Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι εγινε βρε παιδια ολοι σημερα παραλαβαμε την anker?

θα την βαλω το βραδυ και εγω να φορτισει και θα αναφερω και εγω αυριο μεθαυριο εντυπωσεις.

 

Μην την βάλεις κατευθείαν να φορτίσει μιας και υπάρχει περίπτωση να είναι φορτισμένη ..., σου προτείνω να την πας κοντά στο 5-10% και μετά να την βάλεις στην πρίζα για κάνα 5ωρο!! (Φαντάζομαι μιας και είναι 1900ρα, θα θέλει καμιά ώρα παραπάνω από την μαμά μπαταρία)

Υ.γ. Και γω στης 9/1 την παράγγειλα και μου ήρθε σήμερα! (Κρήτη) Φαντάζομαι πως αύριο μεθαύριο θα έρθει και στον παραπάνω φίλο, απλά να κοιτάζει συνέχεια το γραμματοκιβώτιο του μιας και μερικά καλόπαιδα που μοιράζουν τα φυλλάδια, ψαχουλεύουν !! (Όσοι δεν έχετε γραμματοκιβώτιο και σας το αφήνει στα σκαλιά στην γωνία, τότε είναι κορώνα γράμματα να το κλάψετε!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχει βρει κανείς θήκη ΕΙΔΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ για την 2000mah μπαταρία της samsung?

 

Προσοχή, δεν θέλω απλά κάποια που να ταιριάζει στο περίπου. Έχω ας πούμε την Incipio που ναι μεν εφαρμόζει αλλά στον φακό της κάμερας ανασηκώνεται και αφήνει κενό..

 

Θέλω κάποια που να είναι σχεδιασμένη για την καινούρια μπαταρία (αν υπάρχει)

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

με Omega 10.2 (γεια σου ρε Ελλαδαρα) με 2g κλειστο bluetooth και wifi παμε για 3 μερες. Τωρα με wifi για viber μου εφαγε 20-30% για 4-5 ωρες που ημουν και αναμμενη οθονη σχεδον συνεχεια. πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο και απο τη Rom φυσικα.

 

θαθελα να ρωτησω το εξης. γιατι δεν ειναι καλο το task killer?δεν αδειαζει τη μνημη απο αχρηστες εφαρμογες?πως επιδρα στη μπαταρια αρνητικα

Edited by fyntani
Link to comment
Share on other sites

http://img.tapatalk.com/b292176d-3a0f-8f5b.jpg

 

μέσα σε 1 ώρα μου έφαγε κάπου 10% με μηδαμινή χρήση σχεδόν.

η εικόνα δείχνει τι φταίει;

γιατί δεν πολυκαταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

έχει βρει κανείς θήκη ΕΙΔΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ για την 2000mah μπαταρία της samsung?

 

Προσοχή, δεν θέλω απλά κάποια που να ταιριάζει στο περίπου. Έχω ας πούμε την Incipio που ναι μεν εφαρμόζει αλλά στον φακό της κάμερας ανασηκώνεται και αφήνει κενό..

 

Θέλω κάποια που να είναι σχεδιασμένη για την καινούρια μπαταρία (αν υπάρχει)

 

 

Υπάρχει η SGP NEO HYBRID EX η οποία δεν έχει κάλυμα για το πίσω μέρος του κινητού και έτσι δεν έχεις πρόβλημα με την μπαταρία 2000 της sam ...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Εφτασε η Anker 1900, ήταν λίγο φορτισμένη στο 25%, την εβαλα να πάει στο 20% και μετα το έσβησα και την φόρτισα.

στο Battery Monitor Widget μου την δείχνει 1650mAh, τι πρέπει να κάνω για να την δείξει η να την μετρήσει ?

Μου φαίνεται οτι βλέπει την παλια μπαταρία.

 

Μπορει να το δει οποιος άλλος έχει την Anker ή αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που μετράει την πραγματική χωρητικότητα της μπαταρίας?

Link to comment
Share on other sites

http://img.tapatalk.com/b292176d-3a0f-8f5b.jpg

 

μέσα σε 1 ώρα μου έφαγε κάπου 10% με μηδαμινή χρήση σχεδόν.

