Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρειαζεται κανένα ανταπτορακι.

Δεξια, εχει υποδοχή για τον φορτιστή τον Samsung.

 

Σωστά, είχα ξεχάσει την πλαϊνή υποδοχή! Είχα παραγγείλει το κιτ για φιλο άλλα πάει καιρός..:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτές τις μέρες -και μιας κι έπεσε ένα galaxy tab στα χέρια μου- κάνω ένα "πείραμα" με το S2 μου του οποίου το αποτέλεσμα δεν θα έχει κάποιο ουσιαστικό λόγο "ύπαρξης" όμως μέχρι στιγμής τα αποτελέσματα είναι ήδη εντυπωσιακά. Πως έχει λοιπόν η κατάσταση:

 

Με root στην 4.1.2 XWLSS και χρήση του greenify για διάφορες εφαρμογές που τρέχουν "ύπουλα" από πίσω, αλλά και με τη 2000mah μπαταρία στη συσκευή, φόρτισα στο 100% και την άφησα στο standby. Πάντα σε λειτουργία αλλά μόνο για κλήσεις και μέχρι στιγμής συνδέθηκα μόλις μία φορά στο wifi για να ενημερώσω δυο εφαρμογές.

Κατά τ'άλλα φανταστείτε κάνα 10λεπτο κλήσεων τη μέρα και μετά "μαύρη οθόνη".

Να αναφέρω ότι έχω και την "εξοικονόμηση ενέργειας" στο on αν και πιστεύω ότι σε φάση standby δεν προσφέρει και πολλά.

 

Τώρα γράφω απ'το tab (για να μην καταναλώνω μπαταρία :lol: ) και απλά περιμένω το S2 να φτάσει λίγο κάτω απ'το 10% για να τραβήξω το screenshot, τι έχουμε μέχρι στιγμής;

 

Σε λειτουργία 4 μέρες και 11 ώρες, οθόνη μόλις 27 λεπτά (!) και μπαταρία στο 65%! Εντυπωσιακό;

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν το S2 από "smartphone" το κρατήσουμε για μερικές μέρες μόνο σαν "phone" τότε γίνεται αυτόματα ικανό να συγκριθεί με οποιοδήποτε απλό τηλέφωνο στο πολυσυζητημένο θέμα "αυτονομία μπαταρίας", κατά τ'άλλα είμαι κι εγώ απ'αυτούς που φορτίζουν σχεδόν καθημερινά, άντε ανά 1,5 μέρα..

 

Αναμονή λοιπόν για όσους βρίσκουν ενδιαφέρον το "πειραματάκι" αυτό, σε λίγες μέρες (κι αν δεν βαρεθώ να περιμένω :lol: ) πέφτει screenshot!:p

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Ποιός ο λόγος να αγοράσεις smartphone αν θες να το χρησιμοποιήσεις μόνο σαν τηλέφωνο...;

 

Δεν είπε κανείς το αντίθετο, το μόνο που ήθελα να δω ήταν πόσο θα μπορούσε το τηλέφωνο να ανταποκριθεί σε μια φάση "ανάγκης" για αυτονομία ας πούμε.. είπα εξάλλου ότι κι εγώ φορτιζω ανά 1 με 2 μέρες το πολύ.;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες -και μιας κι έπεσε ένα galaxy tab στα χέρια μου- κάνω ένα "πείραμα" με το S2 μου του οποίου το αποτέλεσμα δεν θα έχει κάποιο ουσιαστικό λόγο "ύπαρξης" όμως μέχρι στιγμής τα αποτελέσματα είναι ήδη εντυπωσιακά. Πως έχει λοιπόν η κατάσταση:

 

Με root στην 4.1.2 XWLSS και χρήση του greenify για διάφορες εφαρμογές που τρέχουν "ύπουλα" από πίσω, αλλά και με τη 2000mah μπαταρία στη συσκευή, φόρτισα στο 100% και την άφησα στο standby. Πάντα σε λειτουργία αλλά μόνο για κλήσεις και μέχρι στιγμής συνδέθηκα μόλις μία φορά στο wifi για να ενημερώσω δυο εφαρμογές.

Κατά τ'άλλα φανταστείτε κάνα 10λεπτο κλήσεων τη μέρα και μετά "μαύρη οθόνη".

Να αναφέρω ότι έχω και την "εξοικονόμηση ενέργειας" στο on αν και πιστεύω ότι σε φάση standby δεν προσφέρει και πολλά.

