Jump to content

[Επίσημο] HTC Sensation


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες πρόσφατα έχω πάρει το κινητό και πέρασα το παγωτό. Έχω προσέξει 2 πράγματα, 1 κατασκευαστικά αν το βάλω στο φως υπό συγκεκριμένη γωνία μοιάζει σαν να είναι κάπως γδαρμένο/ξυσμένο, δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω, μέσα το κινητό σε ένα σημείο εκεί που ακουμπάει το αλουμίνιο με την οθόνη, δεν φαίνεται να είναι η οθόνη αλλά το αλουμινιένο περίβλημα εκεί που εφάπτεται με την οθόνη, μέσα από το πλαστικό τζαμάκι όλα αυτά, εσείς το έχετε δει στη δική σας συσκευή; Δεν με ενοχλεί γιατί πρέπει να το ψιρήσω για να το δω και 2 αφού έβαλα παγωτό, 2 φορές μετά από σερφάρισμα κάποιας ώρας με dolphin hd, πατώντας το κουμπί της επιστροφής στην αρχική οθόνη για κάποια δευτερόλεπτα ξαναφορτώνει το sense, το έχετε προσέξει κι εσείς; Κατά τα άλλα είναι άψογο. Σας ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο δεν ξέρω όσο για το δεύτερο... Το sense είναι στην ραμ, όταν το κινητό καταλάβει ότι η ραμ που έχει ελεύθερη δεν φθάνει για να τις τρέξει ομαλά τότε κλείνει διάφορες εφαρμογές στο background μερικές φορές είναι και το sense. Οπότε όταν τελειώσεις με αυτό που κάνεις και γυρίσεις πίσω στην αρχική τότε το ξανανοίγει.

Phone: HTC Sensation XE

ROM: Charmeleon 5.1

Recovery: 4EXT

Kernel:Bricked @1.78

MODS:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω κι εγω ακριβως τα ιδια προβληματα που περιγραφει η φιλτατη mtsek85..

 

Οταν αγορασα το τηλεφωνο ειχε πανω την 2.3.3 νομιζω, μετα μπηκε η 2.3.4.. Ως τοτε ολα τελεια.. Ειχα μαλιστα εντυπωσιαστει απο τη σταθεροτητα του!

 

Οταν εβαλα την 4 εντυπωσιαστικα απο τις αλλαγες και απο το οτι η HTC δε μας εχει ξεχασει και μας κρατα "ενημερους".. Ομως εκτοτε αρχισαν τα ζορια..

 

1)Πολλες φορες χανει τον ηχο κλησης κι απο super mario bros γινεται κατι "ντριιιν, ντριιιν, ντριιν" και μου τη σπαει απιστευτα.. Μαλιστα καμια φορα διαλεγει αλλο ηχο κλησης!

2)Πολλες φορες κολλαει οταν παταω το power button και θελω να το ξεκλειδωσω απλα και τραβαει restart..

3)Ο Opera εχει λιωσει να κολλαει στην αρχικη οθονη, κυριως αμα τον διαλεξεις ως ενεργεια μετα απο redirect, πχ απο link στο fb..

4)Το wifi ενω ειναι συνδεδεμενο δε δειχνει το εικονιδιο στη μπαρα πολλες φορες.. Επισης πολλες φορες αποσυνδεεται και μου κοβει πχ τις κλησεις στο viber, πολυ σπασιμο..

5)Διαφορα αλλα που προσπαθω να μη θυμαμαι γιατι συγχιζομαι..

 

Να πω επισης οτι το ειχα αγορασει απο τη vodafone και ακομα βγαζει τη σταγονα στην αρχη.. Παιζει ρολο? Χρειαζεται να ξηλωσω τη vodafone μπας και παιζει αυτη ρολο?

 

Με τις εργοστασιακες ρυθμισεις διορθωνεται σιγουρα? Πραγματικα βαριεμαι να μπω στη διαδικασια να ξαναφτιαχνω οθονες κτλ μετα..

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω κι εγω ακριβως τα ιδια προβληματα που περιγραφει η φιλτατη mtsek85..

 

Οταν αγορασα το τηλεφωνο ειχε πανω την 2.3.3 νομιζω, μετα μπηκε η 2.3.4.. Ως τοτε ολα τελεια.. Ειχα μαλιστα εντυπωσιαστει απο τη σταθεροτητα του!

