Jump to content

[Επίσημο] HTC Sensation


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα , όταν εννοείς ΟΤΑ εννοείς την ενημέρωση που κάνεις ? Γιατί εγώ καθημερινά προσπαθώ να την κατεβάσω αλλα δεν είναι διαθέσιμη ! Για vodafone branded συσκευές πότε θα διατεθεί ?

 

Ναί, είναι η ενημέρωση που γίνεται αυτόματα από τις ρυθμίσεις!!!Λογικά φίλε μου αυτό θα είναι κάποιο "κόλλημα" της vodafone, διότι έχει δόθει το update. Πιστεύω όμως οτι θα το πάρεις σύντομα. Αλλιώς άμα βιάζεσαι κάνεις root και περνάς μία custom rom :cool:

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Ναί, στο sensation έχει διατεθεί από την htc μέσω OTA από τις αρχές Μαρτίου. Αλλά έχουν πάρει και άλλες συσκευές, εκτός των htc, την επίσημη!!! :)

 

 

βρε παιδια στην ελλαδα δεν εχει βγει ομως επισημα απο την ΟΤΑ το ICS, αφου δεν βγαλζει καινουργιο update, πως εσεις το εχετε βαλει? δεν θελω να χασω την εγγυηση μου

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια στην ελλαδα δεν εχει βγει ομως επισημα απο την ΟΤΑ το ICS, αφου δεν βγαλζει καινουργιο update, πως εσεις το εχετε βαλει? δεν θελω να χασω την εγγυηση μου

 

Δεν έχει βγει ακόμα το update.

Ποιος το έχει πάρει επίσημα στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει ακόμα το update στην Ελλάδα. Θα βγει στις επόμενες ημέρες.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να βάλω custom rom

Βασικός λόγος :θέλω να μπορώ να κάνω ηχογράφηση μιας κλήσεις αλλά να ακούγονται και οι δύο συνομιλητές.

Αυτό από ότι θυμάμαι είναι θέμα του Kernel σωστά?

Λέω να εγκαταστήσω την rom Android Revolution HD™ 6.5.2 | ICS | High Quality & Performance | 3.32.401.105 (ARHD όπως την λένε αρκετοί)

Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη δοκιμασμένη ρομ με sense?

Εκτός από την rom και τις οδηγίες της (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1098849) τι άλλο πρέπει να κάνω?

Πχ μετά την ρομ ποιον kernel πρέπει να εγκαταστήσω?

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να βάλω custom rom

Βασικός λόγος :θέλω να μπορώ να κάνω ηχογράφηση μιας κλήσεις αλλά να ακούγονται και οι δύο συνομιλητές.

Αυτό από ότι θυμάμαι είναι θέμα του Kernel σωστά?

Λέω να εγκαταστήσω την rom Android Revolution HD™ 6.5.2 | ICS | High Quality & Performance | 3.32.401.105 (ARHD όπως την λένε αρκετοί)

Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη δοκιμασμένη ρομ με sense?

Εκτός από την rom και τις οδηγίες της (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1098849) τι άλλο πρέπει να κάνω?

Πχ μετά την ρομ ποιον kernel πρέπει να εγκαταστήσω?

 

Απορία: Που θα βρώ το Hboot Version?

 

Πρώτα απ'ολα θα κάνεις αυτό και μετά θα περάσεις custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'ολα θα κάνεις αυτό και μετά θα περάσεις custom rom.

 

Το Step 1 το ολοκλήρωσα και ολα οκ ως εδώ. Στο ηβοοτ γραφει οτι είμαι s-off και έχει την 1.17 απο την 1.18 που είχα πριν.

Στο STEP 2 To INSTALL Recovery - v5.0.0.8 κατέβασα το αρχείο recovery-clockwork-5.0.0.8-pyramid.img το έβαλα στην κάρτα και έκανα ηβοοτ το κινητό, αλλά δεν κάνει κάτι μετά δλδ δεν το κάνει εγκατάσταση ούτε με ρωτά αν θέλω να το κάνω εγκατάσταση.

μήπως πρέπει να μετονομάσω κάπως αλλιώς το αρχείο recovery-clockwork-5.0.0.8-pyramid.img ? πχ σε recovery.img

εκτός και αν δεν ολοκλήρωσα κάποια απο τις ενέργειες στο step1 αλλά δεν νομιζω μιας και εφτασε στο 8. απο το step1 εκεί που λέει για (Revolutionary will now ask you to Install clockwork recovery mod after S OFF. Type N and install it manually below (the recovery provided is v4.0.1.4 doesn't charge when device is switched off, the one below v5.0.0.1 does charge) και φυσικά πάτησα Ν. και οπότε εκεί τελείωσε το Step1 αρα δεν πρέπει να έχω κάνει κάτι λάθος.