 

Τώρα γράφω απ'το tab (για να μην καταναλώνω μπαταρία :lol: ) και απλά περιμένω το S2 να φτάσει λίγο κάτω απ'το 10% για να τραβήξω το screenshot, τι έχουμε μέχρι στιγμής;

 

Σε λειτουργία 4 μέρες και 11 ώρες, οθόνη μόλις 27 λεπτά (!) και μπαταρία στο 65%! Εντυπωσιακό;

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν το S2 από "smartphone" το κρατήσουμε για μερικές μέρες μόνο σαν "phone" τότε γίνεται αυτόματα ικανό να συγκριθεί με οποιοδήποτε απλό τηλέφωνο στο πολυσυζητημένο θέμα "αυτονομία μπαταρίας", κατά τ'άλλα είμαι κι εγώ απ'αυτούς που φορτίζουν σχεδόν καθημερινά, άντε ανά 1,5 μέρα..

 

Αναμονή λοιπόν για όσους βρίσκουν ενδιαφέρον το "πειραματάκι" αυτό, σε λίγες μέρες (κι αν δεν βαρεθώ να περιμένω :lol: ) πέφτει screenshot!:p

 

Εγώ με gb είχα κάνει 4 μέρες με κλήσεις και ελάχιστο internet όχι όμως 3g και παιχνίδι. Με απλή μπαταρία.

 

Απορία. Έχει δει κανεις διαφορά από τον περιορισμό της μέγιστης απόδοσης cpu;;; Σαν λειτουργία λίγο που το χω δεν το βλέπω αργό εκτός από το subway serfer που καθυστέρησε να το φορτώσει. Απο κατανάλωση κάνει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με gb είχα κάνει 4 μέρες με κλήσεις και ελάχιστο internet όχι όμως 3g και παιχνίδι. Με απλή μπαταρία.

 

Απορία. Έχει δει κανεις διαφορά από τον περιορισμό της μέγιστης απόδοσης cpu;;; Σαν λειτουργία λίγο που το χω δεν το βλέπω αργό εκτός από το subway serfer που καθυστέρησε να το φορτώσει. Απο κατανάλωση κάνει τίποτα;

 

Σαν απλη χρηση του κινητου κτλ, δεν κολλαει. Μονο αν χρεισημοποιεις βαρια προγραμμα-παιχνιδια που καταναλλωνουν πολλους πορους. Απο θεμα μπαταριας τρειε μερες που το εχω ον...διαφορα δεν ειδα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

λεω να παρω μια ακομα μπαταρια μεγαλυτερης χωρητικοτητας για να εχω την μαμα εφεδρικη αλλα και να αυξησω λιγο περισσοτερο την διαρκεια αυτονομιας μου.

διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες εδω, ειδα οτι οι περισσοτεροι εχουν αγορασει ειτε αυτη ειτε αυτη.

ειναι ιδιες; ειναι καποια καλυτερη; προτεινετε καποια αλλη;

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Edited by AgelosX
Link to comment
Share on other sites

γνωμη δικη μου,για οποιον θελει εξτρα μπαταρια,να παρει μια ιδια μανησια.πηρα 2000 μανησια,με 40ευροπουλα (κλαψ),μικρη αυξηση διαρκειας,ενω η κανονικη νομιζω με 10-15 ευρο,κανει πολυ καλα την δουλεια της.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες -και μιας κι έπεσε ένα galaxy tab στα χέρια μου- κάνω ένα "πείραμα" με το S2 μου του οποίου το αποτέλεσμα δεν θα έχει κάποιο ουσιαστικό λόγο "ύπαρξης" όμως μέχρι στιγμής τα αποτελέσματα είναι ήδη εντυπωσιακά. Πως έχει λοιπόν η κατάσταση:

 

Με root στην 4.1.2 XWLSS και χρήση του greenify για διάφορες εφαρμογές που τρέχουν "ύπουλα" από πίσω, αλλά και με τη 2000mah μπαταρία στη συσκευή, φόρτισα στο 100% και την άφησα στο standby. Πάντα σε λειτουργία αλλά μόνο για κλήσεις και μέχρι στιγμής συνδέθηκα μόλις μία φορά στο wifi για να ενημερώσω δυο εφαρμογές.

Κατά τ'άλλα φανταστείτε κάνα 10λεπτο κλήσεων τη μέρα και μετά "μαύρη οθόνη".

Να αναφέρω ότι έχω και την "εξοικονόμηση ενέργειας" στο on αν και πιστεύω ότι σε φάση standby δεν προσφέρει και πολλά.