 

Οταν εβαλα την 4 εντυπωσιαστικα απο τις αλλαγες και απο το οτι η HTC δε μας εχει ξεχασει και μας κρατα "ενημερους".. Ομως εκτοτε αρχισαν τα ζορια..

 

1)Πολλες φορες χανει τον ηχο κλησης κι απο super mario bros γινεται κατι "ντριιιν, ντριιιν, ντριιν" και μου τη σπαει απιστευτα.. Μαλιστα καμια φορα διαλεγει αλλο ηχο κλησης!

2)Πολλες φορες κολλαει οταν παταω το power button και θελω να το ξεκλειδωσω απλα και τραβαει restart..

3)Ο Opera εχει λιωσει να κολλαει στην αρχικη οθονη, κυριως αμα τον διαλεξεις ως ενεργεια μετα απο redirect, πχ απο link στο fb..

4)Το wifi ενω ειναι συνδεδεμενο δε δειχνει το εικονιδιο στη μπαρα πολλες φορες.. Επισης πολλες φορες αποσυνδεεται και μου κοβει πχ τις κλησεις στο viber, πολυ σπασιμο..

5)Διαφορα αλλα που προσπαθω να μη θυμαμαι γιατι συγχιζομαι..

 

Να πω επισης οτι το ειχα αγορασει απο τη vodafone και ακομα βγαζει τη σταγονα στην αρχη.. Παιζει ρολο? Χρειαζεται να ξηλωσω τη vodafone μπας και παιζει αυτη ρολο?

 

Με τις εργοστασιακες ρυθμισεις διορθωνεται σιγουρα? Πραγματικα βαριεμαι να μπω στη διαδικασια να ξαναφτιαχνω οθονες κτλ μετα..

 

Ευχαριστω πολυ!

 

Παρόμοια προβλήματα εχω και εγώ και πραγματικά βαριέμαι απίστευτα να επαναφέρω στην αρχική κατάσταση με τις εργοστασιακες ρυθμίσεις...

Ας μας πει κάποιος που εχει κανει τι διαφορές εχει δει και πόσο αναγκαίο ειναι να γίνει

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια προβλήματα εχω και εγώ και πραγματικά βαριέμαι απίστευτα να επαναφέρω στην αρχική κατάσταση με τις εργοστασιακες ρυθμίσεις...

Ας μας πει κάποιος που εχει κανει τι διαφορές εχει δει και πόσο αναγκαίο ειναι να γίνει

 

Για εμένα καλό είναι να πάρετε ένα backup και να του τραβηξετε ένα factory reset!!Στην ουσία αλλάζεις όλο το λειτουργικό....εγώ όταν την πάρω στο δικό μου σίγουρα θα κάνω! ;)

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε στο 1o post ένας οδηγός s-off για όσους έχουν αναβαθμιστεί στο ICS..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εσυ φανταζομαι θα ξερεις.. Μπορεις να μας πεις τι να κανουμε για τα bugs της 4.0.3?

 

Factory reset και ίσως root και custom rom...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί απέκτησα και εγώ το Sensation (4,0,3) , απο την μέχρι τώρα χρήση του έχω να αναφέρω ένα μόνο πράγμα.....η μπαταρία του εξανεμίζεται χωρίς να το καταλάβεις....ρύθμισα τα notifications και την φωτεινότητα αλλά και πάλι ο ρυθμός που πέφτει η μπαταρία είναι τραγικός.....μ' αρέσει που κατηγορούσα το Nexus για drain στην μπαταρία...

Έχουμε καμιά πρακτική λύση για το θέμα? Ίσως κάποια replacement battery απο ebay ας πούμε, ή απο αλλού υπάρχει αξιόπιστη και δοκιμασμένη? Γιατί υπάρχει πολύ κινέζος relabeled απο 900 mah να λέει 1850mah :P

 

* Επίσης να ρωτήσω εάν υπάρχει πρόβλημα με κάποιες Sd ,όπως έχουν πολλά τηλέφωνα , και εδώ θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια δοκιμασμένη...

Edited by qwerty_zkz

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί απέκτησα και εγώ το Sensation (4,0,3) , απο την μέχρι τώρα χρήση του έχω να αναφέρω ένα μόνο πράγμα.....η μπαταρία του εξανεμίζεται χωρίς να το καταλάβεις....ρύθμισα τα notifications και την φωτεινότητα αλλά και πάλι ο ρυθμός που πέφτει η μπαταρία είναι τραγικός.....μ' αρέσει που κατηγορούσα το Nexus για drain στην μπαταρία...