η εικόνα δείχνει τι φταίει;

γιατί δεν πολυκαταλαβαίνω

Διάβασε εδώ και θα καταλάβεις http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1290020

 

Η κόκκινη μπάρα δείχνει τον χρόνο που η εφαρμογή έχει λειτουργήσει όταν η οθόνη είναι κλειστή, και η μπλέ μπάρα όταν χειρίζεσαι το κινητό σου. Sys(tem) και Us(er) αντίστοιχα.

Άρα ψάχνεις για κόκκινες μπάρες, και για εφαρμογές που έχουν πολλά "Starts", και πολλά δευτερόλεπτα/λεπτά λειτουργίας.

 

Στην πάνω επιλογή, μπές σε όλες τις επιλογές (Process, partial wakelocs, kernel wakelocks) και σε κάθε μια κοίτα ποιές εφαρμογές χρησιμοποιούν περισσότερο χρόνο τον επεξεργαστή, πόσες έχουν ξεκινήσει πολλές φορές (έχει και επιλογή Order by > Count), και ποσες έχουν κόκκινες μπάρες.

 

 

Επίσης, πάτησε Actions>Alarms και κοίτα ποιές έχουν τα περισσότερα Wakeups, δηλαδή που σου ξυπνάνε το τηλέφωνο. Παράδειγμα εγώ χθες εγκατέστησα το GoWeather, και τώρα βλέπω οτι μου έχει 190 wakeups. Μάλλον θα πάρει πόδι...! :lol:

 

Και αν έχεις το GPS Status, απεγκατέστησέ το άμεσα γιατί ακόμη και κλειστό να το έχεις, σου πίνει την μπαταρία με μπουρί χαλυβουργικής...

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρηκα στο mobilecenter.gr αυτη τη μπαταρια :

 

http://www.mobilecenter.gr/index.php?target=products&product_id=32841

 

Την εχει δοκιμασει κανεις? αξιζει τον κοπο να την παρω?

Επισης ξερει κανεις το κατα ποσο ειναι αξιοπιστο το καταστημα??

 

(εψαξα ολο το θεμα και δεν βρηκα σχετικο ποστ οποτε ειπα να ρωτησω)

Εγω την εχω παρει και ειναι μια χαρα!!!Απο το ιδιο καταστημα.Γνησια κιολας.

Την συνδυασα και με την casemate pop θηκη και σωθηκα.Σου την συστηνω ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εχω παρει και ειναι μια χαρα!!!Απο το ιδιο καταστημα.Γνησια κιολας.

Την συνδυασα και με την casemate pop θηκη και σωθηκα.Σου την συστηνω ανεπιφυλακτα.

 

Thanx!

Οποτε την αλλη βδομαδα θα την τσιμπησω κι εγω! :D

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθιο κιόλας .., αλλά με τα ίδια λεφτά θα πάρεις 3 (!!!) μπαταρίες Anker (δες τα προηγούμενα ποστ) και θα είσαι κομπλέ!;)

Εγώ ήδη είμαι στην πρώτη μέρα φόρτισης και έχω δει σημαντική διαφορά στην διάρκεια μπαταρίας σε σχέση με την εργοστασιακή!!

*Άσε που δεν ζεσταίνετε πολύ όσο η προηγούμενη! (Σε μερικά παιχνίδια που φτάνουν στα άκρα το κινητό!)

Η διαφορά της 1900 με την 2000mAh δεν είναι και πολύ μεγάλη, οπότε σκέψου αν συμφέρει να δώσεις τόσα λεφτά παραπάνω για μια βαρύτερη/μεγαλύτερη μπαταρία που θα σου αλλάξει την όψη/βάρος του κινητού!!;)

(...η γνώμη μου:) )

Link to comment
Share on other sites

Έχουν διαφορετικά μεγέθη δηλαδή αυτές οι δύο μπαταρίες μεταξύ τους?

Η anker με την original Samsung 2000 mAh?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Ένα λινκ για μπαταρία ανκερ από Ebay αξιόπιστο εννοείται !

Ευχαριστώ! επίσης θέλω να ρωτήσω η ανκερ είναι μπαταρία που βγάζει η Samsung;

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Ένα λινκ για μπαταρία ανκερ από Ebay αξιόπιστο εννοείται !

Ευχαριστώ! επίσης θέλω να ρωτήσω η ανκερ είναι μπαταρία που βγάζει η Samsung;

http://www.ebay.com/itm/2-Anker-Battery-Charger-f-Samsung-Galaxy-S-2-II-i9100-/320727566649?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D5785324710860945697

 

σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα ανέβηκε 4$. Δεν είναι γνήσια αν αυτό ενννοείς. Είναι after market μπαταρία που σχεδιάστηκε για το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν διαφορετικά μεγέθη δηλαδή αυτές οι δύο μπαταρίες μεταξύ τους?