 

Τελικά κόλλησα στο βήμα 2.

Τι κάνω! Κατεβάζω το αρχείο recovery-clockwork-5.0.2.0-pyramid.img

Το κάνω copy στην κάρτα (όχι σε κάποιο φάκελο αλλά χύμα στο rooτ που λέγαμε και παλιά στο dos).

Στην συνέχεια κλείνω το κινητό.

Το ανοίγω κρατώντας το down και το power και μπαίνει στην οθόνη HBOOT

Στην κορηφί γράφει revolutionary

PYRAMID PVT SHIP S-OFF RL

HBOOT - 1.17.111

eMMC-boot

Jun 2 2011 22:31:39

HBOOT

και έχει απο κάτω τις επιλογές

Σε αυτή την οθόνη δεν θα έπρεπε τώρα να με ρωτά "Do you want to start the update"

 

Τι έχω κάνει λάθος? (γιατί κάτι δεν έχω κάνει σίγουρα)?

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Το Step 1 το ολοκλήρωσα και ολα οκ ως εδώ. Στο ηβοοτ γραφει οτι είμαι s-off και έχει την 1.17 απο την 1.18 που είχα πριν.

Στο STEP 2 To INSTALL Recovery - v5.0.0.8 κατέβασα το αρχείο recovery-clockwork-5.0.0.8-pyramid.img το έβαλα στην κάρτα και έκανα ηβοοτ το κινητό, αλλά δεν κάνει κάτι μετά δλδ δεν το κάνει εγκατάσταση ούτε με ρωτά αν θέλω να το κάνω εγκατάσταση.

μήπως πρέπει να μετονομάσω κάπως αλλιώς το αρχείο recovery-clockwork-5.0.0.8-pyramid.img ? πχ σε recovery.img

εκτός και αν δεν ολοκλήρωσα κάποια απο τις ενέργειες στο step1 αλλά δεν νομιζω μιας και εφτασε στο 8. απο το step1 εκεί που λέει για (Revolutionary will now ask you to Install clockwork recovery mod after S OFF. Type N and install it manually below (the recovery provided is v4.0.1.4 doesn't charge when device is switched off, the one below v5.0.0.1 does charge) και φυσικά πάτησα Ν. και οπότε εκεί τελείωσε το Step1 αρα δεν πρέπει να έχω κάνει κάτι λάθος.

 

Τελικά κόλλησα στο βήμα 2.

Τι κάνω! Κατεβάζω το αρχείο recovery-clockwork-5.0.2.0-pyramid.img

Το κάνω copy στην κάρτα (όχι σε κάποιο φάκελο αλλά χύμα στο rooτ που λέγαμε και παλιά στο dos).

Στην συνέχεια κλείνω το κινητό.

Το ανοίγω κρατώντας το down και το power και μπαίνει στην οθόνη HBOOT

Στην κορηφί γράφει revolutionary

PYRAMID PVT SHIP S-OFF RL

HBOOT - 1.17.111

eMMC-boot

Jun 2 2011 22:31:39

HBOOT

και έχει απο κάτω τις επιλογές

Σε αυτή την οθόνη δεν θα έπρεπε τώρα να με ρωτά "Do you want to start the update"

 

Τι έχω κάνει λάθος? (γιατί κάτι δεν έχω κάνει σίγουρα)?

Κατέβασε αυτό και βάλτο στο root της κάρτας SD, και μετά ξαναπροσπάθησε να ολοκληρώσεις το STEP 2 από το βήμα--> 3. Turn off your phone FUlly and reboot into the Bootloader/HBOOT screen (see post above on how to get to hboot screen) και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτό και βάλτο στο root της κάρτας SD, και μετά ξαναπροσπάθησε να ολοκληρώσεις το STEP 2 από το βήμα--> 3. Turn off your phone FUlly and reboot into the Bootloader/HBOOT screen (see post above on how to get to hboot screen) και μετά.

 

Ναι το έκανε. Ευχαριστώ

Συνεχίζω με τα επόμενα βήματα

οκ και με το 3ο βημα

οκ και με το 4ο βημα

Τώρα θέλωντας να βάλω την ρομ ARHD εβαλα το αρχείο Super Wipe στην κάρτα και την ρομ στην συνέχεια απο το bootloader ετρεξα το Super Wipe και οταν τελείωσε ετρεξα την ρομ

Στο τέλος όταν έβγαλε ότι τελείωσε επιτυχώς η εγκατάσταση και έκανα reboot εχει εμφανίσει το σήμα με το beats audio και έχει κολίσι σε αυτό το σημείο 10-15 λεπτά τώρα.