Έχουμε καμιά πρακτική λύση για το θέμα? Ίσως κάποια replacement battery απο ebay ας πούμε, ή απο αλλού υπάρχει αξιόπιστη και δοκιμασμένη? Γιατί υπάρχει πολύ κινέζος relabeled απο 900 mah να λέει 1850mah :P

 

* Επίσης να ρωτήσω εάν υπάρχει πρόβλημα με κάποιες Sd ,όπως έχουν πολλά τηλέφωνα , και εδώ θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια δοκιμασμένη...

Με μισή μέρα χρήσης δεν βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα για την μπαταρία.

Για microSD εγώ έχω πάρει αυτή και είμαι πολύ ευχαριστημένος . Για μπαταρία έχω βάλει αυτή με επιδόσεις πάνω κάτω ίδιες με την stock μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Factory reset και ίσως root και custom rom...

 

Όταν λέτε factory reset εννοούμε την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έτσι, που γίνεται και μέσα από το μενού του τηλεφώνου; Αυτό θα κρατήσει την 4.0.3 φαντάζομαι και σβήνει ρυθμίσεις και εφαρμογές, έτσι; Αν θέλνω να επανέλθω στην 2.3.κάτι μπορώ να πάω με κάποιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε factory reset εννοούμε την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έτσι, που γίνεται και μέσα από το μενού του τηλεφώνου; Αυτό θα κρατήσει την 4.0.3 φαντάζομαι και σβήνει ρυθμίσεις και εφαρμογές, έτσι; Αν θέλνω να επανέλθω στην 2.3.κάτι μπορώ να πάω με κάποιο τρόπο;

 

Ναι αυτό είναι το factory reset. Για να πας στη 2.3.x πρέπει να το κάνεις s-off και μετά downgrade..

Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό? Το ICS είναι πολύ ανώτερο από το GB, άσε που το μπισκοτάκι δεν υποστηρίζει σωστά τον διπύρηνο..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μόνο να ροοτάρω ένα sensation για να περάσω εφαρμογή που χρειάζεται δικαιώματα root.

Φοράει ICS.

 

Πέρα από το s-off που βλέπω στον αρχικό οδηγό, χρειάζεται κάτι άλλο?Δεν θέλουμε να περάσουμε άλλη rom.

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το s-off που βλέπω στον αρχικό οδηγό, χρειάζεται κάτι άλλο?Δεν θέλουμε να περάσουμε άλλη rom.

 

Όχι, αφού γίνει το s-off μετά απλά περνάς το su και το busybox..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

άσε που το μπισκοτάκι δεν υποστηρίζει σωστά τον διπύρηνο..

 

Ναι ειδαμε και με το ICS τι ωραια που δουλευει το τηλεφωνο.. Σκετη καταστροφη ηταν! Και η HTC κοιμαται δεν εχει βγαλει ουτε ενα update..

 

Εκανα factory reset και περιμενω να δω τι θα γινει.. Αντε γιατι μου χει σπασει τα νευρα.. Ειδικα αυτο με τον ηχο κλησης ειναι απαραδεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειδαμε και με το ICS τι ωραια που δουλευει το τηλεφωνο.. Σκετη καταστροφη ηταν! Και η HTC κοιμαται δεν εχει βγαλει ουτε ενα update..

 

Εκανα factory reset και περιμενω να δω τι θα γινει.. Αντε γιατι μου χει σπασει τα νευρα.. Ειδικα αυτο με τον ηχο κλησης ειναι απαραδεκτο!

 

Ποιο είναι το πρόβλημα;

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το πρόβλημα;

 

Αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι το τηλέφωνο άλλαζε τον ήχο κλήσης μόνο του.

Για να πω την αμαρτία μου, μου έχει συμβεί κι εμένα με sense 3.6, με sense 4 που είναι τώρα όμως δεν το έχει κάνει ποτέ..

Απλά όταν έτυχε ξανάεβαλα τον ήχο που χρησιμοποιούσα και δεν το ξανάκανε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα ηταν να ειναι μονο αυτο το προβλημα... Μια σελιδα πισω εχω γραψει τα εξης:

 

Παιδια εχω κι εγω ακριβως τα ιδια προβληματα που περιγραφει η φιλτατη mtsek85..

