εκδοσεις 4.1.2 αφου πλεον εχει αλλαξει και θελει ειδικο προγραμμα κ.τ.λ.

Όχι βέβαια, το sales code δεν έχει καμία σχέση με το rooting.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, το sales code δεν έχει καμία σχέση με το rooting.

Πως δεν εχει?

Αφου για να αλλαξεις το sales code σε ενα κινητο με 4.1.2 δεν πρεπει το κινητο σου να ειναι ρουτ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά για να γίνεις Root δεν χρειάζεται αλλαγή του sales code επομένως δεν έχει καμιά δουλειά στον οδηγό του Root!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα root πρίν λίγο το S2 μου... Δεν έχω κάποια επιλογή διαφορετική ομως... Τι μπορώ να κάνω για να freezarw όπως λένε της Samsung εφαρμογές για εξοικονόμηση μπαταρίας ή διάφορα άλλα tricks για να πηγαίνει καλύτερα το κινητό & πιο πολύ για εξοικονόμηση μπαταρίας ?
Link to comment
Share on other sites

Έκανα root πρίν λίγο το S2 μου... Δεν έχω κάποια επιλογή διαφορετική ομως... Τι μπορώ να κάνω για να freezarw όπως λένε της Samsung εφαρμογές για εξοικονόμηση μπαταρίας ή διάφορα άλλα tricks για να πηγαίνει καλύτερα το κινητό & πιο πολύ για εξοικονόμηση μπαταρίας ?

 

Θα σου πρότεινα το titanium backup και το Greenify, ρίξε τους μια ματιά και θα μείνεις ικανοποιημένος με τις δυνατότητες που σου προσφέρουν.

 

Edit: Προσεκτικά με το titanium τί θα παγώσεις ;-)

Link to comment
Share on other sites

Πάγωσα αρκετά πράγματα με το Titanium απο έναν οδηγό... λειτουργεί αισθητα πιο γρήγορα και η μπαταρία σε idle μπορώ να πω κρατάει παραπάνω...

Αν βάλω & το greenify τι παραπάνω μπορώ να κάνω ? Επίσης πρέπει να περάσω καποιον KERNEL ? Τι ακριβώς θα κάνει αν το αλλάξω ?

 

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε απάντηση σας!

Link to comment
Share on other sites

Πάγωσα αρκετά πράγματα με το Titanium απο έναν οδηγό... λειτουργεί αισθητα πιο γρήγορα και η μπαταρία σε idle μπορώ να πω κρατάει παραπάνω...

Αν βάλω & το greenify τι παραπάνω μπορώ να κάνω ? Επίσης πρέπει να περάσω καποιον KERNEL ? Τι ακριβώς θα κάνει αν το αλλάξω ?

 

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε απάντηση σας!

 

Για kernel θα σου πρότεινα να διαβάσεις (xda forum) πριν προχωρήσεις μιας και πρόκειται για σημαντικές αλλαγές :-)

Πειράζει πάρα πολλά πράγματα, από τους χρονισμους του επεξεργαστή για overclocking, μέχρι την ένταση των ηχείων, ευαισθησία οθόνης, bln μέσω των δύο κουμπιών επαφής κτλ κτλ και γενικότερα εκεί υπάρχει πιθανότητα μια λάθος ρύθμιση να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα.

 

Σχετικά με το Greenify, επιλέγεις ποιες εφαρμογές θέλεις να κλείνουν 1,2 λεπτά αφού κλείνει η οθόνη του κινητού σου.

Η διαφορά με άλλες παραπλήσιες εφαρμογές είναι ότι δεν σκοτώνει τη διεργασία με αποτέλεσμα να ξεκινάει ξανά μετά από μερικά δευτερόλεπτα αλλά την βάζει σε κατάσταση ύπνωσης. Πολλές εφαρμογές συστήματος όπως χάρτες,youtube, Google search κτλ στη συσκευή μας είναι εφαρμογές συστήματος και τρέχουν συνέχεια από πίσω.. με το titanium backup μπορείς να της κάνεις εφαρμογές χρήστη και να τις απενεργοποιήσεις με το greenify.