Τι να κάνω ρε παιδιά? Ξέρει κανείς?

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έκανε. Ευχαριστώ

Συνεχίζω με τα επόμενα βήματα

οκ και με το 3ο βημα

οκ και με το 4ο βημα

Τώρα θέλωντας να βάλω την ρομ ARHD εβαλα το αρχείο Super Wipe στην κάρτα και την ρομ στην συνέχεια απο το bootloader ετρεξα το Super Wipe και οταν τελείωσε ετρεξα την ρομ

Στο τέλος όταν έβγαλε ότι τελείωσε επιτυχώς η εγκατάσταση και έκανα reboot εχει εμφανίσει το σήμα με το beats audio και έχει κολίσι σε αυτό το σημείο 10-15 λεπτά τώρα.

Τι να κάνω ρε παιδιά? Ξέρει κανείς?

 

Σου κανει συνέχεια restart οπότε τελειώνει το animation του beats audio;

Phone: HTC Sensation XE

ROM: Charmeleon 5.1

Recovery: 4EXT

Kernel:Bricked @1.78

MODS:

Link to comment
Share on other sites

Σου κανει συνέχεια restart οπότε τελειώνει το animation του beats audio;

 

oxi . Kolimeno εκεί στο κοκκινο σηματάκι χωρίς να κάνει τίποτε:(

Τελικά έβγαλα την μπαταρία. Εκανα επανεκκίνηση αλλά πάλι εκεί κολυσε

Τώρα είμαι στο 4ext recovery touch και δεν ξέρω τη να το κάνω.?

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

oxi . Kolimeno εκεί στο κοκκινο σηματάκι χωρίς να κάνει τίποτε:(

Τελικά έβγαλα την μπαταρία. Εκανα επανεκκίνηση αλλά πάλι εκεί κολυσε

Τώρα είμαι στο 4ext recovery touch και δεν ξέρω τη να το κάνω.?

 

Επειδή ειμαι από το κινητό και όχι σπίτι δεν μπορώ να κάνω και πολλά αλλά θα σε βοηθήσω όσο πιο πολύ μπορώ με αυτά που θα μ λες γι'αυτό να εξηγείς λεπτομερος :)

 

Καταρχάς πιο μοντέλο έχεις; το απλό η το xe;

Firmware και kernel είσαι σίγουρος ότι έχεις εγκαταστήσει τις σωστές εκδόσεις;

Phone: HTC Sensation XE

ROM: Charmeleon 5.1

Recovery: 4EXT

Kernel:Bricked @1.78

MODS:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειμαι από το κινητό και όχι σπίτι δεν μπορώ να κάνω και πολλά αλλά θα σε βοηθήσω όσο πιο πολύ μπορώ με αυτά που θα μ λες γι'αυτό να εξηγείς λεπτομερος :)

 

Καταρχάς πιο μοντέλο έχεις; το απλό η το xe;

Firmware και kernel είσαι σίγουρος ότι έχεις εγκαταστήσει τις σωστές εκδόσεις;

εχω το απλο και του είχα περάσει την επίσημη του ΧΕ και ολα οκ

Αποφάσισα να του περάσω την ARHD και αυτό που έκανα ήταν να κάνω

1) Step 1. To S-OFF your Sensation

2) STEP 2. To INSTALL Recovery - v5.0.0.8

3) Step 3. To permanently root your Sensation

4) STEP 4. WRITE SUPER CID

5) Στη συνέχεια χωρίς άλλη ενέργεια κατέβασα και πέρασα στην κάρτα του κινητού το αρχείο Super Wipe script και την ρομ Android Revolution HD 6.5.2 XE.

6) Μπαίνοντας σε recovery έτρεξα πρώτα το Super Wipe script και μετά έτρεξα την ρομ όπου και τελείωσε εμφανίζοντας το μήνυμα ότι η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε κανονικά και να κάνω reboot

Δεν έχω κάνει καμία άλλη ενέργεια.