Η anker με την original Samsung 2000 mAh?

 

Ναι έχουν. Η Samsung είναι πιο χοντρή και αλλάζεις και το πίσω καπάκι.

 

Παιδιά καλημέρα! Ένα λινκ για μπαταρία ανκερ από Ebay αξιόπιστο εννοείται !

Ευχαριστώ! επίσης θέλω να ρωτήσω η ανκερ είναι μπαταρία που βγάζει η Samsung;

 

Εδώ λινκ για μία μόνο http://www.ebay.co.uk/itm/ANKER-1900mAh-Extended-Battery-Samsung-Galaxy-S2-II-GT-I9100-i9100-/320809618379?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4ab1be4bcb

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι είναι αμερικανικη εταιρία...

 

http://www.ianker.com/contact.html

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι είναι αμερικανικη εταιρία...

 

http://www.ianker.com/contact.html

 

Καλά μη σας μπερδεύει αυτό.Είναι μια εταιρεία που έχει βάση στην Αμερική και παραγγέλνει μπαταρίες στην Κίνα με την ταμπέλα της.

Και συ ο ίδιος μπορείς να το κάνεις αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν. Η Samsung είναι πιο χοντρή και αλλάζεις και το πίσω καπάκι.

 

 

 

Εδώ λινκ για μία μόνο http://www.ebay.co.uk/itm/ANKER-1900mAh-Extended-Battery-Samsung-Galaxy-S2-II-GT-I9100-i9100-/320809618379?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4ab1be4bcb

 

Αυτός δεν στέλνει Ελλάδα.

Χθες που έψαξα λίγο δεν βρήκα κανένα να στέλνει Ελλάδα την Anker. Και αναγκαστηκα εσκασα το 30 αρι για την γνήσια. Δεν πειράζει, μ αρέσει το καπάκι της γνήσιας. Ταιριάζει με το pumper που έχω και μοιάζει με του ΝΟΤΕ.

Όπως βλέπω τα πράγματα θα κρατησω το SGS 2 τουλάχιστον μεχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο.

Αγοράζω συσκευες μόνο όταν έρχομαι Ελλάδα γιατι εδω έχουν ένα χρόνο εγγύηση και δεν βρίσκεις καλές τιμες σε e-shop. Οπότε δεν βλέπω να έχει κυκλοφορήσει το S3 το Πάσχα που θα ανέβω Ελλάδα. Αναγκαστικά θα περιμένω μετα το επόμενο ταξίδι που θα ειναι τον Σεπτέμβριο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τις εμπιστεύεστε βρε παιδιά αυτές τις μπαταρίες; δεν φοβάστε μην γίνει καμιά ζημιά στο κινητό σας;η οτιδήποτε τέλος πάντων..

 

Sent from my SGII

Link to comment
Share on other sites

Τις εμπιστεύεστε βρε παιδιά αυτές τις μπαταρίες; δεν φοβάστε μην γίνει καμιά ζημιά στο κινητό σας;η οτιδήποτε τέλος πάντων..

 

Sent from my SGII

 

Το ίδιο κάνει και η Samsung.Τις παραγγέλνει στην Κίνα....

 

Αυτός δεν στέλνει Ελλάδα.

Χθες που έψαξα λίγο δεν βρήκα κανένα να στέλνει Ελλάδα την Anker. Και αναγκαστηκα εσκασα το 30 αρι για την γνήσια. Δεν πειράζει, μ αρέσει το καπάκι της γνήσιας. Ταιριάζει με το pumper που έχω και μοιάζει με του ΝΟΤΕ.

Όπως βλέπω τα πράγματα θα κρατησω το SGS 2 τουλάχιστον μεχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο.

Αγοράζω συσκευες μόνο όταν έρχομαι Ελλάδα γιατι εδω έχουν ένα χρόνο εγγύηση και δεν βρίσκεις καλές τιμες σε e-shop. Οπότε δεν βλέπω να έχει κυκλοφορήσει το S3 το Πάσχα που θα ανέβω Ελλάδα. Αναγκαστικά θα περιμένω μετα το επόμενο ταξίδι που θα ειναι τον Σεπτέμβριο.