 

Τώρα γράφω απ'το tab (για να μην καταναλώνω μπαταρία :lol: ) και απλά περιμένω το S2 να φτάσει λίγο κάτω απ'το 10% για να τραβήξω το screenshot, τι έχουμε μέχρι στιγμής;

 

Σε λειτουργία 4 μέρες και 11 ώρες, οθόνη μόλις 27 λεπτά (!) και μπαταρία στο 65%! Εντυπωσιακό;

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν το S2 από "smartphone" το κρατήσουμε για μερικές μέρες μόνο σαν "phone" τότε γίνεται αυτόματα ικανό να συγκριθεί με οποιοδήποτε απλό τηλέφωνο στο πολυσυζητημένο θέμα "αυτονομία μπαταρίας", κατά τ'άλλα είμαι κι εγώ απ'αυτούς που φορτίζουν σχεδόν καθημερινά, άντε ανά 1,5 μέρα..

 

Αναμονή λοιπόν για όσους βρίσκουν ενδιαφέρον το "πειραματάκι" αυτό, σε λίγες μέρες (κι αν δεν βαρεθώ να περιμένω :lol: ) πέφτει screenshot!:p

 

Επειδή θα χρειαστώ άμεσα το τηλέφωνο με φορτισμένη μπαταρία (κι επειδή κουράστηκα να το περιμένω να αδειάσει οριστικά..:p) σταματάω το "πείραμά" μου εδώ με το ποσοστό της μπαταρίας στο 23%, 9 και κάτι μέρες δείχνουν πεντακάθαρα νομίζω αυτό που -εγώ πρωτίστως- ήθελα να δω. Σίγουρα έβγαζε 1-2 μέρες ακόμα αλλά οκ, νομίζω ότι ήδη ξεπέρασε κάθε προσδοκία!

 

Εντυπωσιακό;:p

Link to comment
Share on other sites

Μάκη ποιες εφαρμογές πάγωσες με το greenify ? Συγκεκριμένα αν μπορείς.

 

Απ'τη στιγμή που πήρα το ταμπλετάκι τα περισσότερα πλέον τα έχω εγκατεστημένα εκεί, στο S2 έχω αφήσει όσα χρειάζομαι "στο δρόμο" ουσιαστικά.;)

 

Έτσι λοιπόν στο greenify έχω βάλει τα:

 

Facebook

Tapatalk

Soundhound

Twitter

Dropbox

Poseidon

TuneIn radio

 

..και από εφαρμογές συστήματος που μετέτρεψα σε εφαρμογές χρήστη (τις απεγκατέστησα με titanium δηλαδή και τις επανεγκατέστησα από play) τις:

 

Google Maps

Street view

Google plus

Youtube

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλό θα ήταν κάποιες συζητήσεις να γίνονται με προσωπικά μηνύματα για να μην γεμίζουμε με off topic.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλό θα ήταν κάποιες συζητήσεις να γίνονται με προσωπικά μηνύματα για να μην γεμίζουμε με off topic.

 

βασικα δεν νομιζω πως ηταν off topic. ειμαστε στο νημα περι μπαταριων.

δεδομενου οτι περιμενα κ εγω την απαντηση με το email του πωλητη για να συννενοηθω και εγω μαζι του και τωρα δεν βρισκω ποιοι χρηστες ηταν στην κουβεντα αυτη, ξαναγραφω στο main ακριβως για αυτον τον λογο. οποιος μπορει ας μου απαντησει παρακαλω ;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω το πακέτο των 2 anker + τον φορτιστή. Αυτό εδώhttp://www.ebay.com/itm/Anker-2x-1900mAh-Batteries-for-Samsung-Galaxy-S2-I9100-Universal-Charger-/330887513376?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&hash=item4d0a6ec520

 

Ο πωλητής μου είπε για τον φορτιστή ότι είναι us standard και δεν θα κάνει για Ελλάδα. Μα USB δεν είναι ο φορτιστής; τί δεν κατάλαβα; να προχωρήσω στην αγορά;

 

Έλα gringo, εσένα περιμένουμε μήπως μας δώσεις το email του τύπου από την πληρωμη του paypal.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά screenshot μετα την πρώτη φόρτιση με τη slim v7.5.

Stock μπαταρία με μια ωρα+ μουσική και μια ωρα τη φωτεινότητα της οθόνης στο τέρμα.

Οτι χρησιμοποιώ ειναι στην υπογραφή μου.

Link to comment
Share on other sites

απο τα χαρακτηριστικα που ειδα μεσα στις ρυθμησεις προσεξα οτι η οθονη εχει την πιο μεγαλη καταναλωση μπαταριας.