και όταν το κάνω επανεκκίνηση κολά στο κόκκινο logo του beatsaudio

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Οπότε λογικά αυτό δεν το έχεις εγκαταστήσει ε; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1412618

 

Το 3.32.401.x που είναι κάτω κάτω πρέπει να κατεβάσεις. Όχι κανένα άλλο όπως 3.32.401.2 η τίποτα τέτοιο αυτό που έχει x στο τέλος

Phone: HTC Sensation XE

ROM: Charmeleon 5.1

Recovery: 4EXT

Kernel:Bricked @1.78

MODS:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λογικά αυτό δεν το έχεις εγκαταστήσει ε; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1412618

 

Το 3.32.401.x που είναι κάτω κάτω πρέπει να κατεβάσεις. Όχι κανένα άλλο όπως 3.32.401.2 η τίποτα τέτοιο αυτό που έχει x στο τέλος

Οχι δεν το έχω εγκαταστήσει

Οπότε το κατεβάζω και το περνώ στην κάρτα και το κάνω εγκατάσταση απο το recovery σωστά?

και μετά?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το έχω εγκαταστήσει

Οπότε το κατεβάζω και το περνώ στην κάρτα και το κάνω εγκατάσταση απο το recovery σωστά?

και μετά?

 

Σωστά μετά λογικά πρέπει να δουλεύει κανονικά αν όχι κάνε restore από ένα σταθερό backup που πρέπει να έχεις, κάνε την διαδικασία από το superwipe και μετά. Πριν εγκαταστήσεις την arhd κάνε το 3.32.401.x εγκατάσταση.

 

Άμα θες κατέβασε και κάνε εγκατάσταση τα mods που έχω στην υπογραφή μου είναι πολύ χρήσιμα. Το battery circle τελευταίο αλλιώς δεν θα δουλέψει.

Edited by kollatos

Phone: HTC Sensation XE

ROM: Charmeleon 5.1

Recovery: 4EXT

Kernel:Bricked @1.78

MODS:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μετά λογικά πρέπει να δουλεύει κανονικά αν όχι κάνε restore από ένα σταθερό backup που πρέπει να έχεις, κάνε την διαδικασία από το superwipe και μετά. Πριν εγκαταστήσεις την arhd κάνε το 3.32.401.x εγκατάσταση.

 

Άμα θες κατέβασε και κάνε εγκατάσταση τα mods που έχω στην υπογραφή μου είναι πολύ χρήσιμα. Το battery circle τελευταίο αλλιώς δεν θα δουλέψει.

 

To HQ Camera For ICS v1.2 το εγκατέστησα οκ

αν και δεν είδα διαφορά

Δηλ Σύγκρινα φωτογραφεία με την εφαρμογή του κινητού (αφού πέρασα το HQ Camera) και φωτογραφεία με την εφαρμογή camera zoom fx αλλά με ρύθμιση στο jpeg quality στο 100%

Είναι σχεδόν ίδιες αν όχι ακριβώς ίδιες.

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

To HQ Camera For ICS v1.2 το εγκατέστησα οκ

αν και δεν είδα διαφορά

Δηλ Σύγκρινα φωτογραφεία με την εφαρμογή του κινητού (αφού πέρασα το HQ Camera) και φωτογραφεία με την εφαρμογή camera zoom fx αλλά με ρύθμιση στο jpeg quality στο 100%

Είναι σχεδόν ίδιες αν όχι ακριβώς ίδιες.

 

Η διαφορά θα φανεί σε μεγάλη οθόνη :)

Phone: HTC Sensation XE

ROM: Charmeleon 5.1

Recovery: 4EXT

Kernel:Bricked @1.78

MODS:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει ακόμα το update στην Ελλάδα. Θα βγει στις επόμενες ημέρες.

 

Εγω το εχω επισημο (ΟΤΑ) εδω και μια βδομαδα, πως γινεται να ισχυουν και τα 2? Υπαρχει περιπτωση η συσκευη μου να ειναι παραεισαγωγης? Επισης μου βγαζει αρκετες ασπρες οθονες και κανει boot. Οταν κανω restart βγαζει καθε φορα οτι το android αναβαθμιζεται και αρχιζει να μετραει ενημερωσεις απο το 0 εως το 58!! Σαν να εκανα καποιο update που δεν εχει γινει ομως! Νομιζω εχει αρκετα bug ακομη..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

μια ερώτηση παιδιά. Προσπαθώ να κάνω unroot το sensation μου εκτελώντας τα βήματα αυτού του οδηγού http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1192300

Όταν λοιπόν τρέχω το RUU, μου λέει "Απο: Έκδοση εικονας 1.45.168.2 Προς: Έκδοση εικόνας 1.35.168.1"....που σημαίνει προφανώς οτι το τελευταίο RUU της vodafone που κατέβασα, είναι πιό παλιό απο αυτό που έχω.....στη διαδικασία ενημέρωσης λοιπόν, μου βγάζει ΣΦΑΛΜΑ [155]: ΑΓΝΩΣΤΟ ΣΦΑΛΜΑ. Προφανώς γιατι το βλέπει σαν downgrade....ή κάνω λάθος?