 

Στέλνει κανονικότατα.Έκανα λάθος στο λινκ.

Αυτό είναι το σωστό.

http://www.ebay.co.uk/itm/Anker-Extended-Battery-Samsung-Galaxy-S-2-II-i9100-/330587954620?pt=PDA_Accessories&hash=item4cf893ddbc

Link to comment
Share on other sites

H Anker και κάθε επώνυμη εταιρεία έχει κάποιες προδιαγραφές.

Οπότε ακόμα και στο ίδιο κινέζικο εργοστάσιο να κατασκευάζεται με μια ανώνυμη μπαταρία του κιλού, υπάρχει μεγάλη διάφορα στην ποιότητα.

Παλιότερα είχα αγοράσει κάποιες φθηνές για το HD2. Εκτός όπο το οτι δεν έφταναν ποτέ στο 100% κόλλαγε το led και έδειχνε συνεχώς κόκκινο σαν μα φορτίζει.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

H Anker και κάθε επώνυμη εταιρεία έχει κάποιες προδιαγραφές.

Οπότε ακόμα και στο ίδιο κινέζικο εργοστάσιο να κατασκευάζεται με μια ανώνυμη μπαταρία του κιλού, υπάρχει μεγάλη διάφορα στην ποιότητα.

Παλιότερα είχα αγοράσει κάποιες φθηνές για το HD2. Εκτός όπο το οτι δεν έφταναν ποτέ στο 100% κόλλαγε το led και έδειχνε συνεχώς κόκκινο σαν μα φορτίζει.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Σίγουρα έχουν προδιαγραφές.

Αλλά και η Samsung δε πιστεύω ότι περιλάμβανε στις προδιαγραφές, ούτε το κόλημα που έχουν αρκετές μπαταρίες της και κολάνε στο 97%, ούτε τις κάμερες με το ροζ, ούτε να παίρνουν φως οι φακοί από το flash και πόσο μάλλον να περνάει ήχος από το 2ο ηχείο στο μικρόφωνο, με το γνωστό αποτέλεσμα.

Παλιότερα δούλευα σε μια από τις "μεγάλες" γνωστές γιαπωνέζικες εταιρείες και δε θες να μάθεις για το quality control....

Και οι Κινέζοι είναι πολύ κατώτεροι σε αυτό.

 

Η Anker πάντως είναι μια χαρά προς το παρόν και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.

Οι τυχόν παρατηρήσεις μου είναι μέχρι στιγμής θετικότατες, σε σχέση με την stock.

Με το καλημέρα και πριν τελειώσει το "στρώσιμο", κρατάει περισσότερο από την stock αναλογικά με την χωρητικότητα της.

Αν και ονομαστικά είναι μόνο ~15% η διαφορά τους στη χωρητικότητα, στην πράξη η διάρκεια της είναι πολύ μεγαλύτερη του 15%.

Τώρα μένει να αποδειχτεί η διάρκεια της στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Στράτο οι Anker φτιάχνονται στην Κίνα, οι Samsung στην Κορέα.

 

Αυτό βέβαια από μόνο του δε μας λέει τίποτα απολύτως, για τους λόγους που σωστά είπες πριν. Απλά το αναφέρω.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Στράτο οι Anker φτιάχνονται στην Κίνα, οι Samsung στην Κορέα.

 

Αυτό βέβαια από μόνο του δε μας λέει τίποτα απολύτως, για τους λόγους που σωστά είπες πριν. Απλά το αναφέρω.

 

Η Samsung χρησιμοποιεί πολλούς υποκατασκευαστές.Η δική μου stock Samsung είναι κινέζικη (δεν έχω το 97% πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Και η μπαταρία τελικά, μαζί με όλα τ' άλλα, λαχείο είναι... Μας έχει φάει το mass production και η παγκόσμια ζήτηση...

Quality control? Ναι, last year... :p

 

Η δικιά μου πάντως 2000 mAh είναι από Κορέα και νομίζω αξίζει τα λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites

Και η μπαταρία τελικά, μαζί με όλα τ' άλλα, λαχείο είναι...

 

Νομίζω έχεις απόλυτο δίκιο. Δε γίνεται να υπάρχουν τόσες διαφοροποιήσεις σε διάρκεια στο ίδιο κινητό με παρόμοια χρήση...

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...