 

Οταν αγορασα το τηλεφωνο ειχε πανω την 2.3.3 νομιζω, μετα μπηκε η 2.3.4.. Ως τοτε ολα τελεια.. Ειχα μαλιστα εντυπωσιαστει απο τη σταθεροτητα του!

 

Οταν εβαλα την 4 εντυπωσιαστικα απο τις αλλαγες και απο το οτι η HTC δε μας εχει ξεχασει και μας κρατα "ενημερους".. Ομως εκτοτε αρχισαν τα ζορια..

 

1)Πολλες φορες χανει τον ηχο κλησης κι απο super mario bros γινεται κατι "ντριιιν, ντριιιν, ντριιν" και μου τη σπαει απιστευτα.. Μαλιστα καμια φορα διαλεγει αλλο ηχο κλησης!

2)Πολλες φορες κολλαει οταν παταω το power button και θελω να το ξεκλειδωσω απλα και τραβαει restart..

3)Ο Opera εχει λιωσει να κολλαει στην αρχικη οθονη, κυριως αμα τον διαλεξεις ως ενεργεια μετα απο redirect, πχ απο link στο fb..

4)Το wifi ενω ειναι συνδεδεμενο δε δειχνει το εικονιδιο στη μπαρα πολλες φορες.. Επισης πολλες φορες αποσυνδεεται και μου κοβει πχ τις κλησεις στο viber, πολυ σπασιμο..

5)Διαφορα αλλα που προσπαθω να μη θυμαμαι γιατι συγχιζομαι..

 

Να πω επισης οτι το ειχα αγορασει απο τη vodafone και ακομα βγαζει τη σταγονα στην αρχη.. Παιζει ρολο? Χρειαζεται να ξηλωσω τη vodafone μπας και παιζει αυτη ρολο?

 

Με τις εργοστασιακες ρυθμισεις διορθωνεται σιγουρα? Πραγματικα βαριεμαι να μπω στη διαδικασια να ξαναφτιαχνω οθονες κτλ μετα..

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην 3.6 είχα το θέμα με τον ήχο κλήσης. Στην 4.0 δεν έχω τίποτα πια και σίγουρα όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις. Είσαι ροοτ; τι ρομ έχεις; μήπως έχει πρόβλημα η συσκευή;
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω βάση κινητού για το αυτοκίνητο.Με ενδιαφέρει να υπάρχει η δυνατότητα φόρτισης στον αναπτήρα του κινητού.Επιπλέον θα ήθελα η θήκη να μην καλύπτει την κάμερα.Θέλω να κάνω την αγορά μέσω ιντερνετ(ebay,amazon κτλ)Έχει να προτείνει κάποιος κάποια βάση?

υγ:θα μου άρεσε αν η βάση ήταν ''αρθρωτή'',δηλαδή να περιστρέφεται κατά 360 μοίρες

υγ:να μην είναι τρομερά ακριβή(μάξιμουμ 30 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην 3.6 είχα το θέμα με τον ήχο κλήσης. Στην 4.0 δεν έχω τίποτα πια και σίγουρα όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις. Είσαι ροοτ; τι ρομ έχεις; μήπως έχει πρόβλημα η συσκευή;

 

H συσκευη ειναι αψογη.. Root βαριεμαι να κανω.. Ρομ αν καταλαβαινω τι εννοεις εχει μια vodafone αφου απο κει το πηρα μεσω επιδοτησης..

Link to comment
Share on other sites

H συσκευη ειναι αψογη.. Root βαριεμαι να κανω.. Ρομ αν καταλαβαινω τι εννοεις εχει μια vodafone αφου απο κει το πηρα μεσω επιδοτησης..

 

Τότε μήπως γι'αυτό έχεις πρόβλημα. Δοκίμασε ροοτ κ κάποια από τις ρομ εκτός Vodafone όπως insertcoin, ordroid κ πιστεύω δεν θα έχεις θέμα.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Nαι.. Αλλα δεν καταλαβαινω τι ειναι το s-off.. Επισης εχω ηδη το ICS.. Η ρομ θα το αλλαξει αυτο? Ειναι λιγο συγκεχυμενα στο μυαλο μου.. Ειχα μεινει στα ρομ και ραδιο του wm..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...