Γενικά, τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω επισημο (ΟΤΑ) εδω και μια βδομαδα, πως γινεται να ισχυουν και τα 2? Υπαρχει περιπτωση η συσκευη μου να ειναι παραεισαγωγης? Επισης μου βγαζει αρκετες ασπρες οθονες και κανει boot. Οταν κανω restart βγαζει καθε φορα οτι το android αναβαθμιζεται και αρχιζει να μετραει ενημερωσεις απο το 0 εως το 58!! Σαν να εκανα καποιο update που δεν εχει γινει ομως! Νομιζω εχει αρκετα bug ακομη..

 

Από που την έχεις αγοράσει τη συσκευή σου;Αυτό με τις άσπρες οθόνες είναι θεματάκι και πρίν με την gingerbread το έκανε,ας ελπίσουμε να το διορθώσουν!!!Αυτό που σου λέει οτι "το android αναβαθμίζεται" δεν πρέπει να είναι κάποιο πρόβλημα, κάνει ενημέρωση τις εφαρμογές που έχεις από το play store!!!Αλλά κάποια bugs θα τα έχει!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

και ενώ κατέβασα και την ευρωπαϊκή έκδοση 1.50.401.1 η οποία είναι νεότερη απο αυτή που έχω (για να δώ άν τελικά είναι θέμα upgrade ή downgrade), εξακολουθώ να πέρνω το ίδιο ΣΦΑΛΜΑ, που σημαίνει οτι ΔΕΝ ειναι θέμα upgrade.

Γνωρίζει κανείς τί πρέπει να κάνω και γιατί συμβαίνει αυτό????

 

 

 

 

Καλημέρα,

 

μια ερώτηση παιδιά. Προσπαθώ να κάνω unroot το sensation μου εκτελώντας τα βήματα αυτού του οδηγού http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1192300

Όταν λοιπόν τρέχω το RUU, μου λέει "Απο: Έκδοση εικονας 1.45.168.2 Προς: Έκδοση εικόνας 1.35.168.1"....που σημαίνει προφανώς οτι το τελευταίο RUU της vodafone που κατέβασα, είναι πιό παλιό απο αυτό που έχω.....στη διαδικασία ενημέρωσης λοιπόν, μου βγάζει ΣΦΑΛΜΑ [155]: ΑΓΝΩΣΤΟ ΣΦΑΛΜΑ. Προφανώς γιατι το βλέπει σαν downgrade....ή κάνω λάθος?

Γενικά, τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο firmware πρέπει να έχουμε για να βάλουμε ρομ με sense 4;εγω νομίζω έχω 1.36 ή κάνω λάθος;τώρα έχω την elegancia rom sense 3.6!
Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Ποιο firmware πρέπει να έχουμε για να βάλουμε ρομ με sense 4;εγω νομίζω έχω 1.36 ή κάνω λάθος;τώρα έχω την elegancia rom sense 3.6!

 

Η 3.32 είναι η νεότερη έκδοση!!! Θα την κατεβάσεις από εδώ... θα πάς στο δεύτερο post στην κατηγορία HTC Part 1 και θα κατεβάσεις την 3.32 (στο δίνει το link ακριβώς από δίπλα)!!! :)

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Από που την έχεις αγοράσει τη συσκευή σου;Αυτό με τις άσπρες οθόνες είναι θεματάκι και πρίν με την gingerbread το έκανε,ας ελπίσουμε να το διορθώσουν!!!Αυτό που σου λέει οτι "το android αναβαθμίζεται" δεν πρέπει να είναι κάποιο πρόβλημα, κάνει ενημέρωση τις εφαρμογές που έχεις από το play store!!!Αλλά κάποια bugs θα τα έχει!!!

 

 

Απο κινητομ@νι@, υπαρχει τροπος να δω με το imei ή καποιο serial αν ειναι παραεισαγωγης? Ελληνικα ειχε και εχει κανονικοτατα παντως..

Με τις ασπρες οθονες δεν ειχα ποτε θεμα με την 2.3.4!

Νομιζω οτι δεν εχει σχεση με ενημερωσεις γιατι σε καθε restart βγαζει το ιδιο και περιμενω να τελειωσει, δε πιστευω οτι ενημερωνει ολη την ωρα εφαρμογες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...