μπορουμε με καποιο τροπο εκτος απο την φωτηνοτητα να βελτιωσουμε την καταναλωση της οθονης? ξερει κανεις ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εδώ.

 

Από χτες κάτοχος (και πάλι) ενός S2, η συσκευή είναι με μπαταρία 2300άρα ebay αλλά λίγο πεσμένη μάλλον...έχω και την μαμά 1650άρα και θα την δοκιμάσω αύριο-μεθαύριο για να δω ποιά θα κρατήσω. Τρέχει CM 10.1 nightly, η οποία αν δεν κάνω λάθος έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από στοκ 4.1.2, σωστά? Έχει τόσες δυνατότητες και επιλογές πάντως που δύσκολα με βλέπω να γυρνάω σε στοκ, τουλάχιστον μέχρι να βγεί το official 4.2 update.

 

Θα αφήσω να περάσει σήμερα η μέρα με φωτεινότητα στο auto, λίγο wifi/3g εκτός σπιτιού και βλέπουμε...

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

απο τα χαρακτηριστικα που ειδα μεσα στις ρυθμησεις προσεξα οτι η οθονη εχει την πιο μεγαλη καταναλωση μπαταριας.

μπορουμε με καποιο τροπο εκτος απο την φωτηνοτητα να βελτιωσουμε την καταναλωση της οθονης? ξερει κανεις ρε παιδια?

Ναι, να κατεβάσεις το timeout στο minimum

 

Γειά σας και από εδώ.

 

Από χτες κάτοχος (και πάλι) ενός S2, η συσκευή είναι με μπαταρία 2300άρα ebay αλλά λίγο πεσμένη μάλλον...έχω και την μαμά 1650άρα και θα την δοκιμάσω αύριο-μεθαύριο για να δω ποιά θα κρατήσω. Τρέχει CM 10.1 nightly, η οποία αν δεν κάνω λάθος έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από στοκ 4.1.2, σωστά? Έχει τόσες δυνατότητες και επιλογές πάντως που δύσκολα με βλέπω να γυρνάω σε στοκ, τουλάχιστον μέχρι να βγεί το official 4.2 update.

 

Θα αφήσω να περάσει σήμερα η μέρα με φωτεινότητα στο auto, λίγο wifi/3g εκτός σπιτιού και βλέπουμε...

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Γιατί φίλε μου? Απ'ότι έχω διαβάσει στο νετ θα βγεί η 4.2 για το S2, αφού πρώτα βγεί για το S3 και κάποιο καιρό μετά...εκτός αν είναι ράδιο αρβύλα όλα τα sites που το έχουν αναφέρει, δε ξέρω.

 

On topic:

 

http://i44.tinypic.com/2eg5vns.png

 

http://i41.tinypic.com/r1hf83.png

 

Η μέτρηση ξεκινήσε από 90% μπαταρίας, όχι 100%.

Έφτασε σε αυτά που βλέπετε με:

 

- Φωτεινότητα fixed 40-50% και 15 sec timout

- 30 λεπτά πλοήγηση με GPS/3G

- Οθόνη σε λειτουργία συνολικά 2 ώρες

- Sync ON με ενα gmail app και ένα widget ώρας-καιρού (Sense V2).

- Λίγο facebook, λίγο browsing (ΛΙΓΟ όμως, καθαρός χρόνος εκτέλεσης chrome και facebook 10 λεπτά ΜΑΖΙ)

- 6 λεπτά κλήσεις ομιλίας και 3 SMS

 

 

Μπαταρία ebay DXT 2300 mAh 6 μηνών.

 

Στα 30 λεπτά πλοήγησης πρέπει να έχασα γύρω στο 20% μπαταρίας.

 

Με το CPUZ βλέπω χωρίς να κάνω τίποτα άλλο, CPU load γύρω στο 40-50%, με το ένα core κλειστό και το άλλο στα 800 MHz.

 

Aν βάλω την 4.1.2 στοκ θα βελτιωθεί καθόλου η κατάσταση?

Edited by i-VTec

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εβλεπα εγω με τις original είναι οτι παντα ειχα καλυτερη μπαταρια σε σχεση με τις cm/aosp/aokp κτλπ. Απ οσο θυμαμαι τα profiles για την εξοικονόμηση η samsung δεν τα δινει.
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχω πετύχει..Neatrom+Apollo kernel !!

http://img.tapatalk.com/d/13/07/24/emeheqyv.jpg

Απο τις 42 ωρες λειτουργίας τις 17 είχες κλεισει το radio.

Ετσι το ειχα κρατήσει και γω 2 μερες με cm10.1 χωρις να πειραξω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...