 

Προσοχή, ότι απενεργοποιήσεις με το Greenify δεν θα έχεις notifications κτλ παρά μόνο αφού ανοίξεις χειροκίνητα την εκάστοτε εφαρμογή.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος στο root μέσω philz, να αντικαταστήσουμε την εφαρμογή superuser, με την supersu;

Ναι, απλά κατεβάζεις την SuperSU. Εγώ προσωπικά προτιμώ την Superuser.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά κατεβάζεις την SuperSU. Εγώ προσωπικά προτιμώ την Superuser.

 

Απλά βάζω τη μια, και βγάζω την άλλη; Έχει σημασία με ποια σειρά θα το κάνω; Έχω την εντύπωση ότι μου προκαλούσε κολλήματα παλιότερα, και πλέον θέλω να το δοκιμάσω ξανά. Εννοείται πως αν δουλεύει απροβλημάτιστα, βέβαια, δεν έχω λόγο να το πειράξω.

Link to comment
Share on other sites

Απλά βάζω τη μια, και βγάζω την άλλη; Έχει σημασία με ποια σειρά θα το κάνω; Έχω την εντύπωση ότι μου προκαλούσε κολλήματα παλιότερα, και πλέον θέλω να το δοκιμάσω ξανά. Εννοείται πως αν δουλεύει απροβλημάτιστα, βέβαια, δεν έχω λόγο να το πειράξω.

Εγώ όταν έβαλα dorimanx kernel είχε προεγκατεστημένο το SuperSU κι επειδή δε μ' άρεσε κατέβασα το Superuser και απλά το δεύτερο αντικατέστησε το πρώτο. Απλά αν έχεις δώσει δικαιώματα root σε εφαρμογές θα πρέπει να τα ξαναδώσεις αν αλλάξεις εφαρμογή.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έβαλα dorimanx kernel είχε προεγκατεστημένο το SuperSU κι επειδή δε μ' άρεσε κατέβασα το Superuser και απλά το δεύτερο αντικατέστησε το πρώτο. Απλά αν έχεις δώσει δικαιώματα root σε εφαρμογές θα πρέπει να τα ξαναδώσεις αν αλλάξεις εφαρμογή.

 

επειδη το λινκ της τελευταιας εκδοσης για lss, και συγκεκριμενα το PhilZ-cwm6 v5.05.0 δε λειτουργει, το εχει καποιος να το ανεβασει;:cool:

Link to comment
Share on other sites

επειδη το λινκ της τελευταιας εκδοσης για lss, και συγκεκριμενα το PhilZ-cwm6 v5.05.0 δε λειτουργει, το εχει καποιος να το ανεβασει;:cool:

 

Παρ'το απ'το dropbox μου Στεφανή ;)

 

http://db.tt/vJ77FTsU

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα αποφασισα να περασω την Νορβηγικη lss στο GS II.Όλα καλα μεχρι στιγμης,Το μονο που θα ηθελα άν γινεται να μου πει κάποιος αν το αρχείο για root "PhilZ-cwm6-XWLSS-OXX-5.06.1-signed.zip" είναι οκ.

Έχω Έκδοση βασικου Φασματος :I9100XXMS2

και Αριθμο Κατασ.:I9100XWLSS.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα αποφασισα να περασω την Νορβηγικη lss στο GS II.Όλα καλα μεχρι στιγμης,Το μονο που θα ηθελα άν γινεται να μου πει κάποιος αν το αρχείο για root "PhilZ-cwm6-XWLSS-OXX-5.06.1-signed.zip" είναι οκ.

Έχω Έκδοση βασικου Φασματος :I9100XXMS2

και Αριθμο Κατασ.:I9100XWLSS.

 

Ευχαριστω.

 

Μια χαρά είναι, προχώρα.;)

Link to comment
Share on other sites

Όλα πήγαν καλά με την νέα JB 4.1.2 LSS NEE την αλλαγή csc και το root.:D

Το μόνο που δέν ήξερα είναι ότι με το root δέν θα μπορείς να λαμβάνεις OTA τυχόν αναβαθμίσεις.(αλλα δεν με πειράζει ;))

Αυτό οφείλεται στην έκδοση JB;Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...